Fakty i opinie

Konserwatorskie weto ws. parkingów podziemnych w Gdańsku

Najnowszy artukuł na ten temat Kolejna galeria ma płatny parking
Planowane zagospodarowanie terenu przy Podwalu Staromiejskim, już po wybudowaniu podziemnego parkingu kubaturowego.
Planowane zagospodarowanie terenu przy Podwalu Staromiejskim, już po wybudowaniu podziemnego parkingu kubaturowego. mat. prasowe

Zakaz badań archeologicznych na Targu WęglowymPodwalu Przedmiejskim. Zakaz badań, wycinki drzew i demontaż pomnika "Tym, co za polskość Gdańska" na Podwalu Staromiejskim - pomorski wojewódzki konserwator zabytków wydał pierwsze decyzje dotyczące budowy podziemnych parkingów w Gdańsku i de facto zablokował wzbudzającą kontrowersje inwestycję. Jej inwestor już zapowiada, że będzie składał odwołania.Jak oceniasz decyzje konserwatora zabytków ws. parkingów ?

pozytywnie, stanął po stronie protestujących mieszkańców 63%
negatywnie, parkingi powinny powstać jak najszybciej, a te decyzje to uniemożliwiają 32%
nie mam zdania w tej sprawie 5%
zakończona Łącznie głosów: 2233
Pomorski wojewódzki konserwator zabytków wydał pierwsze decyzje w sprawie wielopoziomowych parkingów podziemnych, których budowę w historycznym Śródmieściu planują władze Gdańska.

Jedna z lokalizacji - ta przy Podwalu Staromiejskim - wzbudzała sprzeciw mieszkańców i miejskich aktywistów, którzy wspólnie apelują do władz Gdańska o wstrzymanie inwestycji. Jednym z powodów jest to, że wymagałaby wycinki wielu drzew w Śródmieściu. Ostatnio do urzędu wpłynęła petycja przeciwko budowie parkingu pod Podwalem Staromiejskim, pod którą podpisało się prawie 600 osób.

Konserwator wydał kilka zakazów ws. parkingówTeraz wojewódzki konserwator zabytków, Igor Strzok, wydał decyzje, które zapewne ucieszą protestujących mieszkańców. W przeciwieństwie do władz Gdańska.

Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator, zabytków wydał pierwsze decyzje ws. parkingów podziemnych w Gdańsku.
Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator, zabytków wydał pierwsze decyzje ws. parkingów podziemnych w Gdańsku. mat.prasowe
- Konserwator nie pozwolił na badania archeologiczne na Podwalu Przedmiejskim. Odmówiliśmy także zgody na badania oraz wycinkę drzew i demontaż pomnika "Tym, co za polskość Gdańska" przy Podwalu Staromiejskim. Konserwator nie pozwolił także na badania archeologiczne na Targu Węglowym - wylicza Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Uzasadniając wszystkie decyzje, konserwator wziął pod uwagę wątpliwości, m.in. jak tak wielka inwestycja w centrum Głównego Miasta wpłynie na okoliczne zabytki. Nie wiemy też, jaki wpływ będzie miała na poziom wód gruntowych, których to wahania najprawdopodobniej doprowadziły do spękań w bazylice św. Mikołaja - podkreśla.
W czterech nowych lokalizacjach miało powstać 1,2 tys. nowych miejsc parkingowych. Decyzje konserwatora zabytków sprawiają, że budowa 700 z nich staje pod dużym znakiem zapytania.
W czterech nowych lokalizacjach miało powstać 1,2 tys. nowych miejsc parkingowych. Decyzje konserwatora zabytków sprawiają, że budowa 700 z nich staje pod dużym znakiem zapytania. graf. Trojmiasto.pl

Zielone światło dla parkingu przy Długich OgrodachKonserwator nie zgłosił natomiast żadnych zastrzeżeń co do planowanej budowy naziemnego parkingu piętrowego przy ul. Długie Ogrody.

- Archeolodzy będą mogli prowadzić badania na terenie inwestycji przy ul. Długie Ogrody w Gdańsku - informuje Marcin Tymiński.

Mieszkańcy Śródmieścia i aktywiści zadowoleniMiejscy aktywiści ze stowarzyszenia FRAG, zaangażowani w sprawę, nie kryją radości z takiego obrotu sprawy.

-To jest zdecydowanie bardzo dobra wiadomość! I w zasadzie jedyna słuszna decyzja, jaką mógł podjąć pomorski wojewódzki konserwator zabytków. Za decyzję tę w imieniu swoim i okolicznych mieszkańców pozostaje nam bardzo gorąco podziękować - komentują przedstawiciele FRAG.

Wykonawca inwestycji będzie składał odwołaniaParkingi podziemne w Gdańsku mają powstać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto podpisało umowę z inwestorem i wykonawcą na 40 lat. Ten już zapowiada, że będzie się odwoływał od decyzji konserwatora.

Istniejące i planowane parkingi w centrum Gdańska. Nawet jeśli nie powstaną planowane parkingi podziemne, które miasto chce wybudować w partnerstwie z firmą Immo Park, kierowcy wciąż będą dysponować 2 tys. miejsc na obrzeżach Śródmieścia.
Istniejące i planowane parkingi w centrum Gdańska. Nawet jeśli nie powstaną planowane parkingi podziemne, które miasto chce wybudować w partnerstwie z firmą Immo Park, kierowcy wciąż będą dysponować 2 tys. miejsc na obrzeżach Śródmieścia. grafika trojmiasto.pl

- Obecnie zapoznajemy się z uzasadnieniem wydanych decyzji i trwają procedury odwoławcze w sprawie decyzji, które zostały doręczone inwestorowi, co nie miało miejsca w odniesieniu do wszystkich wymienionych w komunikacie PWKZ. Na pewno zaskoczeniem jest decyzja Wojewódzkiego Konserwatora w odniesieniu do inwestycji na Podwalu Przedmiejskim: teren ten stanowi teraz nieużytek, jest wygrodzony, niedostępny dla mieszkańców. Wniosek odnosił się do przeprowadzenia badań archeologicznych na tym terenie, których przeprowadzenie niosło by za sobą walory poznawcze, cenne dla podmiotów zainteresowanych historią miasta, jak i dla samych mieszkańców, którzy powinni mieć wiedzę o tym, co znajduje się w ziemi w pobliżu ich miejsca zamieszkania - mówi Marcin Podlecki, prezes zarządu Immo Park sp. z o.o.
Proszone o komentarz władze Gdańska nie zajmują stanowiska w tej sprawie.

- Miasto nie jest stroną postępowania z PWKZ, stąd stanowisko zajmuje zainteresowany, czyli inwestor - koncesjonariusz - wskazuje Joanna Bieganowska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Opinie (307) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Super wiadomośc

  • 315 90

 • To mi się podoba

  Nareszcie głos rozsądku w sprawie tej bzdurnej i szkodliwej inwestycji

  • 119 23

 • i bardzo dobrze

  jeszcze tylko tego brakuje w Śródmieściu

  • 277 70

 • igor igor brawo ty !!!! świetna decyzja; widać jednak po zdjęciu, że trochę w pracy dużo zdrowia zostawia ale walczy i to się liczy, oby tylko ludzie z Urzędu się nie wykruszyli od tej ciągłej wojny

  • 189 59

 • FRAG i wszystko jasne

  "Eksperci" z FRAG zawsze najmądrzejsi, pamiętacie jak krzyczeli aby Targ Węglowy był strefą odpoczynku jak to nazywali "czilałtu" miasto zamknęło parking, postawiło ławeczki, leżaki, stoliki itd i co się okazało nikt z tego nie chciał korzystać i nagle FRAG nabrał wody w usta a przecież tacy oni najmądrzejsi. Czy kolejną posadę chcą sobie wykrzyczeć?

  • 139 178

 • Parkingi poza terenem Głównego Miasta!

  Korona ludziom z głowy nie spadnie jak się przejdą 10 czy 15 minut. Lenistwo w modzie jak widzę bo muszę autem podjechać pod same drzwi. Na terenach postoczniowych jest miejsce na taką inwestycje a nie tylko apartmą pod wynajem i korpo szklane domy

  • 321 50

 • Wszystko blokuje co się da moi drodzy i kochani

  Nie działa w interesie nas Gdańszczan..to nie pierwsza blokada i pewnie nie ostatnia..nie moja bajka..

  • 85 245

 • Super

  Parkingów brak a za bilety zaplacimy 20% więcej. Najlepiej chyba zostać w domu i nie jeździć do Gdańska.

  • 121 71

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • Zjedz snikersa

  Czas na snikersa ziomek

  • 39 10

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.