Fakty i opinie

Katolicy świętowali na Długim Targu


Koncerty, tańce i śpiew, a także wspólna modlitwa i ewangelizacja. Kilka tysięcy osób wzięło udział plenerowej imprezie "Katolicy na ulicy", która odbyła się w czwartkowe popołudnie na Długim Targu zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem "Wyjdź z cienia" i została skierowana przede wszystkim do młodzieży.Czy kiedykolwiek wziąłeś udział w imprezie "Katolicy na ulicy"?

tak, wielokrotnie 17%
tak, ale tylko jeden raz 5%
nie, ale chętnie wziąłbym w niej udział 21%
nie, to nie dla mnie 57%
zakończona Łącznie głosów: 724
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywana potocznie Bożym Ciałem, to święto obchodzone w Kościele katolickim 60 dni po Wielkanocy. Katolicy wspominają wówczas Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.

Pamiątka tego wydarzenia jest obchodzona również w Wielki Czwartek, który jest dniem refleksji i zadumy. Natomiast Boże Ciało ma charakter dziękczynny i radosny, a jego nieodłącznym elementem są procesje wiernych po ulicach swoich parafii.

Od kilkunastu lat z okazji Bożego Ciała na Długim Targu w Gdańsku ma miejsce dodatkowe wydarzenie. Mowa o imprezie plenerowej "Katolicy na ulicy", organizowanej rokrocznie przez Katolickie Stowarzyszenie Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji "Jezus żyje".

Między 16:30 a 21:00, na najsłynniejszym placu Gdańska pojawiło się kilka tysięcy osób. Program tegorocznej edycji przebiegł pod hasłem "Wyjdź z cienia".

- Spotkanie jest skierowane szczególnie do młodzieży. Temat nawiązuje do przeżywanego w Polsce roku duszpasterskiego "Idźcie i głoście". Naturalną drogą rozwoju wiary człowieka jest dawanie świadectwa. Katolik nie zamyka się w swoim własnym świecie, ale stara się być świadkiem wiary dla innych. Bycie apostołem, który wychodzi na peryferia wiary do innych osób, tak mocno leży na sercu papieżowi Franciszkowi. Dlatego chcemy uczyć się wychodzić z cienia naszych lęków, ograniczeń, słabości, aby z radością głosić prawdę o tym, że Jezus żyje - czytamy w komunikacie zachęcającym do udziału w wydarzeniu.
Impreza składa się z dwóch części. Pierwszą z nich był festyn ewangelizacyjny, na który składały się koncerty, tańce, wspólny śpiew, prezentacja świadectw nawrócenia i pokaz teatru pantomimy, a jego zwieńczeniem był taniec poloneza pomiędzy jednym a drugim końcem Długiego Targu. Na scenie zlokalizowanej obok Zielonej Bramy pojawiły się trzy zespoły: Kierunek Niebo, RYMcerze oraz Lifesong.

Druga część - zwana "wieczorem uwielbienia" - była natomiast wypełniona modlitwą, przede wszystkim śpiewaną. Ostatnia modlitwa, która zakończyła tegoroczną edycję "Katolików na ulicy", została zmówiona w intencji miasta Gdańska. Warto również wspomnieć, że podczas trwania całej imprezy odbywała się ewangelizacja bezpośrednia. W tłumie uczestników i osób przyglądających się wydarzeniu przechadzali się ewangelizatorzy - księża i osoby świeckie - którzy zachęcali do indywidualnej rozmowy.

- Ewangelizatorzy chcą ukazać swoim rozmówcom piękno wiary i doprowadzić do osobistego spotkania z Jezusem. Aby przyciągnąć uwagę posługiwali się tzw. pomnikami ewangelizacyjnymi, czyli scenkami zainscenizowanymi przez żywych ludzi - wyjaśniają organizatorzy.

Opinie (258) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.