• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zakończono przebudowę ul. Św. Ducha. Nasza ocena: między 3+ i 4-

Krzysztof Koprowski
8 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Pomysł na dawne przedproża przy Św. Ducha
Przesuń aby
porównać

Po ponad pół roku prac zakończyła się przebudowa ul. Św. Ducha zobacz na mapie Gdańska na Głównym Mieście. Wykonano różne nawierzchnie dla pieszych i aut, a na fragmencie ulicy utworzono deptak. Już zapowiedziano, że wiosną poprawione zostanie wypełnienie niezbyt wygodnej kostki kamiennej. Odnowioną ulicę w skali szkolnej oceniamy między 3+ i 4-.



Jak oceniasz przebudowę ul. Św. Ducha?

Prace budowlane na ul. Św. Ducha trwały od maja br. W czwartek oficjalnie - choć bez przecięcia wstęgi - przekazano ją w użytkowanie mieszkańcom i turystom. Włodarze miasta oraz urzędnicy udali się przy tym na wspólny spacer po odnowionej ulicy.

- Jesteśmy świadkami otwarcia dla mieszkańców Gdańska i turystów nowego traktu pieszego. Jeżeli wyobrazimy sobie, że idąc ulicą Św. Ducha przejdziemy przez bramę na jej końcu, a następnie pokonamy Motławę nową kładką na Wyspę Spichrzów, to możemy sobie wyobrazić, co nas jeszcze fantastycznego czeka - mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
Określenie "trakt pieszy" w przypadku ul. Św. Ducha jest nieco na wyrost. Piesi w pełni do dyspozycji otrzymali fragment między ul. Przędzalniczą zobacz na mapie GdańskaBosmańską zobacz na mapie Gdańska. Na pozostałym odcinku obowiązuje strefa zamieszkania, co oznacza, że choć pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo przed autem, to ruch samochodów jest nadal dopuszczony (z prędkością do 20 km/h i nakazem parkowania tylko w wyznaczonych miejscach).

- Liczymy na powtórzenie sukcesu ul. Stągiewnej zobacz na mapie Gdańska - zapowiadała Karina Rembiewska, menedżer Śródmieścia. - Gospodarzem przestrzeni będzie tu pieszy, zaś kierowca tylko gościem. Takie rozwiązania uatrakcyjniają i podnoszą jakość przestrzeni publicznej w ścisłym centrum miasta.
  • Nawierzchnia dla pieszych na odcinku Złotników - Grobla I.
  • Nawierzchnia dla pieszych na odcinku Złotników - Grobla I przy Kaplicy Królewskiej.
  • Nawierzchnia dla pieszych na odcinku Złotników - Grobla I.
  • Ławki ustawiono w stronę jezdni i zarazem bazyliki Mariackiej.
  • Jezdnia została zwężona do jednego pasa ruchu. Nz. odcinek Złotników - Grobla I.

Dwa odcinki, dwa rodzaje nawierzchni



Odnowioną ul. Św. Ducha podzielono pod względem nawierzchni na dwa odcinki:


Co ważne - poziom jezdni został zrównany na obu odcinkach z poziomem chodników, co z jednej strony wyeliminowało wysokie krawężniki, ale w zamian pojawiło się sporo słupków. Zwężono też jezdnię, a pozyskaną w ten sposób przestrzeń oddano pieszym.

Czytaj też: Ile słupków potrzeba, by zmienić złe prawo?

Na pierwszym odcinku piesi poruszają się po wygodnych, płaskich płytach kamiennych o dobrej przyczepności, otoczonych mniej wygodną kostką kamienną. Są one kontynuacją rozwiązania zastosowanego w obrębie skweru Świętopełka zobacz na mapie Gdańska.

Na tym odcinku nietypowo usytuowano ławki (co ważne - z podłokietnikami, ułatwiającymi wstawanie osobom starszym). Są one skierowane do jezdni, co w założeniu ma pozwolić na podziwianie bazyliki Mariackiej zobacz na mapie Gdańska.

  • Nawierzchnia na odcinku Grobla I - Bosmańska.
  • Nawierzchnia na odcinku Grobla I - Bosmańska.
  • Nawierzchnia na odcinku Grobla I - Bosmańska.
  • Nawierzchnia na odcinku Grobla I - Bosmańska: deptak od ul. Przędzalniczej.

Niewygodna kostka kamienna do poprawy



Na znacznie dłuższym odcinku Grobla I - Bosmańska nawierzchnia dla pieszych staje się mniej wygodna. Zamiast płyt pojawia się kostka kamienna. Jest ona wprawdzie w wersji ciętej (płaskiej), ale ułożono ją z dużymi odstępami, które na dodatek w wielu miejscach zostały niedostatecznie wypełnione. Urzędnicy sami przyznają, że tylko krótki fragment został odpowiednio "zamulony".

- W protokole odbioru zgłosiliśmy nasze uwagi m.in. w tym zakresie. Wykonawca dokona poprawek wiosną, gdy będą panowały lepsze warunki atmosferyczne - zapowiedział już Włodzimierz Bartosiewicz, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, odpowiedzialnej z ramienia miasta za tę inwestycję.
Czytaj też: Artykuł z kwietnia: Św. Ducha: będzie ładna, ale niewygodna dla pieszych

Miszmasz nawierzchni chodnika na wysokości ul. Grobla I. Miszmasz nawierzchni chodnika na wysokości ul. Grobla I.
Sporym wyzwaniem dla pań na szpilkach będzie pokonanie krótkiego odcinka ul. Św. Ducha, na wysokości ul. Grobla I. Choć ulica ta jest wyłączona od wielu lat z ruchu, ułożono tu kolejno: płyty kamienne, kostkę łupaną (o nieregularnym kształcie), większy i nierówny tzw. starobruk oraz wreszcie wspomnianą wcześniej kostkę ciętą.

- O wyborze materiału decydował w dużej mierze konserwator zabytków, stąd taka zróżnicowana nawierzchnia na całej ul. Św. Ducha - wyjaśnia Michał Szymański, zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Czytaj też: Jak należy projektować chodniki w Trójmieście?

Ławki ustawione na ul. Grobla IV na przestrzeni przeznaczonej pierwotnie pod jezdnię. Ławki ustawione na ul. Grobla IV na przestrzeni przeznaczonej pierwotnie pod jezdnię.

Deptak z wydzieloną jezdnią



Ostatni z odcinków św. Ducha, jak już wspomniano, został wyłączony z ruchu. Mimo to ławki, stojaki rowerowe oraz śmietniki ustawiono nie na środku ulicy, lecz w pobliżu kamienic, utrudniając tym samym sytuowanie latem ogródków gastronomicznych. W planach nie ma jednak montażu kolejnych ławek na środku ulicy wzorem ul. Grobla IV.

- W trakcie planowanego remontu ul. Szerokiej zobacz na mapie Gdańska lub przy innych wydarzeniach niewykluczone będzie tymczasowe dopuszczenie tutaj ruchu samochodów, stąd taka lokalizacja tych elementów - tłumaczyła podczas spaceru menedżer Śródmieścia.
- Demontaż tych ławek nie jest skomplikowany i jeżeli właściciel lokalu gastronomicznego będzie potrzebował miejsca pod ogródek gastronomiczny, rozważymy ich przeniesienie - dodawał Michał Szymański.
  • Pozostałości dawnych przedproży na środku chodnika.
  • Krata na korycie do odprowadzania wody jest znacznie bardziej widoczna niż przebieg przedproży.
  • Zarys przebiegu dawnych przedproży.
  • Zarys przebiegu dawnych przedproży.
  • Zarys przebiegu dawnych przedproży.

Metalowa kratka lepiej widoczna niż przebieg przedproży



W posadzce chodnika odwzorowano przebieg dawnych przedproży. Użyte materiały są jednak znacznie mniej widoczne niż choćby kratka ochronna koryta do odprowadzania deszczówki. Czyżby niedopatrzenie ze strony konserwatora? Do tego w pobliżu skrzyżowania z ul. Przędzalniczą zobacz na mapie Gdańska trzeba zachować szczególną ostrożność, aby nie potknąć się o pozostałości przedproży wyeksponowane na środku chodnika.

Wraz z pracami budowlanymi na całej ulicy pojawiło się zaledwie kilka drzewek. Jak tłumaczą urzędnicy, to wynik trudności ze znalezieniem miejsca pod nasadzenia. Pod ulicą przebiega bowiem duży kolektor kanalizacji burzowej, a także inne instalacje, których "przełożenie" jest znacznie utrudnione.

Czytaj też: Jak uczynić Trójmiasto przyjaźniejsze pieszym?

  • Wizualizacja przebudowanej ulicy z zielenią.
  • Na ulicy pojawiło się zaledwie kilka drzewek.
  • Na ulicy pojawiło się zaledwie kilka drzewek.
  • Wspólny spacer włodarzy i urzędników po odnowionej ulicy.
Koszt przebudowy ul. Św. Ducha wyniósł ok. 3,4 mln zł. Wykonawcą wyłonionym w przetargu została firma Strabag. Projekt przebudowy przygotowała gdańska firma Proinwesta.

Nasza ocena: między 3 z dużym plusem a 4 z dużym minusem



Wykonane prace w skali szkolnej (1-6) oceniamy na "trójkę" z dużym plusem, albo "czwórkę" z dużym minusem. Znaczny wpływ na taką ocenę miała nadgorliwość konserwatora, któremu bardziej od komfortu ruchu pieszych zależy na "pocztówkowym", historycznym wizerunku ulicy. Urzędnicy natomiast powinny bardziej przyłożyć się do nadzoru nad prowadzonymi pracami budowlanymi - szczególnie po fatalnie wykonanej nawierzchni chodników wzdłuż al. Grunwaldzkiej.

Czytaj też: Artykuł z 2015 r.: Metamorfozę ul. Wajdeloty oceniamy na mocną czwórkę

W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa ul. Szerokiej. W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa ul. Szerokiej.
Na ul. Św. Ducha nie kończą się plany miasta na najbliższe miesiące. Wkrótce rozpocznie się remont chodników na ul. Złotników zobacz na mapie GdańskaPrzędzalniczej zobacz na mapie Gdańska, a także przebudowa ul. Szerokiej zobacz na mapie Gdańska. Na tej ostatniej wiadomo już, że zwężona zostanie jezdnia przy jednoczesnym poszerzeniu chodników. Ruch samochodów zostanie nadal dopuszczony, choć w pobliżu Żurawia zobacz na mapie Gdańska rozważana jest opcja ograniczenia wjazdu tylko do mieszkańców.

Materiał archiwalny z czerwca br.


Planowana kładka na przedłużeniu ul. Św. Ducha

Miejsca

Opinie (186) 8 zablokowanych

  • ciekawe, kto minusuje negatywne opinie (2)

    urzędasy - partacze, czy ludzie. którzy odwiedzają Główne Miasto raz na parę tygodni, nie widzieli wykonania na własne oczy i wiedzą lepiej. Ja tam akurat mieszkam w okolicy i na bieżąco mogłem obserwować, co tam się wyprawia. Na zdjęciu to wygląda imponująco, ale rzeczywistość już taka różowa nie jest.

    trojmiasto.pl i tak łagodnie oceniło tą inwestycję

    • 41 18

    • również (1)

      mieszkam w tej okolicy, jak wychodze z domu, to bezposrednio na wyremontowany fragment. urzednikiem nie jestem. i minusuję negatywne opinie. odpowiem Ci: kto minusuje negatywne opinie? my, mieszkancy.

      • 7 5

      • niektórym jest obojętna bylejakość

        • 9 5

  • Urzędnicy, który to nadzorowali powinni się podać do dymisji. Jakość robót jest skandaliczna. Do tego beznadziejna kostka, na której nawet w obuwiu sportowym czuć nierówności.

    • 37 10

  • Cieszy każdy uporządkowany fragment miasta. Ponieważ doskonale pamiętam chodniki w rożnych miejscach Gdańska /nawet na Przeróbce/ ułożone z drobnej, szlifowanej z wierzchu kosteczki więc mogę stwierdzić,że obecnym fachowcom tylko się zdaje,że są brukarzami.

    • 35 5

  • straszny chaos na chodniku, rzeczywiście misz-masz- kto za to wziął kasę i to grubą- czy naprawdę nie

    można zrobić porządnie w centrum Gdańska renowacji. a to żelastwo odstające na drodze to co ma być? sztuka nowoczesna na której znał się tylko ten co to postawił (Grobla I-Bosmańska na zdjęciu powyżej )? polecam paniom na szpileczkach spacer po tym deptaku :) żal...

    • 25 12

  • m (1)

    Mieszkam w kamienicy, z któej mam widok na całą wyremontowaną powierzchnię i nie rozumiem, dlaczego to jest takie krzywe. Jakieś konkretne cele temu przyświecały? Ale zdania, któregoś pana, że jest gorzej niż było kompletnie nie rozumiem. Przecież było tragicznie.

    • 19 13

    • mieszkasz tam ? Ciekawe?
      bo ja przynajmniej mogłem autem pod własne mieszkanie podjechać, np z zakupami, było gdzie zaparkować i auto z okna widziałem, a teraz to nawet rowerem nie chce mi sie jechać, bo wszystko się trzęsie

      • 1 0

  • uwaga wyborcy Adamowicza rzucili się do obrony tego partactwa- już widać że chronią pupę Adamowicza

    po kolejnej wpadce, bo inaczej tej "rewitalizacji" nazwać się nie da. Jak lewicowe Trójmiasto.pl dało 3+ / 4 - to musi być bardzo źle.

    • 21 21

  • Zamiast pseudo remontu, wystarczyło przełożenie starego bruku, a nie takie dziadostwo (1)

    oraz przełożenie instalacji, co by pozwoliło posadzić drzewa na całej długości ulicy. Ta rębana kostka i nowe materiały - to tandeta i kicz

    • 31 10

    • Przełożenie instalacji kosztowałoby kolejne parę milionów. I byś płakał ze remont trwa za długo, a dla paru drzewek wydaje się kupę kasy.

      • 1 0

  • Jak zwykle mniej zieleni

    Dlaczego za każdym razem gdy na wizualizacji jest pełno drzew to w rzeczywistości jest bieda z nędzą w tym temacie? To samo u deweloperów - na wizualizacji nowego osiedla zawsze pokazują dorodne drzewa i inne zielone rośliny, a jak przychodzi co do czego to wysieją co najwyżej trawnik. Kpina z ludzi. I oczywiście jeśli chodzi o jeden z najważniejszych aspektów czyli o chodnik (bo w końcu zrobione to jest dla ludzi którzy mają się tamtędy poruszać) wygląd i czyjaś chora wizja były ważniejsze niż praktyczność i użytkowość, gdzie przecież nie muszą one być jednocześnie wersją szkaradną dla oka.

    • 36 8

  • W tej recenzji zabrakło jednego (3)

    Pana redaktora biegającego z linijką w celu sprawdzenia, czy kostka położona jest co do milimetra.

    • 14 16

    • Pani menadżer

      powinna z tą linijką biegać, ale ona tam poszła psa wyprowadzić i poudawać, że wszystko jest ok, tymczasem gołym okiem widać, że nie jest

      • 8 6

    • Pan redaktor jest

      Zajety nowym projektem teraz pt ,, obwodnica traktem pieszym"

      • 5 4

    • Inspektor nadzoru

      Z ramienia miasta inspektor nadzoru powinien pomierzyć linijką, laserem i wszystkim co tam ma.

      • 4 0

  • kolejna POrażka w budyniowym stylu

    na końcu ulicy św Ducha ma być odtworzona zabudowa na całym zarośnietym skwerku w planach jest odtworzenie przedproży jak to się ma do tej realizacji nie można było tego lepiej zgrać poza tym jak ruszy ta budowa to cały remont pójdzie na marne bo budowlańcy wszystko rozjeżdżą

    • 22 19

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane