Fakty i opinie

Kiedy węzeł przy Forum Gdańsk zacznie w pełni działać?

Chociaż od otwarcia Forum Gdańsk minął ponad miesiąc, na węźle przesiadkowym obok kompleksu nie zatrzymują się żadne autobusy.
Chociaż od otwarcia Forum Gdańsk minął ponad miesiąc, na węźle przesiadkowym obok kompleksu nie zatrzymują się żadne autobusy. fot. Maciej Naskręt / Trojmiasto.pl

Węzeł przesiadkowy na al. Armii Krajowejzobacz na mapie Gdańska przy Forum Gdańsk wciąż czeka na uruchomienie. Miały tam wjeżdżać autobusy miejskie, ale na razie hula wiatr. Kiedy to się zmieni?Jeździsz do galerii handlowych komunikacją miejską?

tak, zawsze 32%
tak, ale czasami 27%
nie, nigdy 41%
zakończona Łącznie głosów: 1289
Pod koniec maja otwarto w centrum kompleks handlowy Forum Gdańsk. Koszt jego budowy wyniósł ok. 800 mln zł. Forum powstawało w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, dlatego projekt zakładał budowę elementów infrastruktury publicznej. Jednym z nich był węzeł przesiadkowy przy al. Armii Krajowej.

Na węźle istnieje możliwość szybkiej przesiadki między tramwajem, a pociągami SKM. Niestety nie zatrzymują się tam autobusy choć już by mogły. Jeszcze w trakcie budowy Forum Gdańsk władze Zarządu Transportu Miejskiego przedstawiły plan organizacji ruchu komunikacji na węźle.

Założenie organizacji ruchu autobusów miejskich przy Forum Gdańsk.
Założenie organizacji ruchu autobusów miejskich przy Forum Gdańsk. graf. Trojmiasto.pl
Dlaczego zatem autobusy tam nie stają?

- Infrastruktura nie została jeszcze odebrana przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, a autobusy mogą zostać wprowadzone dopiero po całkowitym dopuszczeniu do ruchu - wyjaśnia Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy ZTM w Gdańsku.
Nasze pytania skierowaliśmy więc do władz GZDiZ.

Okazuje się, że 6 czerwca Forum Gdańsk zgłosiło urzędnikom gotowość do przekazania. Następnie ze względu na rozległy zakres infrastruktury ustalono propozycję etapowego przekazywania poszczególnych obiektów (3 etapy, 16 obiektów). Między 18 a 26 czerwca miały miejsce spotkania w terenie.

- Czekamy teraz na komplet dokumentacji, aby do takiego przekazania mogło dojść. Jeśli zostanie dostarczony wówczas rozpocznie się proces przejmowania obiektów - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ.
Warto nadmienić, że oprócz węzła przesiadkowego zamknięty nadal jest tunel dla pieszych pod ul. Okopową.

Jaki jest plan komunikacyjny dla nowego węzła?Duże zmiany czekają przede wszystkim miejskie linie autobusowe kursujące z centrum w kierunku południowych dzielnic Gdańska i do Pruszcza Gdańskiego. Wyjeżdżając z centrum będą one przejeżdżać przez Węzeł Śródmieście. Po zabraniu pasażerów pojazdy zawrócą i pojadą dotychczasową trasą. Autobusy, które będą wracać do centrum z południa Gdańska, nie będą już wjeżdżać na Węzeł Śródmieście - zatrzymają się na nowym przystanku na wysokości ul. Toruńskiej. zobacz na mapie Gdańska

Po otwarciu Forum Gdańsk autobusy podmiejskie musiały zniknąć sprzed dworca - przystanek przy Hotelu Central został zamieniony w prawoskręt w ul. Nowe Podwale Grodzkie.

Pojazdy komunikacji podmiejskiej zostały przeniesione na kamienny fragment ul. Podwale Grodzkie zobacz na mapie Gdańska - za bastion św. Elżbiety. Dodatkowo tego rodzaju autobusy również będą zajeżdżać na Węzeł Śródmieście kierując się w stronę Pruszcza Gdańskiego.

Opinie (141) 2 zablokowane

 • Niepotrzebny węzeł

  Od Bramy czy Huciska ludzie się nie odzwyczają, skąd dojedzie się wszędzie. Autobusy będą zajeżdżać po garstkę osób w najlepszym wypadku.

  • 128 34

 • Świetna promocja komunikacj miejskiej - jeszcze dłuższy czas przejazdów.

  • 165 8

 • Forum betonum zamiast ulatwic jazde po miescie i przesiadki sprawi ze bedzie jeszcze wiekszy syf. Pozdrawiam kierowcow i motorniczych z pensja 2000zl ma reke.

  • 124 27

 • Kiedy odbiora tunel przy SKM??

  Ciągle przy wejściu od ul. Toruńskiej stoi płot i śmietnik jak na placu budowy. Na peronie SKM ciągle płot. I tylko banery słynnej firmy na D.

  • 107 4

 • ten węzeł to Miś

  Tęczowy Budyń i Bielawski otwierają tym dziełem oczy niedowiarkom..

  Zaprojektowany przez osoby, które gardzą i nie korzystają z komunikacji miejskiej, dla tej elity są wydzielone miejsca parkingowe w betonowym sarkofagu forum Gdańsk

  • 135 27

 • Po pierwsze nie ma kto tam wjeżdżać

  Po drugie nie ma czym.

  Gait idzie na dno

  • 78 5

 • Byłem dzisiaj. Windy nie dzialaja. Rowerem z dzieckiem nie ma jak zjechać

  Waskie przejscie od przystanku ni takie jakies mega nienaturalne jak zreszta wszystkie ciagi komunikacyjne w tym miejscu.

  Tu inwalida, rodzic z wózkiem czy rowerzysta sie nie liczą.

  Pelny sprawności mieszkaniec nie daje rady a co dopiero w/w.

  • 96 14

 • Odkąd Płażyński zaczął kandydować wszystko w Gdańsku się pie.rzy - przypadek??

  • 49 90

 • co to znaczy, sie nie odzwyczaja? kiedys ludzie mowili `elektrycznosc jest niepotrzebna`, pozniej `internet jest niepotrzebny`, warto zachowac dla siebie czasami te uwagi, inaczej bysmy dalej byli w sredniowieczu, tak jak ty

  • 29 34

 • I to jest niestety smutna prawda.

  Te prezydenty, wice prezydenty, dyrektory i prezesy są oderwani od rzeczywistości!

  Jak wygra Budyń przestanę wierzyć w to miasto i tych ludzi!

  • 36 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.