Fakty i opinie

Kierowcy bez uprawnień staną przed sądem

Pięciu kierowców, prowadzących bez uprawnień, zatrzymali jednego dnia policjanci z gdańskiej drogówki.
Pięciu kierowców, prowadzących bez uprawnień, zatrzymali jednego dnia policjanci z gdańskiej drogówki. fot. Agnieszka Potocka/Trojmiasto.pl

Pięciu kierowców, którzy złamali przepisy i kierowali samochodem bez uprawnień, wpadło wczoraj w Gdańsku. Wśród nich był 16-latek, który kierował oplem bez badań technicznych i polisy OC.Tak wyglądał wtorek, 7 lipca, w wykonaniu gdańskiej drogówki:O godz. 7 na ul. Kartuskiej policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli 32-latka z Gdańska, który kierował toyotą. Podczas sprawdzania danych mężczyzny okazało się, że nie ma uprawnień do kierowania. Wobec mężczyzny zostanie teraz skierowany wniosek o ukaranie i zastosowanie środka karnego w postaci zakazu kierowania pojazdami.

Przed godz. 16 na ul. SandomierskiejMapka policjanci ruchu drogowego zwrócili również uwagę na opla, który nie miał włączonych świateł. Po zatrzymaniu pojazdu do kontroli okazało się, że autem kierował 16-latek z Gdańska, który nie miał uprawnień. W trakcie kontroli wyszło na jaw również, że pojazd nie jest ubezpieczony oraz nie ma ważnych badań technicznych.

Dzień z patrolem policyjnej drogówki. Materiał archiwalny

Teraz 16-latek ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem rodzinnym i nieletnich. W związku z tym, że opel, którym kierował, nie posiadał obowiązkowej polisy OC, o braku ubezpieczenia zostanie poinformowany ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny. Za brak polisy OC w tym pojeździe UFG przewiduje karę do 5 tys. zł.

W tym samym momencie na al. Grunwaldzkiej funkcjonariusze drogówki zauważyli kierującego mercedesem, który przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle. Policjanci natychmiast zareagowali i podjęli interwencję wobec kierowcy, który złamał przepisy. 35-letni kierowca z Gdańska nie miał przy sobie dokumentu prawa jazdy.

Po sprawdzeniu okazało się, że mężczyzna ma zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące po tym, jak w czerwcu tego roku przekroczył dopuszczalną prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej i kierowanie pojazdem pomimo braku uprawnień 38-latek został ukarany dwoma mandatami karnymi na łączną kwotę tysiąca złotych. Policjanci będą wnioskować również o wydłużenie okresu zatrzymania jego prawa jazdy do sześciu miesięcy.

Trening policjantów z grupy "Speed". Materiał archiwalny


O godz. 17 na ul. ŚcieżkiMapka patrol zatrzymał do kontroli volkswagena passata. Jego kierowca próbował wprowadzić policjantów w błąd co do swojej tożsamości, podając dane swojego brata. Po tym, jak mundurowi ustalili, jak naprawdę nazywa się kierowca volkswagena, okazało się, że 61-latek ma cofnięte uprawnienia do kierowania i prowadząc samochód, popełnił przestępstwo.

Za wprowadzenie w błąd policjanta co do własnych danych osobowych 61-latek został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do komisariatu policji na Śródmieściu, gdzie usłyszał zarzuty kierowania pojazdem mechanicznym pomimo cofniętych uprawnień do kierowania. Za to przestępstwo grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności.

Policyjna grupa Speed na obwodnicy Trójmiasta. Materiał archiwalny

Po godz. 18 na ul. LenartowiczaMapka został zatrzymany kolejny kierowca bez uprawnień. Podczas kontroli okazało się, że 36-latek nie ma żadnych uprawnień do kierowania. Wobec mężczyzny zostanie teraz skierowany wniosek o ukaranie i zastosowanie środka karnego w postaci zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi.

Za prowadzenie samochodu pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Grzywna do 5 tys. złotych i sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi grozi za kierowanie pojazdem bez uprawnień.

Opinie (117) 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.