- 1 Wyszedł ze sklepu w butach za 1,2 tys. (118 opinii)
- 2 Falstart odcinkowego pomiaru prędkości (119 opinii)
- 3 Wysypiska tracą miliony złotych przez kaucje (502 opinie)
- 4 Szarpanina między taksówkarzami (234 opinie)
- 5 Starlink dostarczy internet do samolotu (46 opinii)
- 6 Solidarność chce budować na Młodym Mieście (122 opinie)
Kaucja już nie odstrasza od zakupów, ale nadal sprawia kłopoty
Większość Polaków przyzwyczaiła się już do kaucji i nie odstrasza ich ona od zakupów, ale sam system wymaga jeszcze uszczelnienia. Tak wynika z najnowszych badań na zlecenie Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. Jakie problemy wskazali konsumenci?
Tak przynajmniej wynika z najnowszego badania Yotta przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.
74 proc. skorzystało już z systemu
Według najnowszych danych z systemu skorzystało już 74 proc. badanych, a kolejnych 15 proc. planuje to zrobić. Prawie połowa (44 proc.) użytkowników systemu kaucyjnego doświadczyła też jednak odmowy przyjęcia opakowania, najczęściej z powodu braku tego opakowania w bazie lub brakujących oznaczeń systemu.
- System kaucyjny to już nie jest eksperyment, lecz realna zmiana codziennych nawyków - mówi Paweł Pomian, wiceprezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. - Największy problem systemu nie leży w jego założeniach, tylko w jego codziennym działaniu. Niemal połowa Polaków odbiła się od ściany, bo automat nie przyjął, pracownicy sklepu odmówili, "bo nie ma w bazie". To jest moment, w którym kończy się ekologia, a zaczyna frustracja. Jeśli chcemy budować zaufanie do systemu, takie sytuacje muszą zniknąć - dodaje.
Są luki w systemie kaucyjnym
Większość respondentów zgadza się z twierdzeniem, że system wymaga jeszcze dopracowania.
65 proc. uważa, że wszystkie opakowania po napojach powinny podlegać jednakowym zasadom systemu kaucyjnego, a 64 proc. widzi, że nieuwzględnienie jednorazowych butelek szklanych w systemie kaucyjnym przyczynia się do zaśmiecania przez nie przestrzeni publicznej.
Podobna zgodność panuje co do poglądu, że rozszerzenie systemu kaucyjnego na wszystkie opakowania po napojach znacząco ułatwiłoby oddawanie zużytych opakowań.
Kaucja także za napoje w kartonach i małpki? Niewykluczone
Z badań wynika, że w większości przypadków kaucja nie odstrasza Polaków przed zakupem napojów nią objętych.
- Zaskakujące jednak, że kaucja ogranicza decyzje zakupowe aż dla 37 proc. Myślę, że z czasem ta liczba będzie maleć. Tak jest w innych krajach - mówi Jacek Werder, niezależny ekspert rynku gospodarki odpadami.
Szklane butelki na chodnikach przeszkadzają tak samo jak psie odchody
Badani wskazali, że ciągle zalegające szklane śmieci w przestrzeni publicznej są jednym z problemów, które system kaucyjny mógłby rozwiązać.
To właśnie szklane butelki - głównie po alkoholu, a przede wszystkim tzw. małpkach - 60 proc. badanych wskazało jako najczęściej widziane na ulicach odpady.
EKO-UNIA postuluje o rozszerzenie systemu kaucyjnego i uszczelnienie go.
- Nie da się mówić o szczelnym systemie, jeśli od początku zostawia się w nim dziurę. A jednorazowe szkło jest właśnie taką dziurą. 64 proc. Polaków mówi wprost: brak tych butelek w systemie to więcej śmieci w przestrzeni publicznej. I trudno się z tym nie zgodzić, bo jeśli czegoś nie obejmuje kaucja, to znacznie częściej kończy na chodniku czy w krzakach niż w obiegu - twierdzi Pomian.
System działa, ale powinien działać lepiej
Osoby korzystające z systemu kaucyjnego najczęściej narzekają na niedziałające butelkomaty i brak ich odpowiedniej liczby. Właściciele sklepów i sprzedawcy skarżą się natomiast na dodatkową pracę i brak przestrzeni magazynowej na obszerne worki z oddanymi opakowaniami.
- Problemem nie jest idea systemu kaucyjnego, problemem są niedoróbki - mówi Pomian.
Butelkomat nie działa. Jak odzyskać kaucję?
Jest o co walczyć
Jak wskazują przedstawiciele EKO-UNII, jest o co walczyć ws. udoskonalania systemu kaucyjnego, bo sprawnie działający oznacza wymierne zyski dla gospodarki.
Polska w ostatniej dekadzie zmarnowała ponad 4,3 mln ton opakowań po napojach - ze szkła, metalu i plastiku, które nie trafiły do recyklingu.
To strata o wartości ok. 230 mln zł rocznie - wynika z analizy Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.
Opinie wybrane
-
2026-05-17 18:59
(11)
małpki nadal leżą gdzie popadnie bo nie obejmuje ich kaucja.
- 232 8
-
2026-05-18 13:18
Tu nie chodzi o ekologię (1)
Ale dalej głosujcie na tych co głosujecie.
- 5 1
-
2026-05-18 14:04
Na złodziejskich śmieciarzy głosować nie będziemy.
- 0 0
-
2026-05-18 06:10
Obecnie najwięcej wszędzie pełno leży butelek po napojach alk. "garage" czy jakoś tak i tych napoi nie piją żule tylko młodzi.
- 8 0
-
2026-05-17 20:56
(1)
jak to nie odstrasza kaucja, skoro odstrasza od zakupów
- 13 2
-
2026-05-18 10:44
To dobrze, będzie mniejsza produkcja opakowań
- 0 1
-
2026-05-17 19:42
(4)
Jak obejmie, to też będą leżeć, bo nie chodzi w tej zabawie o to, żeby nie leżały...
- 5 9
-
2026-05-17 20:31
wystarczy wprowadzić kaucję na małpki w wysokości 10PLN (3)
- 8 4
-
2026-05-17 21:09
(2)
To wtedy będą ludzie od razu 0,5 litra kupowac
- 7 1
-
2026-05-18 09:41
O,7 l, będzie na dwa razy.
No jasne, zmienią się preferencje narodu, a wiemy, że Polak potrafi.
- 0 2
-
2026-05-18 08:56
no i...?
- 0 1
-
2026-05-17 19:31
A butelki po winach i wódce???
Różne szampany ...
Wszędzie po parkach i lasach porzucane!
1 zł od sztuki i Znikają!- 17 3
-
2026-05-17 18:11
A mnie wkurza to, że moje pieniądze mają ważność (48)
Kupon ważny 30 dni i do widzenia. Pieniądze po tym czasie przepadają, niedorzeczne
- 472 16
-
2026-06-05 07:22
tak ma być i z pieniądzem cyfrowym
witaj, nowoczesne niewolnictwo
placcie dalej kartami
marzy im siewycofanie gotowki- 0 1
-
2026-05-18 14:51
Sztuczny problem
W czym problem? Nie zdążysz odebrać 5 zł w ciągu 30 dni? Nie będziesz przez miesiąc chodzić do sklepu? Ogarnij się człowieku, prezydent do ciebie mówi :-)
- 2 10
-
2026-05-18 13:56
ogarnij się
ćwicz jogę albo módl się
bo rozumu nie przybędzie- 0 6
-
2026-05-18 08:01
A to dopiero początek
Kiedy pieniążek będzie mieć ważność
- 19 2
-
2026-05-18 01:14
Komuna bis a ludzie się cieszą (1)
Ale co tam, dla młodych się liczy ze jest internet i można siedzieć na instagramie i Netfliksie. Wirtualne pokolenia, co się dzieje wokół i kto kształtuje rzeczywistość w kraju nie ma znaczenia.
PS w Gdyni stawki za wywóz śmieci co roku drożeją chyba 10%; jakim cudem?!- 45 6
-
2026-05-18 09:44
Nie tylko w Gdyni.
Ano takim, że śmieciarze w sortowni stracili kolejną możliwość zarabiania na butelkach i kapslach. Cudów nie ma i ktoś musi za to zapłacić.
- 11 1
-
2026-05-18 06:01
Nic nie przepada
kto miał zarobić w założeniach tego systemu, ten na pewno zarabia
- 39 0
-
2026-05-17 22:04
Chore jest to, że za naszą pracę, nagazynowanie, noszenie... (1)
... oddają nam w nejlepszym razie dokładnie tyle ile nam najpierw Zabrali czyli 50 gr. Zwrot powinien być premiowany, oddawanie minimum z 60 gr a nie 1:1
- 55 4
-
2026-05-17 22:45
Haha
Chore to jest że te twoje magazynowanie i śmierdzące butelki nikogo nie obchodzą ,jest 7firm co dostanie kasę czy oddasz butelkę czy nie ,ciekawe co to za firmy ?
- 28 1
-
2026-05-17 21:48
A wiesz, że możesz po prostu wypłacić pieniądze? (14)
- 13 28
-
2026-05-18 03:53
Możesz jak staniesz w kolejce.
- 29 1
-
2026-05-17 22:09
(12)
Tylko musisz odstać jeszcze w kolejce do kasy. Innym ważnym problemem jest wymuszanie dokonywania zakupów w tym konkretnym sklepie, w którym dokonasz zwrotu opakowań. Powinno być tak, że możesz wykorzystać kupon w każdym sklepie sieci.
- 53 5
-
2026-05-18 14:54
Kaucja
Jakie wymuszanie? Po zdaniu butelek idziesz do kasy i odbierasz pieniądze. Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Bzdura
- 1 1
-
2026-05-18 06:12
(10)
Przecież tak jest. Ja oddawałem w różnych biedrach kaucyjne, uzbierałem chyba z 15 paragonów i poszedłem do jeszcze innej biedy wypłacić kasę. Nie było problemu więc co Ty wymyślasz?
- 8 18
-
2026-05-18 09:49
Co to za pieniądze?
Zbieracze, biedaki.
- 1 6
-
2026-05-18 09:33
doprawdy? (5)
chciałbym by ktoś inny potwierdził, ze otrzymany w jednej biedrze kupon, jest wazny do odebrania pieniędzyy w innym sklepie
bo to jakaś nowość- 4 1
-
2026-05-18 13:02
Masz rację, nowość
Faktycznie długo było tak, że kupon trzeba było wykorzystać w tej samej placówce, ale jakoś na początku maja zauważyłam, że się to zmieniło - teraz można w dowolnej Biedronce go realizować. Pewnie wystarczająco osób się skarżyło (słusznie) i się ugięli :)
Najlepiej by było, gdyby kupony były do wykorzystania w każdym sklepie, niezależnie od sieci.- 3 0
-
2026-05-18 09:48
(3)
Ku.a w sobote oddawałem te 15 kuponów. idź i sobie sprawdź, co za troglodyci tu komentują.
- 2 5
-
2026-05-18 09:58
nie oddawałem nigdy w biedrze, ale oddawałem gdzie indziej i nawet na kuponie jest wyraźnie wydrukowane (1)
że kupon do realizacji tylko w tym samym sklepie
troglodyto- 3 2
-
2026-05-18 12:05
Gdzie
Gdzie indziej?
- 0 0
-
2026-05-18 09:51
Trolle konfy
- 1 4
-
2026-05-18 08:58
(2)
Nie szanujesz swojego czasu? To nie jest problem? Aby odzyskac własne pieniądze musisz odkładac niezgniecione butelki, uważać żeby nie uszkodzić folii z kodem, potem łazisz po kilku sklepach z worami butelek i jeszcze na koniec idziesz do kasy po własne pieniądze.... faktycznie to bezproblemowe i wygodne! Pod przykrywką ekologii zrobili z nas śmieciowych niewolników! A w nagrodę dowalili 30 procentowy wzrost opłaty za wywóz smieci.... noo uśmiechajcie się to dla waszego dobra przecież!
- 21 2
-
2026-06-05 07:26
a nasze sortownie dopiero co braly kredyty inwestycyjne na nowoczesne urządzenia doskonale sortujące śmieci po to aby teraz stracić bo kasa płynie juz do operatorow niemieckich a nie polskich sortowni
- 1 0
-
2026-05-18 09:49
Nie rozśmieszj mnie z tym czasem i szacunkiem do niego, nie macie problemu wlepiać gał w ekran pół dnia, a mi coś o moim czasie będzie śmiał pisać. Ja mam czas bo nie jestem uzależniony od smartfona.
- 2 11
-
2026-05-17 21:01
Śmieciarze (6)
Ja na tych ludzi przed tym butelkomatem patrze z pogarda jak na jakiś meneli ,też tak macie ?
- 19 39
-
2026-05-18 06:50
To są biedni ludzie tresowani przez system.
Miejsce butelek i puszek jest w żółtym pojemniku na śmieci.
- 26 5
-
2026-05-18 06:16
(2)
Z pogardą patrzysz na ludzi, którzy chcą odzyskać swoje pieniądze? Możesz patrzeć na mnie z pogardą, ale ja na Ciebie zwyczajnie s.am i mam w du.e Twoją pogardę, jesteś zwykłym internetowym kapciem na utrzymaniu mamuni i na takich jak Ty trzeba pluć.
- 20 10
-
2026-05-18 11:32
dobrowolne niewolnictwo zasługuje na pogardę
- 2 3
-
2026-05-18 10:58
Żenada
Z pogardą obserwuję postępujący proces robienia z ludzi i**otów w Eurokołchozie. Tak, szlachetny to cel odzyskać wcześniej zabrane pieniądze, oczywiście nie w gotówce, ale w postaci nastepnych zakupów w sklepie. Bieganie z smierdzącymi butelkami piękna sprawa. Następny krok to będzie wprowadzenie kaucji również za te małe buteleczki po jogurtach, tak jak to funkcjonuje w Niemczech. Mamy w Polsce pojemniki na plastikowe opakowania i do tej pory funkcjonowało to bez problemu.
- 5 1
-
2026-05-17 21:11
(1)
nie - czemu?
- 18 3
-
2026-05-17 22:41
Bo mi się kojarza z tymi co po śmietnikach chodzili .
Ale teraz więcej meneli chodzi
- 7 9
-
2026-05-17 20:50
No to idź z kuponem do kasy i wymień na gotówkę. Tego nikt ci nie może zabronić. (1)
- 20 8
-
2026-05-18 13:54
Wszędzie płacę kartą, co mam zrobić z 50 gr?
powinni oddawać na kartę te drobne
- 1 0
-
2026-05-17 20:51
Ale w czym problem wykorzystać kupon od razu w tym samym dniu? Chyba mało kto chodzi do sklepu tylko po to, żeby oddać butelki, większość robi to przy okazji zakupów. Ewentualnie można podejść od razu do kasy i poprosić o wypłatę gotówki. Nie uwierzę, że przez 30 dni nie robisz już zakupów i kupon Ci się "przeterminuje"
- 15 23
-
2026-05-17 20:49
A mnie wkurza to, że eko aktywiści z Eko Unii są traktowani jako obiektywni (1)
Przecież w ich interesie jest produkcja raportu chwalącego system kaucyjny i lobbowanie za poszerzeniem go najlepiej na wszystko.
- 37 6
-
2026-05-17 22:46
daj spokój, przecież ten raport nie ma nic wspólnego z rzeczywistością
jak ktoś udaje obiektywnego a jednocześnie powołuje się na takie raprty pisane pod własne zlecenia i potrzeby oraz oczekiwane wyniki to szkoda nawet z tym dyskutować
- 18 1
-
2026-05-17 19:14
(6)
jeszcze lepsze np w Lidlu że możesz wykorzystać kupon tam gdzie zwróciłeś butelki, a nie w każdym.....
- 31 5
-
2026-05-17 21:59
(2)
Chodzisz do jednego Lidla oddawać butelki a do drugiego robić zakupy? Ok, wypłać pieniążki w jednym, wydaj w drugim. W czym problem?
- 7 18
-
2026-05-17 22:25
(1)
Żeby wypłacić gotówkę musisz odstać w kolejce, to po pierwsze. Po drugie nie powinno być przymusu do realizacji kuponów w jednym konkretnym sklepie. Nie wszyscy mają punkt odbioru opakowań blisko co też jest jednak dużym problemem.
- 22 2
-
2026-05-18 13:20
Ok, ale przecież nie ma przymusu oddawania butelek w innym sklepie niż robienie zakupów
- 1 2
-
2026-05-17 19:57
tak jest w każdym sklepie - nie tylko w Lidlu (2)
bo takie zasady wymyśliło ministerstwo
- 9 11
-
2026-05-17 22:47
Biedronka (1)
W sieci Biedronka możesz oddać butelki czy puszki np. w Gdańsku a voucher zrealizować np. w Giżycku
- 6 2
-
2026-05-18 06:18
Dokładnie tak jest w przypadku sieci biedronka.
- 3 0
-
2026-05-17 19:14
...u mnie całkowicie zrezygnowaliśmy z kupowania napojów w opakowaniach kaucyjnych (3)
....tylko woda w opakowaniu 5L + saturator co2 +syropy z czarną porzeczką, żurawiną itp czy izotoniki do rozrobienia , piwa nie pijemy , napojów słodzonych typu cola też nie pijemy
- 44 9
-
2026-05-18 11:34
syropy i kompoty lepiej gotować samemu - najzdrowsze i najsmaczniejsze
wody też nie warto kupować, kranówka jest w zupełności OK (i mocno zmineralizowana)
- 1 1
-
2026-05-17 22:19
Jakbyś pił piwo to polecam Ł w szklanych butelkach bezzwrotnych. Nie płacisz dodatkowego podatku.
- 17 0
-
2026-05-17 19:35
Urzekla mnie Twoja historia
- 18 14
-
2026-05-17 18:37
Prawda
- 8 4
-
2026-05-18 10:26
Trzeba postawic duze skupy butelek gdzie bedzie z 10 automatow i miejsce na podjazd samochodem.
Od razu beda dodatkowe miejsca pracy dla obslugi. Ktos to bedzie musial oprozniac i wywozic a filozofii w tym duzej nie ma. Kupon uniwersalny lidl/bidra/carefur itd...
- 27 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
