Fakty i opinie

Kamery nie pomogły, tunel zdewastowano

artykuł czytelnika
Najnowszy artukuł na ten temat

Wylana farba na klatce 10-piętrowego bloku

Wandale zdewastowali tunel łączący SKM Wzgórze z ul. Kielecką i Centrum Riviera w GdyniMapka. - Działo się to w miejscu, gdzie są kamery. Sprawcy chyba nie zostaną bezkarni - pisze pan Krzysztof.To kolejny sygnał od naszych czytelników dotyczący wzmożonej aktywności wandali w tunelach w Trójmieście. W niedzielę opublikowaliśmy artykuł naszego czytelnika, pokazujący na zdjęciach efekt dewastacji przejścia podziemnego przy ul. Okopowej.

Do podobnej sytuacji doszło kilka dni temu w uczęszczanym tunelu pod miejskimi ulicami przy stacji przy SKM Wzgórze, o czym donosi pan Krzysztof.

Oto jego relacja:

Przechodząc codziennie tunelem pod SKM Wzgórze nie mam dobrego zdania o jego estetyce i architekturze. Nie podoba mi się kolor ścian, podłoże z kostki Bauma, czy wąskie przejścia, którymi tłoczą się piesi, walczący często o miejsce z szalejącymi rowerzystami. Choć w wielu miejscach widać odrapania czy otarcia, obywało się przynajmniej bez dewastacji w postaci malunków na ścianach. Do czasu.

W ostatnich dniach, prawdopodobnie młodzi ludzie, "otagowali" całkiem sporą powierzchnię ścian, na jednej z nich zostawiając ślad w postaci potężnego graffiti.

W tunelu zainstalowane są kamery, kawałek stąd znajduje się urząd miasta. Malunek, który powstał, w przeciwieństwie do bazgrołów, musiał być efektem może nawet kilkugodzinnej pracy. Trudno uwierzyć, że służby - straż miejska i policja - nie zareagowały, a operator miejskiego monitoringu nie zarejestrował tego przypadku i nikt nie wykonał interwencji w porę, by złapać pewnie zamaskowanych sprawców na gorącym uczynku.

Zapewne nie rozpłynęli się w tunelu, tylko wrócili do domów, więc kamery powinny zarejestrować kierunek, w którym podążali, a mieszkańcy powinni już słyszeć o tym, że sprawcy zostali złapani. Nic takiego się nie wydarzyło.

Przejście jest mocno uczęszczane, chodzą tędy nie tylko mieszkańcy Gdyni, ale także turyści. Nie mam wątpliwości, że w niedługim czasie malunki znikną, choć pewnie zapłacimy za to z własnych podatków. Ale wątpliwości co do odpowiedniej reakcji służb na to zdarzenie pozostają.

Strażnicy miejscy: kamery podłączone tylko do monitoringu dzielnicowegoPo zgłoszeniu od czytelnika skontaktowaliśmy się ze służbami miejskimi, by wyjaśnić okoliczności zdarzenia.

Strażnicy miejscy informują, że zamontowane w tunelu kamery zarejestrowały zdarzenie w nocy z niedzieli na poniedziałek ok. godz 3.45. Sprawcy byli zamaskowani, a dodatkowo jeden z nich uniemożliwił rejestrację, psikając w kamerę sprayem. Kamery nie są podłączone do systemu miejskiego monitoringu, a jedynie dzielnicowego. Nie jest tam prowadzony stały ogląd sytuacji z zamontowanych kamer. Do obrazu dostęp służb jest zapewniony tylko w razie potrzeby.

Z kolei policjanci, z którymi się skontaktowaliśmy, odpowiadają, że żadne postępowanie nie jest prowadzone, bo zarządca obiektu nie zgłosił im dewastacji.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (192) ponad 20 zablokowanych

 • zostaną te kamery to atrapy i nie działają jak wiekszosc w miescie

  • 119 6

 • A kto ogląda podgląd?

  Takie malunki nie robią się w 5 min, ktoś chyba spał w robocie

  • 157 9

 • wywalić tych co patrza sie w monitory i nie widzą co sie na miescie dzieje

  • 104 11

 • No tak.

  Policja na marszach LGBT.
  Straż miejska - my nie od tego.
  Mówię dość wandalom!

  • 168 14

 • kiedyś była specjalna jednostka w policji która rozpracowywała grafficiarzy.

  • 84 5

 • Po nitce do kłębka. Koszta operacji naprawy elewacji czy ścigania sprawców na pewno małe nie są. "Tagi" to dosłownie dewastacja zwieńczona podpisem wandala. Do tego przypominam, że mamy 21 wiek, konkretniej 2020r., wiec każda rzecz która człowiek zrobi musi być wrzucona na media spol w ramach szukania wirtualnej atencji. Tym bardziej jest prawdopodobne to w wypadku młodych sprawców dla których lajki pod kontem na Instagramie czy innych zabójczych dla mózgu i inteligencji badziewiach to sens życia. Życzę owocnej pracy śledczym i jestem pewnym, że największym osiedlowym patriotom znajacym wandali, czyli takich z "Polska Walczacą" na koszulce czy innymi Jp100pro cent wystarczy dać "wagon" szlugów, jak będą twardzi to do tego dozlozyc 2 czwropaki żubra i są kupieni przeciwko kolegom:) Kto pyta nie błądzi. Pozdrawiam. Makumba!

  • 82 13

 • działają,

  ale nie ma komu w nie patrzeć, by złapać na gorącym uczynku, a po fakcie okazuje się, że zamaskowani wyszli z miejsca w którym nie było monitoringu. Całe szczęście i nieszczęście, że sztucznej inteligencji w to legalnie nie można zaangażować.

  • 6 2

 • Monitoring

  Czy na prawdę ludzie myślą że "na drugim końcu kabla" każdej kamery miejskiego monitoringu siedzi koleś i wpatruje się w monitor 24h/dobę? To jest tylko monitoring, obraz nagrywa się automatycznie na rejestrator i zwykle zostaje "nadgrany" czyli zniszczony, po kilku dniach/tygodniach. I bez potrzeby nikt tego nie będzie oglądał, a tym bardziej na żywo, bo po co? Kto będzie płacił ludziom za oglądanie telewizji przez 365 dni w roku!

  • 46 24

 • Zamiast płakac , że dewastacja proponuję zaprosić studentów z ASP by dali upust swoim talentom.

  Jakoś nie kojarzę by street art był zamalowywanie przez graficiarzy.

  • 66 23

 • Po co te kamery? Po co darmozjady i operatorzy?

  jak teraz kilka dobrych tysięcy trzeba będzie wydać na wandali co obsikali, zanzaczyli ściany jak psy.

  • 57 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.