Fakty i opinie

stat

Kolejna część dawnych koszar dla Hossy

Wizja przemiany dawnych koszar we Wrzeszczu w dzielnicę mieszkaniową. Budynki właśnie kupione przez dewelopera znajdują się w prawej dolnej części grafiki.
Wizja przemiany dawnych koszar we Wrzeszczu w dzielnicę mieszkaniową. Budynki właśnie kupione przez dewelopera znajdują się w prawej dolnej części grafiki. mat. Hossa

Firma deweloperska Hossa kupiła kolejny fragment dawnych koszar wojskowych we Wrzeszczu. Przetarg organizowała Agencja Mienia Wojskowego. Deweloper posiada już prawie cały teren niegdyś zajmowany przez Czarnych Huzarów, a po wojnie przez niebieskie berety.Czytaj także: Gdańscy huzarzy na dawnych fotografiach

Czytaj także: Ostatni ślad po gdańskich huzarach

Teren, który był wystawiony na przetarg, jest położony bezpośrednio przy ul. Słowackiego zobacz na mapie Gdańska. Działka o powierzchni ponad 16 tys. m kw. z ceną wywoławczą 14 mln złotych (866,34 zł za m kw.) , została sprzedana za 14 mln 140 tys. zł. Termin podpisania aktu notarialnego nie został jeszcze ustalony.

Na terenie działki znajduje się dawny budynek mieszkalny żołnierzy z rodzinami. Jest to obiekt wpisany do rejestru zabytków jako zabytek architektury. Do rejestru zabytków wpisana jest również część działki, którą kupiła Hossa. Część wpisana do rejestru objęta jest 50 proc. bonifikatą, więc kupujący zapłaci Skarbowi Państwa 12 783 974 zł. Działka ta nie została ujęta w planie zagospodarowania przestrzennego "Wrzeszcz - byłe koszary przy ul. Słowackiego".

- Ten teren nie ma dla nas dużej wartości inwestycyjnej, bo istotny fragment tej działki jest zabytkiem - tłumaczy Zbigniew Łytkowski z Grupy Inwestycyjnej Hossa. - Obszar dawnych koszar równoległy do ulicy Słowackiego planujemy zmienić w tzw. corso, czyli przestrzeń publiczną. Przepływać będzie tamtędy potok Strzyży, nie zabraknie ogólnodostępnych obiektów użyteczności publicznej. Jednym z nich będzie Garnizon Kultury, który w tej chwili jest na etapie projektowania wykonawczego.

Na projekt Garnizon Kultury, znajdujący się nieopodal skrzyżowania ulic Słowackiego i Chrzanowskiego zobacz na mapie Gdańska, Hossa otrzymała w ubiegłym roku pożyczkę z unijnej inicjatywy Jessica. W ramach projektu powstaną m.in. park, powierzchnie usługowe, lokale gastronomiczne, klub muzyczny ze sceną oraz kameralne kino.

Czy jeden deweloper powienen zabudowywać wielohektarowe działki?

tak, dzięki temu powstają spójne architektonicznie fragmenty miasta 70%
tak, pod warunkiem, że stworzy zróżnicowaną zabudowę 14%
nie, to może prowadzić do zmonopolizowania rynku mieszkań w dzielnicy 16%
zakończona Łącznie głosów: 957
W ubiegłym roku, w ramach innego przetargu, Hossa kupiła od Skarbu Państwa także zabytkowy budynek dawnego kasyna garnizonowego przy ul. Słowackiego 3.zobacz na mapie Gdańska

Nabycie kolejnej działki oznacza, że inwestorowi skutecznie udaje się scalić grunt po byłych koszarach. Dziś brakuje mu już tylko kilku niewielkich działek pomiędzy ulicami Słowackiego, Chrzanowskiego, Szymanowskiego i al. Grunwaldzką. Przedstawiciel dewelopera podkreśla jednak, że nie ma to większego znaczenia dla realizacji kompleksowej wizji zagospodarowania tego kwartału miasta.

Opinie (134) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.