Fakty i opinie

stat

Komisariat na Karwinach od września zamknięty, policjanci pracują w Redłowie

Komisariat Karwiny nadal pozostaje zamknięty. Policjantów z jednostki trzeba szukać w Redłowie.
Komisariat Karwiny nadal pozostaje zamknięty. Policjantów z jednostki trzeba szukać w Redłowie. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Zamknięty we wrześniu ubiegłego roku Komisariat Policji na Karwinach nadal pozostaje niedostępny dla mieszkańców i policjantów. O zamknięciu zdecydowała ekspertyza budowlana. Kolejna ma dać odpowiedź, jaki zakres prac remontowych jest konieczny, by funkcjonariusze wrócili na Karwiny.Ile razy byłe(a)ś na komisariacie policji?

wiele razy, nie pamiętam dokładnie 21%
kilka razy 48%
raz 16%
ani razu 15%
zakończona Łącznie głosów: 625
Z budynkiem przy ul. Zapolskiej źle działo się od dawna. W listopadzie 2017 roku opisywaliśmy relację z wizyty mieszkańców narzekających na odpadający tynk, fatalny stan elewacji i rozpadające się płytki na schodach.

Policjanci odpowiadali, że mają środki na doraźny remont, który powinien wystarczyć.

Zamknięcie komisariatu i ekspertyza PINBW drugiej połowie września 2019 roku sytuacja stała się na tyle zła, że policjanci musieli opuścić budynek. Komisariat został zamknięty po ujawnieniu pęknięć na ścianach, które mogły zagrażać pracy funkcjonariuszy.

Komisariaty i komendy policji w Gdyni


Trwające do końca 2019 roku ekspertyzy budowlane przeprowadzone przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego potwierdziły, że komisariat nie nadaje się do użytkowania. Konieczne okazało się wykonanie prac remontowych, by policjanci mogli znów pracować na Karwinach.

Policjanci w Redłowie, nie wiadomo kiedy wrócą na KarwinyWiększość z 60 funkcjonariuszy została przeniesiona do Redłowa, a niektórzy stacjonują na Witominie.

Po blisko pięciu miesiącach placówka nadal pozostaje zamknięta i nie wiadomo kiedy zostanie ponownie otwarta. Kolejne ekspertyzy budowlane dadzą odpowiedź na pytanie o zakres remontu.

Gdyńscy policjanci informują, że obecnie nie wiedzą, kiedy komisariat znów zacznie działać. Choć przyznają, że sytuacja nie jest dla nich komfortowa, to mieszkańcy nie zostali pozostawieni bez opieki i pomocy.

- Rejon jest cały czas patrolowany, nadal podejmowane są interwencje, telefony wciąż odbiera dyżurny. Niestety, jeśli jest potrzeba bezpośredniej rozmowy z funkcjonariuszem, to trzeba się pofatygować do Redłowa. Nie było tam pełnej obsady, więc wszyscy się mieszczą - mówi podinsp. Adam Gruźlewski z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

12 lutego otwarcie nowego komisariatu na WiczlinieSytuacja zmieni się za kilka dni, gdy zostanie otwarty budowany od maja 2018 roku komisariat na Wiczlinie. To właśnie tam ma się przenieść po raz kolejny część funkcjonariuszy z Karwin.

Kompleks stanął na działce o powierzchni 3 tys. m kw., znajdującej się przy skrzyżowaniu ulic Staniszewskiego i Chwarznieńskiej. Nowy komisariat będzie składał się z budynku biurowego, budynku dla przewodników psów oraz garaży. Po jego otwarciu policjanci opuszczą lokal przy ul. Chwarznieńskiej na Witominie.

Uroczyste otwarcie zaplanowano na 12 lutego.