Fakty i opinie

Kanalizacja dotrze do pominiętych domów na Wiczlinie

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: ponad 60 mln na ochronę przed zalaniami

Prace przy podłączeniu pod kanalizację 40 domów przy ul. Tęczowej, Śnieżnej i Gradowej zakończyły się w sierpniu. Wiosną mają zostać wznowione, by podłączyć kolejnych 10.
Prace przy podłączeniu pod kanalizację 40 domów przy ul. Tęczowej, Śnieżnej i Gradowej zakończyły się w sierpniu. Wiosną mają zostać wznowione, by podłączyć kolejnych 10. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Budowa kanalizacji sanitarnej na ulicach Tęczowej, Śnieżnej i Gradowej zobacz na mapie Gdyni Wiczlina zostanie wiosną prawdopodobnie wznowiona. Dzięki dokończeniu inwestycji, do kanalizacji zostaną podłączeni mieszkańcy posesji, którzy walczyli o to od wielu miesięcy.Często słyszysz o podobnych sytuacjach, związanych z brakiem kanalizacji?

tak, jeszcze wiele jest do zrobienia, jeśli chodzi o tę kwestię w Trójmieście 50%
kiedyś częściej, ale w ostatnich latach widać postęp 22%
nie, to problemy pojedynczych osób 28%
zakończona Łącznie głosów: 151
O kontrowersjach związanych z budową kanalizacji na Wiczlinie pisaliśmy już w 2011 roku. Wtedy trwała walka o to, by do unijnego projektu włączyć trzy ulice: Tęczową, Śnieżną i Gradową, czyli razem około 40 domów. Nie udało się, ale pieniądze na inwestycje znalazły się w budżecie rady dzielnicy.

W sierpniu ubiegłego roku zakończyły się prace w ramach pierwszego etapu. Sęk w tym, że nie wszystkie domy zostały podłączone do kanalizacji. Mieszkańcy pominiętych domów w liście do naszej redakcji nie ukrywali irytacji.

- O rezultacie końcowym, w którym zostaje pominięte dosłownie kilka domów, dowiedzieliśmy się już po terminie odwołań. Co więcej, część z nas o fakcie pominięcia ich posesji dowiedziała się dopiero od ekipy wykonawczej - tłumaczyła we wrześniu pani Julita, jedna z pokrzywdzonych.

Powodem był problem z wykupem przez miasto dwóch nieruchomości, przez które miała zostać poprowadzona kanalizacja. Choć pieniądze wciąż czekały na dokończenie inwestycji, mieszkańcy blisko 10 domów zaczęli tracić nadzieję na pozytywne rozwiązanie sprawy. Ta jednak prawdopodobnie znajdzie swój pozytywny finał jeszcze w tym roku.

Jedna z działek została już wykupiona. Jej właściciel, podbijając cenę, natrafił w pewnym momencie na groźbę wywłaszczenia, co skłoniło go do zmiany zdania. Druga nieruchomość po procedurze zamiany, do której zostanie włączony teren Skarbu Państwa, również przejdzie na własność miasta. Procedura może potrwać, ale właściciel zapewnia, że nie będzie już robił przeszkód w inwestycji.

- Otrzymaliśmy zapewnienie od Wydziału Inwestycji, że budowa drugiego etapu kanalizacji będzie mogła rozpocząć się wiosną. Pieniądze na ten cel cały czas czekają. Na pewno należy się to mieszkańcom i mam nadzieję, że teraz już nic nie stanie na przeszkodzie - opowiada Bogna Ćwiklińska, przewodnicząca rady dzielnicy Chwarzno-Wiczlino.

Opinie (90) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.