• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kierowca autobusu odnalazł zaginionego i mu pomógł

Ewelina Oleksy
22 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Supermocni Trójmiasta
Supermocni Trójmiasta
Przemek Kloc, kierowca gdańskiego autobusu, odnalazł zaginionego mężczyznę i udzielił mu pomocy. Przemek Kloc, kierowca gdańskiego autobusu, odnalazł zaginionego mężczyznę i udzielił mu pomocy.

Zachowanie przypadkowo spotkanego przechodnia, który zapytał go o drogę, wzbudziło jego czujność. Kierowca gdańskiego autobusu zaopiekował się więc zagubionym, starszym mężczyzną, wezwał służby i wszystko skończyło się szczęśliwie. - Jesteśmy dumni z naszej załogi - mówią przedstawiciele Gdańskich Autobusów i Tramwajów.Pomógł ci kiedyś kierowca miejskiego autobusu lub tramwaju?

- Zwyczajnie poczułem, że pomimo udzielonej informacji może nie dotrzeć do celu. Wiedziałem, że nie mogę go tak zostawić - mówi Przemek Kloc, kierowca gdańskiego autobusu, który pomógł zagubionemu, starszemu mężczyźnie.
Jak się okazało, jego zaginięcie zgłosiła wcześniej rodzina, a policja prowadziła poszukiwania.

Zapytał kierowcę o drogę, wyglądał na zagubionegoPan Przemek akurat miał przerwę w kursach na pętli JelitkowoMapka i szedł odpocząć do dyspozytorni.

Nieoczekiwanie musiał zmienić plany, gdy przechodzień - starszy mężczyzna - zapytał go o drogę. Kierowca udzielił odpowiedzi, ale zachowanie pytającego wzbudziło jego czujność.

- Mężczyzna, starszy pan, w moim odczuciu sprawiał wrażenie zagubionego. Było zimno. Zaprosiłem go do pojazdu, żeby się ogrzał. Powtarzał, że nie chce robić problemu, ale przyjął zaproszenie - opowiada kierowca.
Kierowca autobusu obezwładnił złodzieja Kierowca autobusu obezwładnił złodzieja

Traf chciał, że wcześniej pan Przemek przez radiotelefon usłyszał komunikat policji przekazany przez dyspozytora ruchu GAiT o zaginionym mężczyźnie.

Skojarzył, że policja prowadzi poszukiwania zaginionego- Pomyślałem, że może być to zwyczajny zbieg okoliczności, ale musiałem to sprawdzić. Pytałem pana, czy może nie zabłądził, czy aby nikt go nie szuka. Zaprzeczał, mówił, że wyszedł tylko na spacer i wszystko jest w porządku. Zapytałem, czy ma przy sobie telefon, by móc skontaktować się z kimś z jego bliskich. Nie miał - relacjonuje kierowca.

Sprawdź aktualny rozkład jazdy ZTM GdańskPan Przemek z każdą chwilą nabierał pewności, że mężczyźnie potrzebna jest pomoc i być może jest on poszukiwaną osobą.

- Skontaktowałem się z naszym dyspozytorem, potem z policją. Po rozmowie z osobą prowadzącą sprawę poszukiwań starszego mężczyzny nie było już wątpliwości, że chodzi właśnie o niego - mówi.

Motorniczy pomaga starszej kobiecie. Film z września tego roku:

Na przyjazd służb poczekali w autobusie, rozmawiając o finale mundialuMężczyźni na przyjazd służb poczekali w autobusie.

- Komunikacja była trochę utrudniona, bo pan - jak okazało się podczas naszej rozmowy - pochodzi z Ukrainy. Obawiałem się, że nie był w stanie w pełni zrozumieć mojej telefonicznej rozmowy z policją i niespodziewany przyjazd służb, i całe to zamieszanie może wywołać jego zdenerwowanie. Dlatego spokojnie tłumaczyłem, że bliscy się o niego niepokoją i go szukają, i niebawem pojawią się policjanci, którzy bezpiecznie odwiozą go do domu. Chciałem, żeby ta cała sytuacja była w tym wszystkim dla niego jak najmniej stresująca - mówi pan Przemek. - Czekaliśmy i rozmawialiśmy. Nie pominęliśmy oczywiście tematu dnia, czyli finału mundialu - śmieje się pan Przemek.

GAiT: "jesteśmy dumni z naszej załogi"Starania kierowcy przyniosły efekt w postaci szczęśliwego finału historii.

- Starszy mężczyzna ze spokojem oczekiwał z nim na przyjazd policji, a wsiadając do radiowozu, uśmiechnął się i pomachał panu Przemkowi na pożegnanie. Kierowcy i motorniczowie Gdańskich Autobusów i Tramwajów wielokrotnie już nieśli pomoc, gdy podczas kursu - w pojeździe, na ulicy czy przystanku - dostrzegli osobę potrzebującą wsparcia. Niejednokrotnie ratowali życie, otaczali profesjonalną opieką do czasu przyjazdu pogotowia. Na swoim koncie mają też obywatelskie interwencje. Jesteśmy dumni z naszej załogi - mówi Anna Dobrowolska, rzeczniczka GAiT.
Kierowca autobusu pomógł leżącej na przystanku kobiecie Kierowca autobusu pomógł leżącej na przystanku kobiecie

Jak podkreśla Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska odpowiedzialny za komunikację miejską, postawa pana Przemka jest godna naśladowania.

- Pan Przemek wykazał się niesamowitą czujnością i empatią wobec drugiego człowieka. Dzięki niemu starszy pan, nieświadomy powagi sytuacji, odnalazł się cały i zdrowy. Panie Przemku, chylimy czoła! - napisał w mediach społecznościowych wiceprezydent.
Supermocni Trójmiasta

Superbohaterowie nie zawsze noszą pelerynę, ale my w Trójmieście mamy ludzi, którzy "mają supermoce". Niektórzy z nich ratują życie, inni odnajdują zagubionych, kolejni wykazują się empatią i pomocną dłonią.

Jeżeli znacie przykłady osób, które postąpiły podobnie, albo sami komuś pomogliście i chcecie podzielić się historią, piszcie maile na adres news@trojmiasto.pl.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (116)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane