Fakty i opinie

Kierowcy przestali parkować na Skwerze Kościuszki

Najnowszy artukuł na ten temat

Walczą ze źle parkującymi. Trwa montaż słupków w centrum Gdyni

Mija miesiąc od wprowadzenia zakazu parkowania przy lewej krawędzi al. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. W pierwszych dniach wielu kierowców łamało przepisy, zostawiając auta. Teraz zdarzają się pojedyncze przypadki. Strażnicy miejscy tłumaczą, że pomogły regularne patrole oraz miejski monitoring.Większość kierowców przyzwyczaiła się już, że parkowanie za znakami zakazu na Skwerze Kościuszki nie popłaca.
Większość kierowców przyzwyczaiła się już, że parkowanie za znakami zakazu na Skwerze Kościuszki nie popłaca. fot. Patryk Szczerba/Trojmiasto.pl
Decyzja gdyńskich urzędników o tym, by ograniczyć możliwość parkowania na przedłużeniu Skweru Kościuszki spotkała się z żywą reakcją mieszkańców całego Trójmiasta. Część przyklasnęła zmianom od razu, inni nie widzieli sensu w takiej decyzji. Niektórzy przewidywali, że zakaz nie będzie respektowany, więc jego wprowadzenie mija się z celem.

Czy zakaz zatrzymywania się na Skwerze Kościuszki powinien obowiązywać także po wakacjach?

tak, widać efekty, dajmy też w spokoju spacerować mieszkańcom 43%
tak, ale tylko w weekendy 13%
nie, jest on zasadny tylko w sezonie letnim 44%
zakończona Łącznie głosów: 1020
I choć statystyki pokazują, że w pierwszym okresie wielu nie zauważało lub nie chciało zauważać znaków zakazu zatrzymywania się, strażnicy miejscy twierdzą, że udało się wreszcie zdyscyplinować kierowców. Do 18 lipca wystawiono 161 mandatów oraz wykonano 52 holowania. W pierwszych dniach kończyło się głównie na pouczeniach, których było 107.

- Łatwo nie było, kosztowało nas to sporo sił i nakładów, ale jesteśmy zadowoleni z efektów. Myśleliśmy, że uporządkowanie sytuacji zajmie nam więcej czasu. Pomogły patrole, ale także miejski monitoring, dzięki któremu mamy podgląd na to, co dzieje się na Molo Południowym, by w każdej chwili móc reagować - tłumaczy Dariusz Wiśniewski, komendant Straży Miejskiej w Gdyni.

To właśnie kamery mają być najskuteczniejszym orężem w walce z kierowcami łamiącymi przepisy. Nagrania z monitoringu są wykorzystywane jako materiał dowodowy, nawet gdy patrol nie zdąży złapać kierowcy na gorącym uczynku.

- Pozwalają też rozstrzygać sytuacje, gdy kierowcy tłumaczą, że dopiero co przyjechali. Tak bywało często z kierującymi autokarami podjeżdżającymi pod Akwarium w Gdyni. Przypominam, że dla nich parking zlokalizowany jest przy ul. Waszyngtona zobacz na mapie Gdyni - dodaje Wiśniewski.

Sporo kar zaordynowano także w Orłowie, gdzie po lewej stronie ulicy za skrzyżowaniem z ul. Zaciszną pojawił się znak "zakaz postoju", natomiast za wjazdem do Tawerny Orłowskiej zobacz na mapie Gdyni ruch kołowy został do końca wakacji zakazany. 63 pouczenia i 15 mandatów to efekt pracy strażników po miesiącu obowiązywania nowej organizacji ruchu.

- Pod koniec sierpnia będziemy decydowali, co dalej. Niewykluczone, że zakaz na ul. Orłowskiej będzie obowiązywał również po sezonie, ale na konkrety jeszcze za wcześnie - zaznacza Maciej Karmoliński, zastępca dyrektora ZDiZ w Gdyni.

Opinie (175) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.