• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Koniec sporu o dojście do przystanku. Powstanie nowa trasa

Ewelina Oleksy
9 sierpnia 2023, godz. 07:00 
Opinie (150)
 • Obecnie przejście z przystanku biegnie przez zamknięte osiedle domów. To nowe ma powstać za nim, w miejscu między przedszkolem a drzewami.
 • Obecnie przejście z przystanku biegnie przez zamknięte osiedle domów. To nowe ma powstać za nim, w miejscu między przedszkolem a drzewami.

Nie przez środek zagrodzonego osiedla, jak obecnie, a tuż obok, wzdłuż przedszkola, ma powstać nowy chodnik, którym będzie można bez problemu dojść do przystanku Częstochowska przy Nowej WarszawskiejMapka. Po wielu miesiącach analiz w tej sprawie urzędnicy zarekomendowali przebieg nowego przejścia i ogłosili przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.Uczestniczyłe(a)ś kiedyś w sąsiedzkim konflikcie?

Problem z dojściem do przystanku Częstochowska, który powstał w ramach budowy Nowej Warszawskiej, pojawił się w lutym, tuż przed otwarciem nowej trasy tramwajowej.

Wtedy okazało się bowiem, że ścieżkę z przystanku do osiedla Słoneczne Wzgórza przy ul. Warszawskiej i KołodziejaMapka urzędnicy poprowadzili przez teren osiedla domków Jabłoniowy SadMapka.

Bramka na klucz zamknęła obecne przejścieMieszkańcom tego osiedla się to nie spodobało. A że teren jest ich własnością prywatną - zainwestowali w ogrodzenie z bramką zamykaną na klucz, tym samym odcinając możliwość przejścia na przystanek osobom z zewnątrz.

Mieszkańcy bronią decyzji o postawieniu ogrodzenia na drodze do przystanku Mieszkańcy bronią decyzji o postawieniu ogrodzenia na drodze do przystanku

Sprawa szybko urosła do rangi konfliktu sąsiedzkiego między mieszkańcami osiedla Jabłoniowy Sad a Słoneczne Wzgórza. W marcu urzędnicy zadeklarowali więc, że wybudują nowy chodnik, choć nie wskazywali którędy konkretnie ma on biec.

Teraz w końcu stało się to jasne.Jest przetarg i wskazane nowe miejsce na chodnikDyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła kilka dni temu przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla zadania "dojście z przystanku ulicy Częstochowskiej do ul. Warszawskiej". Na oferty urzędnicy czekają do czwartku, 10 sierpnia. Wtedy będzie wiadomo, o jakich kwotach mowa na realizację inwestycji.

 • W tym miejscu nowy chodnik zarekomendowali urzędnicy.
W dokumentach przetargowych wskazano, gdzie ma powstać nowy chodnik. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zarekomendował, by poprowadzić go za odgrodzonym osiedlem, przy pasie zieleni nieopodal tamtejszego przedszkolaMapka.- Przebieg chodnika z dopuszczeniem ruchu rowerowego powinien zaczynać się na przedłużeniu pochylni od peronu tramwajowego, co pozwoli na zachowanie istniejącej zieleni, natomiast projektowana lokalizacja przejścia dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym powinna być wpasowana w projektowaną lokalizację skrzyżowania z ul. Kołodzieja - wskazują urzędnicy.
 • Docelowo nowy chodnik ma prowadzić do Kauflanda, który ma powstać na widocznej u dołu zdjęcia działce.
 • Obecnie przejścia z przystanku Częstochowska na ul. Warszawską nie ma.
 • Obecnie przejście z przystanku biegnie przez zamknięte osiedle domów. To nowe ma powstać za nim, w miejscu między przedszkolem a drzewami.
Chodnik docelowo ma prowadzić z przystanku Częstochowska do Kauflanda, który ma powstać na działce przy ul. Warszawskiej. Inwestor ma już pozwolenie na budowę sklepu, ale nie podał daty rozpoczęcia i planowanego zakończenia inwestycji.

Nowy hipermarket na południu Gdańska Nowy hipermarket na południu Gdańska

Na opracowanie projektu wykonawca będzie miał 7 miesięcy od daty zawarcia umowy.

- Zamawiający informuje, że jedynym kryterium wyboru jest cena, co oznacza, że zostanie wybrana oferta z najniższą ceną - czytamy w dokumentach przetargowych.


Budowa nowego przejścia w przyszłym rokuJak informuje Aneta Niezgoda z DRMG, same prace projektowe planowane są do połowy 2024 r. Urzędnicy pytani o termin budowy nowego przejścia odpowiadają, że dążą do tego, by do realizacji przystąpić jak najszybciej, tuż po tym, gdy gotowy będzie projekt. I wskazują, że chcieliby, by nowe przejście było gotowe w okolicach przełomu 2024/2025 roku.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (150)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane