• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jeszcze Siedlce czy już Chełm? Dzielnicowa "walka" o wpływy

Ewelina Oleksy
2 listopada 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 
Jak widać, nie wszyscy zgadzają się z tym, jak nazywa się dzielnica, w której mieszkają. Jak widać, nie wszyscy zgadzają się z tym, jak nazywa się dzielnica, w której mieszkają.

Głupota czy wandalizm? Komu przeszkadza tablica "Siedlce" na granicy z Chełmem? - pytają radni pierwszej z dzielnic, którzy ostatnio zainwestowali w kilka tablic z jej nazwą. Nie wszystkim się to jednak spodobało, bo jedna z nich stała się najwyraźniej przedmiotem dzielnicowej "walki" o wpływy.Wiesz, gdzie przebiegają granice dzielnicy, w której mieszkasz?

Rada Dzielnicy Siedlce zainwestowała ostatnio w tablice z nazwą tej dzielnicy. Wszystko po to, żeby uświadomić mieszkańcom, gdzie przebiegają granice administracyjne. Jedna z tablic "Siedlce" szybko jednak została zamazana napisem "Chełm".

Zobacz też: Nowy punkt widokowy na Siedlcach im. Macieja Kosycarza

Pierwsze tablice - w formie znaków drogowych - na granicach administracyjnych Siedlec pojawiły się kilka tygodni temu. Koszt jednego znaku (materiał + montaż) to 470 zł.

Rada Dzielnicy sfinansowała już 7 takich tablic. Stanęły one przy:
 1. Dąbrowskiego/Powstańców Warszawskich
 2. Wyczółkowskiego/Nad Jarem
 3. Łostowicka/Armii Krajowej
 4. Pana Tadeusza/Pobiedzisko
 5. Stoczniowców/Lubuska
 6. Nad Jarem/Zakosy/Powstańców Warszawskich
 7. Nowe Ogrody/Powstańców Warszawskich


O ustawienie tablic wnioskował radny Mirosław Koźbiał, ale wszyscy pozostali radni jednogłośnie poparli ten wniosek i przeznaczyli na ten cel pieniądze z budżetu.

 • Tablica informująca o granicach dzielnicy przy Nowe Ogrody/Powstańców Warszawskich.
 • Tablica informująca o granicach dzielnicy przy Dąbrowskiego/Powstańców Warszawskich.

"Nasza dzielnica w końcu przestaje być anonimowa"- Zadanie realizowane jest przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni i powinno być zakończone do początku grudnia tego roku. Otrzymujemy sygnały od mieszkańców, którzy bardzo pozytywnie odbierają tę inicjatywę i są z niej dumni. W końcu nasza dzielnica przestaje być anonimowa. Dzięki nowemu oznakowaniu więcej ludzi będzie orientowało się, gdzie się znajdujemy. Do tej pory bywało z tym różnie - mówi Mirosław Koźbiał - Przystępując do tego projektu, radni pytali przechodniów w różnych miejscach o wskazanie naszych granic. Spora grupa mieszkańców nie potrafiła ich precyzyjnie określić. Największą nieświadomością wykazali się mieszkańcy ul. LemaMapka, którzy w zdecydowanej większości sądzili, że mieszkają na Pieckach-Migowie.

To nie Siedlce tylko Chełm? Jedna z tablic zamazanaAle poza pozytywnym odbiorem inicjatywy, pojawiły się już pierwsze akty wandalizmu z nią związane. Do akcji wkroczyli bowiem ci, na których tabliczka z napisem Siedlce najwyraźniej podziałała jak płachta na byka, bo... uważają, że mieszkają na Chełmie.

Nasz serwis poświęcony dzielnicy ChełmRadny Mirosław Koźbiał wnioskował o ustawienie tablic z nazwą dzielnicy. Pomysł poparto jednogłośnie. Radny Mirosław Koźbiał wnioskował o ustawienie tablic z nazwą dzielnicy. Pomysł poparto jednogłośnie.
- Smutne jest to, że na granicy z Chełmem dokonano już pierwszego aktu wandalizmu. Zniszczono tablicę ustawioną przy skrzyżowaniu ulic Stoczniowców i LubuskiejMapka, poprzez pomazanie jej flamastrem - ubolewa radny Koźbiał i dodaje, że GZDiZ szybko usunął bazgroły.
Pojawiło się też nawet podejrzenie, że sfrustrowany wandal nie odpuścił i ostatecznie ukradł tablicę wraz ze słupkiem, bo ta na jakiś czas zniknęła. Okazało się jednak, że tablicę na chwilę usunął GZDiZ, który musiał poprawić jej umiejscowienie tak, by było zgodne z projektem organizacji ruchu drogowego i by tablica nie utrudniała ruchu pieszym.

- Ktoś ewidentnie chce, żeby ta część Siedlec była Chełmem - komentuje pani Marta, jedna z mieszkanek.

Wandale wandalami, ale będą kolejne tabliceMimo to Rada Dzielnicy się nie poddaje. I zapowiada, że kolejnych 9 tablic "Siedlce" sfinansuje z przyszłorocznego budżetu. Tablice w 2021 r. pojawią się przy:
 1. Rakoczego/Piekarnicza
 2. Lema obok przychodni pod adresem Lema 21
 3. Pohulanka pod wiaduktem
 4. Kozietulskiego/Powstańców Warszawskich
 5. Powstańców Warszawskich/Cygańska Góra
 6. Kolonia Zręby przy rozwidleniu z ciągiem pieszym
 7. Pana Tadeusza/Łostowicka
 8. Wojskiego/Łostowicka
 9. Schuberta/Rakoczego
Projekt zawiera również przesunięcie tablicy z nazwą dzielnicy "Suchanino" na wysokość nowo projektowanej tablicy "Siedlce" na ulicy Wyczółkowskiego.

Dyskusja o zmianach granic dzielnic od lat, ale decyzji brakSytuacja z Siedlec jak w soczewce pokazuje problem, którego miasto nie rozwiązało od lat. Mowa o wprowadzeniu zmian granic administracyjnych dzielnic.

Już w 2014 roku dzielnicowi radni apelowali o zmiany granic. A pierwsze wnioski w tej sprawie do władz miasta składano jeszcze wcześniej, bo w 2003 r. Wtedy radni Strzyży apelowali, by do dzielnicy przyłączyć teren byłych koszar we Wrzeszczu.

- Podział Gdańska nie uwzględnia aspektów historycznych, czy więzi społecznych, zapewnia jedynie podział na równe okręgi wyborcze - wskazują od lat dzielnicowi radni.

Rady Dzielnic w TrójmieścieOstatni raz temat zmian granic dzielnic wrócił na początku 2019 r. Wtedy w Radzie Miasta Gdańska powołana została specjalna Komisja ds. Reformy Jednostek Pomocniczych, czyli właśnie dzielnic.

W zakresie jej działania jest m.in. "przeprowadzenie analizy w zakresie zapotrzebowania oraz założeń dla reformy podziału terytorialnego miasta Gdańska." Do dziś nie słychać jednak, by coś w tej sprawie udało się miejskim radnym zrobić.

Miejsca

Opinie (318) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • po co komu te znaki?

  • 132 44

 • i tak lepsze to niż "Gdańsk historyczna stolica Kaszub" :)

  • 313 24

 • I po co te wojenki?Dlaczego ludzie w takich prostych sprawach nie potrafią się dogadać?

  • 60 11

 • Jaki kraj takie wojny

  • 57 4

 • To tak samo jak z Oliwą. De facto należy do niej również część "za torami", zwana obecnie Przymorzem Małym, oraz tzw. VII Dwór - Oliwa kończy się przy Abrahama, gdzie zaczyna się Wrzeszcz (nie Strzyża...).

  • 74 12

 • Haha jak przeczytałem tytuł artykułu to jakoś opacznie to zrozumiałem i od razu przypomniała mi się wojna między Nowym Portem a Brzeznem i te słynne bijatyki na moście pomiędzy dzielnicami hehe. Ktoś pamięta te czasy?

  • 73 8

 • Zrewidujcie gdzie jest dzielnica Jasień!!!

  Tu jest dopiero cyrk z tym, i umieście tabliczki tam gdzie naprawdę są te granice tego osiedla!!

  • 89 3

 • Co to za różnica ? I tu bose antki i tam bose antki.

  • 79 18

 • w dawnych czasach

  dwóch jegomości w sporze szło do lasu, ściągali portki i sprawdzali który ma dłuższego, sprawa była wyjaśniana w 5 sekund i temat zamykano...
  wraz z nastaniem cywilizacji (tej obecnej, ponoć najbardziej rozwiniętej) najprostsze czynności jak sprawdzenie kto ma dłuższego przenosi się na ogólne miastowe forum...
  no cóż ponoć to jest właśnie cywilizacja, ale nie zmieni to faktu, że jeden ma dłuższego a drugi krótszego, tylko który???

  • 24 22

 • Super. Kiedy będzie płot?

  • 66 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane