Fakty i opinie

Kamera nagrywa 70 piratów drogowych dziennie

Najnowszy artukuł na ten temat

Z Hallera na Piwną. Kamerę przeniesiono, a na nową nie ma pieniędzy


Ponad 70 razy dziennie kierowcy łamią prawo na al. Hallera, między wiaduktem kolejowym a Operą Bałtycką w Gdańsku. Po kolejnym potrąceniu w tym miejscu zobacz na mapie Gdańska pieszego, ZDiZ zamontował tu kamerę, która wyłapuje piratów drogowych. Zapis z kamer trafia do policji.70 przekroczeń prawa dziennie w jednym miejscu, to dużo czy mało?

bardzo dużo, jestem zaskoczony tą liczbą 43%
trudno ocenić, bo nie wiadomo jakiego rodzaju to są wykroczenia 32%
nie, każdego dnia przejeżdża tędy kilka-kilkanaście tysięcy aut 25%
zakończona Łącznie głosów: 1412
Średnio 10 naruszeń prawa w ciągu każdej godziny szczytu (między godz. 7 a 9 rano i między godz. 15 a 18) oraz jedno-dwa zdarzenia na godzinę w pozostałych porach dnia popełniają kierowcy korzystający z al. Hallera na wysokości ul. Konarskiego. Przepisy łamią wszyscy: osobówki, ciężarowe, a nawet autobusy.

Od ponad tygodnia wszystkie te wykroczenia są rejestrowane przez kamerę zainstalowaną w tym miejscu przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku.

- Wszystkie zdjęcia są analizowane, po analizie przekazywane są policji, która w stosunku do łamiących przepisy kierowców podejmie odpowiednie kroki zmierzające do ich ukarania - informuje Tomasz Wawrzonek, kierownik Działu Inżynierii Ruchu Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Czy 70 wykroczeń dziennie to dużo? Ideałem byłoby, gdyby wszyscy jeździli zgodnie z prawem, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę, że tą ulicą porusza się kilka tysięcy aut dziennie, to odsetek piratów drogowych nie jest wysoki.

Kamera została zamontowana po kolejnym potrąceniu pieszego w tym miejscu. Do ostatniego doszło w pierwszy weekend listopada, kiedy to pieszy został potrącony na pasach przez nadjeżdżający od strony Nowego Portu samochód osobowy. Wcześniej zainstalowano tu lepsze oświetlenie przejścia dla pieszych, tzw. kocie oczka, a także wymalowano pasy, które wyłączają z ruchu część jezdni bezpośrednio przed przejściem.

Potrącenie pieszego na przejściu przez al. Hallera 3 listopada. To po tym zdarzeniu ZDiZ zamontował na tym przejściu kamerę, obserwującą zachowanie kierowców.Niewiele to jednak dało. Receptą na kierowców, którzy w tym miejscu łamią przepisy ruchu drogowego jadąc zbyt szybko i nie zatrzymując się przed przejściem ma być właśnie kamera.

Ale nie tylko ona. Pojawił się też pomysł, aby w rejonie przejścia zamontować szykanę zmuszająca kierowców do zmniejszenia w tym miejscu prędkości jazdy. Powstanie ona nie wcześniej, niż wiosną przyszłego roku.

Zanim to jednak nastąpi, zrealizowany zostanie prawdopodobnie jeszcze jeden pomysł. W tym miejscu utworzony zostanie tzw. tram-pas, czyli samochody stracą możliwość jazdy po torowisku tramwajowym, które w tym miejscu ułożone jest bezpośrednio w jezdni.

- Tram-pas powstanie przez wyłączenie z ruchu samochodowego torowiska tramwajowego na fragmencie ulicy Hallera, od skrzyżowania z ul. Kliniczną do przejścia dla pieszych - zapowiada Tomasz Wawrzonek.

Oznacza to, iż samochody będą mogły się poruszać w tym obszarze tylko jednym pasem ruchu. By w związku z tym nie powstawały tu ogromne korki, ograniczona zostanie przepustowość skrętu w lewo z ul. Klinicznej w al. Hallera - z dwóch do jednego pasa ruchu.

- Strefa wyłączona z ruchu zostanie wyznaczona oznakowaniem poziomym, dodatkowo wygrodzona będzie takimi separatorami, jak na estakadzie w ciągu ul. Nowej Słowackiego koło Galerii Bałtyckiej - tłumaczy Tomasz Wawrzonek.

Jeśli zmiany zostaną pozytywnie zaopiniowane przez gdańską Komisję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, powinny wejść w życie do połowy grudnia.

Opinie (531) 4 zablokowane

 • Jako rowerzysta boje się poruszać po mieście poza

  ścieżakmi rowerowymi ze względu na wariacką jazdę kierowców samoachodów. Większość kierowców nie powinna jeździć. Przepisów mało kto przestrzega.

  • 259 293

 • Dlaczego zasłaniacie tablice rejestracyjne?

  To nie są żadne dane osobowe w rozumieniu ustawy. Nie ma prawnego wymogu zasłaniania ich.

  Odpowiedź redakcji:

  Takie zdjęcia otrzymaliśmy od ZDiZ.

  • 188 32

 • Doskonały pomysł! Więcej takich kamer w podobnych miejscach, karać drogowych cwaniaków!

  osoby z dużą liczbą punktów karnych powinny mieć zakaz poruszania się po gdańskich drogach autem w wyznaczonych godzinach szczytu

  • 167 37

 • Jako pieszy boję się poruszać po chodniku bo w każdej chwili może mnie potrącić wariat na rowerze.

  • 186 47

 • tylko kierowcy winni...

  piesi powinni traktowac kazdego kierowce jak potencjanego zabojce i nie pchac sie prosto pod kola, np. dla tego ze nie zawsze ich widac, zwlaszcza w nocy...

  • 200 36

 • po tych fantastycznych zmianach spodziewam sie jednego - wiekszęgo niz dotąd korku !!

  • 237 53

 • Polscy kierowcy to bandyci drogowi

  - niestety.
  Nieprzestrzeganie podstawowych zasad ruchu drogowego to stwarzanie zagrożenia, tylko niestety mało kto to rozumie...

  • 126 43

 • Tunel - przejście podziemne potrzebne

  a nie kamery chorągiewki i inne cudactwa. Panie prezydencie ludzie giną drogi są nie bezpieczne w Gdańsku . Brak przejść podziemnych. Kiedy Pan to w końcu zrozumie ? Hucisko też pasy zamiast tunelów i to w centrum miasta .

  • 100 93

 • oddzielić pasy ruchu wysepką i będzie spokój, bo to co się tam dzieje to jakaś masakra

  • 48 20

 • zamiast walczyc z przyczyna

  to zbija sie kase na skutkach. przejscie jest niebezpiczene to trzeba je przeprojektowac.

  najprostrzy sposob? zlikwidowac przejscie, postawic slupki z lancuchami utrudniajacymi wtargniecie na jezdnie i tyle.

  • 115 77

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.