Fakty i opinie

Jednokierunkowa Świętojańska: jak radzą sobie kierowcy?

Najnowszy artukuł na ten temat

Drzewa zamiast aut w centrum Gdyni

Na wjeździe na Świętojańską zamontowano tablicę zakazującą wjazdu samochodom.
Na wjeździe na Świętojańską zamontowano tablicę zakazującą wjazdu samochodom. fot. Trojmiasto.pl

Minął miesiąc od zmian w ruchu na ul. ŚwiętojańskiejMapka, którą od początku lipca autem można jechać tylko w kierunku al. PiłsudskiegoMapka. Wciąż nie wszyscy kierowcy stosują się do nowych zasad. - Najpierw pouczaliśmy, a od połowy lipca wystawiamy mandaty. Bywa ich nawet pięć dziennie - informują gdyńscy policjanci.Jak oceniasz wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na Świętojańskiej?

pozytywnie, takie rozwiązanie było potrzebne 23%
neutralnie, nie jest ani lepiej, ani gorzej 14%
negatywnie, jazda po centrum jest utrudniona 63%
zakończona Łącznie głosów: 3342
Przypomnijmy:

 1. Od 4 lipca ul. Świętojańska jest jednokierunkowa na odcinku od skweru KościuszkiMapka do al. PiłsudskiegoMapka
 2. Trolejbusy i rowery mogą jeździć w obydwie strony.
 3. Przez to, że zniknęła ciągła linia, parkować można nadal po obydwu stronach ulicy.

Początkowo wprowadzenie jednego kierunku ruchu wywołało duże zamieszanie. Na tyle spore, że przez pierwsze dni porządku na skrzyżowaniu z al. Piłsudskiego musieli praktycznie przez całą dobę pilnować policjanci i strażnicy miejscy, pouczając kierowców o nowych zasadach jazdy.

Policjanci i znaki ostrzegające kierowcówPodczas weekendu, po wprowadzeniu zmian, patrol stał także przy skrzyżowaniu z ul. Armii Krajowej. Do 20 lipca pas do jazdy na wprost przez skrzyżowanie z al. Piłsudskiego w kierunku ul. 10 Lutego był wygrodzony, a tydzień wcześniej zniknęło wygrodzenie mające blokować chcących jechać Świętojańską w dół.

Obecnie kierowcom o zmianach w ruchu przypomina dodatkowa tablica z informacją o jednokierunkowej ul. Świętojańskiej.

Rowerzyści pojawili się w większej liczbie na ulicy, choć wielu nadal wybiera jazdę chodnikiem.
Rowerzyści pojawili się w większej liczbie na ulicy, choć wielu nadal wybiera jazdę chodnikiem. fot. Trojmiasto.pl
Efekty? Te pozytywne to większa liczba rowerzystów, którzy zdecydowali się zjechać z chodników, i mniej hałasu przy ulicy. Negatywne, o których piszą sami kierowcy, to częste nietypowe manewry próbujących zaparkować na miejscach "pod prąd" lub z nich wyjechać oraz trudności w wyprzedzaniu cyklistów podczas jazdy w kierunku urzędu miasta.

Wciąż sporo pracy mają policjanci z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdyni, którzy przyznają, że samochodów jeżdżących "pod prąd" wciąż jest dużo. Kierowcy wyłapywani są najczęściej podczas regularnych objazdów patroli.

Nawet pięć mandatów dziennie- Do połowy miesiąca stosowaliśmy pouczenia, ale obecnie karzemy już kierowców mandatami. Najczęstsze sytuacje wjazdu "pod prąd" na ul. Świętojańską nie dotyczą skrzyżowania przy UM, ale skrętów z bocznych ulic. Dziennie wystawiamy nawet cztery-pięć mandatów - informuje asp. sztab. Jarosław Biały, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.
Władze miasta deklarują, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni. Planowane są jedynie drobne korekty w zakresie oznakowania zatok postojowych.

Piesi nie muszą czekać na "zielone"Wciąż nie będzie czynna sygnalizacja na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Świętojańskiej.

Na skrzyżowaniu z ul. Armii Krajowej nadal pozostaje wyłączona sygnalizacja świetlna.
Na skrzyżowaniu z ul. Armii Krajowej nadal pozostaje wyłączona sygnalizacja świetlna. fot. Trojmiasto.pl
- Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Świętojańskiej z ul. Armii Krajowej została wyłączona pilotażowo. Zmiana ta związana jest z projektem pn. "Klimatyczne Centrum", którego jednym z priorytetów jest m.in. poprawa warunków ruchu dla pieszych i rowerzystów. Dzięki wyłączeniu sygnalizacji piesi nie muszą oczekiwać na sygnał zielony - wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

W początkowym okresie porządku na Świętojańskiej pilnowały służby porządkowe

Opinie (437) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Powinni w ogóle zamknąć ta ulicę i zrobić deptak,kiedyś była to reprezentacyjna ulica Gdyni.Restauracje,kawiarnia Zorza czy rzemieślnicy.Obecnie same apteki i oddziały banków,a w bocznych uliczkach zapachy uryny.Czas na zmiany moi drodzy ale to zapewne za innego włodarza.Póki co marazm i zastój.

  • 208 116

 • Pomysl fajny ale wykonanie typowo gdyńskie

  • 110 42

 • Świentojańsko powinno się zamnknonć i zrobić deptak, ta ulica nie jest często używana. Władysława IV, 10 Lótego i Niepodległości tak samo.

  • 47 121

 • Czy na pewno przyjezdni będą wiedzieć co to ZKM ??

  Jakieś kuriozalne oznakowanie poziome. i jak jest zakaz wjazdu to po co tam wisi znak zakazu zatrzymywania - na jego miejscu powiesić większy znak zakazu wjazdu.

  • 128 9

 • Jakoś słabo to widzę moi drodzy I kochani

  Gdynio nie idź tą drogą...

  • 169 31

 • Ekstra sprawa

  Jako gdańszczanin od razu świętojańska stała się przyjemniejsza do spacerowania, ludzie też jakby bardziej tam uśmiechnięci w porównaniu do nerwusów w autach :)

  • 61 180

 • Jusia

  Jasne, świętojańska umrze śmiercią naturalną na niej rosną same banki, chyba że obniżą czynsze żeby kawiarenki, i restauracyjki się pootwierały. Pomijając już mieszkańców którym przed 22 przeszkadza "hałas" jak w Głuchym telefonie notorycznie obsługa ucisza klientele i przeprasza bo ludziom decydującym się zamieszkać w ścisłym centrum to że jest "głośno" przeszkadza. dno dna

  • 20 16

 • Kilka dni temu widziałem, jak przed parkującą policją po lewej stronie,

  na czoło, pod prąd przejechała kobieta, policjanci nie zareagowali.
  Wcale jednak się nie dziwię, nie dziwię się mieszkańcom i ich usprawiedliwiam.
  Mi też opadają ręce jak widzę gdyńską głupotę urzędniczą i działanie wbrew logice i rozsądkowi.
  Ciekawi mnie, czy jakiś urzędas zbada, czy są takie plany , aby zbadać, jak spadły obroty miejsc usługowych przy Świętojańskiej a przez to dochody dla miasta ...

  • 187 33

 • Jak radzą sobie kierowcy...

  ...z czytaniem znaków drogowych?
  Tak jak widać - czasem słabo.

  • 73 20

 • Bzdura

  • 88 15

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.