Fakty i opinie

stat

Komitet Dulkiewicz zebrał 25 tys. podpisów

Piotr Grzelak oświadczył, że komitet do północy chce zebrać dodatkowe 3 tys. podpisów poparcia dla Aleksandry Dulkiewicz.
Piotr Grzelak oświadczył, że komitet do północy chce zebrać dodatkowe 3 tys. podpisów poparcia dla Aleksandry Dulkiewicz.

Państwowa Komisja Wyborcza oficjalnie zarejestrowała Aleksandrę Dulkiewicz jako kandydatkę w wyborach na prezydenta Gdańska. Ze względu na obawę, że Sąd Najwyższy może podważyć decyzję PKWW w środę jej komitet zbierał nowe podpisy poparcia. Od godz. 10 rano udało się ich zebrać 25 tys.Aktualizacja, godz. 20:20.Przed chwilą przed urzędem miejskim przy Nowych Ogrodach, wiceprezydent Piotr Grzelak poinformował, że w środę od godz. 10 rano do godzin wieczornych zebrano 25 tys. podpisów popierających kandydaturę Aleksandry Dulkiewicz na stanowisko prezydenta Gdańska.

- Podpisy zebrane dziś są uzupełnieniem już zebranych podpisów, tak by nikt już ich nie podważył - mówi Paweł Czerniewski, mecenas reprezentujący komitet Wszystko dla Gdańska.
Teraz podpisy zostaną przekazane do Miejskiej Komisji Wyborczej w celu ich weryfikacji, co potrwa do późnych godzin wieczornych.Wiesz już na kogo zagłosujesz w wyborach na prezydenta Gdańska?

tak, mam swojego kandydata

88%

nie, bo nie mam pewności, czy wystartuje

2%

nie, bo żaden kandydat mnie nie przekonuje

10%
We wtorek po południu, przedstawiciele KWW Wszystko dla Gdańska Aleksandry Dulkiewicz stawili się w Miejskiej Komisji Wyborczej z ponad 10 tys. podpisami poparcia dla kandydatki na prezydenta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Po weryfikacji poprawności 3624 podpisów, komisja potwierdziła przyjęcie zgłoszenia do rejestracji kandydatki, uznając wniosek za kompletny i złożony poprawnie.

Tego samego dnia Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorza Brauna, także startującego na urząd prezydenta Gdańska, złożył skargę do Sądu Najwyższego na wcześniejszą uchwałę PKW, która pozwalała na uznanie za ważne podpisów poparcia zbieranych w wyborach na prezydenta Gdańska przez komitet wyborczy Aleksandry Dulkiewicz, po zmianie nazwy jej komitetu.

Przypomnijmy: Braun w poniedziałek złożył w PKW protest, w sprawie nieprawidłowej nazwy komitetu wyborczego "Wszystko dla Gdańska". PKW uznała, że Komitet Wyborczy Wyborców "Wszystko dla Gdańska" musi zmienić nazwę (i zmienił: dodano do niej rozszerzenie "Aleksandry Dulkiewicz"), uznał natomiast, że zebrane wcześniej podpisy z poparciem są ważne.

Skarga niezgodna z prawem ?W środę przedstawiciele komitetu Dulkiewicz podkreślali, że skarga KWW Grzegorza Brauna na uchwałę Komisji Wyborczej do Sądu Najwyższego nie została złożona w trybie przewidzianym prawem.

- W związku z tym podlega odrzuceniu jako niedopuszczalna bez potrzeby merytorycznego rozpoznania - przekonywał Piotr Grzelak, wiceprezydent i zarazem prezes stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska.
Zdaniem prawników komitetu wynika to z art. 161a kodeksu wyborczego, zgodnie z którym skarga do SN nie przysługuje na uchwały PKW wydane w sprawach indywidualnych dotyczących skarg na postanowienia komisarzy wyborczych.

Ponadto Piotr Grzelak podkreśla, że "wszystkie sprawy związane z przyjmowaniem zgłoszeń lokalnych komitetów wyborczych przez komisarzy wyborczych podlegają zaskarżeniu wyłącznie do PKW, które jest ostatnią instancją w tych sprawach, a Sąd Najwyższy nie jest uprawniony do ingerowania w rozstrzygnięcia PKW".

- Będziemy zbierać podpisy na prośbę mieszkańców [głównie pod centrami handlowymi i Dworcem PKP Gdańsk Główny - red.], po wielu telefonach i w obawie o to, co może się wydarzyć oraz z braku zaufania do tego, co się wydarzyło. Jestem przekonany, że te podpisy, które złożyliśmy i wniosek, który został zweryfikowany jest wnioskiem kompletnym, jeżeli mieszkańcy mają ochotę na kontynuację zbiórki podpisów nie będziemy tego hamować - podkreśla Grzelak.
Komitet A. Dulkiewicz chce nowo zebrane podpisy - wymaganych jest 3 tys. - wraz z dokumentacją złożyć do północy 6 lutego w miejskiej komisji wyborczej, wtedy też mija termin zgłaszania dla wszystkich kandydatów startujących w wyborach na urząd prezydenta Gdańska.

Opinie (1372) 156 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij