Fakty i opinie

stat

Katastrofa samolotu wojskowego na Pomorzu Zachodnim

Taki samolot rozbił się w Mirosławcu.
Taki samolot rozbił się w Mirosławcu. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Wojskowy samolot Casa-295M rozbił się na lotnisku w Mirosławcu, w województwie zachodniopomorskim. Na pokładzie było 20 osób. Nikt nie przeżył katastrofy.W samolocie było 16 pasażerów - wysokich rangą wojskowych i 4 członków załogi. Maszyna rozwoziła do domów członków Konferencji Bezpieczeństwa Lotów. Samolot odbywał lot po zaplanowanej trasie: Warszawa - Powidz - Poznań - Krzesiny - Mirosławiec - Świdwin -Kraków.

Do katastrofy doszło o godzinie 19.07 podczas podejścia do lądowania. Choć dokładne przyczyny nie są znane to spekuluje się, że maszyna mogła zahaczyć o drzewa. Samolot spadł na las, roztrzaskał się i zapalił.

Prezydet Lech Kaczyński podpisał decyzję o wprowadzeniu żałoby narodowej. Będzie on obowiązywać od czwartku do soboty do godziny 19.

Produkowany od 9 lat Casa-295M to hiszpański samolot transportowy. Z maszyn tego typu korzystają siły powietrzne 8 krajów, w tym Polski. Polska dysponuje 8 samolotami tego typu, używanymi przez krakowską 13. Eskadrę Lotnictwa Transportowego. Na pokładzie może podróżować do 78 osób.

Transportowce te wykorzystywane są obecnie m.in. do "przerzutu" żołnierzy w rejon prowadzonych przez wojsko misji. Mogą służyć także m.in. do przewozu ładunków i pojazdów, transportu spadochroniarzy i operacji ich zrzutu, dostarczania ładunków z powietrza czy ewakuacji rannych.

Konferencja Bezpieczeństwa Lotów jest organizowana co roku przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Gromadzi specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa lotów, ze wszystkich jednostek lotnictwa cywilnego.

Księga kondolencyjna

Z inicjatywy władz Gdańska, w sali Wielkiej Wety Ratusza Głównego Miasta, wyłożona zostanie księga kondolencyjna. Wszyscy, którzy chcą wyrazić swój żal z powodu lotniczej tragedii mogą się do niej wpisać. Księga udostępniona będzie mieszkańcom Gdańska w czasie obowiązywania żałoby w godzinach pracy Ratusza (10.00 - 16.00).

Opinie (248) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.