• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejne podejście do zmian w nadmorskiej części Gdyni

Patryk Szczerba
12 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Polanka Redłowska zmieni się. Ale krok po kroku
Od blisko 10 lat trwa procedura uchwalania planu miejscowego dla Kępy Redłowskiej, której częścią jest Polanka Redłowska. Od blisko 10 lat trwa procedura uchwalania planu miejscowego dla Kępy Redłowskiej, której częścią jest Polanka Redłowska.

Do 25 sierpnia można zapoznać się z wyłożonym po raz trzeci projektem planu zagospodarowania okolic Kępy Redłowskiej. Zakłada on m.in. zabudowę hotelową terenu przy Polance Redłowskiej zobacz na mapie Gdyni oraz budowę obiektów turystyczno-zdrowotnych w miejscu sanatorium w Orłowie zobacz na mapie Gdyni. Publiczna dyskusja on-line nad propozycjami odbędzie się 19 sierpnia.



Gdynia do prac nad projektem zagospodarowania dla okolic Kępy Redłowskiej przystąpiła blisko 10 lat temu, ale dokument do tej pory nie został uchwalony. Obecnie trwa trzecie podejście do wprowadzenia zmian.

Uwagi mieszkańców podczas poprzednich dyskusji



Najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców budzą plany dotyczące dwóch lokalizacji: miejsca, gdzie stoją ruiny po sanatorium w Orłowie oraz terenu Polanki Redłowskiej.

  • Granice projektu planu.
Na tym pierwszym terenie w poprzednim wyłożeniu była dopuszczona zabudowa mieszkaniowa. W 2017 roku urzędnicy przyznawali wprost, że do wprowadzenia wielorodzinnej zabudowy i nowych parametrów drogi zostali przekonani przez inwestorów. Po naciskach społeczników i mieszkańców w obecnym projekcie zastąpiły ją usługi zdrowotne, czyli taka sama funkcja jak przez lata dominowała w zrujnowanym obecnie budynku. Dojazd zaplanowano ulicą Zaciszną.

Na terenie Polanki Redłowskiej będą mogły powstać budynki hotelowe o wysokości do 31 m n.p.m. i pięciu kondygnacjach nadziemnych. Nawiązaniem do historii ma być stworzenie basenu z główną niecką o powierzchni co najmniej 260 m kw.

Te zapisy wzbudziły w 2019 roku protest mieszkańców, społeczników i aktywistów.

- Trudno sobie wyobrazić sąsiedztwo zapewne bardzo luksusowego hotelu i polanki, w sezonie pełnej ognisk, grillów i dobrze bawiących się - też przy piwie - gdynian. Po chwili zaczną się interwencje niezadowolonego z mniej prestiżowego sąsiedztwa właściciela hotelu - mówił Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.
Tuż obok Polanki Redłowskiej często spotkać można mieszkańców, którzy odpoczywają tu nie tylko latem. Tuż obok Polanki Redłowskiej często spotkać można mieszkańców, którzy odpoczywają tu nie tylko latem.
W kwietniu 2019 roku zorganizowano spotkanie w sprawie Polanki Redłowskiej, na którym prezydent Gdyni Wojciech Szczurek poinformował, że czeka na propozycje zmian od protestujących. Na kolejnym spotkaniu odbyła się ich prezentacja, w trakcie której prezydent zapowiedział, że o Polance już dodatkowych rozmów nie będzie - oprócz przewidzianej ustawą dyskusji publicznej.

W pierwszych miesiącach 2020 roku w portalu Trojmiasto.pl zorganizowaliśmy cykl debat, oddając głos osobom o różnych poglądach na zmiany na Polance Redłowskiej.

W sprawie Polanki Redłowskiej wypowiadali się:


  1. urzędnicy z gdyńskiego magistratu
  2. społecznicy ze stowarzyszenia Miasto Wspólne
  3. architekci z warszawskiej pracowni LandAr Project
  4. gdyńska architekt Danuta Skwiercz-Kijewska
  5. gdyński architekt Paweł Osicki
  6. wiceprzewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Strategii Rady Miasta Gdyni Andrzej Bień
  7. prof. Piotr Lorens z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniego wyłożenia projektu planu:

  • na terenie obejmującym istniejący parking przy Polance Redłowskiej wykluczona została możliwość realizacji parkingu podziemnego oraz łącznego bilansowania miejsc postojowych z terenem po dawnym kompleksie basenowym;
  • na terenie dawnego sanatorium "Zdrowie" w Orłowie weryfikacji uległo przeznaczenie terenu - usunięto możliwość realizacji funkcji mieszkaniowej oraz rozszerzono dotychczasowe przeznaczenie pod usługi turystyki o usługi opieki zdrowotnej. Zmiana umożliwi realizację funkcji jaką pierwotnie pełnił teren;
  • skorygowano parametry zabudowy i zagospodarowania na kilku terenach w rejonie ulic: M. Kopernika, J. Ejsmonda i Huzarskiej.

Po raz pierwszy w historii dyskusja publiczna on-line



19 sierpnia odbędzie się zapowiadana dyskusja publiczna. Z powodu panującej epidemii koronawirusa spotkanie odbędzie się on-line. By do niego dołączyć, trzeba się zarejestrować na stronie internetowej.

- Dzięki zmianom ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ze względu na stan epidemii dyskusja publiczna po raz pierwszy w Gdyni zostanie przeprowadzona za pomocą środków porozumiewania się na odległość, zapewniających jednoczesną transmisję wizji i dźwięku - zapowiada Iwona Markešić, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

Uwagi elektronicznie, możliwe przyjęcie planu w listopadzie



Wprowadzone zostały również nowe formy składania uwag. Obok dotychczasowego sposobu składania ich na piśmie lub za pomocą platformy ePUAP, obecnie uwagę można również wysłać za pomocą poczty elektronicznej na adres bpp@gdynia.pl lub poprzez formularz dostępny na stronie internetowej.

- Wprowadzenie zmian odnośnie formy przeprowadzenia dyskusji publicznej nie ograniczy a wręcz umożliwi zaangażowanie się w proces sporządzania planu większej liczbie zainteresowanych - zapewnia Markešić.
Widok z sanatorium w Orłowie. Widok z sanatorium w Orłowie.
Więcej informacji o projekcie planu i zasadach dyskusji można znaleźć na stronie Gdyni.

- Przy założeniu, że obecnie trwające już trzecie wyłożenie projektu planu będzie ostatnim, możliwe będzie przedstawienie projektu planu Radzie Miasta Gdyni w listopadzie bieżącego roku - kończy Markešić.

Ruiny sanatorium w Orłowie


Majówka na Polance Redłowskiej 2018 rok


Polanka Redłowska z lotu ptaka

Miejsca

Opinie (139) 4 zablokowane

  • (1)

    Bez wyjscia na ulice ludzie niestety niczego nie wywalczą. Rządzą w Gdyni ludzie majacy mieszkancow w głębokiej pogardzie. Kanon obowiazków i praw mieszkancow to maksymalne podatki we wszystkim, zdzieranie z mieszkancow opłat za wywóz smieci wg kosmicznych stawek i niesrawuedliwych kryteriow wymiaru, likwidacja przestrzeni publicznej, rozbojnicza wyprzedaz majatku gminnego i rosnace katastrofalnie zadlużenie miasta, żadnych terenow rozrywki na poziomie wiekiego nowoczenego miasta XXI w., parki znacznie ponizej przecietnej krajowej jezeli chodzi o pomyslowosc i urode. I tak mozna wymieniac ich "sukcesy " bez konca.I to nam zafundowali Ci, którym zalezy tylko na karierze osobistej a którzy nie maja zadnych kompetencji do rządzenia miastem.

    • 59 3

    • Czysta prawda, Gdynia to w rozwoju się cofa a nie idzie naprzód. Tego jużi tak nie da się. Zmienić

      • 2 0

  • Zostawcie

    To miejsce takim, jakie stworzyła natura.

    • 39 4

  • Dlaczego budynki hotelowe tylko o wysokości do 31 m n.p.m. i pięciu kondygnacjach nadziemnych?

    Budynek winien nawiązywać do Lighthouse Apartment tylko z 8 pięter wyższy i ładniejszy. W ramach rekompensaty środowiskowej oprócz pływalni i innych uciech wodnych winien mieć rozbudowane molo z mini mariną i mini kolejkę (podobną do tej na KG) i tam z pierwszym przystankiem, dalej z przystankiem na początku Polanki z ładnie zagospodarowanym pkt.widokowym) i dalej wjazd kolejki na drugie piętro w pozycji basenu hotelu.
    Gdynia nie może ciągle służyć ludziom, którzy choć może wcześniej z nią związani - dziś się przeprowadzili do satelitarnych miasteczek i wsi - bo tam taniej. A do Gdyni przyjeżdżają ze swoimi kiełbaskami i grylem i wspomnieniowymi koleżkami w swoich zdezelowanych "samochodach". Pozostawiając tę piękną okolice w oparach smrodu, zadymienia i skażenia. Gdynio już czas się obudzić, bo jak dalej będziesz słuchała Piesiewiczów zostaniesz w ogonie, a jeszcze niedawno byłaś naszą najświatlejszą kartą.

    • 11 30

  • to co ? Andrjej Boszek kończy budowe biurowca przy urzędzie i przenosi się na Polanke !?...

    budować hotel !

    • 47 5

  • szurek ! - i po co to motanie zawracanie gdynianom głowy i robienie z nich i**otów ?...

    • 38 3

  • Zostawcie te miejsca w spokoju.

    • 27 3

  • dlaczego Gdyńskie Organizacje Społeczne , Miasto Wspólne nie wystąpiły do tej pory do władz centralnych w Warszawie ,

    i nie skierowały sprawy wieloletnich oszustw i kantów uprawianych przez władze Gdyni wobec mieszkańców do CBś , NIK , oraz do Prokuratury Naczelnej ??? Ludzie !!- oszustwa i kanty w sprawie Polanki Redłowskiej trwają już bez mała 25 lat !!!

    • 33 5

  • Referendum już dawno rozwiązało by problem !!! tylko Szczurkowi zależy na tym aby go nie było !!!

    • 39 1

  • Gdynia jest świetna w

    planowaniu - tak się dzieje od 15 lat. Ciągłe plany i plany.

    Ze ścieżkmi rowerowymi tak samo było - plany i plany, niby prosty temat, ale nawet tak prostemu tematowi gdyńscy urzędnicy nie podolali.

    To co dopiero mówić o tematach bardziej złożonych.

    • 21 0

  • nie głosowałem na szczurka i mi wisi los polanki (2)

    niech sobie zrobi z tą polanką co chce a te 70% głosujących na niego w Gdyni niech sobie pluje w brodę. szczurek mam nadzieję , że uchwalisz plan taki co by tam z 10 wieżowców wybudowali.

    • 23 8

    • Polski klasyk

      Dalej niż długość własnego nos nie jest w stanie spojrzeć

      • 0 0

    • Mi też ona zwisa jak i cała ta pipidówa gdyńska w której nic i tak nie ma. A całe lato to wolę spędzać na Helu albo Kaszubach i tam zostawiam pieniądze.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane