• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejny wolumin na 100-lecie Sopotu

ebo
20 listopada 2001 (artykuł sprzed 22 lat) 
Promocja "Sopot - kroniki XX wieku" miała dość nietypową oprawę. Najpierw czekający w długiej kolejce kilka minut po godzinie siedemnastej dowiedzieli się, że zabrakło egzemplarzy kroniki. Później w trakcie części oficjalnej niespodziewanie zgasło światło.

Cały magistrat z powodu awarii pogrążył się w głuchej ciszy i w ciemnościach, jednak spotkania nie przerwano. Pracownicy urzędu oświetlili pomieszczenie sopockich rajców świecami. Na sali zapanowała kameralna, luźna atmosfera. Nietypowe było całe piątkowe spotkanie, bowiem salę, w której odbyła się promocja bedekera zdobiły niebiesko-złote figurki ustawione na kilku stolikach. Wystrój przypominał wnętrze pubu. Na krzesełkach zasiedli radni - koledzy Józefa Golca, autora kroniki, znajomi, przyjaciele oraz byli uczniowie sopockiego wychowawcy i kolekcjonera sopockich pamiątek.

Jacek Karnowski, włodarz miasta, wystąpił tego wieczora w roli konferansjera, mowę laudacyjną przygotowała Alina Afanasjew, scenograf, artysta plastyk.

- Każdy winien jest swojej ziemi kropelkę potu. Ja w grodzie sopockim mieszkam od czterdziestu lat, tutaj owocowałem. Teraz chcę włączyć się w tak ważne wydarzenie, jakim jest stulecie uzyskania praw miejskich - powiedział Józef Golec. - Chciałem, żeby była to nietypowa pozycja, dlatego umieściłem w kronice rozdział biograficzny. Za faktami stoją określeni ludzie, cisi bohaterzy, którzy przyczynili się do rozwoju tego miasta.

Kronika obejmuje lata 1901-2001, zawiera 3666 historycznych i współczesnych zapisów faktograficznych, 272 życiorysy zasłużonych dla miasta osób, 233 zdjęcia. Mieści się w niej przedwojenna i współczesna atmosfera kurortu. Wydarzenia historyczne mieszają się z informacjami z życia kulturalnego i obyczajowego. Skąpe są informacje dotyczące okresu II wojny światowej. Brak w kronice na przykład wzmianki o masowej rzezi w Sopocie Niemców w 1935 roku, czy o obozie pracy dla cudzoziemców, który do 1941 roku mieścił się przy obecnej ul. Kościuszki, następnie do 1945 roku przy ul. 1 Maja.

Książka ukazała się z półtoramiesięcznym opóźnieniem, ponieważ autor dołączył jeszcze szczegółowy indeks haseł. Bibliofilska pozycja została wydana przez Mariusza Golca, syna autora. Ukazało się w tysiąc egzemplarzay. Od dziś kronika będzie dostępna w księgarniach. Kosztuje 140 zł.
Głos Wybrzeżaebo

Opinie (1)

  • Rzeź Niemców w 1935 roku?

    Nie chodzi przypadkiem raczej o rok 1945?
    I czemu to takie drogie????

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane