• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Karygodne prace budowlane w Parku Oruńskim

Radosław
23 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Przy okazji prac budowlanych niszczony jest teren wokoło Parku Oruńskiego. Przy okazji prac budowlanych niszczony jest teren wokoło Parku Oruńskiego.

- Wykonawca prac budowlanych w Parku Oruńskim zobacz na mapie Gdańska przy okazji niszczy teren wokół parku, jeździ po nim ciężkim sprzętem i uszkadza plac zabaw czy drzewa - pisze pan Radosław, nasz czytelnik. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska informuje, że już upomniała wykonawcę.



Czy byłeś kiedyś w Parku Oruńskim?

Napisał do nas pan Radosław, który jest bardzo zaniepokojony przeprowadzanymi pracami "rewaloryzacyjnymi" w zabytkowym Parku Oruńskim. Oto jego obserwacje:

Od roku mieszkam w Gdańsku i zdążyłem poznać ten przepiękny park z dwóch stron: wiosną oraz podczas prac budowlanych tej jesieni. To, w jaki sposób prowadzone są obecnie prace, budzi mój wielki niepokój. Malowniczy wygląd parku został radykalnie zmieniony.

To, co najbardziej mnie niepokoi, to niszczenie terenu wokół parku. Firma, która wykonuje prace ogrodziła wprawdzie teren budowy, ale widziałem jak do parku wjeżdżają pojazdy ciężarowe z materiałami budowlanymi od strony przedszkola. Wykonawca poza ogrodzonym terenem składował materiał budowlany, zrzucany z ciężarówek bezpośrednio na drogę prowadzącą do parku. Podczas tych prac samochód ciężarowy uszkadzał gałęzie rosnącego tam przepięknego buka, chyba pomnika przyrody, a także stwarzał niebezpieczeństwo dla osób będących w pobliżu, również dla rodziców z dziećmi.

Czytaj też: Fontanna i pomosty widokowe w Parku Oruńskim

Ponadto, koparki z materiałem budowlanym przejeżdżały i niszczyły teren w pobliżu placu zabaw. Na teren parku wjeżdża wiele pojazdów związanych z tą budową, które dewastują park. Czy kierownicy robót nie mogliby zaparkować tych aut gdzieś indziej i przejść się pieszo na teren budowy?

Przy okazji prac budowlanych niszczony jest teren wokoło Parku Oruńskiego. Przy okazji prac budowlanych niszczony jest teren wokoło Parku Oruńskiego.
Nie znam się na pielęgnacji zabytkowej zieleni, ale uważam, że niektóre drzewa bardzo mocno zostały przycięte, np. jedno z drzew iglastych z tabliczką cyprysik groszkowy. Zastanawiam się, czy jest to prawidłowe działanie i czy firma wykonująca posiada jakichkolwiek specjalistów od drzew? Mam wrażenie, że firma, która wykonuje te prace, skupiła się wyłącznie na wykonaniu nawierzchni, a o zieleń (stanowiącą trzon takiego miejsca!) zupełnie się nie troszczy.

W mieście, w którym mieszkałem poprzednio widziałem podobne prace w zabytkowym parku. Tam jednak wszystkie drzewa na placu budowy były zabezpieczone, teren dookoła nie był rozjeżdżany i był czysty. Na terenie tamtego parku w trakcie prac rewaloryzacyjnych nie widziałem nigdy żadnych pojazdów ciężarowych. Uważam, że to skandal. To urokliwe miejsce zasługuje na poszanowanie i włożenie wszelkich starań, by zmiany zachodzące w parku nie oszpeciły go.

Odpowiedź Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która zleciła prace w Parku Oruńskim

Park Oruński to wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska, dlatego też bardzo dziękujemy za zgłoszone przez Pana Radosława uwagi dotyczące rewaloryzacji tego terenu. Informujemy również, że wykonawca robót prowadzący tę inwestycję został pouczony, co do sposobu realizacji zadania. Zgodnie z umową, po zakończeniu prac, wykonawca ma obowiązek uporządkowania i odtworzenia terenu: nie tylko samej inwestycji, ale również bezpośrednio narażonego na zniszczenie jej sąsiedztwa. Ponieważ prace związane z rewaloryzacją parku zostały zakończone i rozpoczęła się procedura odbiorowa przeprowadzonego etapu, wykonawca robót uporządkował już cały rewaloryzowany teren parku.

Należy również dodać, że ze względu na szczególny charakter miejsca oraz jego nieograniczoną dostępność dla mieszkańców, wykonawca robót miał utrudnione zadanie przy realizacji tej inwestycji. Ponieważ pozostała część parku nie została zamknięta na czas prowadzenia robót, nie można było uniknąć przejazdu przez park ciężkiego sprzętu, niezbędnego np. do montażu kamiennej, granitowej fontanny czy ławek. Auta poruszające się po terenie parku korzystały z dróg asfaltowych i mogły w nieznacznym stopniu uszkodzić gałęzie drzew. Po przeprowadzonym w dniu wczorajszym przeglądzie nie stwierdzono jednak uszkodzeń w drzewostanie parku.

Zakres inwestycji obejmował także wykonanie przycinki sanitarnej, dzięki której rośliny lepiej rosną i kwitną. Zapewniamy, że wspomniana przycinka przeprowadzona została przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, pod okiem inspektora nadzoru oraz zgodnie z decyzjami konserwatora zabytków. Natomiast jeśli chodzi o materiały budowlane używane podczas budowy, to składowane one były w specjalnie wyznaczonym do tego celu miejscu, nie kolidującym z uczęszczaną częścią parku.

Mimo zgłoszonych uwag, mamy jednak nadzieję, że zakończony właśnie etap rewaloryzacji parku dodatkowo podkreślił funkcję rekreacyjno-wypoczynkową Parku Oruńskiego, a przeprowadzone zmiany będą cieszyć odwiedzających to urokliwe miejsce miłośników spacerów.

Agnieszka Zakrzacka, główny specjalista w DRMG
Radosław

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (114) 4 zablokowane

  • budowa

    Tak p. Radosławie materiał na budowę chyba będzie trzeba wnosić za pomocą helikopterów dla pana spokoju.

    • 4 2

  • a tu pierdykniemy jezioro...

    • 4 2

  • Zawsze cos ku....a nie pasuje (1)

    zeby cos powstalo to musi byc najpierw kupa kamieni, piasku i ciezki sprzet.
    Szkoda, ze w Polsce nie jest tak, ze jak masz watpliwosci i nimi zabierasz czas urzednikow czy Sadow to jeseli okazalyby sie one niesluszne to zaplacilbys 10 tys kary. Obowiazkowo. Skonczylyby sie idiotyczne protesty, donoszenie UBekow itd. Jak maja budowac mieszkania to protest. Jak sklep to protest. Jak poprawiaja park to protest.

    • 6 5

    • No jasne!

      Fakt, społeczeństwo obywatelskie może przerazić. Lepiej żeby budowano bez ładu i składu, ale za to z korzyścią majątkową dla włodarzy, przynajmniej ktoś na tym skorzysta konkretnie. Zresztą jest to przecież w Polsce standardem a ludki niech siedzą z gębą na kłódkę i nie zawracają głowy. Faktycznie protesty w Gdańsku uniemożliwiają praktycznie inwestycje. Ci cholerni ludzie dbający o swoje osiedle. Poszliby w diabły i dałoby się kręcić biznesy z deweloperką bez kłopotów....

      • 2 1

  • odtworzenie terenu

    cyt: Zgodnie z umową, po zakończeniu prac, wykonawca ma obowiązek uporządkowania i odtworzenia terenu"

    zgodnie z powyższym, wykonawca powinien dostać za robotę kasę dopiero jak gałązki np cisa odrosną do pierwotnej długości..... ciekawe czy by miał czas poczekać z 50-100 lat ??

    • 5 1

  • Ta biedna Orunia !

    Dzicz, przecież to następni wandale, którym do rąk dano kierownice i właśnie w ten sposób wyżywają się. A co najgorsze że, robią to pod okiem swoich przełożonych, oni ich kryją i wszystko w porządku. Nie Panowie nie jest w porządku.

    • 0 0

  • Pan Radosław to jest dopiero Szkodnik

    Panie Radosławie zadziwia mnie pan tym histerycznym artykułem,dajmy czas i spokój budowlancom,luzik po co ten atak.To co pana bulwersuje nie oznacza że pan ma monopol na rację ,zmiany w parku i to co widziałem już mi się podoba fontanna nowe ławki i ta piękna przebudowa stawu i przyległego terenu spowodowały że park nigdy nie był tak piękny ,wręcz zachęca do spacerów.Mam prawo tak pisać na podstawie 60 lat częstego przebywania lub choćby przechodzenia przez park na działkę ,

    • 2 2

  • wez sie rąb...

    chyba jestes starym gachem ktory jest nie robem tylko sieedxzi w oknie i konfidenci wez sie za robote i bvedzie ci lzej na sercu balwanie

    • 2 1

  • Za takie coś powinny być potężne kary finansowe (1)

    • 1 1

    • tylko czy pan Radosław będzie w stanie

      udźwignąć potężną karę finansową?

      • 1 2

  • za komuny to sąsiad na sąsiada donosił, ale teraz w dobie neta, micro kamer i podsłuchów

    to donosiciele mają raj. Kiedyś kamer nie było, ale nocni obserwatorzy terenu chorzy na bezsenność widzieli lepiej niż dzisiejsze kamery 4K

    • 1 3

  • Park uphagena nowy zbiornik (1)

    W parku uphagena zmodernizowano zbiornik retencyjny i tam również cała zieleń została wgnieciona i został PIACH... szkoda że miasto go tak olewa... pewnie jakoś niedługo zmieni sposób użytkowania i powstaną tam bloki

    • 2 0

    • órej wycięte będą setki d

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane