• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejne podejście do zmian w nadmorskiej części Gdyni

Patryk Szczerba
12 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Polanka Redłowska zmieni się. Ale krok po kroku
Od blisko 10 lat trwa procedura uchwalania planu miejscowego dla Kępy Redłowskiej, której częścią jest Polanka Redłowska. Od blisko 10 lat trwa procedura uchwalania planu miejscowego dla Kępy Redłowskiej, której częścią jest Polanka Redłowska.

Do 25 sierpnia można zapoznać się z wyłożonym po raz trzeci projektem planu zagospodarowania okolic Kępy Redłowskiej. Zakłada on m.in. zabudowę hotelową terenu przy Polance Redłowskiej zobacz na mapie Gdyni oraz budowę obiektów turystyczno-zdrowotnych w miejscu sanatorium w Orłowie zobacz na mapie Gdyni. Publiczna dyskusja on-line nad propozycjami odbędzie się 19 sierpnia.



Gdynia do prac nad projektem zagospodarowania dla okolic Kępy Redłowskiej przystąpiła blisko 10 lat temu, ale dokument do tej pory nie został uchwalony. Obecnie trwa trzecie podejście do wprowadzenia zmian.

Uwagi mieszkańców podczas poprzednich dyskusji



Najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców budzą plany dotyczące dwóch lokalizacji: miejsca, gdzie stoją ruiny po sanatorium w Orłowie oraz terenu Polanki Redłowskiej.

  • Granice projektu planu.
Na tym pierwszym terenie w poprzednim wyłożeniu była dopuszczona zabudowa mieszkaniowa. W 2017 roku urzędnicy przyznawali wprost, że do wprowadzenia wielorodzinnej zabudowy i nowych parametrów drogi zostali przekonani przez inwestorów. Po naciskach społeczników i mieszkańców w obecnym projekcie zastąpiły ją usługi zdrowotne, czyli taka sama funkcja jak przez lata dominowała w zrujnowanym obecnie budynku. Dojazd zaplanowano ulicą Zaciszną.

Na terenie Polanki Redłowskiej będą mogły powstać budynki hotelowe o wysokości do 31 m n.p.m. i pięciu kondygnacjach nadziemnych. Nawiązaniem do historii ma być stworzenie basenu z główną niecką o powierzchni co najmniej 260 m kw.

Te zapisy wzbudziły w 2019 roku protest mieszkańców, społeczników i aktywistów.

- Trudno sobie wyobrazić sąsiedztwo zapewne bardzo luksusowego hotelu i polanki, w sezonie pełnej ognisk, grillów i dobrze bawiących się - też przy piwie - gdynian. Po chwili zaczną się interwencje niezadowolonego z mniej prestiżowego sąsiedztwa właściciela hotelu - mówił Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.
Tuż obok Polanki Redłowskiej często spotkać można mieszkańców, którzy odpoczywają tu nie tylko latem. Tuż obok Polanki Redłowskiej często spotkać można mieszkańców, którzy odpoczywają tu nie tylko latem.
W kwietniu 2019 roku zorganizowano spotkanie w sprawie Polanki Redłowskiej, na którym prezydent Gdyni Wojciech Szczurek poinformował, że czeka na propozycje zmian od protestujących. Na kolejnym spotkaniu odbyła się ich prezentacja, w trakcie której prezydent zapowiedział, że o Polance już dodatkowych rozmów nie będzie - oprócz przewidzianej ustawą dyskusji publicznej.

W pierwszych miesiącach 2020 roku w portalu Trojmiasto.pl zorganizowaliśmy cykl debat, oddając głos osobom o różnych poglądach na zmiany na Polance Redłowskiej.

W sprawie Polanki Redłowskiej wypowiadali się:


  1. urzędnicy z gdyńskiego magistratu
  2. społecznicy ze stowarzyszenia Miasto Wspólne
  3. architekci z warszawskiej pracowni LandAr Project
  4. gdyńska architekt Danuta Skwiercz-Kijewska
  5. gdyński architekt Paweł Osicki
  6. wiceprzewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Strategii Rady Miasta Gdyni Andrzej Bień
  7. prof. Piotr Lorens z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniego wyłożenia projektu planu:

  • na terenie obejmującym istniejący parking przy Polance Redłowskiej wykluczona została możliwość realizacji parkingu podziemnego oraz łącznego bilansowania miejsc postojowych z terenem po dawnym kompleksie basenowym;
  • na terenie dawnego sanatorium "Zdrowie" w Orłowie weryfikacji uległo przeznaczenie terenu - usunięto możliwość realizacji funkcji mieszkaniowej oraz rozszerzono dotychczasowe przeznaczenie pod usługi turystyki o usługi opieki zdrowotnej. Zmiana umożliwi realizację funkcji jaką pierwotnie pełnił teren;
  • skorygowano parametry zabudowy i zagospodarowania na kilku terenach w rejonie ulic: M. Kopernika, J. Ejsmonda i Huzarskiej.

Po raz pierwszy w historii dyskusja publiczna on-line



19 sierpnia odbędzie się zapowiadana dyskusja publiczna. Z powodu panującej epidemii koronawirusa spotkanie odbędzie się on-line. By do niego dołączyć, trzeba się zarejestrować na stronie internetowej.

- Dzięki zmianom ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ze względu na stan epidemii dyskusja publiczna po raz pierwszy w Gdyni zostanie przeprowadzona za pomocą środków porozumiewania się na odległość, zapewniających jednoczesną transmisję wizji i dźwięku - zapowiada Iwona Markešić, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

Uwagi elektronicznie, możliwe przyjęcie planu w listopadzie



Wprowadzone zostały również nowe formy składania uwag. Obok dotychczasowego sposobu składania ich na piśmie lub za pomocą platformy ePUAP, obecnie uwagę można również wysłać za pomocą poczty elektronicznej na adres bpp@gdynia.pl lub poprzez formularz dostępny na stronie internetowej.

- Wprowadzenie zmian odnośnie formy przeprowadzenia dyskusji publicznej nie ograniczy a wręcz umożliwi zaangażowanie się w proces sporządzania planu większej liczbie zainteresowanych - zapewnia Markešić.
Widok z sanatorium w Orłowie. Widok z sanatorium w Orłowie.
Więcej informacji o projekcie planu i zasadach dyskusji można znaleźć na stronie Gdyni.

- Przy założeniu, że obecnie trwające już trzecie wyłożenie projektu planu będzie ostatnim, możliwe będzie przedstawienie projektu planu Radzie Miasta Gdyni w listopadzie bieżącego roku - kończy Markešić.

Ruiny sanatorium w Orłowie


Majówka na Polance Redłowskiej 2018 rok


Polanka Redłowska z lotu ptaka

Miejsca

Opinie (139) 4 zablokowane

  • Refleksja

    Karwiny 3 też developerzy mają zgodę i będzie następna wycinka pod budowę bloku niedługo nie będzie można powiedzieć że osiedle jest tam przy Parku Krajoznawczym to tylko będzie do wyczytania w książkach. Smutne że Prezydent nie zastanawia się że jak będzie później częściej się przechadzał po Gdyni i okolicach ludzie widząc go z daleka będą przechodzic na drugą stronę chodnika.

    • 1 1

  • Parada marzeń.

    Pieniądze jakie miasto rząda za ruiny sanatorium są absurdalne. Wszyscy deweloperzy wycofują się z tego. Bo jakie ceny musiałby wystawić nowy obiekt aby zarabiał. Pogadać i pomarzyć można. A deweloperzy chcą tylko zarobić. Chyba, że nowe sanatorium postawi miasto lub miasto spuści mocno z ceną.

    • 1 1

  • Plan zagospodarowania miasta nie istnieje, żenada. Trzeba brać przykład chociażby z Gdańska. Szczurek, tak jak Łukaszenka musi odejść...

    • 3 1

  • Polanka zawsze zielona

    Polanka Redłowska niech zostanie nadal zielona to jedyne takie miejsce na rodzinną rekreację w mieście.Po co nam hotel i parking w tym miejscu??.
    Nie niszczmy zielonej polanki miejsca spotkań wielu ludzi z Gdyni.Nie wlewajmy betonu do lasu.

    • 3 1

  • PARKI

    Panie szczurku zastanawiam kogo Pan reprezentuje z działania Pana wynika że inwestoró bo ten teren jest skarbem Gdyni a mieszkancy Pana wybrali ich zdanie ma Pan w d...

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane