Fakty i opinie

stat

Koniec budowy hali na granicy Gdańska i Sopotu!

Już dzisiaj na wstępną listę rezerwacji wpisanych jest blisko 40 imprez, które mają być zorganizowane w hali.
Już dzisiaj na wstępną listę rezerwacji wpisanych jest blisko 40 imprez, które mają być zorganizowane w hali. www.halagdansk.sopot.pl

Budowa hali widowiskowej na granicy Gdańska i Sopotu została zakończona. Wykonawcy zgłosili gotowość do odbioru robót, we wtorek odbędzie się uroczysta prezentacja obiektu.W jakich wydarzeniach odbywających się w hali będziesz najczęściej uczestniczyć?

koncertach muzyki klasycznej

6%

konferencjach i targach

5%

koncertach gwiazd muzyki rozrywkowej

41%

wydarzeniach sportowych

48%
- Zgodnie z wpisem do dziennika budowy firmy zakończyły swoje prace w poniedziałek i zadeklarowały gotowość do odbioru budynku, co nastąpi we wtorek- opowiada Magdalena Sekuła, prezes spółki "Wielofunkcyjna Hala Sportowo-Widowiskowa Gdańsk-Sopot". Obie pracujące jeszcze na budowie spółki przekroczyły harmonogram: Asseco termin miął 16 marca, Budimexowi, głównemu wykonawca hali, 9 kwietnia. - Obu wykonawcom naliczane są kary - zapewnia Magdalena Sekuła.

Budowana od marca 2007 roku hala na 15 tys. widzów miała być oddana do użytku 31 grudnia 2008 roku. Rzeczywistość okazała się inna, głownie z powodu problemów z konstrukcją dachu, która w pewnym momencie zaczęła się uginać.

We wtorek wszystko będzie już na tip-top, w tym takie atrakcje obiektu jak podwieszany kosz multimedialny z 8 ekranami LED, sala treningowa czy supernowoczesny system sterowania nagłośnieniem obiektu. Symboliczny pierwszy rzut do kosza w sali treningowej wykona jeden z koszykarzy Trefl Sopot.

Cały czas trwają jeszcze poszukiwania sponsora tytularnego hali, który będzie mógł liczyć na miejsce na swoją nazwę na zewnętrznej elewacji obiektu, a także w jego wnętrzu. Urzędnicy oszacowali, że chętna firma powinna zapłacić około 26 mln zł. Wiadomo już, że konkursem są zainteresowane sopocki ubezpieczyciel Ergo Hestia i grupa PGE. Ta ostania firma niedawno podpisała podobną umowę z gminą Gdańsk, która za 35 mln zł będzie przez pięć lat sponsorem tytularnym stadionu na Euro 2012.

W tym tygodniu prezydenci Gdańska i Sopotu zdecydują czy operatorem hali, a więc firmą, która będzie szukała źródeł dochodów, zostanie wyłoniona wcześniej w konkursie międzynarodowa firma SMG.

W hali, która ruszy pełną parą w sierpniu mają odbywać się imprezy, które ze względu na brak odpowiedniego zaplecza i możliwości technicznych dotychczas omijały Polskę.

Już dzisiaj na wstępną listę rezerwacji wpisanych jest blisko 40 imprez, w tym tak ważnych jak towarzyski mecz reprezentacji Polski i Brazylii w siatkówkę mężczyzn, Mistrzostwa Europy Seniorów w Tenisie Stołowym oraz wiele innych. W listopadzie w ramach swojego światowego tournée wystąpi w gdańsko - sopockiej hali Lady Gaga.

Koszt budowy hali to 340 mln zł. 101 mln pochodzi ze środków zewnętrznych. Unia Europejska dofinansowała budowę hali kwotą 40 mln zł, 61 mln zł dołożyło Ministerstwo Sportu. Reszta pieniędzy to wkład Sopotu i Gdańska. Powierzchnia użytkowa hali ma 42 tys. m kw. Poza główną areną znajduje się tam sala treningowa, miejsce na odnowę biologiczną, szatnie, pomieszczenia dla sportowców oraz gwiazd, ponad 20 punktów gastronomicznych, dwie restauracje i kioski tymczasowe.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (184)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.