• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Konflikt kontrolerów ruchu lotniczego z PAŻP bez wpływu na gdańskie lotnisko

Maciej Korolczuk
13 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Konflikt związkowców z PAŻP na razie nie ma wpływu na funkcjonowanie gdańskiego lotniska. Konflikt związkowców z PAŻP na razie nie ma wpływu na funkcjonowanie gdańskiego lotniska.

Trwa konflikt związków zawodowych kontrolerów ruchu lotniczego z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Związkowcy nie chcą zgodzić się na zmianę warunków pracy i wynagrodzeń. Mówią wprost: "jeśli nie uda się dojść do porozumienia, niebo nad Polską może zostać zamknięte". Władze gdańskiego lotniska przyglądają się sprawie i uspokajają - lotnisko funkcjonuje bez zakłóceń.



Jak często latasz samolotem?

Kontrolerzy lotów czuwający nad ruchem powietrznym w kraju zatrudniani są przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. PAŻP podlega Urzędowi Lotnictwa Cywilnego oraz ministrowi transportu.

I choć jej pracownicy pracują na każdym regionalnym lotnisku w kraju, to - z perspektywy władz danego portu lotniczego - są pracownikami z zewnątrz.

Podobnie jest w Gdańsku, gdzie władze lotniska nie mają wpływu ani na zatrudnienie, ani wynagrodzenia kontrolerów. Nie ustalają im też godzin i zasad pracy - wszystkie te kompetencje leżą po stronie pracodawcy kontrolerów, a więc agencji PAŻP.

Na czym polega problem?



Od kilku miesięcy trwa spór między związkami zawodowymi a władzami agencji. Pracownicy nie chcą zgodzić się na proponowane zmiany, które odbiją się - ich zdaniem - negatywnie na bezpieczeństwie pasażerów, ale też wynagrodzeniach samych pracowników. Mówiąc inaczej - mieliby oni pracować więcej, przy relatywnie mniejszych zarobkach.

Lotnisko będzie się rozrastać. Potrzebuje nowej wieży kontroli lotów



W efekcie część załogi - głównie zatrudnionej w Warszawie - zwolniła się lub przeszła na zwolnienia lekarskie. Tylko z wieży na Okęciu z pracujących obecnie 216 osób ma zostać wkrótce tylko 36. Wypowiedzenia złożył już co czwarty kontroler w kraju. Z ok. 600 osób z pracy odeszło w ostatnim czasie aż 170 pracowników. Związkowcy mówią wprost: "jeśli nie uda się dojść do porozumienia, grozi nam zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Polską".

Sytuacja w Gdańsku w normie



Lokalnie problem wydaje się mniejszy, bo dotyczy głównie kontrolerów obszarowych, kontrolujących przestrzeń powietrzną w całym kraju. Poza nimi są też kontrolerzy pracujący w portach regionalnych (w tym w Gdańsku). To kontrolerzy zbliżania oraz wieżowi, ale - jak mówi nam szef gdańskiego lotniska - "na ten moment problem nas nie dotyczy".

- Sytuacja na naszym lotnisku jest w normie - uspokaja Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego w Rębiechowie. - Analizowaliśmy sytuację z ubiegłego weekendu. Tylko 5 proc. wszystkich operacji było opóźnionych, a tylko 2,5 proc. złapało opóźnienie powyżej 40 min. To wyniki, które nie odbiegają od przyjętej normy. Mogę uspokoić wszystkich naszych pasażerów, że lotnisko w Gdańsku pracuje bez zakłóceń.
Negocjacje związków zawodowych z agencją są w toku. W poniedziałek, 11 kwietnia, odbyło się spotkanie PAŻP z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, na którym kontynuowano rozmowy dotyczące kwestii bezpieczeństwa.

- Rozmowy prowadzone są w sposób merytoryczny w atmosferze wzajemnego szacunku - informuje PAŻP.
Na wtorkowe przedpołudnie zaplanowano kolejną turę rozmów.

Jak funkcjonuje wieża kontroli lotów w Gdańsku? Wideo z 2017 r.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (109)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane