• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Konkurs na szefa ECS-u. Zarobki? 12-20 tys. zł

Ewelina Oleksy
11 sierpnia 2022, godz. 17:00 
Opinie (304)
Prezydent Gdańska ogłosiła konkurs na dyrektora ECS. Kadencja Basila Kerskiego kończy się w grudniu 2022 r. Prezydent Gdańska ogłosiła konkurs na dyrektora ECS. Kadencja Basila Kerskiego kończy się w grudniu 2022 r.

Prezydent Gdańska ogłosiła konkurs na stanowisko dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności. Kadencja tego obecnego - Basila Kerskiego - kończy się w grudniu 2022 r. Nie oznacza to jednak, że stanowisko straci, bo konkurs jest otwarty, więc ponownie może się do niego zgłosić i ponownie go wygrać. Władze miasta chciały go nawet powołać w trybie pozakonkursowym, ale dwóch z pięciu założycieli ECS się na to nie zgodziło.Czy na stanowisku dyrektora ECS potrzebna jest zmiana?

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wydała zarządzenie ws. konkursu na stanowisko dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności w okresie od 2023 r. do 2025 r.

Wśród obowiązkowych kryteriów, które musi spełnić kandydat, są m.in.:

 • wykształcenie wyższe magisterskie;
 • minimum 10-letnie doświadczenie przy tworzeniu projektów kulturalnych lub pracy w obszarze kultury;
 • minimum 5-letnie doświadczenie w zarządzaniu zespołem;
 • złożenie autorskiego programu realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju ECS w latach 2023-2025 r.;
 • znajomość aktów prawnych dotyczących funkcjonowania i finansowania instytucji kultury;
 • doświadczenie w zakresie realizacji projektów międzynarodowych;
 • doświadczenie z zakresu pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych, w tym z funduszy Unii Europejskiej;
 • biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie;
 • niekaralność

Zarobki w przedziale 12-20 tys. zł bruttoJak czytamy w ogłoszeniu o konkursie, jego zwycięzca zostanie zatrudniony na czas określony, na warunkach określonych przez prezydent miasta.

- Wynagrodzenie w przedziale 12 tys. - 20 tys. zł brutto, w zależności od posiadanego doświadczenia i kompetencji - podano w ogłoszeniu.
Na zgłoszenia miasto czeka do 15 września, do godz. 15.

- Przewiduje się, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu 90 dni od końcowego terminu składania ofert - podano w ogłoszeniu.

Basil Kerski może startować w konkursieDyrektorem ECS od 2011 r. jest Basil Kerski. Wtedy po raz pierwszy wygrał konkurs na to stanowisko, zastępując o. Macieja Ziębę, który podał się do dymisji.

Wybór Kerskiego na dyrektora placówki początkowo nie podobał się Lechowi Wałęsie.

Wałęsa: Kerski wygrał, ja odchodzę Wałęsa: Kerski wygrał, ja odchodzę

Stanowisko dyrektora ECS obsadzane jest w trybie konkursowym.

- Konkurs ogłasza i organizuje Biuro Prezydenta ds. Kultury. Obecna kadencja dyrektora Basila Kerskiego kończy się w grudniu 2022 r. Konkurs ma charakter otwarty i może przystąpić do niego każdy, kto spełnia warunki konkursowe, również obecny dyrektor instytucji - informuje Grażyna Pilarczyk z biura prasowego ECS.
W ECS nie uzyskaliśmy informacji, czy Basil Kerski będzie ponownie startował w konkursie na dyrektora instytucji. Ale nic nie wskazuje na to, by miał nie startować.

Prezydent chciała powołać Kerskiego na dyrektora w trybie pozakonkursowym, ale nie dostała na to zgody wszystkich założycieli ECS. Prezydent chciała powołać Kerskiego na dyrektora w trybie pozakonkursowym, ale nie dostała na to zgody wszystkich założycieli ECS.

Prezydent chciała powołać Kerskiego w trybie pozakonkursowymJak ustaliliśmy w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, do godz. 13 w czwartek, 11 sierpnia, na konkurs nie wpłynęło jeszcze żadne zgłoszenie.

- Prezydent Gdańska rozważała powołanie Basila Kerskiego na kolejną kadencję w trybie pozakonkursowym, który jest zgodny z Ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, i taką propozycję wiosną złożyła pozostałym założycielom ECS. Konkurs musiał zostać jednak ogłoszony, gdyż przedstawiciele dwóch z pięciu założycieli ECS - Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Centrum Solidarności - nie zgodzili się na powołanie w tym trybie. Zgodę wyraził jedynie marszałek województwa pomorskiego, natomiast zapytanie wysłane do Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" pozostało bez odpowiedzi - poinformowała nas natomiast Marta Formella z biura prasowego gdańskiego magistratu.

W ostatnim konkursie Kerski był jedynym kandydatemOstatni konkurs na to stanowisko wygrał w 2017 r. i był jedynym kandydatem, który do niego przystąpił.

Gdzie do muzeum w Trójmieście? Lista miejsc- Jestem dumny z dotychczasowych sukcesów naszego zespołu - mówił wtedy Basil Kerski. - Stworzyliśmy jedną z najważniejszych ekspozycji stałych, dotyczących najnowszej historii Polski i Europy, która jest ważnym punktem odniesienia na mapie muzealnej naszego kraju. Udało nam się również stworzyć prawdziwą gdańską agorę, popularne miejsce spotkań obywateli i kulturalne centrum o znaczeniu europejskim. Cieszę się, że wraz z zespołem będziemy mogli kontynuować pracę.

Film z otwarcia ECS w 2014 r.:

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (304)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Najczęściej czytane