• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Kolejne podejście do zabudowy działki po Maximie

Patryk Szczerba
8 stycznia 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 

Do 30 stycznia można składać uwagi do projektu planu miejscowego obejmującego zmiany w nadmorskiej części Orłowa, m.in. teren po klubie Maxim zobacz na mapie Gdyni, który Gdynia chce sprzedać i pozwolić m.in. na budowę mieszkań w tym miejscu.Czego najbardziej brakuje w nadmorskim Orłowie?

Przypomnijmy:

 1. Zmiany w planie miejscowym nadmorskiej części Orłowa - terenu wzdłuż promenady królowej Marysieńki zobacz na mapie Gdyni oraz działek po klubie Maxim - radni Gdyni po burzliwej przeprawie planistów z mieszkańcami uchwalili w czerwcu 2016 roku.
 2. Zgodzili się, by działki po Maximie przeznaczyć na zabudowę mieszkaniową z usługami na parterze.
 3. To wywołało oburzenie wielu mieszkańców, proponujących, by teren pozostał otwarty.
 4. Wspierali ich radni PiS, którym udało się znaleźć w uchwale braki formalne, mogące unieważnić plan i zablokować sprzedaż.
 5. Chodziło o m.in. o wprowadzenie do uchwały zmian dotyczących kart terenów położonych poza obszarem zmiany planu.
 6. Ostatecznie sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w 2017 roku unieważnił uchwałę.
 7. Władze Gdyni podjęły decyzję, by zamiast zmian podjąć próbę ponownego uchwalenia już w pełni nowego planu.

Nazwa "Maxim" nadal wywołuje emocje nie tylko ze względu na kontrowersje związane z planem miejscowym. To lokal legendarny nie tylko w Gdyni. Klub rozsławiony m.in. przez zespół Lady Pank i przebój "Tańcz, głupia tańcz" z pierwszym wersem: "U Maxima w Gdyni" do dziś skrywa wiele nieodkrytych tajemnic czasów PRL, kiedy to był miejscem zabawy zarówno dla bohemy, jak i półświatka.

Gdynia liczy, że po uchwaleniu planu znajdą się nabywcy na działkę po Maximie. Gdynia liczy, że po uchwaleniu planu znajdą się nabywcy na działkę po Maximie.

Maxim: burzliwe losy budynku także w XXI wiekuNa początku lat 90. obiekt stał się własnością Gdyni, która wydzierżawiła go firmie Michała A. W 2000 roku, wraz z wygaśnięciem umowy, obiekt powinien wrócić do miasta. Tak się nie stało, w dodatku Michał A. miał nielegalnie poddzierżawiać budynek innym firmom. Na tyłach klubu znajdowano skradzione samochody.

Gdynia chciała, by opuścił lokal, sprawa trafiła do sądu, ciągnęła się latami, bo składano kolejne odwołania. W 2004 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał prawomocne orzeczenie, że obiekt ma zostać zwrócony gminie. Długi dzierżawcy z tytułu nielegalnego zajmowania nieruchomości urosły do ponad 300 tys. zł. Do Gdyni Maxim wrócił jako ruina i taką pozostaje praktycznie do dziś, choć w ostatnich latach udało się obiekt zabezpieczyć przed wandalami.

Sprzedaż Maxima: kampania promocyjna za 220 tys. złW 2008 roku działka o powierzchni ponad 8 tys. m kw. w nadmorskim sercu Orłowa została po raz pierwszy wystawiona na sprzedaż. Gdyńskim urzędnikom tak bardzo zależało na sprzedaży gruntu w Orłowie, że reklamowali swój przetarg w ogólnopolskiej i regionalnej telewizji, ogłoszeniach prasowych, materiałach przygotowanych i rozesłanych do deweloperów. Kampania promocyjna kosztowała 220 tys. zł.

Według planu zagospodarowania Orłowa (który po unieważnieniu przez NSA zmian wciąż obowiązuje) grunt przeznaczono pod usługi związane z hotelarstwem, turystyką i kulturą. Cenę wywoławczą ustalono na 35 mln zł. Nikt się nie zgłosił. W 2013 roku cena spadła do 23 mln zł, ale chętnych nadal nie było.

By skłonić inwestorów do zakupu, zdecydowano o przystąpieniu do zmian w planie miejscowym.

Mieszkańcy, którzy wymusili na urzędnikach zabezpieczenie terenu, liczą z kolei, że teren pozostanie wolny od proponowanej zabudowy. Mieszkańcy, którzy wymusili na urzędnikach zabezpieczenie terenu, liczą z kolei, że teren pozostanie wolny od proponowanej zabudowy.
Na terenie, gdzie znajduje się Maxim, a także zbudowany na przełomie XIX i XX w. i będący pod opieką konserwatorską pensjonat Czerwony Dwór, którego dodatkowo status własnościowy nie jest uregulowany, zaproponowano dopuszczenie zabudowy mieszkaniowej z usługami na parterze. Na połowie działki bliżej morza pozostawiono funkcje hotelowe, pozwalające postawić tam np. pensjonat. Budować będzie można jednak obiekt nie wyższy niż trzy kondygnacje. Linia zabudowy na działce po Maximie została cofnięta, nie może być bliższa niż znajdujący się po drugiej stronie ul. Orłowskiej kompleks mieszkaniowy Riviera Orłowo.

Maxim w Gdyni: protesty mieszkańcówPrzy okazji, dzięki nowemu planowi miejscowemu, na terenie obok kompleksu Riviera Orłowo zobacz na mapie Gdyni otworzy się możliwość budowy hotelu lub pensjonatu z apartamentami na wynajem. W rejonie ul. Spacerowej zobacz na mapie Gdyni projekt planu ustala zaś zabudowę wielorodzinną i usługową do ośmiu mieszkań, z podwyższeniem dopuszczalnej wysokości terenu nawet do 11 m n.p.m. dla terenu sąsiadującego z osiedlem Nowe Orłowo.

Granice uchwalanego planu nadmorskiego Orłowa Granice uchwalanego planu nadmorskiego Orłowa
W poniedziałek odbyła się publiczna dyskusja o projekcie planu z mieszkańcami. Otwarcie możliwości zabudowy praktycznie całego pasa wzdłuż Promenady Marysieńki oraz umożliwienie postawienia hotelu lub pensjonatów nad rzeką Kaczą ma coraz szersze grono przeciwników.

- Czy Gdyni nie stać na to, żeby zrezygnować z 25-30 mln zł i pozostawić teren po Maximie jako teren publiczny, dostępny dla wszystkich? - pytał pan Artur.
O pozostawienie tego terenu zielonym upomnieli się też członkowie Towarzystwa Miłośników Orłowa, których poparli społecznicy z niedawno powstałego stowarzyszenia Nasze Orłowo.

Społecznicy: teren po Maximie powinien pozostać zielony- Od lat walczymy o to, aby teren pozostał miejskim parkiem dla mieszkańców i terenem spacerowym. Oczekujemy, że stworzony zostanie taki plan, który będzie zabezpieczać nas przed sztuczkami deweloperów. Usługi turystyki znalazły się tam z jakiegoś powodu i powinny pozostać tam nadal - wskazywała Jolanta Maria Sołtysik, znana i ceniona architekt i historyk architektury z Politechniki Gdańskiej.
Wypowiedzi spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców. Niektórzy wprost zarzucali władzom miasta zbytnią zażyłość z deweloperami, mającą być faktycznym powodem zmian w planie zagospodarowania dla nadmorskiego Orłowa.

Przy okazji padały pytania o zasadność dopuszczenia możliwości budowy trasy rowerowej oraz parkingu przy ul. Świętopełka zobacz na mapie Gdyni na ok. 35 samochodów, który ma służyć głównie widzom Sceny Letniej, co może ograniczyć parkowanie na ulicy.

Z projektem planu można zapoznać się na stronie internetowej Gdyni. Swoje pisemne uwagi można zgłaszać do 30 stycznia.

Opinie (272) ponad 10 zablokowanych

 • czyli powstanie zamkniete osiedle dla warszawki. coraz mniej miasta dla gdynian:( (45)

  • 329 38

  • Gdynia z kazdym rokiem robi się brzydsza. dziury w drogach, korki, uciekający mieszkańcy, drożyzna (1)

   • 55 18

   • Oni kiedyś mi to proponowali za darmo, ale ja powiedziałem im dajcie spokój.

    Ja już mam dość zarobiłem już tyle że prawnuk i prawdopodobnie jego dzieci nie będą musiały pracować. Po co mi więcej na co po co żeby ludzie gadali. Już teraz gadają, że książę ma to tamto a ja wolę skromnie sobie żyć polatać swoim śmigłowcem pomyśleć i spokój.

    • 10 8

  • Zróbcie zrzutkę i sobie kupcie tę działkę, wtedy sobie tam zrobicie co chcecie. Proste. (4)

   • 24 35

   • sprzedaj że szczurem wszystko. co kolejne plaża??

    • 24 13

   • znamy to, nie stać cię to wyp.....ac.

    • 21 8

   • (1)

    Przecież to jest i tak nasze, czytaj gminy, więc po co kupować, ino dobrze zarządzać.

    • 9 1

    • A jak się zarzadza taka nieruchomoscia? Żeby cos tam powstalo, trzeba tez zainwestować... Dasz kase?

     • 3 3

  • Zrobią tam rondo dla rowerzystów im. Perły Bałtyku

   • 24 3

  • Orłowo

   To samo co w Sopocie

   • 13 9

  • (5)

   Osiedle obok juz zamieszkale wogole? Daaawno tam nie bylem.

   • 20 5

   • to osiedle to jeden w wiekszych przekrętów urzedu miasta.

    • 43 8

   • (3)

    Pusto, sam cieć siedzi w recepcji

    • 14 6

    • Bo polecieli w kulki z tą inwestycją. Weszli na teren chroniony (1)

     Z drugiej strony na ulicę i się dziwią... Wgl to kto pozwolił tam budować getto?

     • 21 3

     • szczurek :)

      • 13 3

    • P. Ciec biedoto

     • 1 6

  • "Czy Gdyni nie stać na to, żeby zrezygnować z 25-30 mln zł i pozostawić teren po Maximie jako teren publiczny, dostępny dla (7)

   A dlaczego Miasto ma zrezygnować z tych 25-30mln zł, które może wykorzystać na remonty dróg, chodników, czy budowę infrastruktury publicznej, na korzyść jakichś społeczniaków z Orłowa którym się marzy prywatny park od Miasta?

   • 22 30

   • miasto ma budżet 1,8 miliarda, samo utrzymanie miejskich urzędników to 100 milionów rocznie (4)

    więc chyba byłoby nas stać zresztą nie wierzę żeby szczurek który od lat nic nie robi przeznaczył pieniądze na remonty.

    • 20 13

    • No ok, ale dlaczego miasto ma zrezygnować z tych pieniędzy akurat na waszą korzyść? (3)

     • 12 26

     • nie mieszkam tam, myślisz że z terenów rekreacyjnych korzystają tylko okoliczni mieszkańcy?

      • 19 8

     • Na naszą korzyść Gdynian , bo to jest nasze a nie miasta czyli urzędu i nie chcemy tracić kolejnej przestrzeni wspólnej która powinna służyć wszystkim dla rekreacji , do Orłowa przyjeżdżają tłumy i nie można go kurczyć

      • 28 8

     • Jaką "waszą" pajacu?

      To miejsce spacerów mnóstwa ludzi z całego Trójmiasta.

      • 19 8

   • na remonty!??? 5-10 mln będzie dla miasta, a reszta do podziału dla urzędników. Betonowe miasto to nie jest nowoczesność! ale chyba tak właśnie myśli UM. Byle mieli kase...

    • 10 2

   • dlatego, ze w taki miejscu powiiny byc tereny zielone atrakcyjne także dla turystów a nie beton z apartemantami dla wybrańców
    W misćie brakuje ternów zeilonych, stawiajmy trochę na strefy odpoczynku a nie tylko mieszkania, mieszkania.

    • 14 3

  • Fakt, lepiej oddać za darmo lokalsom i niech sobie zdobią prywatny park o_O (4)

   • 14 23

   • (3)

    Ale on nie ma być prywatny

    • 19 6

    • Już widzę lokalsów wpuszczających tam "turystów".. (2)

     Obstawiam 3m płot z zasiekami i bramkę zamkniętą na trzy spusty...

     • 9 13

     • Jak deweloper zbuduje to na pewno będzie płot i na pewno nie skrzystasz z tego ......a nie ma czegoś takiego jak jak teren użytkowany tylko przez lokalsów ...znasz takie miejsca bo ja na pewno osieda zamknięte wybudowane przez deweloperów
      Po drugie mieszkańcy Orłowa chcą zieleni a nie betonów

      • 3 3

     • Bo deweloper będzie miał przecież teren otwarty

      Będzie piękny ogólnodostępny taras widokowy jak w Sea Towers!
      A nie, poczekaj...

      • 6 1

  • Orłowo do przetargu (3)

   Przecież do przetargu społecznicy z Orłowa też mogą stanąć wykupić tą działkę i urządzić ją tak jak sobie to wyobrażają ale pod jednym warunkiem zgodnym z ich oczekiwaniami kupią a teren będzie ogólnie dostępny

   • 10 26

   • trepnner trollu a jak szczurek wystawi na sprzedaż ulice 10 lutego

    to staniesz i ja wykupisz?

    • 18 8

   • Niektóre miasta robią coś po prostu dla mieszkańców (1)

    No ale to nie jest takie miasto.

    • 20 10

    • Gdzie jest Nemo?

     Daj daj daj daj daj daj daj daj daj daj

     • 0 4

  • Blokowisko w Orłowie

   Z Orłowa już zrobiono blokowisko, a obecne zmiany chcą ten stan rzeczy rozszerzyć.
   Ale co się dziwić jak mieszkańcy niczym owce w pędzie stadnym głosują na "Gryzoń" sp. z o.o.

   • 26 7

  • (1)

   Też możesz kupić a jak Ciebie nie stać to się nie wypowiadaj.

   • 4 12

   • ciebie stać? syn szczura?

    • 10 0

  • Niech ci co krzyczą z Orłowa wykupią dzialeczkę (3)

   i przekażą do gminy, która zrobi park. Biedni nie są.

   • 6 15

   • szczur niech im odda pieniądze które przez lata pobrał w podatkach (1)

    • 12 3

    • Ile placiłeś podatku od nieruchomości? Stówkę

     rocznie?

     • 2 6

   • Ale po co mają przekazywać gminie

    Działkę, która należy do gminy? Wyjaśnisz pysiaczku?

    • 1 4

  • Ci spolecznicy to wzor z sevre demencji starczej z atakami szowinizmu i ksenofobii. W innych widzą wrogow i potworow. (3)

   Orlowo potrzebuje w tym miejscu szpitala psychiatrycznego. Te szkodniki i pasożyty sabotują rozwoj orlowa od lat. Okroili inwestycje IK nowe orlowo, hamowali i hamują inne projekty. Obok nowego orlowa powstal dziwoląg gdzie z 3 kondygnacji biurowca jedna jest ponizej poziomu ulicy a powyzej są dwie bo tym psychopatom przeszkadzaly 3 kondygnacje naziemne- teraz sa 2 brawo. Osobiscie spotkalem tych spolecznikow i powiem że to zawodowi sabotazysci- podobni do tych zwiazkowcow co polozyli w 2001 stocznie gdynia

   • 6 13

   • Dobrze dałeś im po garnkach. Dodam tylko, że (1)

    mieszkańcy roznych dzielnic często protestują na zasadzie nie u nas, dlatego osiedla powstają na obrzeżach w szczerym polu. Potem wielki lament, że miasto zakorkowane. Ano zakorkowane bo ludzie z przedmieść nie mają komunikacji i kupują auta.

    • 4 9

    • Bo w takim miejscu

     To powstanie osiedle dla zwykłych mieszkańców Trójmiasta którzy będą stamtąd dojeżdżać do pracy, LOL

     • 3 0

   • Bardzo dobrze, że mieszkańcy chcą coś zrobić, w kwestii zabudowy terenów. Inaczej by może molo nawet zbaudowali.... No tak niech powstają bloki 5 piętrowe wzdłuż plaży super pomysł. Niestety tak to jest, że urzędnicy nie myślą zroworozsądkowo ...

    • 2 1

  • To lokal legendarny ?????

   przestańcie pisać takie banialuki, bardzo proszę !!!!!

   • 1 3

  • tam zgodnie z tradycją powinien być lokal z burdelem

   miejsce na styku hotelarstwa, turystyki i kultury

   • 3 1

 • Idziemy do Maxima na ..? (8)

  Mój kumpel płacze do dziś :D

  • 101 13

  • maxim to byla patologia

   • 23 10

  • Siema Borewicz, w każdym odcinku wyrywasz jakąś... (3)

   Nie ma miesiąca, żebym tego nie oglądał. :D

   • 24 3

   • Halo Dżordż Busz, mam prawą rękę bin Ladena, szykuj kasę (1)

    • 23 3

    • sie gra sie ma hyhyhyhy.....

     • 18 1

   • Ja tu będę udawał, że mam komórę a ty zrób pare popisów na szosie ;)

    • 18 1

  • (1)

   siema małolata, krótka piłka. tu masz zdjęcie...

   • 13 3

   • Poka poka...

    • 7 0

  • taki znawca z Ciebie?

   Do Non Stopu szli, nie do Maxima ;]

   • 6 1

 • szczur wysprzeda wszystko (1)

  ale tłuszcza będzie mogła się bawić i paczeć na samolociki :)

  • 133 28

  • Edziu te 70% lemingów pokazało ci środkowy palec jesienią.

   • 3 5

 • Zrobić kawiarnie, przestrzeń dla wszystkich (6)

  Jak wyżej, a nie mieszkanai po 30k za metr....

  • 232 19

  • a po ile kawa w takiej kawiarni? (1)

   skoro działka 30 baniek kosztuje? No i ilu kawoszy tam będzie chodzić poza sezonem?

   • 13 21

   • czy miasto nie może wynająć działkę?

    • 20 8

  • Kup tę działkę i zrób, proste. (1)

   • 13 21

   • Zrób to sam.

    • 3 8

  • Kup i zrob. Jak mtos tyle zaplaci to kawiarnia na fo nie zarobi

   • 8 9

  • A najdalej za 20 lat i tak te wszystki aparamenty za 30k/m to zabierze morze

   I to nawet przy wydatkach $$$ na ochronę brzegu (z naszych pieniędzy). Można zobaczyć na zdjęciach jak wyglądała plaża w Orłowie przed wojną a jak teraz.
   Po sztormie gabiony zniszczone i podmyte. Jeszcze jeden taki sztorm i popłyną.

   • 14 5

 • sprzedać i zalać wszystko betonem, powstanie coś równie "pieknego" jak osiedle orłowska riwiera. (3)

  • 158 13

  • Hmmmmm.. (2)

   Rozumiem, że ty mieszkasz w lesie, w lepiance z gó*na i żywisz się padliną i korzonkami?

   • 7 36

   • typowa wypowiedź wyborcy Pana Szczurka.

    • 18 6

   • Orłowska riviera to był przrkret

    Tego typu że osiedle o metr za daleko wchodziło na chodnik. Zabrano pozwolenia, oddano bankowi który po latach opchnal to za bezcen innemu deweloperów, który teraz zgarnia cały lukier.

    • 6 1

 • Trzeba tam stworzyć jakiś nowy przybytek dla Panów! Koniecznie z ruletą i rurką!

  Nowa nomenklatura towarzyszy musi mieć gdzie się zabawić po kolędzie!

  • 68 35

 • cena działki kosmiczna! (5)

  metr mieszkania musiałby kosztować ze 30 tysięcy

  • 69 15

  • (2)

   No i będzie tyle kosztować.

   • 17 1

   • nikt tego nie kupi

    • 4 9

   • I będą dwupokojowe klitki 38m2 pod krótkonajm?

    Bo takie do 1 melona schodzą szybko.

    • 4 1

  • Tak mało ;) robię rezerwację.

   • 7 5

  • Jest popyt, jest podaż. Proste.

   • 10 8

 • wybory wygrane więc można zacząć ostateczny handel gruntami miejskimi. (2)

  sprzedadzą wszystko a mieszkańcy zaakceptują.

  • 109 18

  • no kolejne lata żeby sprzedac co się uda, aby zdązyc przed kolejnymi wyborami ....

   • 9 3

  • Tak jest racja

   • 5 2

 • straszne jest jak niszczona jest Gdynia, deweloperzy trzesą urzędem miasta, tu rządzi pieniądz. (6)

  • 161 21

  • i chciwość partii rządzącej, która chce zabudować miasto aby otrzymac kase od deleoperów
   skandal !!

   • 20 8

  • (1)

   A Tobie kto mieszkanie zbudował? Ufoludki, czy deweloper?!!!

   • 4 14

   • Prawdopodobnie mieszkanie wybudował deweloper, ale chodzi o to , żeby włodarze naszego miasta nie pozwalali budować w kazdy miejscu gdzie chce ktoś patrz znany deweloper budować. Chcemy, aby nasze miasto nie było betonowe - zostawcie cos zielonego . Ile jest takich mijsc - nawet skwerekPlymoouth będzie zabudowany - Gdynie będzie kojarzyła się z betonem.
    Ile powstało nowych parków ? Na 10 lutego koło staego banku PKO - też zamiast parku biurowiec, a i tak miasto jest już zakorkowane!
    Nie chcemy, aby w nadmorskim Orłowie zabudować apartementami przeznaczmy to na tereny zielone, dodatkowe miejsce rekraacyjne dla miekszańców, turystów !

    • 13 0

  • Wszelkim zmianom mówimy nie. Gdynia ma być (1)

   PRLowska. To jest piękna zabudowa. Taka Chylonia. 4 piętrowe bez windy z klatką malowaną olejną do połowy.
   Przywrócić zsypy i prusaki i mrówki faraona.

   • 4 11

   • no tak zabudujmy Orłowo jak Chylonię to jest pomysł ....

    • 4 0

  • Narzekasz na urzędników w Gdyni ?

   Spójrz co dzieje się w Gdańsku ! Tu dopiero jest kongo. Wy tam macie jeszcze sielskie zycie....

   • 0 2

 • (4)

  A może po prostu zrobić filię infoboxu?
  Dodatkowo punkt gastronomiczny z podwójnymi hot-dogami, kurczakami z rożna, wielkimi hamburgierami w stylu lat 90tych itp.

  • 101 26

  • może sprzedaż biletów lotniczych na samoloty z gdynskiego lotniska?

   • 31 5

  • może się znajdzie miejsce na makietę?

   tylko taka dwa razy większa ?

   • 16 3

  • I filię kolejki linowej na Kamienną Górę!

   • 12 1

  • Infobox to taki gdyński miś

   Nikt nie wie, po co on jest i dlatego nie trzeba się bać, że ktoś zapyta.

   • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane