- 1 Wyszedł ze sklepu w butach za 1,2 tys. (102 opinie)
- 2 Falstart odcinkowego pomiaru prędkości (119 opinii)
- 3 Wysypiska tracą miliony złotych przez kaucje (503 opinie)
- 4 Szarpanina między taksówkarzami (230 opinii)
- 5 Starlink dostarczy internet do samolotu (47 opinii)
- 6 Solidarność chce budować na Młodym Mieście (121 opinii)
Kolejne drony spadają. Zakłócenia GPS w Trójmieście przybierają na sile
Sytuacja związana z zakłóceniami sygnału GPS w Trójmieście ponownie przybrała na sile. W ostatnich kilkunastu godzinach pojawiła się seria zgłoszeń o utracie dronów nad Bałtykiem. Operatorzy podkreślają, że tak dużych problemów jeszcze nie było i ostrzegają przed spoofingiem. To, czy i w jakiej części kraju występują zakłócenia sygnału GPS, na bieżąco można śledzić na jednej z map, która znajduje się w dolnej części strony głównej Trojmiasto.pl.
- Kilka straconych dronów w krótkim odstępie czasu
- "Tak źle jeszcze nie było". Operatorzy apelują o ostrożność
- Czym jest spoofing GPS i dlaczego jest tak groźny?
- Skąd biorą się zakłócenia?
Kilka straconych dronów w krótkim odstępie czasu
Z naszych źródeł wynika, że w sobotę dwóch operatorów straciło swoje maszyny. W niedzielny poranek w aplikacji Drone Tower pojawiły się kolejne cztery zgłoszenia. Większość przypadków dotyczy Trójmiasta, ale jeden incydent miał miejsce również w Krynicy Morskiej.
Czytelnicy regularnie nas informują w Raporcie z Trójmiasta o problemach z sygnałem GPS nad wybrzeżem.
Raport: Zakłócenia GPS - drony uciekają
Zakłócenia GPS - drony uciekają (64 opinie)
Raz na jakiś czas sytuacja się zaostrza i tak jest również w tym przypadku, chociaż tym razem - według operatorów - jest gorzej niż zazwyczaj.
"Tak źle jeszcze nie było". Operatorzy apelują o ostrożność
Choć zakłócenia GPS na północy Polski nie są nowym zjawiskiem, obecna skala problemu jest wyjątkowa. Operatorzy dronów podkreślają, że tak trudnych warunków do latania nie pamiętają.
- Niestety jest coraz gorzej. Tak źle jeszcze chyba nigdy nie było. Lepiej na razie odpuścić latanie dronem - ryzyko jest bardzo wysokie - alarmuje czytelnik.
Spadające drony i Mevo w morzu. GPS znów oszalał
W praktyce oznacza to, że nawet nowoczesne drony mogą nagle stracić stabilność, "odlecieć" w nieznanym kierunku lub całkowicie zerwać łączność z operatorem.
Czym jest spoofing GPS i dlaczego jest tak groźny?
Eksperci zwracają uwagę, że problemem może być nie tylko zagłuszanie sygnału (tzw. jamming), ale również spoofing GPS. To zjawisko polega na podszywaniu się pod sygnał satelitarny i "oszukiwaniu" urządzenia co do jego rzeczywistej pozycji.
W praktyce oznacza to, że dron może "myśleć", że znajduje się w zupełnie innym miejscu, niż jest w rzeczywistości. W takiej sytuacji systemy nawigacyjne podejmują błędne decyzje - np. kierują maszynę w niewłaściwą stronę lub próbują ją ustabilizować względem fałszywych danych.
Dla operatora oznacza to często całkowitą utratę kontroli nad sprzętem.
Skąd biorą się zakłócenia?
Od początku pełnoskalowej wojny w Ukrainie północna Polska regularnie doświadcza zakłóceń GPS. Już wcześniej wskazywano, że ich źródłem mogą być systemy rozmieszczone w obwodzie królewieckim.
Zakłócenia te są uznawane za element działań hybrydowych i wpływają nie tylko na użytkowników prywatnych, ale także na transport morski, lotnictwo czy systemy logistyczne.
Opinie wybrane
-
2026-05-10 13:08
My oczywiście tylko się temu przyglądamy. (27)
Wystarczy zakłócać GPS w Królewcu i okolicach , a problem sam się rozwiąże. No ale my przecież mamy demokrację i nam nie wolno. Poza tym pewnie nie mamy czym tego robić.
- 592 57
-
2026-05-13 17:41
kolejny vpoliniacki ekspert
- 1 0
-
2026-05-12 16:06
Nie zakłócamy demokracji ale nawigację samolotów, statków i innych pojazdów.
Pod rozwage
- 1 0
-
2026-05-11 16:27
(1)
Nic dziwnego że Ruscy zaklucaja skoro sami pchamy się pod ich rakiety pozwalając atakować Ukraińcom obwód kaliningradzki z naszego terytorium
- 0 22
-
2026-05-12 18:05
Masz dowody?
Niby co zaatakowali w Obwodzie królewieckim? Z północnej Ukrainy do Obwodu królewieckiego jest w prostej linii jakieś 600 - 750 km, a średniej wielkości drony już mają zasięg około 2 tys. km. Równie dobrze mogli sobie wystrzelić składaka z jakiegoś statku na Bałtyku, mało ich pływa po morzach, albo z krzaków przy granicy z Białorusią.
- 1 0
-
2026-05-11 14:44
Rosja tsz własnym obywatelom sama zakłóca sygnały i radiowe i np internet. "normalny" kraj
- 4 0
-
2026-05-11 11:08
walnąć dla niepoznaki nuka na Królewiec (2)
- 4 2
-
2026-05-11 14:17
tobie podczas kleczenia jako ukrainski sluga cos na glowke spadlo? (1)
- 1 12
-
2026-05-11 16:11
A ty jesteś sługą putina
że takie bzdury wypisujesz?
I nie popełniłem błędu pisząc nazwisko z małej litery. Nie mam za grosz szacunku dla tego po..ba- 8 1
-
2026-05-11 07:40
widac. ze polski inteligent sie wypowiedzial. Po co rosja ma uzywac GPS skoro ma wlasny Glonass? (3)
takim jak ty wolno jest pomyslec ale juz dawno zapomnieli jak to wyglada. Nie jest to kwestia demokracji lecz wlasnych niedoborow intelektualnych
- 8 15
-
2026-05-11 09:16
(2)
A to tego Glonass nie da się zakłócać?
- 7 2
-
2026-05-11 15:18
Ale co da zakłucanie Glonassa (1)
W królewcu nie używają tak mocno tego systemu, jak my GPS. Zakłucisz im prace, ale efekt strat będzie minimalny dla nich.
- 1 3
-
2026-05-12 06:32
No tak ogromna baza wojskowa i jedyny rosyjski port, który nie zamarza zimą, na pewno nie potrzebują dobrej nawigacji.
- 1 0
-
2026-05-10 18:26
(1)
Dokładnie. Akcja - reakcja
- 35 4
-
2026-05-11 07:41
ograniczoni intelektualnie lajkuja wpisy ograniczonego intelektualnie?
- 3 6
-
2026-05-10 14:20
O, już wysyp znafców znafców (2)
To co, że Glonass? Niezakłócalny? To jest niepojęte, żeby którykolwiek kraj ot tak sobie zakłócał sygnały innym krajom i należy podejmować równoważne środki odwetowe, co to ma być?
- 37 14
-
2026-05-10 19:58
(1)
To ma być zasada wzajemności. Słyszałeś, bobek, o czymś takim w stosunkach międzynarodowych?
- 15 1
-
2026-05-10 22:56
No a o czym ja piszę?
Czaisz słowo pisane?
- 8 1
-
2026-05-10 14:09
Boże! Kolejny "znafca" się przejawił który nie ma pojęcia iz tam nie korzysta się z GPS! (4)
Oni mają tam swój Glonas to raz.
Dwa jest jeszcze Galileo i Beidu.
A wszystkiego jednoczesne zagłuszać nie można- 17 32
-
2026-05-10 17:54
Można wszystkie systemy zakłócać
Proszę się dokształcić i głupot nie pisać.
- 29 2
-
2026-05-10 17:30
(1)
Poprosić Ukrainę, żeby jakiś ich pocisk dalekiego zasięgu zgubił się i spadł na zagłuszarkę w Królewcu.
- 28 5
-
2026-05-11 16:46
Ostatnia rzecz zeby o cos morderow prosic
- 0 2
-
2026-05-10 14:59
Można - wszystkie działają na tym samym paśmie
- 23 1
-
2026-05-10 14:05
"Znafco", oni nie korzystają z GPS gdyż maja swoją Alternatywę (4)
I nazywa się ona Glonas
- 17 20
-
2026-05-10 17:35
Może jeszcze
korzystają z ruskich telefonów, ruskiego androida i ruskiego iOS.?
Polska i Litwa powinna adekwatne środki uruchomić, żeby im to życie w tej dziurze totalnie obrzydzić- 24 4
-
2026-05-10 15:23
Glonass jak już
znafco
- 12 1
-
2026-05-10 14:24
:) tja i wszystkie chińskie drony, auta, lotnictwo cywilne używa tylko Glonass? (nie Glonas)
Bez żartów.
- 6 2
-
2026-05-10 14:10
To też da się zakłócać.
Nawet lepiej - nie zakłócimy przy okazji sobie.
- 11 4
-
2026-05-10 13:16
Nie ma co się dziwić ze zakłócają sygnał (25)
Sytuacja na Łotwie udowodniła że ukrainskie drony korzystają z przestrzeni powietrznej krajów ościennych a być może i naszych??
Tam drony miały zniszczyć zbiorniki z ropa naftową i lokomotywę pociągu pasażerskiego
będącego w ruchu.
Zapewne tylko dlatego ze po zagłuszeniu
działania GPS u drona automatycznie
Sytuacja na Łotwie udowodniła że ukrainskie drony korzystają z przestrzeni powietrznej krajów ościennych a być może i naszych??
Tam drony miały zniszczyć zbiorniki z ropa naftową i lokomotywę pociągu pasażerskiego
będącego w ruchu.
Zapewne tylko dlatego ze po zagłuszeniu
działania GPS u drona automatycznie
aktywizuje się sztuczna inteligencja i
poszukuje zaprogramowanych wstępnie alternatywnych celów gdziekolwiek wzdłuż miejsca swego przelotu.
Ze Strony Rosji rozsądne zatem jest spowodowanie detonacji takiego drona zanim wleci on w ich przestrzeń powietrzną.
Naszym zadaniem jest z kolei stracanie jakichkolwiek dronów biezaleznie do kogo one należą.
Nie zmienia to faktu iż dana wojna powinna byc zakończona już lata temu a jej kontynuowanie nie ma najmniejszego sensu skoro i tak wszystko rozstrzygnie się przy stole rokowań.
A o tym wiadomo juz od niezrealizowanych rozmów pokojowych w Istambule- 165 273
-
2026-05-11 18:25
Zbierają co zasiał
Gdyby putin nie rozpoczął winy, nie musieli by niczego się obawiać. UE nigdy nie napadłaby na Rosjan, bo po co? putin wymyślił sobie wojnę, zwykli rosjanie zbierają tego żniwo, Niesyty za małe, nie adekwatne do ich przewin
- 3 0
-
2026-05-11 11:53
Drony są skuteczne ale mało efektywne. (2)
Wystarczy, że przelecą nad Białorusią będzie bliżej, a i tak ich tam nie zobaczą. V2 z głowicą 800 kg materiału wybuchowego już w latach 40-tych XX w. spadała z wysokości 90 km na Londyn, a my w XXI wieku odkrywamy modelarstwo militarne z bombą około 120 kg na pokładzie.
- 0 1
-
2026-05-12 15:09
V2 to rakieta balistyczna wychodząca na pułap kilkudziesieciu kilometrów i nijak nie jest spokrewniona z dronami (1)
- 0 0
-
2026-05-12 18:12
No właśnie i dlatego twierdzę, że z braku laku wróciliśmy do epoki odkrywania rzeczy dawno odkrytych. Zamiast dronów z małymi ładunkami zawsze lepsze będą rakiety, które z wiadomych przyczyn nie są ze sobą spokrewnione. Rakiety V2 czy amerykańskie naloty dywanowe siały strach na wrogach, teraz mamy nękanie ludzi nędznymi dronami i sytuację okopanych oddziałów, jak 100 lat temu w czasie I WŚ.
- 0 0
-
2026-05-11 11:31
To jedź do Moskwy i namów wolodię aby skończył te wojnę a Nobla masz w kieszeni! Trampek nie będzie zadowolony ale będzie spokój .
- 3 1
-
2026-05-11 10:21
rusofil
- 5 1
-
2026-05-11 06:43
"dana wojna" w sensie "ta wojna"? Sory ale to jest w języku polskim rusycyzm.
- 12 0
-
2026-05-10 19:14
Dobrze napisane. A co condo reszty komentarzy to wyłączcie TVN i TVP i włączcie myślenie. (3)
- 22 30
-
2026-05-11 07:10
Ja włączyłem republikę (1)
i czekam z wypiekami na twarzy na relacje z USA reportera Zbigniewa.
- 11 5
-
2026-05-11 12:54
Kpisz sobie z człowieka. Nie wiesz, co to walka o źycie.
- 0 0
-
2026-05-11 00:04
Pisowcy nie myślą oni wyznają.
- 14 5
-
2026-05-10 19:02
Święta racja
- 10 9
-
2026-05-10 17:51
Ruskich
To już dawno się powinno eksterminować
- 24 19
-
2026-05-10 17:45
ruskie to najglupsze i najbardziej zdemoralizowane stworzenia jakie sobie mozna wyobrazic (1)
w mojej klasyfikacji szkodników są nawet nizej niz kleszcze i komary
- 38 19
-
2026-05-10 21:10
A powiedz mi ile Władek ma baz wojskowych na świecie ?
Ile baz wojskowych na trampek. Ile konfliktów sprowokował trampek. Już nie wspomnę o tym narodzie co atakajue innych bo ma podejrzenie ataku z ich strony. To tak jakbyś poszedł do sąsiada i dał mu w pysk bonpodejrzewasz że za miesiąc chciał ciebie za atakować
- 10 16
-
2026-05-10 16:37
Dobrze gadacie towarzyszu Kacapow. (1)
Podpisuje się pod instrukcjami aby pisać o rozmowach w Istambule bez wchodzenia w szczegóły co Putin tam żądał.
- 40 17
-
2026-05-12 15:20
negocjując obie strony zawsze przedstawiają maksymalistyczne żądania wstępne ale godzą się finalnie na kompromis, nawet ten
tak, on nigdy nie będzie nikogo w pełni satysfakcjonował. Najważniejsze jednak że zamilczały armaty,
Bowiem jak pokazuje historia: wojnę wygrywa się nie na froncie a w czasie po jej zakończeniu
(Upadek ZSRR i rozkwit RFN, przegrana w tym i demograficznie wojna Armenii z Azerbejdżanem o Nagorny Karabach).- 0 0
-
2026-05-10 16:04
tępota naczelnej szczotki do kibla na kremlu
też juz dawno powinna byc zakonczona a nawet nigdy nie rozpoczęta... niestety taka kacapska tradycja
- 33 15
-
2026-05-10 14:09
ile kopiejek za wpis? (2)
nie no żartuję, wiem, że macie boty poustawiane do takiej roboty druzja
- 68 19
-
2026-05-10 14:49
No wlasne dlaczego nie podałes ile dostajesz
- 11 27
-
2026-05-10 14:47
Ile hrywien za wpis?
- 19 44
-
2026-05-10 14:14
Ruscy ze swoją mantalnoscia troglodytów nie liczą się z tym,że mogą wywołać katastrofe samolotu (3)
Dla nich ludzie nie mają znaczenia.
- 59 17
-
2026-05-10 14:44
Troszeczkę się nie orientujesz co do samolotów i GPS,
ale masz do tego prawo.
- 13 27
-
2026-05-10 14:30
po 10.04.2010... (1)
...też tak twierdziłeś?
- 16 15
-
2026-05-10 17:14
A żebyś wiedział
- 6 4
-
2026-05-10 13:37
(20)
I nikt nic nie działa z tym. Musi dojść do katastrofy, nie wypadku, katastrofy, aby ktoś decyzyjny zaczął działać?
- 236 37
-
2026-05-11 11:03
Bycie sługami Ukrainy kosztuje:) (3)
Włączyliśmy się do wojny po stronie bandery to ponosimy tego konsekwencje;) Zagłuszanie to obrona przed dronami. Banderowcy na ukrainie też zagłuszają...
- 5 12
-
2026-05-11 13:29
Ten Bandera (2)
Teraz jest z tobą w pokoju?
- 6 6
-
2026-05-11 14:21
tobie niezlomnie towarzyszy niedorozwoj intelektualny. Genetycznie uwarunkowany czy na skutek kleczenia jako sluga ukrainy? (1)
- 0 5
-
2026-05-11 17:38
Won do Moskwy!
- 3 0
-
2026-05-11 08:56
To problem w całej wschodniej Europie .musieli byśmy zbombardować Królewiec żeby to ukrucić
- 6 1
-
2026-05-11 07:43
doszlo juz do katastrofy, tyn nia intelektualnie jestes. Dlaczego polacy nie zrobia sobie wlasnej nawigacji satelitarnej?
moglaby sie nazywac "ciemniak"
- 1 5
-
2026-05-10 18:54
Działaj
Napisz do Putina że nie możesz latać dronem, może się zlituje.
- 9 8
-
2026-05-10 18:09
A kto się postawić żydom?
- 11 7
-
2026-05-10 16:05
Chcieliście nowoczesność to macie (1)
- 12 6
-
2026-05-10 19:54
W jakim sensie?
- 6 2
-
2026-05-10 14:34
A co mają zrobić? (3)
Wjechać do Kaliningradu?
- 16 11
-
2026-05-10 19:56
(2)
Problem królewiecki prędzej, czy później trzeba będzie rozwiązać. Nie może moskowia mieć tej eksklawy w swoich granicach. Ćwiczyliśmy to za Piastów i Jagiellonów oraz w okresie międzywojennym. Na dobre nam to nie wyszło.
- 16 5
-
2026-05-12 18:17
Akurat to nie nasz problem tylko bardziej Litwy czyli rejonu dawnego ZSRR. A co będzie jak się niemieccy Prusacy upomną?
- 0 0
-
2026-05-10 22:55
Królewiec oddać Czechosłowacji!
- 8 1
-
2026-05-10 14:15
A co maja konkretnie zrobić!??? Skoro dane zagłuszanie jest prawdopodobnie formą obrony przed ukraińskim dronami??? Zatem nikt
Danych zagłuszarek nie wyłączy. Można tylko wymagać by wszystkie statki powietrzne były obligatoryjnie wyposażone we wszystkie możliwe odbiorniki:
GPS, Glonas, Beidu i Galileo.
Zresztą samoloty mogą korzystać a nawet powinny z poleceń kontroli lotów wskazującej im aktualnie położenie względem zaplanowanej ścieżki podejściowej a samego ILS nikt nie zakłóca.- 10 17
-
2026-05-10 14:09
Czyli co - zbombardować ruskim instalacje? (4)
Przecież temu nie da się inaczej przeciwdziałać.
- 21 6
-
2026-05-11 07:44
wystarczy przestac byc kleczacym sluga ukrainy
- 6 10
-
2026-05-10 23:46
Ukraina to potrafi przecież
- 8 0
-
2026-05-10 18:09
(1)
No d**il, zrób tak to zobaczysz
- 5 7
-
2026-05-11 13:29
Nie strasz Wania
- 2 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
