• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Kolejka przed Zieleniakiem po wsparcie finansowe dla uchodźców

Aleksandra Nietopiel
8 lipca 2022, godz. 07:00 
Opinie (638)
  • Kolejki przed punktem doraźnej pomocy finansowej nie ustają.
  • Kolejki przed punktem doraźnej pomocy finansowej nie ustają.
  • Kolejki przed punktem doraźnej pomocy finansowej nie ustają.

Obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, cały czas potrzebują wsparcia. Przed punktem pomocy finansowej dla uchodźców przy Zieleniaku wciąż ustawiają się kolejki. Dziennie wsparcie otrzymuje tam 150-200 rodzin.Czy angażujesz się jeszcze w pomoc uchodźcom z Ukrainy?

Punkt działa przy Wałach Piastowskich 1 Mapkaod 17 maja. Jak informuje Urząd Miejski w Gdańsku do 30 czerwca uchodźcom wypłacono 6,8 mln zł.

Punkt pomocy działa z inicjatywy kilku organizacjiPunkt doraźnego wsparcia finansowego w Zieleniaku jest inicjatywą Służby Światowej Federacji Luterańskiej. Działa też pod szyldem organizacji międzynarodowej UNHCR, wyspecjalizowanej w pomocy uchodźcom komórki ONZ. Pieniądze na jego działalność nie pochodzą z budżetu Gdańska.

Miesięcznie uprawnieni otrzymują 700 zł na jedną osobę plus 600 zł na kolejną osobę w rodzinie (limit osób wynosi cztery osoby). Pomoc finansowa jest udzielana raz w miesiącu, przez okres minimum trzech miesięcy. Po zarejestrowaniu i pobraniu danych biometrycznych uczestnicy programu otrzymują kody BLIK do wypłaty gotówki w bankomatach w Polsce.

W punkcie jednocześnie obsługiwanych jest kilka rodzin. W punkcie jednocześnie obsługiwanych jest kilka rodzin.

Kolejki do rejestracji, ale jest spokojnieCodziennie przed Zieleniakiem do rejestracji w punkcie czeka wiele osób, obsługiwanych jest 300-400. Sygnały o kolejkach dostajemy też w Raporcie z Trójmiasta.


Jak mówią sami oczekujący, nikt się nie denerwuje, każdy cierpliwie czeka na swoją kolej.

- Czekamy od godziny. Kiedy przyszliśmy, było już sporo ludzi. Jest kilka kolejek i każdy przychodzi na godzinę, na którą się umawiał. Ja miałam przyjść wczoraj, ale musiałam jechać z córką do szpitala, wiec przyszłam dzisiaj. Trzeba trochę czekać, ale wszystko idzie sprawnie. Dla mojej rodziny te pieniądze są dużym wsparciem, mam czwórkę dzieci i brata - opowiada pani Swietłana.
- My też czekamy od godziny, mieliśmy być na 9:30, a jest 10:00. Ale nikt się nie denerwuje. Jeśli będziemy stać cztery godziny, to będziemy się stresować, teraz nie ma co - dodaje pani Olga.

Punkt pomocy finansowej dla uchodźców otwartyPrzed budynkiem jest sporo dzieci, które towarzyszą głównie matkom oczekującym na rejestrację w punkcie. Na miejscu nie ma przenośnej toalety, ale jeśli jest potrzeba, można skorzystać z łazienek w budynku, które są dostępne.

Według wcześniejszych zapowiedzi punkt ma działać przez sześć miesięcy.  

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (638)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane