Fakty i opinie

stat

Odłożony montaż pomnika ks. Jankowskiego

Kłótnia pod pomnikiem między zwolennikami i przeciwnikami księdza Jankowskiego.

Pomnik księdza Jankowskiego nie wróci na razie na skwer przy kościele św. Brygidy zobacz na mapie Gdańska. Właściciele pomnika wstrzymują się z jego postawieniem do czasu wydania przez miasto oficjalnego pozwolenia. Gdy w piątek po południu ciężarówka z figurą pojawiła się w Gdańsku, doszło do kłótni między zwolennikami i przeciwnikami prałata.Aktualizacja godz. 20:02


Na cokole pomnika wieczorem pojawiły się kartki z napisami "Jezus nie gwałcił!", "Pomnik hańby" oraz "Nigdy więcej pedofilii w szkole" i "Nigdy więcej pedofilii w kościele". Zwolennicy pozostawienia pomnika ułożyli z kolei w tym samym miejscu kwiaty i znicze.AKTUALIZACJA, godz. 13:56


Roman Kuzimski zapowiada, że pomnik wróci na swojej miejsce, po uzyskaniu zgody od miasta.
Roman Kuzimski zapowiada, że pomnik wróci na swojej miejsce, po uzyskaniu zgody od miasta. fot. Maciej Korolczuk/trojmiasto.pl
Ciężarówka ze statuą ks. Jankowskiego odjechała spod skweru przy kościele św. Brygidy.

- Główną przyczyną, dla której nie postawimy dzisiaj pomnika, jest bariera urzędnicza i brak zgody władz miasta na jego ponowne ustawienie. Nie chcemy też iść na zwarcie z grupą prowokatorów, która się tutaj pojawiła - mówi Roman Kuzimski, wiceprzewodniczący regionu gdańskiego NSZZ Solidarność. - Nie chcemy zdradzać, gdzie teraz trafi pomnik na przechowanie. Gdy uzyskamy zgodę, pomnik wróci na swoje miejsce.

AKTUALIZACJA, godz. 13:01


fot. Maciej Korolczuk/trojmiasto.pl
Ciężarówka z figurą ks. Jankowskiego przyjechała na miejsce. Dojście do cokołu blokują jednak przeciwnicy prałata, przed którymi stoi policja. Zwolennicy stoją z tyłu, za cokołem.


Na przyjazd figury czekają zwolennicy i przeciwnicy księdza. Pod pomnikiem doszło do kłótni.

Interwencja policji pod pomnikiem ks. Jankowskiego

Rozpoczęcie montażu zaplanowano na godz. 10:30. Ciężarówka ze statuą wyruszyła z zakładu rzeźbiarskiego w Przodkowie, jednak na wieść, że w miejscu, gdzie stał pomnik, zbierają się przeciwnicy jego ponownego umieszczenia, transport został zatrzymany w Kokoszkach.

- Poleciliśmy sprawdzenie całego pomnika, by upewnić się, że jego postawienie jest bezpieczne i statua nie rozleci się w trakcie montażu. Okazało się, że trzeba tylko poprawić mocowanie, na nowo je zespawać i gwintować. Pomnik jest gotowy do ponownego ustawienia, co zaplanowaliśmy na piątkowe przedpołudnie - mówi Krzysztof Dośla, przewodniczący NSZZ Solidarność i komitetu społecznego, który w 2012 r. ufundował pomnik ks. Jankowskiego.
W nocy, zanim o 6 rano ustawiono barierki ochronne, nieznani sprawcy pomazali cokół pomnika czerwoną farbą. Obecnie miejsca, gdzie stał pomnik pilnują policjanci.

Przypomnijmy, że w nocy ze środy na czwartek trzech sprawców przewróciło pomnik oskarżanego o pedofilię byłego proboszcza parafii św. Brygidy. Trzech mieszkańców Warszawy obwiązało pomnik liną, podpiłowało mocowanie i przewróciło pomnik na wcześniej ułożone opony.

Jako że pomnik stoi na miejskim gruncie urzędnicy w czwartek zdecydowali o przewiezieniu zdemontowanego pomnika do magazynu. Na drodze ciężarówki stanęli jednak społecznicy i członkowie gdańskiej Solidarności i pomnik został zwrócony komitetowi. Na miejsce wrócił w czwartek tylko cokół, został ogrodzony metalowym płotem, a w nocy został pomazany czerwoną farbą przez nieznanych sprawców.

Opinie (905) ponad 50 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.