Fakty i opinie

Jest umowa na przystanek SKM Gdańsk Śródmieście

Przystanek SKM Gdańsk-Śródmieście powstanie pod wiaduktem w ciągu al. Armii Krajowej.
Przystanek SKM Gdańsk-Śródmieście powstanie pod wiaduktem w ciągu al. Armii Krajowej. fot. Biuro Projektów i Zastosowań Systemów Informatycznych M

Gdańsk Śródmieście będzie pierwszym od ponad 35 lat nowym przystankiem SKM w mieście. Ma być gotowy jeszcze przed Euro 2012, na razie podpisano umowę na wykonanie jego dokumentacji projektowej. O oficjalnej nazwie przystanku zdecydują mieszkańcy Gdańska.Kto najbardziej skorzysta na nowym przystanku?

mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska 27%
wszyscy bez wyjątku 38%
nikt, i tak Dworzec Główny będzie największym węzłem przesiadkowym 35%
zakończona Łącznie głosów: 2531
Przystanek SKM Gdańsk Śródmieście (to robocza nazwa) powstanie pod wiaduktem w ciągu al. Armii Krajowej zobacz na mapie Gdańska. By jednak zacząć jego budowę musi powstać dokumentacja projektowa przedłużenia linii kolejowej od dworca Gdańsk Główny oraz samego przystanku. Wykona ją firma Scott Wilson, która dostanie za to ok. 1,5 mln zł - z taką ofertą wygrała przetarg, do którego stanęło w sumie dziewięć firm projektowych. Inne oferty wynosiły od 1,8 mln zł do ponad 4 mln zł. Dokumentacja ma być gotowa do czerwca 2011 r.

Budowa nowego przystanku wraz z przedłużeniem torów od dworca PKP Gdańsk Główny pochłonie ok. 80 mln zł. Te pieniądze będą pochodzić ze środków Funduszu Spójności w ramach projektu Rozwój Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. Do inwestycji dołoży się też Gdańsk, który podniósł swój udział w kapitale zakładowym SKM z 7 mln zł (co stanowiło 6 proc. kapitału), do 12 mln zł (co stanowi 10 proc. Kapitału).

Budowa przystanku ruszy prawdopodobnie jesienią przyszłego roku. Jest szansa - ale nie pewność - że przystanek będzie gotowy przed turniejem Euro 2012.

Gdańsk Śródmieście będzie pierwszym przystankiem SKM wybudowanym w mieście od ponad 35 lat (ostatni w Trójmieście powstał w 1997 r. w Gdyni Cisowej). Poprzednim był Gdańsk -Żabianka, który powstał w połowie lat 70. Dlaczego tak długo musieliśmy czekać na nowy? - Jego budowa była planowana jeszcze w latach 70., ale zawsze brakowało na niego pieniędzy. Dopiero teraz udało się je zgromadzić - tłumaczy prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

"SKM Gdańsk Śródmieście" to jedynie robocza nazwa nowego przystanku. Miasto zapowiada, że podejmując decyzję o oficjalnej nazwie skonsultuje ją z mieszkańcami.

- Po wybudowaniu nowego przystanku wzrośnie dostępność usług SKM, a miasto zyska dodatkowy argument dla przyszłych inwestorów myślących o zabudowie Targu Siennego i Rakowego. Śródmieście stanie się centralną częścią aglomeracji w pełnym znaczeniu tego słowa z szybką i niezawodną komunikacją - uważa prezes SKM Maciej Lignowski.

Budowa nowego przystanku jest powiązana z planami miasta na zagospodarowanie Targu Siennego. - Przystanek SKM Gdańsk Śródmieście ożywi i podniesie atrakcyjność tej części Gdańska. Zwiększy też atrakcyjność planowanej przebudowy Targu Siennego i Rakowego.

Od wielu miesięcy miasto rozmawia z inwestorami na temat stworzenia partnerstwa publiczno-prywatnego, które zagospodarowałoby ten teren obiektami biurowymi, handlowymi i mieszkalnymi.

W przyszłości teren pomiędzy węzłami Unii Europejskiej i Carla Groddecka zobacz na mapie Gdańska ma stać się węzłem komunikacyjnym, integrującym SKM i gdańską komunikacje miejską.

Opinie (256) ponad 10 zablokowanych

 • no i dobrze. (11)

  będzie bliżej do centrum

  • 176 20

  • centrum będzie tam gdzie było do tej pory (1)

   będzie lepszy dojazd,ale bliżej nie będzie

   • 14 21

   • do mądrali

    bliżej w sensie szybciej, łatwiej przemieścić się

    • 12 5

  • To po to by wszystkie drogi w Gdańsku wyremontować

   • 1 0

  • TO BĘDĄ DOPIERO KORKI :):):)

   • 2 9

  • 100 lat juz o tym gadają więc nie ma co się zbytnio podniecać bo moze potrwac kolejnych 100 (1)

   • 4 7

   • pierwszy od ponad 35 lat... chyba od 15 skoro cisowa była w 1997, chyba że kalendarz autora pokazuje rok 2032 :D

    • 0 0

  • TO KONIEC SWIATA!

   Naprawde!

   • 2 1

  • Pięknie wygląda gildia... ahh te widoki

   • 0 0

  • Dobrze!!!!! Ale to i tak pewnie kiełbasa wyborcza (2)

   "Do inwestycji dołoży się też Gdańsk"

   12 mln - 7 mln = 5 mln PLN wkładu miasta

   "Dlaczego tak długo musieliśmy czekać na nowy? - Jego budowa była planowana jeszcze w latach 70., ale zawsze brakowało na niego pieniędzy. Dopiero teraz udało się je zgromadzić - tłumaczy prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz"

   Czy naprawdę przez tyle lat brakowało takiej sumy ?
   Dobra wiem że łącznie wszystko na dzień dzisiejszy kosztuje 80 melonów ale kiedys koszty budowy były niższe i to sporo. Jak taka "mała suma" ma się do wydatków np na ECS ?? ( A na dodatek w UE jesteśmy 9 lat wiec cos slabo im idzie z tym kombinowanie kasy )
   KIEŁBASA WYBORCZA JAK NIC !!!

   • 6 3

   • Do komentarza Dobrze!!!!! Ale to i tak pewnie kiełbasa wyborcza

    Wpadka z tą UE w teksie :D nie 9 tylko 6 - fantazja poniosła

    • 0 2

   • Brakowało na przystanej SKM

    Ale nie brakowało na drogi. To jest polityka miasta wspierająca indywidualnego użytkownika samochodów (44% gospodarstw domowych naszego miasta ma samochód zgodnie z raportem NIK o sytuacji komunikacyjnej w Gdańsku). Sytuacja komunikacji publicznej, a szczególnie ZKM w Gdańsku jest fatalna.

    • 1 0

 • SUPER!!!! (4)

  • 104 12

  • już tęskniłem za wizualizacjami !!

   Dzień bez wizualizacji, dniem straconym. Mam nadzieję, że im bliżej wyborów to będą codziennie. Bez przerw !

   • 17 4

  • czekam na dopasowanie 7 i 11 do rozkładu kolejek :)

   • 10 1

  • ale kłamca (1)

   "Jego budowa była planowana jeszcze w latach 70., ale zawsze brakowało na niego pieniędzy. Dopiero teraz udało się je zgromadzić - tłumaczy prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz." na ECS znalazl kase bez problemow.

   • 4 2

   • Tyle, ze nowy przystanek to inwestycja kolejowa a dokładniej SKM i miasto jej bezpośrednio nie finansuje. Wiec nie od miasta i jego inwestycji zależy czy kasa na przystanek była czy nie.

    • 1 0

 • plusik za szybkosc komentowania:)

  • 0 2

 • Przy okazji wyburzcie gildię (8)

  bo ten blaszany syf straszy już za długo

  • 321 24

  • (7)

   tyle, że nie wszystkich stać na kupwanie szmat w Galerii ..

   • 22 37

   • ceny w Galerii są takie same albo nawet niższe

    sam kupuję tam koszulki za 9 zł, spotnie za 30 - 40 zł. wystarczy poszukać trochę połazic po galerii a na bazarach koszulki są od 25zł !

    • 52 6

   • i zbudujcie tam stadion Polonii (1)

    j/w

    • 6 20

    • stadion Bałtyku !!

     • 5 2

   • (2)

    przecież w tej gildi jest jeszcze drożej !!!

    • 40 4

    • może qybudować tam stadion Arki gdynia i wtedy będzie Arka Gdańsk (1)

     • 10 4

     • każdy chce mieć Arkę u siebie :D

      • 1 2

   • chyba w galerii nie byłeś...

    ceny normalne. Jeśli koszulka za 10zł to sorry ale jedź do kaliningradu na zakupy

    Zresztą są jeszcze szadółki i fashion house :)

    • 1 1

 • Wybory (4)

  Przed wyborami - BUDUJEMY!! Po wyborach - NIE DAMY RADY!! :)

  • 217 38

  • ..zawsze brakowało na niego pieniędzy. Dopiero teraz udało się je zgromadzić (1)

   mówił prezydent miasta Adamowicz
   To co, na ECS kasa jest, jakby nie mogli upamiętnić S w budynkach stoczni - nota bene dzięki rządom PO jedynej obecnie stoczni produkcyjnej na polskim wybrzezu - ale na przystanek nie ma? Czy ten człowiek rozumie co on robi na tym stołku

   • 6 7

   • PO przecież sprzedało stocznie więc zasługi to oni mają, ale chybą na niekorzyść

    • 7 4

  • xXx (1)

   ta dokladnie :D obiecanki cacanki, a glupiemu radosc :/
   wszyscy obiecuja ledwo, ceny podatki ida w gore, a w kieszeni 26zl do konca miesiaca...

   • 3 3

   • mi dzis zostało 290

    nie udaje, na szczescie oplacone wszystko, żarcia styknie, no i bilet na derby mam :) wiec spoko,

    czekam(y) na cud, moze sie wydarzy i moze kiedys zostanie mi 600zł do konca miesiaca

    ...i tak całe usŁane życie

    • 5 0

 • Krotkie pytanie (18)

  Czy wszystkie kolejki, ktore teraz koncza bieg w Gdansku Glownym, beda dojezdzac do Srodmiescia?

  • 85 6

  • dobre pytanie

   • 10 2

  • nie; tylko jedna (1)

   :D

   • 13 3

   • Tylko jedna

    Tylko jedna miedzy 13.00 a 14.00 z przerwą na obiad

    • 22 1

  • plan jest taki by w Gdańsku Głównym nie kończyła żadna SKMka (5)

   zostanie tam tylko jeden peron SKM.

   • 7 2

   • (2)

    a co z tymi 3-4 torami które się kończą na wprost dworca i niema mozliwości dalej?

    mogliby to wyjaśnić bo organzacyjnie jakoś tego nie widzę

    • 8 1

    • ale im nie o to chodzi

     ważne, że przed wyborami zasiali zament, jakie to oni mają plany , ale co i jak konkretnie to sami nie wiedzą bo się tym nie interesują - po co im to, powiedzieć i już ich zadanie i kompetencje się kończą

     • 8 3

    • wyjaśnienie

     peron 3 zostanie przebudowany na tzw peron wyspowy, czyli z przelotowymi torami z obu stron - tak jak obecne perony 1 i 2, dojście możliwe będzie tylko tunelem (znów - jak na perony 1 i 2). To jest pewniak. Dalej moje dywagacje (lecz duże prawdopodobieństwo, że docelowo tak właśnie będzie). Perony 4 i 5 zapewne na początku zostaną, lecz docelowo myślę, że 5 zniknie, tak jak resztki pseudoperonu 6 - zbyt ciekawe grunty, a koszty utrzymania pustego perony są niepotrzebne. Co do peronu 4 - zostanie na wszelki wypadek gdyby jednak nie wszystkie skm dojeżdżały do śródmieścia ale myślę że również ze względu na możliwą (bardzo mało prawdopodobną, lecz możliwą) odbudowę linii do nowego portu. Być moze kiedyś ktoś ruszy głowę i d..ę i uruchomi pociągi chociażby w dni meczowe na PGE Arena. Po szczegóły odsyłam do dokumentacji przetargowej na stronach skm (o ile nie skasowali zaraz po przetargu).

     • 3 0

   • To przestanie być Głównym! (1)

    • 3 5

    • W Orunii jest Główny!!!!!

     • 3 6

  • (4)

   będzie to m.in. przystanek dla setek urzędników dojeżdżających z całego Trójmiasta, więc zapewne okolice godzin 8.00 i 16.00. Też jestem zainteresowany. Gdzie to sprawdzić?

   • 5 4

   • tutaj (3)

    link

    • 4 11

    • (2)

     nie umiesz osiołku wklejać linków?

     • 3 11

     • ~buhahaha (1)

      nie wyczuła ciotka szyderstwa~...
      buhahaha

      • 10 6

      • nudzisz się buraku?

       • 1 2

  • Tylko część SKM-ek dojeżdżać ma tego nowego przystanku

   Ma być "oszczędnościowo" jeden peron

   (pierwotnie planowano nawet tylko jeden tor
   hmm.. szkoda, że nie jedną szynę ;-)

   a to oznacza, że częstotliwość SKM na nowym przystanku to zaledwie maksymalnie co ok. 20 minut

   • 5 3

  • i rowerów nie można bedzie przewiezc

   • 0 0

  • Poczekaj, zaraz wypiszę Ci cały rozkład jazdy tam i z powrotem.

   • 3 2

  • Te z Tczew i Malborka...

   raczej tak.

   • 1 0

 • Tęskniłem :( (5)

  Dzień bez wizualizacji, dniem straconym. Mam nadzieję, że im bliżej wyborów to będą codziennie. Bez przerw !

  • 113 14

  • JA ROWNIERZ

   Kto by pomyslal jak nasze miasto sie rozwinie. Brawo panie najjasniejszy prezydencie. Tym kursem i tak dalej. Jedynie sluszna droga. Nie wiem tylko dlaczego podzielam opinie napisana powyzej.

   • 5 5

  • pieknie !

   szkoda tylko, ze kolejny przetarg, gdzie 100% kryterium - cena
   a pozniej znow spadnie snieg.... i dach spadnie :P

   • 4 1

  • Podobno zaczęło się coś dziać na terenie budowy tzw. trasy Słowackiego... (1)

   a 3m.pl milczy.
   A jak tak tęsknię do optymistycznych wiadomości, że coś się zmienia na lepsze.
   Bo ciągle jak nie dopalacze to przesladują Monikę O lub pieprzą o PO i PIS.
   A ja bym chciał czytać o tym jak się zmienia nasz kraj, jak budowane są drogi, infrastruktura, powstają nowe firmy i miejsca pracy.

   • 1 0

   • pojedź w Polskę to nabierzesz optymizmu

    szkoda że nic nie zmienia się w Gdańsku.

    • 0 0

  • Ja tylko liczę, że mieszkańcy będą mogli nadać jakąś nazwę na wesoło

   Centrum Przystanek Budyń albo Przystanek Adama Owicza :)
   Ile od razu byłoby informacji na temat powstania takiej nazwy w przewodnikach dla turystów z zagranicy. Gdańsk i jego legenda :)

   • 0 0

 • Niby ok ale pytanie... (8)

  PO CO??? czy do dworca jest hektar z tego nowego miejsca? brak dojazdu? a może ciężki dojazd? kto tam ma wsiadać? motłoch z biskupiej? czy nie będą to wyrzucone pieniądze w błoto? pytań coraz więcej a odpowiedzi....brak

  • 62 116

  • Oprocz "motlochu" mieszka na Biskupiej i w okolicach wiele porzadnych rodzin.
   To, ze ktos sie urodzil w stajni nie znaczy, ze jest koniem. Nie zawsze jednak warunki finansowe pozwalaja na zmiane miejsca zamieszkania. Mam nadzieje, ze w koncu ktos doceni urok tamtej dzielnicy i zmieni ja na lepsza.

   • 39 1

  • Po co ??

   Głupie pytanie...
   1. blizej do urzedu wojewódzkiego, do ckume...
   2. blizej na dolne miasto, biskupia, zaroslak, chelm...
   3. blizej na Dlugą oraz cale stare miasto...

   Jeździsz czasami kolejką??? Bo ci co jeżdżą wlasnei narzekają ze konczy sie tak jak teraz... !!!

   • 29 1

  • Motłoch ?

   Kuken Ty i twój stary to motłoch.

   • 16 1

  • Jesteś pan niepoważny, proponuję samemu sprawdzić jakie urzędy, biura i zabudowa mieszkalna znajduje sie w pobliżu. Między innymi mieszkańcy dzielnicy chełm będą mieli łatwiej z dojazdem. Ale to tylko jest moja prywatna opinia.

   • 11 0

  • kuken głąbie

   Hektar to jednostka kwadratowa, tak więc do dworca mogą być tysiące hektarów... Nad przystankiem ma być w przyszłości pętli i węzeł przesiadkowy, pewnie ludzie jadący prosto ze Stogów i dzielnic południowych Gdańska będą mogli się przesiąść. Po za tym czy jak jest dworzec Główny w Centrum to tylko ci co mieszkają w jego sąsiedztwie mogą z niego korzystać??

   • 12 0

  • Kuk mal! (1)

   Hektary są od sadzenia ziemniaków, albo buraków. Jak widać ze wsi jesteś skoro budowa przystanku blisko historycznego centrum nie ma dla ciebie sensu, a odległości mierzysz w hektarach. Popatrz na Niemcy Londyn... Tam wszystko jest blisko, łażenie ok kilometra do SKM dla turysty - i mnie jako mieszczucha wracającego czasem po imprezie do domu skm a nie autem - przystanek bardoz by się przydał.
   Ceimniaki do sadzenia buraków, a nie decydowaniu o infrastuturze miejskiej.

   • 13 0

   • Buraki się sieje

    Sadzi się ziemniaki

    • 6 2

  • choćby dla turystów.
   choćby dla starszych/niepełnosprawnych ludzi, dla których odległość ze Śródmieścia do kolejki jest za duża. choćby dla Ciebie, jeśli kiedyś złamiesz nogę (czego Ci nie życzę, ale chcę Cię uświadomić :>) i będziesz musiał po coś kuśtykać w te okolice.
   choćby dla ludzi wracających z kina/ imprezy itp.
   choćby dla tych, którzy czasem się śpieszą.

   skm na pewno dobrze wyjdzie na tej inwestycji.

   • 4 0

 • I w miejsce słów "być może" dajemy "z pewnością". (2)

  Hej młody Gdańszczanie, smutek zwalcz i strach! Przecież na tym piachu za trzydzieści lat, przebiegnie z pewnością jasny, długi, prosty, ... La, la, la, laaa, la, la, la...

  • 81 9

  • trzeba dac napis

   Trzeba dać napis, żeby wpuszczać tylko w krawatach. Klient w krawacie jest mniej awanturujący się.

   • 9 0

  • I w miejsce "Hej młody Gdańszczanie" dajemy "Hej młody Gdańszczaninie"

   I widzisz? Tam gdzie wystarczy metodą - kopiuj/wklej - jakoś sobie radzisz, ale jak już trzeba coś od siebie dodać to walisz błędy:)

   • 3 7

 • Super, komunikacja kolejowa to jedyna droga rozwoju transportu publicznego w metropoli - Niemcy zrozumieli to juz dawno. To jedyny sposób na ograniczenie korków i sprawniejsze poruszanie sie po miescie. Jeszcze tylko Kolej Metropolitalna i wszystkim bedzie latwiej.

  • 57 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.