Fakty i opinie

Koniec jarmarku

Jarmark św. Dominika, największa impreza plenerowa o charakterze handlowo-kulturalnym w Polsce zakończył się w Gdańsku. Według wstępnych szacunków organizatorów, jarmark odwiedziła w tym roku rekordowa liczba, prawie 6 mln ludzi.

Impreza odbywała się po raz 746. i trwała trzy tygodnie. Na 1100 stoiskach ofertę prezentowali handlowcy, kolekcjonerzy staroci i antyków oraz rzemieślnicy z Pomorza i innych części Polski. Pawilony i stragany zajmowały kilkanaście ulic i placów na terenie Głównego Miasta.

Podczas jarmarku odbyło się m.in. ponad 150 koncertów, setki konkursów oraz kilkadziesiąt spektakli teatralnych. Łącznie w trakcie 1500 godzin artystycznego jarmarku na siedmiu scenach wystąpiło 3,5 tys. wykonawców.

Według danych organizatorów, w ubiegłym roku jarmark odwiedziło pięć milionów ludzi. W tym roku, bez wliczania ostatniego dnia, jarmark odwiedziło ponad 5 mln 800 tys. ludzi - poinformował prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich Andrzej Spiker podczas uroczystości zakończenia imprezy.

Jarmark św. Dominika został ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w 1260 r. Od tego czasu, z przerwami, jest organizowany w Gdańsku na początku sierpnia. Po wojnie impreza została reaktywowana w 1972 roku.

Opinie (53) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.