- 1 Olbrzymie odłamki klifu w Orłowie (127 opinii)
- 2 Sąd: furgonetki pro-life zniesławiały (294 opinie)
- 3 Mors, który uratował psa, przekazał nagrodę (141 opinii)
- 4 Zmarł twórca Teatru Ekspresji (5 opinii)
- 5 Surfer zaplątał się w sieci. Ratownicy w akcji (78 opinii)
- 6 100-letnia willa coraz bardziej niszczeje (152 opinie)
Kamień węgielny pod drugim etapem zabudowy Wyspy Spichrzów
Trwają prace ziemne przy drugim etapie zabudowy Wyspy Spichrzów.
Pod drugim etapem inwestycji właśnie zamurowano kamień węgielny. Prace budowlane nabierają tempa również przy przebudowie Mostu Stągiewnego na zwodzony oraz rozbudowie gdańskiej mariny. Wybrany został także operator hotelu - będzie to Motel One.
Wewnętrzne pasaże i plac
- Dla mieszkańców miasta oraz odwiedzających je gości na pewno ważne będą ogólnodostępne przestrzenie publiczne, które powstaną wewnątrz tej zabudowy. To one będą sercem tej części Śródmieścia Gdańska. Wrażenie będą tu robić wyeksponowane relikty zabytkowych spichlerzy - opowiada o projekcie Maciej Mąka z warszawskiej pracowni Mąka Sojka Architekci.
Tak jak wielokrotnie zapowiadał inwestor, pasaże, duża (pełniąca rolę wewnętrznego placu) sala z tzw. świetlikami w suficie, które do wnętrza wpuszczać będą naturalne światło oraz lokale gastronomiczne, handlowe i usługowe zajmą partery, ponad którymi powstanie zabudowa mieszkaniowa i hotelowa.
- Główny pasaż prowadził będzie w parterze niemal równolegle do ulicy Chmielnej od strony ulicy Stągiewnej. Na jego zakończeniu znajdzie się tętniąca życiem powierzchnia ponad 1500 m kw. Do tego wewnętrznego "placu" dojść będzie można także bezpośrednio od ulicy Chmielnej i Motławskiej - opowiada Maciej Mąka. - To będzie przestrzeń nie tylko na spotkania w ogródkach restauracyjnych, ale także na organizację wystaw czy wydarzeń kulturalnych. Trudno porównać ten projekt do jakiejkolwiek innej tego typu kreacji, bo powstał on na potrzeby właśnie tego miejsca.
Detale w trakcie uzgadniania
Znane od miesięcy wizualizacje projektu są aktualne: podziały i ogólna koncepcja wykończenia elewacji zostaną zachowane w takim kształcie, jak przedstawiono. Nadal, przy ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków, ustalane są ostateczne materiały wykończeniowe, ich kolorystyka, sposób połączenia substancji zabytkowej z nowymi częściami.
- Rewitalizacja północnego cypla Wyspy Spichrzów, w ścisłym centrum historycznego Gdańska, to jest unikalny projekt w skali kraju. Jesteśmy dumni z zaproponowanych rozwiązań urbanistycznych. Jestem też przekonany, że sylweta nowej zabudowy, która pojawi się od strony mariny oraz od strony ulicy Stągiewnej i Chmielnej, wpisze się w historyczną tkankę miasta - mówi Maciej Mąka. - Proponujemy jak najbardziej współczesną architekturę, która w sylwecie będzie reminiscencją dawnych spichlerzy i odwzorowaniem historycznych podziałów. Nie silimy się na zabiegi historyzujące czy pseudo-odtworzeniowe, tworzymy architekturę która odpowiada swoim czasom, ale czerpie z historycznych wzorców. Kontekst historyczny będzie tu bardzo czytelny.
Przebudowa Mostu Stągiewnego i rozbudowa mariny
W tej chwili na budowie powstają kondygnacje podziemne. Potem trzy kolejne kwartały zabudowy (dwa z mieszkaniami i jeden hotelowy) budowane będą równocześnie. Relikty spichlerzy, w tym największa ściana spichlerza Steffen, są zabezpieczone przed zniszczeniem.
Przypomnijmy jednak, że umowa inwestora - konsorcjum Multibud Wojciech Ciurzyński i Immobel Poland - z Gdańskiem przewiduje nakłady w infrastrukturę publiczną. Wykonane zostały prace przy przebudowie ulicy Chmielnej (włącznie z przebudową skrzyżowania Chmielnej i Podwala Przedmiejskiego), oddana i otwarta została kładka św. Ducha.
Zobacz film z otwarcia kładki św. Ducha
Pozostaje wykonanie nowej nawierzchni i części infrastruktury Długiego Pobrzeża
- Prace przy moście i marinie rozpoczęły się od oczyszczenia dna i przełożenia spod mostu na dno wszystkich instalacji, które w nim przebiegają. Dzięki temu most będzie można w odpowiednim momencie rozebrać. Rozpoczęte są również prace przy budowie mariny. Na przykład wyprodukowane już zostały pomosty pływające, przy których cumować będą jachty - opowiada Radosław Preiss, członek zarządu Doraco, które jest generalnym wykonawcą tego etapu zabudowy.
Mieszkania do nabywców trafią pod koniec 2023 roku. Według harmonogramu w podobnym czasie planowane jest także otwarcie hotelu, który powstanie od strony ulicy Stągiewnej.
Hotel od Stągiewnej, sprzedaż apartamentów od kwietnia
Informacja o tym, jaka sieć hotelowa rozpocznie działalność w nowej części zabudowy, nie jest jeszcze oficjalna, ale wiadomo już, że będzie to niemiecka sieć hoteli niskobudżetowych Motel One.
- Oczywiście standard obiektu zostanie dopasowany do tak prestiżowej lokalizacji, jaką jest Wyspa Spichrzów. Trwają prace projektowe, które pozwolą dostosować część zabudowy powstającej od strony ulicy Stągiewnej do wymagań sieci Motel One - mówi Wojciech Ciurzyński.
Zobacz nowe inwestycje w Śródmieściu Gdańska
Inwestor prywatny nie ukrywa, że nie ma problemów ze zbyciem powierzchni. Trwają rozmowy z funduszem, który jest zainteresowany zakupem hotelu; umowa rezerwacyjna na powierzchnie handlowo-usługowe została podpisana jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, a mieszkania są w tej chwili sprzedawane pakietowo - większym inwestorom. Według informacji od dewelopera, większość z nich znalazła już swoich nabywców.
- Oczywiście około 30 procent lokali, czyli około 100 mieszkań w tym etapie zabudowy zostało zarezerwowanych do sprzedaży detalicznej. Zostanie ona uruchomiona wiosną tego roku. Zgłaszają się już chętni do zakupu. Ceny metra kwadratowego będą się kształtowały na poziomie 15-20 tys zł - informuje Joanna Nowakowska, członek zarządu Granaria Development Gdańsk.
Zobacz, jak zmieniła się Wyspa Spichrzów
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-02-02 21:53
Co się dzieje ? (1)
Pytam się tylko. a gdzie są miejsca pracy dla tych co tam mają mieszkać ? Gdzie są miejsca pracy dla kupców tych apartamentów ?
- 7 7
-
2021-02-03 08:48
Akurat z tym nie ma problemu, osoby które stać na kupienie mieszkania w ścisłym centrum miasta, za jakieś 20 tyś za metr, nie mogą zazwyczaj narzekać na brak zajęcia i pracy....
I tak, w takim miejscu nie będzie raczej mieszkań dla tzw. przeciętnego Kowalskiego. Nie stać go.- 4 1
-
2021-02-02 17:42
Niestety strzeliste dachy to nie wszystko (2)
Widać, że projektant tych budynków chciał nawiązać stylem do starych gdańskich kamienic, jednak sam spadzisty dach nie czyni tego klimatu. Z daleka zabudowa wygląda trochę jak plastikowe domki, takie toporne bez żadnych detali.
- 30 12
-
2021-02-02 19:05
Mimo wszystko ta część zabudowy WS jest o klasę lepsza (pod warunkiem, że użyją dobrej jakości materiałów wykończeniowych) od tych potworków postawionych od strony Żurawia. O białym namiocie nie wspominając. A wysokość to rzeczywiście dramat. Za to należy podziękować radnym PO.
- 7 1
-
2021-02-02 19:40
detal kosztuje. własciciel nie chce płacić za czyjeś ładne widoki.
- 1 0
-
2021-02-02 16:56
(3)
Niestety projekt jest przeskalowany - dobudowano wszystko do wysokości jedynego ceglanego spichlerza który przetrwał. Historycznie jednak był on najwyższy. Równa linia wysokości nowej zabudowy jest nienaturalna zwłaszcza jak popatrzy się na drugą stronę. Średnio wszystko o 1 piętro za duże. Dodatkowo brakuje widoku na przestrzał co dodałoby
Niestety projekt jest przeskalowany - dobudowano wszystko do wysokości jedynego ceglanego spichlerza który przetrwał. Historycznie jednak był on najwyższy. Równa linia wysokości nowej zabudowy jest nienaturalna zwłaszcza jak popatrzy się na drugą stronę. Średnio wszystko o 1 piętro za duże. Dodatkowo brakuje widoku na przestrzał co dodałoby lekkości. Brak drzew również daje smutny efekt. Te budynku z 2giego etapu wyglądają lepiej, ale 1 etap jest po prostu zły. Zmarnowana szansa na zrobienie czegoś rewelacyjnego.
- 46 15
-
2021-02-02 17:56
tak jak na całym Głównym Mieście (2)
Czy na Długiej, Ogarnej, Szerokiej itp. itd., linia wysokości zabudowy jest nieregularna ?
- 6 4
-
2021-02-02 18:08
(1)
Ale tych budynków nie wybudowano na Długiej, Ogarnej czy Szerokiej ale naprzeciw historycznego nabrzeża, które akurat posiada nierówną wysokość zabudowy. Wystarczy porównać z budynkami stojącymi w części południowej wyspy. Już niewielka różnorodność dałaby lepszy efekt.
- 8 6
-
2021-02-02 19:01
Ale on i jemu podobni tego nie "rozumiom".
- 3 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.