Spacer wokół zbiornika? Nie na Karwinach

Spacerowicze nieprędko, przynajmniej oficjalnie, będą mogli chodzić wokół zbiornika na styku ulic Buraczanej i Nałkowskiej Mapka na Karwinach. Mieszkańcy starają się o to od pięciu lat, ale urzędnicy tłumaczą, że priorytetem jest umożliwienie przejazdu ul. Nałkowskiej.Gdzie najczęściej spacerujesz?

w trójmiejskich lasach 40%
na promenadach, bulwarach, blisko morza 24%
w okolicy domu 26%
by spacerować, wyjeżdżam poza Trójmiasto 10%
zakończona Łącznie głosów: 754
Coraz mocniej grzejące słońce zachęca do spacerów. Doskonałym miejscem do przechadzek w Gdyni są zbiorniki retencyjne. Furorę robi zbiornik retencyjny przy obwodnicy w okolicy WiczlinaMapka. Mieszkańcy chodzą też wokół obiektu na WitominieMapka. Są jednak takie, gdzie wchodzić nie można, bo projektanci zapomnieli o pieszych.

Tak jest w przypadku zbiornika na KarwinachMapka. O zakazie wstępu na jego teren po raz pierwszy pisaliśmy wiosną 2016 roku. Na problem zwrócili uwagę mieszkańcy. Dyskusja początkowo rozgorzała na portalach społecznościowych, później przeniosła się na nasze forum.

Władze miasta posłuchały mieszkańcówZdecydowana większość z nieco ponad tysiąca głosujących w naszej ankiecie uznała decyzję o zakazie wstępu za groteskową i śmieszną. Urzędnicy tłumaczyli jednak, że zbiornik nigdy nie był przystosowany do celów rekreacyjnych - stąd tabliczki z zakazami wstępu. Początkowo zdania na ten temat zmieniać nie chcieli.

Opublikowaliśmy artykuł o zbiorniku na Karwinach. Po nim zdecydowano, że powstanie opracowanie, które da odpowiedź, czy można wpuścić tam pieszych.

Urzędnicy do pracy zabrali się w 2017 roku.

Zbiornik na Karwinach: projekt prawie gotowy- Wykonano projekt zagospodarowania terenu zalewowego zbiornika retencyjnego "Karwiny", który uwzględnił potrzeby rekreacyjne mieszkańców tej dzielnicy. W związku z możliwością bardzo szybkiego napełniania się zbiornika, projektanci zadbali przede wszystkim o kwestie bezpieczeństwa - mówi Hanna Wyszyńska, rzecznik ZDiZ w Gdyni.
Projekt zakłada wykonanie specjalnego systemu ostrzegania. Opracowanie obejmuje również projekt budowlany i wykonawczy. Wokół zbiornika ma się pojawić ścieżka piesza oraz zjazd uwzględniający potrzeby osób z niepełnosprawnościami, schody, kładka dla pieszych, ławki, barierki, oświetlenie terenu, system ostrzegania i monitoringu.

- Zmiana celu zagospodarowania tego obiektu wymagała dodatkowo wykonania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, która została zatwierdzona przez geologa powiatowego w 2019 roku. Zgodnie z procedurą uzupełniony projekt trafił do ponownych uzgodnień architektonicznych. Po ich uzyskaniu będzie konieczne przedłożenie pozwolenia na budowę - wymienia Wyszyńska.

Priorytetem odbudowa ul. NałkowskiejWiadomo, że dopiero kompletna dokumentacja i aktualne pozwolenia będą podstawą do zabezpieczenia środków finansowych na realizację nowego zagospodarowania.

Urzędnikom zdaje się nie spieszyć, zwłaszcza, że przy zbiorniku rozpoczęła się naprawa jezdni ul. Nałkowskiej, uszkodzonej pięć lat temu po ulewnym deszczu. Prace potrwają do połowy lipca i będą kosztować blisko 2 mln zł.

- Obecnie priorytetem jest odbudowa przepustu - kończy Wyszyńska.

Gdzie najlepiej biegać przy zbiornikach retencyjnych?

Opinie wybrane


wszystkie opinie (68)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Najczęściej czytane