Fakty i opinie

Kolosy 2008 rozdano w Gdyni

Podróż z saharyjską karawaną spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i kapituły konkursowej
Podróż z saharyjską karawaną spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i kapituły konkursowej fot. Jakub Pająk

11. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni zakończone. W gdyńskiej hali widowiskowo-sportowej przygotowano 1,5 tys. miejsc, ale trzeba było otwierać boczne sektory, bo zainteresowanie było ogromneW poprzednich latach spotkania odbywały się w centrum Gemini, ale nie spełniało to oczekiwań widzów, kilkaset wejściówek rozchodziło się na pniu. Po przeniesieniu imprezy do hali widowiskowo-sportowej spodziewano się, że wszyscy się zmieszczą. Nic z tego. Już w sobotę trzeba było wpuścić ludzi na dodatkowe sektory. Największa tego typu impreza w Polsce po raz kolejny przyciągnęła tłumy.

W niedzielę rozdano najważniejsze nagrody - Kolosy w w pięciu kategoriach i ufundowaną przez Gdynię nagrodę im. Andrzeja Zawady. Otrzymali ją członkowie AKT Watra, którzy chcą dokończyć eksplorację wciąż nie zdobytej części kanionu Colca w Peru. W zorganizowaniu wyjazdu pomoże im 10 tys. zł od miasta.

Kolosa w kategorii Podróże zdobył Jakub Pająk, który podróżował z karawaną przewożącą sól przez Saharę. W ten sposób przemierzył 1500 km. Za Wyczyn Roku uznano trawers najwyższego szczytu Kanady Mount Logan, w wykonaniu Marka Klonowskiego i Tomasza Mackiewicza. Kolosem Żeglarstwa ogłoszono Tomasza Lewandowskiego, który w towarzystwie psa Wacka opłynął świat przez przylądek Horn na zachód. Kolosa w kategorii Jaskinie otrzymały wyprawy Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, które w masywie Goel w Austrii zeszły do głębokości 1189 m. Statuetkę odebrał inicjator i kierownik eksploracji Zbigniew Rysiecki. Na nagrodę w kategorii Alpinizm zasłużyła Kinga Baranowska, która zdobyła w minionym roku dwa ośmiotysięczniki: Dhaulaghiri oraz Manaslu. Superkolosa przyznano Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz, która samotnie opłynęła świat w latach 1976-78. Uczyniła to jako pierwsza kobieta na świecie.

Opinie (5)

 • (1)

  never stop exploering!

  • 3 3

  • stop erroring

   :]

   • 2 0

 • I pomyśleć jaką drogę odbyły KOLOSY z setek w kilka tys., a z takicm zaciekawieniem słuchało ca 90-ciu prezenterów wypraw

  Ta trzydniowa impreza była okazją do podzielenia się wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po lądach dalekich i "wysokich",ale i "niskich" oraz morzach, obejrzenia filmów i slajdów, ciekawych wpowiedzi. W przyszłości trzeba będzie przesunąć ekran lub inaczej zaaranżować hale. Zwłaszcza, że sam vice prezydent Michał Guć miał problemy ze znalezieniem miejsca a na schodach nie wolno było siedzieć. W moich obliczeniach w największym nasileniu było ponad dwa tys. osób, z tym, że zainteresowani widzowie się zmieniali. Było też mało miejsc w salach seminaryjnych.

  Gratuluje Gdyni wspaniałej SUPER imprezy, imprezy która ubogaca i inspiruje oraz sprawia, że słońce w tym najbardziej słonecznym mieście polskim zaświeciło o trzy dni dłużej:))

  • 7 0

 • haha (1)

  mala hala w gdyni to sie nie pomiescili ludzie nawet na taka malo znana impreze:]

  • 0 4

  • kolega to sie chyba na taka 'malo znana impreze' nie pofatygowal tylko bzdury wypisuje.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.