• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Konserwator nie zgadza się na remont Długiego Targu

Katarzyna Moritz
12 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 
Nawierzchnia Długiego Targu to od wielu lat zła wizytówka miasta. Nawierzchnia Długiego Targu to od wielu lat zła wizytówka miasta.

Jeszcze we wrześniu miały ruszyć wyczekiwane prace remontowe nawierzchni Długiego Targu zobacz na mapie Gdańska. Nowy wojewódzki konserwator zabytków nie zgodził się jednak na remont nawierzchni z użyciem proponowanych materiałów, gdyż byłoby to "działanie szkodliwe dla charakteru najbardziej reprezentacyjnej ulicy".Czy zgadzasz się z obecną decyzją konserwatora zabytków?

W lipcu Gdański Zarząd Dróg i Zieleni rozstrzygnął postępowanie, które wyłoniło wykonawcę nowej nawierzchni na Długim Targu. Pracę za niespełna 2 mln zł miała wykonać firma Strabag.

Na odcinku od Ratusza Głównomiejskiego do Zielonej Bramy, na pasie pomiędzy istniejącymi słupami oświetlenia ulicznego, zamiast szarych, popękanych, granitowych płyt i granitowej kostki, miały się pojawić nowe płyty granitowe w kolorze jasnoszarym o chropowatej fakturze po bokach, a w środku traktu czerwona, kamienna kostka.

Za niespełna 2 mln zł Długi Targ zyska nową nawierzchnię- Z przykrością informujemy, że Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (PWKZ) odmówił wydania pozwolenia na przeprowadzenie zapowiadanych wcześniej prac remontowych zdegradowanej nawierzchni ul. Długi Targ. Wcześniej, tj. w dniu 17 maja 2019 roku PWKZ wydał pozytywną opinię odtworzenia nawierzchni ulicy Długi Targ - wyjaśnia Magdalena Kiljan, rzecznik GZDiZ.
Na podstawie pierwszej decyzji GZDiZ wszczął procedury przetargowe oraz złożył wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych (remontu nawierzchni) na ul. Długi Targ na Głównym Mieście w Gdańsku.

Decyzja konserwatora w sprawie przeprowadzenia remontu jest niezbędna, gdyż Długi Targ znajduje się w układzie urbanistycznym Gdańska wpisanym do rejestru zabytków.

Tak może wyglądać Droga Królewska po rewitalizacjiOd 5 czerwca urzęduje nowy wojewódzki konserwator - Igor Strzok, który kolejną decyzją nie wydał pozwolenia na przeprowadzenie prac remontowych Długiego Targu. Dlaczego?

W uzasadnieniu decyzji czytamy m.in.:

"Z analizy złożonej dokumentacji projektowej wynika, iż inwestycja przewiduje wymianę części nawierzchni Długiego Targu płyt kamiennych o formacie i kolorystyce obiegających od istniejącego materiału. W ocenie PKWZ byłoby to działanie szkodliwe dla charakteru najbardziej reprezentacyjnej ulicy zabytkowego wnętrza urbanistycznego."

Igor Strzok został wojewódzkim konserwatorem zabytków- W tym projekcie kolorystyka i forma, którą proponował inwestor, była charakterystyczna dla nowoczesnych ciągów pieszych, i nie spełniała wymogów dla zespołu staromiejskiego - precyzuje Marcin Tymiński, rzecznik PWKZ.
Ponadto konserwator zauważa, że projekt dotyczył wymiany nawierzchni Długiego Targu na obszarze miedzy latarniami, co oznacza, że wymieniony byłby centralny pas, od bramy Zielonej do fontanny Neptuna. Tymczasem największe spękania występują od latarń w bok, co według tego projektu nie było by wymienione.

- Do podpisania umowy z wykonawcą na realizację robót była niezbędna pozytywna decyzja PWKZ. Odmowa wydania pozwolenia PWKZ uniemożliwia niestety podpisanie umowy z wykonawcą, tym samym rozpoczęcie prac zaplanowanych do realizacji w 2019 roku - wyjaśnia Magdalena Kiljan. - Pozytywna opinia jest "przyrzeczeniem" wydania pozytywnej decyzji. Uzasadnienie odmowy PWKZ wskazujące na format i kolorystykę płyt zostało zaakceptowane w opinii konserwatora, a wykonawca zobowiązany do remontu w zgodzie z wytycznymi konserwatora i wymiany płyt o identycznej kolorystyce jak istniejąca. To na podstawie opinii PWKZ i w zgodzie z nią powstał projekt budowlany.

GZDiZ zapowiada, że rozważa decyzję o odwołaniu się od decyzji konserwatora, ma na to 14 dni, to jednak może opóźnić wykonanie prac. Pierwotnie zakładano, że zaczną się one 15 września i zakończą po trzech miesiącach. Inwestor może się też zwrócić o nowe wytyczne konserwatorskie i procedować projekt.

Obecną nawierzchnię ul. Długi Targ stanowią zarówno płyty granitowe, jak i kostka kamienna. W efekcie eksploatacji część płyt posiada pęknięcia i wyszczerbienia. Z tego względu są mało komfortowe dla poruszających się ulicą pieszych. Dodatkowo nawierzchnia nie jest dostosowana do obsługi imprez masowych organizowanych na Długim Targu, a także do ruchu pojazdów służb komunalnych.

Zaplanowane na jesień prace miały na celu poprawę jakości nawierzchni poprzez zastosowanie płyt granitowych. Tym samym na Długim Targu przywrócony miał zostać układ formy przestrzennej, który wykonany został w latach 1971-1973. Wówczas wykonano przebudowę nawierzchni całego Traktu Królewskiego, zastępując kostkę brukową płytami granitowymi.
Wiosną powstała koncepcja przebudowy Drogi Królewskiej. Projekt zakłada wykonanie nawierzchni w kolorach czerwonougrowych, nawiązujących do koloru płyt balastowych, tworzących dziś nawierzchnię Traktu Królewskiego. One same zostaną wykorzystane do odtworzenia zarysu dawnych przedproży. Wiosną powstała koncepcja przebudowy Drogi Królewskiej. Projekt zakłada wykonanie nawierzchni w kolorach czerwonougrowych, nawiązujących do koloru płyt balastowych, tworzących dziś nawierzchnię Traktu Królewskiego. One same zostaną wykorzystane do odtworzenia zarysu dawnych przedproży.

Miejsca

Opinie (348) ponad 20 zablokowanych

 • I bardzo dobrze! Po co wymiana nawierzchni, przed zapowiadanym remontem generalnym?

  Firma szwagra układająca kostkę chyba potrzebowała zastrzyku gotówki

  • 351 117

 • Co ze Złotą Bramą?

  Złota Brama również do remontu :(

  • 98 16

 • kolejna odsłona wojenki plemiennej PiS ver Platforma z przystawkami

  • 133 93

 • Remont generalny remontem generalnym, który będzie pewnie za kilka lat - ale ciężko się tamtędy chodzi i powinna być wymieniona nawierzchnia na czas przed remontem. Nie rozumiem decyzji konserwatora...

  • 115 186

 • Zadziwił mnie chłop?

  Chyba ma rację tym razem

  • 210 60

 • Byłem w ten weekend w Poznaniu

  Tam Stary Rynek i pobliskie ulice wykonane są z bruku i jakoś mieszkańcy, turyści czy samochody służb komunalnych, ratunkowych czy zaopatrzenia śmiało sobie radzili, a przynajmniej czuło się, że nie jest to nawierzchnia zwykła czy tzw. "komercyjna" a przypominająca faktycznie Stary Rynek

  • 156 34

 • Sensowna blokada

  Od wielu lat chodzę po długim targu, nigdy nie zdarzyło mi się żeby zauważyć większe uszkodzenia - a na pewno nie przeszkadzają one w sprawnym przemieszczaniu się po starówce. Jest wiele różnych miejsc w trójmieście które wymagają remontu i jest to dużo bardziej widoczne.

  Przykładem jest np Wita Stwosza, Zamenhofa, dawna Kruczkowskiego (teraz Matuszewskiego). Te ulice to łata na łacie. A w Gdańsku na pewno jest więcej takich miejsc.

  • 187 83

 • Kostka niekomfortowa dla pieszych?

  Co mają powiedzieć kierowcy, którzy mają brukowane pasy np. na ulicy 10 Lutego w Gdyni... Tam to wygląda absurdalnie i nie sprawdza się pod żadnym względem.

  • 105 17

 • No coz...burmistrz Kolbud

  realizuje polecenia partii

  • 119 46

 • Wizualizacja

  Kiepsko wygląda ta nowa nawierzchnia na wizualizacji
  Zgadzam się z konserwatorem zabytkow

  Poza tym jest tyle o wiele bardziej zaniedbanych ulic w okolicy - tam przeprowadzać remonty

  Wydaje mi się że miasto nie za bardzo kwapi się do remontów ulic chodników w Gdańsku głównym - boją się reakcji mieszkańców - tam obecnie jest mnóstwo miejsc parkingowych remont oznacz że konserwator nakazały likwidację większości

  • 106 19

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane