Jerzy Pancek
ur. 25 marca 1935 r. - zm. 8 lutego 2011 r.
Jeden z najlepszych polskich kolarzy, długoletni szkoleniowiec Floty Gdynia.
Rodzinie składamy kondolencje
i wyrazy współczucia

Fakty i opinie

stat

Jerzy Pancek nie żyje

Zmarł świetny kolarz, a następnie długoletni szkoleniowiec Floty Gdynia, Jerzy Pancek. Miał 76 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę o 12.00 na gdyńskim cmentarzu w Wielkim Kacku, a msza żałobna zaplanowana jest godzinę wcześniej w Kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Portowej

.

Pancek przecierał szlaki polskich kolarzy w światowej czołówce na długo przed erą największych sukcesów Ryszarda Szurkowskiego i Stanisława Szozdy. Z racji zwycięstwa w Wyścigu Pokoju najbardziej znanym naszym kolarzem lat pięćdziesiątych był Stanisław Królak, ale to właśnie on jako pierwszy polski kolarz wjechał do najlepszej "10" na mistrzostwach świata.

Pancek w 1956 roku w Kopenhadze uplasował się na dziewiątym miejscu. W mistrzostwach startował jeszcze dwukrotnie. Był też szosowym mistrzem Polski (1959) i wicemistrzem (1957). W latach pięćdziesiątych startował w największych kolarskich tourach, ze wspomnianym Wyścigiem Pokoju włącznie.

Jako zawodnik reprezentował barwy: Gwardii Gdańsk, Ogniwa Gdańsk i Floty Gdynia. Jego trenerami byli Stanisław Wojcieszkiewicz, Józef Kapiak, Zygmunt Wisznicki.

Po zakończeniu kariery pan Jerzy sam zajął się trenerką. Współpracował m.in. z trenerem reprezentacji z czasów jej największym sukcesów, Henrykiem Łasakiem, a na co dzień pracował we Flocie.

To Jego wychowankami byli: medalista olimpijski i mistrzostw świata, Tadeusz Mytnik, późniejszy zawodowiec, Marek Kulas, czy Roman Rękosiewicz. Pod okiem Pancka dojrzewały także kolarzy, którzy trafiali do Gdyni czas odbycia służby wojskowej takich jak: Tadeusza Krawczyka, Piotra WadeckiegoRadosława Romanika.

Urodzony w Gdyni 25 marca 1935 roku Pan Jerzy nie doczekał 76. rocznicy urodzin. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 12 lutego (sobota) o 12.00 na gdyńskim cmentarzu w Wielkim Kacku ul. Spokojnej. Poprzedzająca msza żałobna została wyznaczona na 11.00 w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Portowej.

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.