Fakty i opinie

Kolejny remont Estakady Kwiatkowskiego. Pół roku korków

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: cztery firmy chcą rozbudować ul. Kwiatkowskiego

Utrudnienia na estakadzie są nieuniknione, a nieco luźniej może zrobić się jedynie w wakacje.
Utrudnienia na estakadzie są nieuniknione, a nieco luźniej może zrobić się jedynie w wakacje. fot. Aleksandra Bober/Trojmiasto.pl

Gdynia rozpoczęła poszukiwania wykonawców remontu kolejnych przegubów Estakady Kwiatkowskiego. Prace w okolicach ul. Kontenerowej zobacz na mapie Gdyni rozpoczną się w marcu i potrwają do końca listopada. To oznacza, że kierowcy w tym czasie - podobnie jak podczas poprzednich remontów - ugrzęzną w gigantycznych korkach.Czy z powodu planowanych utrudnień na Trasie Kwiatkowskiego planujesz zmianę środka transportu?

tak, poważnie to rozważam 23%
raczej tak, ale nie przez cały okres trwania remontu 7%
raczej nie, obawiam się, że niewiele przez to zyskam 36%
nie, będę jeździć samochodem lub autobusem 34%
zakończona Łącznie głosów: 873
Najstarsze części Trasy Kwiatkowskiego mają nawet 40 lat i wymagają wymiany, na co wskazują zlecane przez miasto regularne badania. Sami urzędnicy w pewnym momencie zaczęli nawet ostrzegać mieszkańców, by ci nie parkowali pod estakadą, bowiem droga zaczęła się sypać. Trzy lata temu przeprowadzono ostatni poważny remont - kosztem 1,66 mln zł wzmocniono dwa przeguby.

Odliczanie do początku prac

Kierowcy ugrzęźli w korkach od marca do września. Nie pomagały przeprowadzane zmiany w organizacji ruchu, którymi byli raz po raz zaskakiwani. Utrudnienia, które dotknęły także jadących ul. Morską, zniknęły jedynie na czas festiwalu muzycznego Open'er. Prace ostatecznie skończyły się po wakacjach.

Od tego czasu dużych napraw nie było, ale w tym roku uda się je przeprowadzić, więc kierowcy aut osobowych, ciężarowych, ale także pasażerowie komunikacji miejskiej już teraz mogą zacząć odliczać dni do początku prac.


O ile pozwoli na to pogoda, robotnicy zajmą pasy Trasy Kwiatkowskiego już w marcu. Na początku tego miesiąca prawdopodobnie zostanie rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę prac, na które miasto chce przeznaczyć ok. 2,8 mln zł. Remont dotyczy trzech przegubów w rejonie skrzyżowania z ul. Kontenerową. Znany jest wstępny projekt tymczasowej organizacji ruchu, ale na konkretne terminy zamknięć pasów na jezdni trzeba jeszcze poczekać.

Estakadą w dwóch kierunkach

- Jeden z przegubów znajduje się na jezdni głównej, a jego remont wykonywany będzie w dwóch etapach i wymagać będzie zamknięcia jednej jezdni i wprowadzenia ruchu dwukierunkowego na jezdni sąsiedniej. Pozostałe dwa przeguby są przegubami zlokalizowanymi na łącznicach wjazdowej i zjazdowej na ul. Kontenerową. W tych przypadkach w każdym etapie wyłączona z ruchu zostanie jedna z łącznic - informuje Tomasz Krzak z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
W trakcie prowadzonych prac część ruchu zostanie przeniesiona na ul. Janka Wiśniewskiego. Droga będzie służyła jako objazd dla jadących z ul. Unruga oraz Kontenerowej w kierunku Obwodnicy Trójmiasta.

- Jeżeli zajdzie taka konieczność, prace będą prowadzone w systemie dwuzmianowym. Dopuszczone jest incydentalnie prowadzenie robót w godzinach nocnych - tłumaczy Krzak.
Wykonawca będzie musiał uporać się z remontem do końca listopada. O jego wyborze w 90 proc. będzie decydowała cena. Pozostałe pięć to okres rękojmi oraz czas wykonania prac. Przewidywanym terminem ich zakończenia jest 17 listopada. Droga pozostanie jednak wolna od robót, czyli także większych utrudnień w okresie od 20 czerwca do 6 lipca - na czas festiwalu Open'er.

Opinie (308) 1 zablokowana

  • brawo Gdynia

    Zamiast lotniska mogła być dawno droga alternatywną.

    • 256 38

  • i dobrze. Może w końcu zaczną ludzie jeździć komunikacją zbiorową, bo parkujących samochodów jest zdecydowanie za dużo

    Bo to, że korki to jedno, ale że wszędzie stoją zaparkowane samochody, że nie ma jak się przecisnąć chodnikiem, bo pod same drzwi muszą podjechać to inna kwestia. Nie kumam, jakim trzeba być człowiekiem, żeby zaparkować na środku chodnika. Bo mi się należy?? To sobie wykup miejsce. Metr kwadratowy gruntu w śródmieściu to kilka tysięcy. I jeszcze to kombinowanie z tym, żeby nie płacić. Stoi pusty parking pod Batorym, a uliczki obok zawalone samochodami (szczególnie, tam, gdzie nie pobierają teraz opłat).

    • 104 173

  • Auto to wyznacznik luksusu i statusu społecznego - biedaki ;)

    Wystarczy popatrzeć w auta z rana i albo jedna osoba albo góra dwie, to biorąc pod uwagę autobus z ~50 miejscami (jakiś mały) mamy 25 samochodów.

    Ale jak tu sąsiadowi powiedzieć - jeżdżę autobusem - wstyd, przecież mnie stać, tzn nie mnie bank stać, to on mi kupił auto ;)

    • 35 42

  • Chciałbym uczulić kierowców, że pojazdy wjeżdzające na estakadę mają pierwszeństwo

    i należy im ustąpić zjeżdżając na lewy pas, a ci na lewym mają również ustąpić.
    Gdy pojazd wjedzie już na jezdnię estakady to o zakończonym manewrze poinformuje wszystkich lewym kierunkowskazem.

    • 21 153

  • To jest patologiczny twór

    kilometr estakady a w kółko problemy, remonty itp. Kilometr, a się zachowują jakby co najmniej ta estakada trzy kontynenty spinała, żałosne

    • 206 15

  • Mogliby zrobic kolejke do polnocnych dzielnic

    A tak ludzie sie kisza w swoich samochodach

    • 150 5

  • Widzisz, problem polega na tym, że mierzysz wszystkich swoją miarą. I twój malutki zaściankowy umysł nie potrafi zrozumieć, że ludzie nie patrzą na to jak na wyznacznik statusu społecznego, tylko patrzą np. na to, że mogą do pracy wyjść 15 min wcześniej, a nie godzinę. I tylko tyle. Żadnych tutaj sobie filozofi prlowskiego przygłupa nie musisz dopisywać.

    • 68 26

  • Gdynia i problemy kierowców

    Ludzie wy nie wiecie co to są korki. Wasze wieczne narzekanie to szczyt hipokryzji. Remontują źle, nie remontują jeszcze gorzej. Korki źle, chcą wybudować drogi dla rowerów i buspasy żeby zachęcić więcej ludzi do porzucenia samochodu jeszcze gorzej. Wypadki powodujące korki źle, ograniczenie prędkości w celu zmniejszenia liczby wypadków i zwiększenia płynności przejazdu jeszcze gorzej. Brak miejsc do parkowania źle, utworzenie strefy płatnego parkowania w celu uzyskania rotacji miejsc parkingowych jeszcze gorzej. Po prostu większość jest zbyt tępa żeby zrozumieć kilka zależności.

    • 92 76

  • Zamknąć porty towarowe

    W Gdyni przenieść do Gdańska gdzie jest infrastruktura i nie wyżucać pieniędzy w błoto to się robi żałosne ciągłe remonty z gminnych pieniędzy albo zbużyć tą estakadę ona naprawdę nie jest potrzebna wystarczyły by zwykle skrzyżowania ewentualnie zostawić kawałek nad morska i koniec kłopotów będzie

    • 36 110

  • Polska mentalność

    Albo Ty jesteś zbyt głupi żeby zauważyć te chroniczne remonty estakady co roku utrudniające ruch i tempo prac wykonawców. Zamiast zrobić kompleksowo, raz a porządnie, to co roku babrają się z kawałkiem. Potem człowiem widzi że droga jest zamknięta, stoi jakaś buda MTMu z której wychyli się jakiś Janusz, popatrzy na niebo i wraca do środka. W UK jak musieli wymienić most nad autostradą to zamknęli ją na dwa dni i całość wymienili! A nie od Marca do Listopada kilka zaplutych przegubów.

    • 37 13

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.