Fakty i opinie

Kamień węgielny na budowie Airport City


W poniedziałek na budowie pierwszego z siedmiu biurowców Airport CityMapka wmurowano kamień węgielny. Jak mówią władze Portu Lotniczego, pandemia koronawirusa w żaden negatywny sposób nie wpłynęła na realizację inwestycji, która ma być gotowa w połowie 2021 roku.Czy w tym roku zamierzasz polecieć gdzieś samolotem?

tak, na wakacje 25%
nie wiem, tylko jeśli będę musiał(a) np. udać się w podróż służbową 16%
nie, w tym roku odpuszczam lotnicze podróże 59%
zakończona Łącznie głosów: 588
- Wiele razy słyszałem, że lotnisko to samograj. Właściwie nic nie trzeba robić, a ludzie i tak będą latać. COVID-19 pokazał właśnie, jaki to samograj. Od 3,5 miesiąca mamy 100 proc. kosztów i ani złotówki przychodów. Po to budujemy Airport City, by było dla nas drugą nogą, na której możemy oprzeć się w przyszłości, aby w przypadku takich incydentów, jak pandemia koronawirusa, lotnisko miało możliwość uzyskiwania przychodów - mówił na poniedziałkowym wmurowaniu kamienia węgielnego Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego w Gdańsku.
W podobnym tonie wypowiadały się też pozostałe osoby uczestniczące w spotkaniu z mediami. Przedstawiciele banku Pekao SA, który udzielił lotnisku korzystnego kredytu na realizację inwestycji, podkreślali, że lotnisko w Gdańsku na tle krajowej konkurencji jest wzorem i pionierem w planowaniu i wdrażaniu śmiałych rozwiązań.


Przedstawiciele samorządów, będących współwłaścicielami Portu Lotniczego, dodawali z kolei, że lotnisko jest kołem zamachowym całej aglomeracji i wybiega w przyszłość, by uciec konkurencji.

- Nie musimy wyciskać z metra kwadratowego tyle, ile się da, nie musimy budować wieżowców i zagęszczać zabudowy. Budujemy krok po kroku, chcemy, by to był początek nowej dzielnicy Gdańska, z której korzyści będą czerpać także mieszkańcy, np. korzystając z aut autonomicznych poruszających się w okolicy. To będzie niezwykły poligon doświadczalny także dla naszych miast, bo to, co się sprawdzi u nas, może później z powodzeniem funkcjonować w innych częściach Trójmiasta - dodaje Kloskowski.
W czasie gdy biurowiec zaczyna wychodzić z ziemi, toczą się też intensywne prace nad komercjalizacją obiektu. Jak usłyszeliśmy, na razie żadna umowa nie została jeszcze podpisana, ale zainteresowanie obiektem jest duże. Atutem budynku jest nie tylko świetne skomunikowanie lotnicze, drogowe i kolejowe, ale także fakt, że najemcom oddawana jest otwarta przestrzeń bez sztywnego narzucania metrażu przypadającego na jednego pracownika. W dobie dystansu społecznego ma to ułatwić najemcom efektywniejsze rozplanowanie przestrzeni.


Airport City to nazwa biznesowo-usługowego kompleksu, jaki powstaje w otoczeniu gdańskiego terminala lotniczego. W ramach planów powstać mają tu biurowce, hotele, przestrzenie usługowe i handlowe. Razem ma to być nowoczesna i atrakcyjna dla biznesu część miasta, która dzięki sąsiedztwu gdańskiego lotniska przyciągać ma najemców z całego świata. Sąsiedztwo terminala dla pracowników tych budynków ma być oknem zapewniającym szybkie połączenie z największymi stolicami biznesowymi Europy i świata.

W ramach projektu, którego inwestorem będzie Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy, w sąsiedztwie terminala pasażerskiego w Gdańsku powstać ma siedem budynków biurowo-usługowych o łącznej powierzchni 120 tys. m kw. (Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf, Hotel).

Jako pierwszy od IV kwartału 2019 roku budowany jest sześciokondygnacyjny budynek Alpha. Jego powierzchnia najmu to 8,5 tys. m kw. (1490 m kw. netto na jednej kondygnacji), a na jego parterze zaprojektowano lokale handlowe i usługowe. Pod budynkiem znajdzie się dwupoziomowy parking dla blisko 200 aut (w tym stacje do ładownia samochodów elektrycznych). Budowa potrwa do połowy przyszłego roku i pochłonie 81 mln zł. Wykonawcą jest firma Hochtief Polska.

W kolejnym etapie realizowany ma być dwukrotnie większy, choć również sześciokondygnacyjny budynek Bravo (o powierzchni użytkowej 16,5 tys. m kw. - 2,7 tys. m kw. na jednej kondygnacji; 381 miejsc parkingowych). Wzdłuż całego kompleksu stworzona zostanie aleja rekreacyjna z częścią sportową. Pracownicy oraz lokalne restauracje będą mogli także korzystać z ogródka do uprawy warzyw i ziół. Na dachach budynków znajdą się zielone trasy dostępne dla pracowników z biurowców - będzie z nich rozpościerał się widok na płytę lotniska. W budynkach powstanie także kompleksowa infrastruktura dla rowerzystów.

Przypomnijmy, że na początku czerwca kamień węgielny wmurowano także na równolegle toczącej się budowie pirsu, będącego przedłużeniem terminala T2.

Wideo z października 2019 r.Nowe połączenie z Gdańska na CyprTymczasem Ryanair ogłosił dziś nową trasę z Gdańska do Paphos. Połączenie będzie realizowane dwa razy w tygodniu od 3 sierpnia i stanie się częścią letniego rozkładu lotów Ryanaira.

To kolejne po 12 nowych połączeniach z Gdańska ogłoszonych przez LOT i Wizzair w ubiegłym tygodniu. Przypomnijmy, że w ofercie pojawiły się nowe kierunki, takie jak: Chorwacja (Dubrownik, Split, Zadar), Rzym, Grecja (Saloniki, Kawala, Rodos, Korfu, Chania), Bułgaria (Burgas), Albania (Tirana) i Hiszpania (Barcelona).

Z okazji ogłoszenia nowej trasy Ryanair wprowadził do sprzedaży bilety w cenie od 109 zł na podróż do końca października 2020 roku. Bilety w promocyjnej cenie dostępne są na www.ryanair.com jedynie do środy, 1 lipca, do północy.

- Cieszymy się z ogłoszenia nowej trasy z Gdańska na Cypr. Połączenie będzie realizowane dwa razy w tygodniu od 3 sierpnia i stanie się częścią letniego rozkładu lotów Ryanaira. Pasażerowie z Pomorza mogą już zarezerwować swoje letnie wakacje na Cyprze i podróżować najtańszą linią lotniczą w Europie - mówi Olga Pawlonka z Ryanaira.

Opinie (77) 4 zablokowane

 • I dobrze, trzeba rozproszyć biurowce z Oliwy. Jeszcze trochę na południu by się przydało.

  • 60 14

 • fajne

  wow

  • 15 10

 • Nie wiem czy to ma sens.

  Koronawirus wlasnie pokazal, ze biura sa zbedne i mozna rownie dobrze pracowac z domu.

  • 96 30

 • Czy ten biznes to taki samograj to się jeszcze okaże :D
  Pan jakby miał cykora i zaklinał rzeczywistość. Takie trochę życzeniowe myślenie

  • 31 4

 • Nie pokazał, że są zbędne

  Ale pokazał, że można sporo zaoszczędzić ograniczając przestrzeń biurową i można pracować częściowo z domu.

  • 30 3

 • Co to jest ten "w dobie dystansu społecznego " ?

  Pytam bo jeżeli to co myślę to w weekendy w Sopocie go bardzo ale to bardzo nie widzialem.

  • 28 3

 • zadłużaj, zadłużaj...

  zasłużaj...

  • 0 0

 • I to jest dobre miejsce.

  Ludzie przyjeżdżający z zewnątrz mają bliżej i nie przez centrum, a gdańszczanie mają dogodny dojazd. Same plusy.

  • 34 7

 • Raczej w Gdyni na Hryniewieckiego. Miejsce dla dla wieżowców 55m+. Jednak Covid wszystko spowolni.

  • 9 0

 • Nie lepiej zostawić rezerwę pod rozbudowę lotniska?

  • 28 13

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.