Fakty i opinie

stat

Kanadyjczycy zbudują nowy mechanizm fontanny przy molo w Sopocie

Tak obecnie wygląda fontanna przed sopockim molo...
Tak obecnie wygląda fontanna przed sopockim molo... fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Lada dzień rozpocząć ma się remont fontanny znajdującej się na Placu Kuracyjnym zobacz na mapie Sopotu, tuż obok sopockiego molo. Kształt fontanny nie zmieni się, całkowicie przebudowana ma być jednak jej hydraulika, co pozwoli na nowe aranżacje - mechanizm wykona firma z Kanady....a takie będą możliwości nowej instalacji.

...a takie będą możliwości nowej instalacji.

- Remont powinien rozpocząć się jeszcze w kwietniu. Na razie zakładamy, iż w tym roku wykonane będą prace podstawowe, związane z zabezpieczeniem fontanny, a w przyszłym - wymiana całej hydrauliki. Fontanna zyska też nową oprawę, która będzie umożliwiać przeprowadzanie na placu pokazów z użyciem wody, światła i dźwięku. Może się jednak zdarzyć, iż cały remont uda nam się zakończyć w tym roku - mówi Marcin Kulwas, prezes firmy Kąpielisko Morskie Sopot, która dzierżawi od miasta molo wraz z placem.

Pierwsza wersja zakłada, że w "podstawowym stanie" fontanna będzie gotowa do eksploatacji na początku czerwca, a remont dokończony zostanie wiosną przyszłego roku. Według drugiej - bardziej optymistycznej - remont uda się zakończyć do sierpnia tego roku.

Nie zmieni się kształt samej fontanny - jej bryła jest pod ochroną konserwatorską. Sam mechanizm jest jednak przestarzały. Jeżeli zostanie wymieniony, zdecydowanie zwiększą się możliwości fontanny.

- Dziś dysponujemy jednym systemem dysz, na który składa się jedna dysza główna i cztery mniejsze, po wymianie hydrauliki powstaną aż cztery takie systemy - dodaje Kulwas.

Cały remont fontanny przy molo ma pochłonąć od 2,5 do 3,5 mln zł.

Zobacz prezentację przygotowaną przez Kanadyjczyków dla KMS (PDF)

Opinie (92) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.