• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trzy sposoby przeprowadzania kolędy. Jest decyzja arcybiskupa gdańskiego

Patryk Szczerba
15 grudnia 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Kolęda z powodu pandemii po raz kolejny nie odbędzie się w tradycyjnym kształcie - w postaci wizyt księży w domach. Kolęda z powodu pandemii po raz kolejny nie odbędzie się w tradycyjnym kształcie - w postaci wizyt księży w domach.

Abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, wskazał trzy sposoby przeprowadzania tegorocznych odwiedzin duszpasterskich, czyli tzw. kolędy w archidiecezji gdańskiej. Proboszczowie mogą zaprosić wiernych do kościoła, przyjść do domów tych osób, które wyraźnie o to poproszą, albo połączyć te dwa sposoby.Czy przyjmujesz księdza chodzącego po kolędzie?

Przypomnijmy, że wizyta duszpasterska, zwana potocznie kolędą, przypada na okres pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a obchodzonym 2 lutego Świętem Ofiarowania Pańskiego.

Kościoły w TrójmieścieKsięża odwiedzają swoich parafian, by wspólnie się modlić oraz udzielić błogosławieństwa. To także okazja do poznania wiernych, rozmowie o problemach, parafii, a nierzadko o całym Kościele i trapiących go problemach.

W zeszłym roku kolęda w archidiecezji gdańskiej odwołanaPrzypomnijmy, że w zeszłym roku ks. Jacek Jezierski, administrujący archidiecezją gdańską, odwołał z powodu pandemii wizyty duszpasterskie. Wielu proboszczów zaprosiło więc parafian do uczestnictwa we mszach w kościele, odprawianych po świętach w intencji osób z poszczególnych budynków.

29 "żon Jezusa" w archidiecezji gdańskiejByła to także okazja, by wesprzeć finansowo swoją parafię. Zgodnie z powszechnie przyjętą tradycją wielu parafian wręcza bowiem co roku księżom po kolędzie ofiarę, czyli pieniądze w kopercie.

Arcybiskup decyzję pozostawia proboszczom, którzy mogą zachęcić wiernych do przyjścia do kościoła. Arcybiskup decyzję pozostawia proboszczom, którzy mogą zachęcić wiernych do przyjścia do kościoła.

Kolęda 2021/2022 w archidiecezji gdańskiej: trzy opcje do wyboruW tym roku mianowany kilka miesięcy temu przez Stolicę Apostolską abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, pozostawił w tym względzie większą dowolność, dając proboszczom i wiernym trzy opcje do wyboru.

  1. Tradycyjna wizyta duszpasterska w domach tych wiernych, którzy wyraźnie o nią poproszą ("kolęda na życzenie").
  2. Zaproszenie wiernych do kościoła na mszę św. według harmonogramu kolęd.
  3. Połączenie dwóch form, zorganizowanie mszy św. dla wiernych z poszczególnych rejonów parafii oraz odwiedziny tych osób, które wyraźnie o to poproszą.

- O wyborze jednej z form kolędy ma zdecydować proboszcz danej parafii - informuje ks. Maciej Kwiecień, rzecznik archidiecezji gdańskiej.
Jednocześnie pojawia się sugestia od biskupa, by osoby, które wprowadziły się niedawno na teren parafii, zaprosić do biura parafialnego i zachęcić do udziału w życiu parafii i Kościoła.

Quiz Trójmiejskie świątynie Średni wynik 54%

Trójmiejskie świątynie

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (327)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane