Fakty i opinie

Połączenie z sanepidem tylko przez infolinię

Decyzją Głównego Inspektora Sanitarnego powiatowe i wojewódzkie stacje nie udzielają już informacji przez telefon. W każdej sprawie trzeba kontaktować się z sanepidem przez ogólnopolskie Centrum kontaktu.
Decyzją Głównego Inspektora Sanitarnego powiatowe i wojewódzkie stacje nie udzielają już informacji przez telefon. W każdej sprawie trzeba kontaktować się z sanepidem przez ogólnopolskie Centrum kontaktu. fot. scyther5/123rf.com

Przez ostatnie kilka miesięcy dodzwonienie się do sanepidu graniczyło z cudem - linie telefoniczne powiatowych bądź wojewódzkich stacji sanitarnych były nieustannie przeciążone, a większość połączeń dotyczyła pandemii COVID-19. Obecnie nie dodzwonimy się tam jednak w ogóle, ponieważ decyzją GIS-u kontakt telefoniczny odbywa się wyłącznie za pośrednictwem warszawskiego Centrum Kontaktu. Numery telefonów już poznikały ze stron internetowych placówek powiatowych i wojewódzkich. Niebawem mają też zniknąć adresy mailowe.Jeśli potrzebujesz informacji od jakiegoś urzędu bądź instytucji, jaką formę kontaktu preferujesz?

telefoniczną 57%
mailową 18%
osobistą 21%
pocztą tradycyjną 2%
inną 2%
zakończona Łącznie głosów: 350
Uprawnienie lekarzy rodzinnych do kierowania pacjentów na badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 znacznie odciążyło sanepid. Osoby podejrzewające zakażenie mogą zgłaszać się wyłącznie do swojej placówki POZ i tam, bez konieczności dzwonienia do stacji sanitarno-epidemiologicznych, uzyskać skierowanie. Jeśli oczywiście są ku temu podstawy.

Sanepid zajmuje się nie tylko COVID-emPrzez cały ten czas można też było kontaktować się ze stacjami wojewódzkimi i powiatowymi w sprawach innych niż COVID-19. Obszar działalności sanepidu jest przecież szeroki i obejmuje realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami:
 • higieny środowiska,
 • higieny pracy w zakładach pracy,
 • higieny radiacyjnej,
 • higieny procesów nauczania i wychowania,
 • higieny wypoczynku i rekreacji,
 • zdrowotnymi żywności, żywienia i przedmiotów użytku,
 • higieniczno-sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
 • w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych.

I z zadań tych, mimo panującej pandemii, stacje niezmiennie się wywiązują.

Kontakt z sanepidem wyłącznie przez WarszawęDo niedawna na wszystkie pytania interesantów stacje sanitarno-epidemiologiczne odpowiadały bezpośrednio - można było zadzwonić pod numery podane na stronach internetowych i uzyskać niezbędne informacje. Od kilku tygodni takiej możliwości już nie ma. Numery telefonów konkretnych stacji poznikały.

- Taka była decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego. Nie pozostało nam nic innego, jak się do niej zastosować - mówi Anna Obuchowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Jedyny numer, jaki widnieje obecnie na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, to 222-500-115 - Infolinia dla Obywatela ws. kwarantanny i zdrowia.

Na połączenie czeka się ok. trzech minut - tyle trwają komunikaty, których należy wysłuchać przed połączeniem z konsultantem. Potem można już pytać, jednak nie ma co liczyć na uzyskanie satysfakcjonującej odpowiedzi.

- Chciałam podpytać o punkty poboru wymazu w Trójmieście - opowiada Jadwiga z Obłuża. - Porozmawiać z kimś, kto zna lokalne realia, kto może wie, do którego z punktów czeka się najkrócej. Dwa miesiące temu z podobnym pytaniem zadzwoniłam do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej i otrzymywałam pełen pakiet informacji, czasem ktoś coś poradził nieoficjalnie. Tymczasem konsultantka z Centrum kontaktu z uporem maniaka odsyłała mnie do strony internetowej. Kiedy powiedziałam, że nie mam dostępu do internetu, zaproponowała, że przedyktuje mi listę punktów, a jeśli mam więcej pytań, przekieruje moje połączenie do NFZ. Również na centralną infolinię. Podziękowałam i się rozłączyłam.
Wysyłając do GIS-u formularz kontaktowy, musisz wyrazić zgodę na kontakt mailowy i telefoniczny przez pracowników powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz inne organy administracji państwowej i służby zdrowia, w celu przeciwdziałania COVID-19. Inaczej formularz nie zostanie wysłany.
Wysyłając do GIS-u formularz kontaktowy, musisz wyrazić zgodę na kontakt mailowy i telefoniczny przez pracowników powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz inne organy administracji państwowej i służby zdrowia, w celu przeciwdziałania COVID-19. Inaczej formularz nie zostanie wysłany. screen. Trojmiasto.pl

Nie dodzwoniłeś się? Pozostaje formularz kontaktowyJeszcze mniej szczęścia miał Tomasz, któremu do Głównego Inspektoratu Sanitarnego w ogóle nie udało się dodzwonić.

- Chciałem zapytać o to, jak można zlecić badanie jakości wody. Na stronie internetowej WSSE w Gdańsku nie znalazłem numeru innej infolinii niż koronawirusowa, więc zajrzałem na stronę Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www.gov.pl/web/gis/glowny-inspektorat-sanitarny). W zakładce "kontakt" numer 22 34 53 300, pod który niezwłocznie zadzwoniłem. Usłyszałem "poczta głosowa nie ma już miejsca na nagranie wiadomości". Dzwoniłem później kilkakrotnie. Bez rezultatu. Wypełniłem znajdujący się na stronie formularz i pozostaje mi liczyć na to, że oddzwonią.
Do skorzystania z formularza kontaktowego zmuszony był też Marian, który szukał informacji na temat możliwości zbadania poziomu hałasu w mieszkaniu - za ścianą ma muzyków, którzy regularnie ćwiczą w domu.

- Formularz jak formularz, bardzo intuicyjny. Wpisałem, co mnie interesuje, podałem dane i czekam na kontakt. Zaskoczyła mnie jednak treść zgody, jaką musiałem wyrazić, aby w ogóle móc wysłać formularz: "Wyrażam zgodę na kontakt mailowy i telefoniczny przez pracowników powiatowej stacji sanitarno-epidemiologiczną oraz inne organy administracji państwowej i służby zdrowia, w celu przeciwdziałania COVID-19". Czy to znaczy, że jeśli wcześniej nie wyraziłem w żaden sposób takiej zgody, sanepid nie ma prawa się ze mną kontaktować? Zakładam, że wiele osób, z którymi kontaktowano się w ostatnim czasie, takiej zgody nie wyraziło. Z drugiej strony, co ma COVID-19 do sprawy, o którą pytam?

Co na to Główny Inspektorat Sanitarny?GIS tłumaczy, że stworzenie jednej infolinii to część procesu digitalizacji:

- Wychodząc naprzeciw wyzwaniom, jakie przyniosła pandemia koronawirusa oraz mając świadomość rosnących potrzeb Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie kadrowym, sprzętowym i finansowym, Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji rozpoczął w czerwcu br. proces digitalizacji Inspekcji - tłumaczy Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - W ramach tego zostało zrealizowanych wiele działań związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniu spowodowanemu zakażeniami wirusem, w szczególności został opracowany jednolity model komunikacji, tj.: uruchomione zostało Centrum Kontaktu, w ramach której działa czynna całodobowo infolinia (+48 222 500 115). Ma ono na celu usprawnić pracę inspekcji sanitarnej, a tym samym zagwarantować szybki kontakt z obywatelem. Ponadto jeden wspólny numer umożliwia szybkie znalezienie kontaktu oraz łatwą dostępność. Infolinia obecnie obsługiwana jest przez pracowników PIS, Ministerstwa Cyfryzacji, a także konsultantów, którzy przeszli specjalistyczne szkolenia.

Opinie (51) 2 zablokowane

 • Przecież sanepid niczego nie ogarnia, nie ma do tego odpowiednich ludzi.

  Przez ostatnie 20 lat sprawdzali w knajpach czy szczotka toaletowa nie jest trzymana razem z mopem do podłóg. Nagle pojawiła się pandemia, a im od kilku dekad brakuje personelu zajmującego się chorobami wysoce zakaźnymi. Tego nie można było przewidzieć, ale ta instytucja w obecnym stanie nie nadaje się do jakichkolwiek zadań na poziomie powiatowym, a co dopiero krajowym.

  Jak to światła osoba powiedziała: "Nie zatrudniamy ekspertów, bo gdy zatrudnialiśmy ekspertów to nie realizowali naszego programu.

  • 84 7

 • Trójmiasto jak i cała Polska

  To kartonowa wydmuszka. Zgraja urzędasów, bez kwalifikacji, bez doświadczenia, wybrana przez jeszcze większe demokratyczne badziewie, któremu zależy tylko na walce z wrogiem, obojętnie czy to pis po sld psl.

  Lepiej nie będzie bo to przez ich decyzje kształtują się kolejne pokolenia miernot i wiernych partyjniaków.

  Nie ma narodu, nie ma kraju

  • 39 7

 • Dodzwonić

  Tam też się nie da w dodatku co niektórzy ludzie od tygodnia powinni być na kwarantannie niestety jeszcze nie są...

  • 35 3

 • w normalnych warunkach nie można się tam dodzwonić a co dopiero teraz.

  Gwiazdy sanepidu Nie wiedzą kto jest na kwarantannie, kto powinien jeszcze być a kto już skończyć. W mojej 4 osobowej rodzinie, pobrano wymazy od 4 osób, z racji, że jeden był pozytyw, rodzinę skier na kwarantannę domową, policja sprawdzała obecność 3 osób z 4, dziecka sanepid nie zgłosił na policję. Byli bardzo zdziwieni, jak siostra zapytała ile osób kończy kwarantannę a ile nie...zapomnieli o jednym członku rodziny.
  Mieszkam koło Sanepidu w Gdyni, damy bo nie kobiety tylko damulki, wychodzą ok 11 w "teren", robią zakupy i pracując do 16 o 15.30 sa już poza budynkiem. W piątek rano obowiązkowa hala targowa, gdzie spotykają się z koleżankami z Urzędu miasta, też będącymi w terenie...instytucja zupełnie nie potrzebna chyba, że to przechowalnia pociotków, to musi byc. Dodatkowo są tak zmęczeni i zapracowani, że za "opiekę " nad chorym , dostają ...70% dodatku do pensji...telefoniczne zagrożenie ;->, bez pierwszej linii frontu, za pracę w miejscu, gdzie są zgłaszane z urzędu takie przypadki, maja dodatek za prace w trudnym środowisku....Panienki na bruk albo do pracy a nie na lanse po mieście!

  • 57 7

 • Tak bzdurnych opinii jak powyżej

  nie powinno się pozwalać umieszczać. Banda dzieciaków co o niczym nie wie. To dzięki sanepidowi wszystko jakoś funkcjonuje więc proszę ładnie podziękować a nie szczekać byle głośniej i częściej.

  • 13 72

 • Mamy obecnie stan gdzie wszystko "jakoś funkcjonuje"?

  W takim razie składam dziś ofiarę całopalną ku czci i chwale Wspaniałego Sanepidu.

  • 16 1

 • to miło :-)

  • 3 0

 • Ale na areszt domowy wysyłają przez telefon używając bezprawnie danych osobowych. Wystarczy przez telefon im pogrozić prokuratorem i odpowiedzialnością karną za przekraczanie uprawnień plus ile przewiduje kodeks karny.

  • 24 9

 • Nastepne obostrzenia? a moze utrudnienia? teraz to na pewno bedzie mniej testow i zakazen

  • 16 0

 • Dziadowski Sanepid- chcą aby nikt im nie zawracał głowy....

  Piszą te raporty, sprawdzają 5 razy a ilość chorych na Covid wciąż rośnie i rośnie.

  • 17 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.