- 1 BMW potrąciło kobiety idące na zielonym (183 opinie)
- 2 List nowożeńców przepłynął długą drogę (130 opinii)
- 3 Pijany wybił głową szybę w sklepie (52 opinie)
- 4 Uderzył w przystanek, popękały szyby (99 opinii)
- 5 Ważny most zamknięty przez dwa dni (60 opinii)
- 6 Kto nowym konserwatorem zabytków? (197 opinii)
Był mobbing w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wyniki kontroli Inspekcji Pracy
W Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdańsku stosowano mobbing - tak wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Wśród pracowników przeprowadzono ankiety. Wskazali w nich, że ze strony przełożonych dochodziło do m.in. agresji słownej, uporczywego nękania, lekceważenia i zlecania zadań poniżej lub powyżej kompetencji. Miasto podsumowało działania, jakie w tej sprawie podjęło: przeprowadzono szkolenia.
Wtedy radni PiS poinformowali, że mają w tej sprawie "liczne sygnały od aktualnych oraz byłych pracowników". Dotyczyły one mobbingu, jakiego wobec nich miała się dopuszczać kierownik urzędu Grażyna Gorczyca.
Sekretarz miasta, Danuta Janczarek, przyznawała wtedy, że rzeczywiście wpłynęły sygnały od pracowników USC ws. mobbingu. Miasto wdrożyło wówczas procedury antymobbingowe. A Okręgowy Inspektorat Pracy wszczął kontrolę w USC.
Inspekcja Pracy stwierdziła nieprawidłowości
Sprawdziliśmy, jakie są wyniki tej kontroli. Okazuje się, że nie najlepsze dla pracodawcy.
Jak informuje nas Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku, za zgodą dyrektor Wydziału Kadr i Organizacji Urzędu Miejskiego oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego inspektorzy pracy przeprowadzili wśród pracowników USC anonimowe ankiety nt. zachowań o charakterze mobbingowym.
- W badaniu wzięło udział 28 pracowników. Analiza przeprowadzonych ankiet wskazała na występowanie przypadków zachowań niepożądanych, które mogłyby wykazywać cechy mobbingu. Do zachowań tych należy zaliczyć m.in. agresję słowną, rozpowszechnianie i tworzenie nieprawdziwych informacji na temat pracownika, lekceważenie, ignorowanie, zlecanie sprzecznych bądź bezsensownych zadań, bądź też zadań poniżej lub powyżej posiadanych kwalifikacji - mówi nam Patrycja Potocka-Szmoń, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Prawno-Organizacyjnych. - Powyższe działania stosowane były zarówno przez pracodawcę, jak i bezpośredniego przełożonego czy też innego pracownika.
Agresja słowna, uporczywe i długotrwałe nękanie lub zastraszanie
Z analizy ankiet przeprowadzonych przez PIP wynika też, że większość ankietowanych pracowników, pomimo posiadanej wiedzy na temat istniejących form przeciwdziałania mobbingowi w zakładzie pracy, nie zgłaszało problemu mobbingu pracodawcy.
- Dodatkowo inspektorzy pracy przesłuchali losowo wybranych pięcioro pracowników. Z pojedynczych zeznań świadków wynika m.in. iż wobec świadków były stosowane przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, działania lub zachowania polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, agresja słowna, zlecano sprzeczne bądź bezsensowne zadania, wywołujące zaniżoną ocenę przydatności zawodowej - informuje Patrycja Potocka-Szmoń.
W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami inspektorzy pracy przesłali do pracodawcy wnioski dotyczące m.in. podjęcia działań mających na celu wyeliminowanie zachowań, które mogłyby być kwalifikowane jako zachowania mobbingowe, oraz mających na celu "skuteczne kształtowanie zasad współżycia społecznego w zakresie odpowiednich relacji służbowych między pracownikami Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku".
Jak podkreśla Patrycja Potocka-Szmoń, inspektorzy opisali stan faktyczny, a ocena prawna, czy doszło do mobbingu należy do sądu. To wymaga złożenia odpowiedniego pozwu.
Co zrobiło miasto? Szkolenia
Kierownik USC nie straciła stanowiska. Miasto informuje natomiast, że w USC przeprowadzono szkolenia antymobbingowe.
Jak podaje Danuta Janczarek, sekretarz Gdańska, jesienią ubiegłego roku przeprowadzono szkolenie "Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy", w którym obligatoryjnie uczestniczyli wszyscy pracownicy Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
- Celem szkolenia było wyjaśnienie, jak kształtować relacje, aby wyeliminować lub zminimalizować możliwość wystąpienia mobbingu, jak zidentyfikować zachowania niepożądane, dyskryminację i mobbing, jak reagować i udzielać pracownikom właściwego wsparcia oraz jakie są konsekwencje prawne takich zachowań - wyjaśnia Janczarek.
Była rozmowa z kierownik USC i jej zastępcami
Dodatkowo przeprowadzono rozmowę z kierownik USC i jej zastępcami, dotyczącą relacji z podległymi pracownikami, oraz pouczono o obowiązku podejmowania działań antymobbingowych.
Pod koniec marca tego roku pracownikom USC przeprowadzono z kolei szkolenie pod hasłem "Jak się dogadać z tymi, z którymi nam nie po drodze".

- Celem szkolenia było wzmocnienie i usprawnienie komunikacji w zespole - mówi Janczarek. - Ponadto informuję, że do prezydenta Gdańska nie wpłynęło żadne zgłoszenie w sprawie mobbingu w Urzędzie Stanu Cywilnego - dodaje.
Mobbing można zgłaszać pisemnie, prezydent powoła komisję
- Prezydent miasta reprezentując pracodawcę, jakim jest Urząd Miejski, podejmuje starania, by środowisko pracy było wolne od mobbingu oraz innych form przemocy, zarówno ze strony przełożonych, jak i współpracowników. Realizowana przez Urząd Miejski w Gdańsku polityka antymobbingowa określa sposób przeciwdziałania mobbingowi - podkreśla.
Janczarek informuje, że każdy pracownik, który uważa, że doświadczył jakiejkolwiek formy mobbingu, lub będący świadkiem zdarzeń noszących znamiona mobbingu może wystąpić z pisemnym zgłoszeniem do prezydenta miasta, który "bez zbędnej zwłoki powołuje komisję mającą za zadanie wyjaśnić, czy opisane w zgłoszeniu zjawisko mobbingu miało miejsce".
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-09-20 16:15
Szkolenie??? (12)
Serio tylko szkolenie???
- 512 7
-
2022-09-20 16:16
nie oczerniaj
były 2-słownie:dwa
- 37 3
-
2022-09-20 16:25
szkolenie prowadzą nie urzędnicy tylko pewnie znajome socjolożki, psycholożki albo inne behawiorystki (1)
można dać zarobić znajmomym albo rodzinie
- 97 1
-
2022-09-20 16:37
Takie panie slicznie mowia , slodko pie..dza
- 43 0
-
2022-09-20 19:34
Haha nawet upomnienia nie dali kierownikowi
- 49 0
-
2022-09-21 05:38
Palenie (5)
Na stosie będzie ok? Czy ścięcie głowy ? Od tego się zaczyna, rozmowa szkolenie a jak nie Pomorze to wypi dalaj, bo inaczej się poskarży i sąd przywróci do pracy
- 1 20
-
2022-09-21 07:09
(3)
Takie szkolenia mają sens przed wystąpieniem tego typu zjawiska. Kierowniczka powinna zostać dyscyplinarnie zwolniona razem z tymi współpracownikami, którzy razem z nią mobbingowali pozostałych. W takim wypadku nie ma szans, aby sąd ją przywrócił do pracy. Każdy z pracowników, który był poddany mobbingowi powinien przejść specjalne sesje (na koszt
Takie szkolenia mają sens przed wystąpieniem tego typu zjawiska. Kierowniczka powinna zostać dyscyplinarnie zwolniona razem z tymi współpracownikami, którzy razem z nią mobbingowali pozostałych. W takim wypadku nie ma szans, aby sąd ją przywrócił do pracy. Każdy z pracowników, który był poddany mobbingowi powinien przejść specjalne sesje (na koszt pracodawcy, ktory w świetle prawa za taka kierowniczkę odpowiada) jak radzić sobie z sytuacją jaka miała miejsce i jak może działać w przyszłości, gdy zauważy w swoim kręgu działania mobbingowe. Działanie UM i chronienie agresora, to skandal!
- 47 1
-
2022-09-21 12:06
Dokładnie, ustawa nawet o tym mówi
Skandal.
- 7 0
-
2022-09-21 12:06
Za co? Za ankietę?
- 0 2
-
2022-09-21 13:19
Nie powinno być żadnych szkoleń ani przed ani po
Przy zatrudnianiu na każde stanowisko niezbedna jest znajomość obowiązujących przepisów prawa. Nie stosowanie mobbingu to podstawa, a nie coś niezwykłego w pracy managera
- 12 0
-
2022-09-21 08:46
a jak nie Pomorze to wypi dalaj
Np do Mazowieckiego czy Wielkopolski?
- 3 0
-
2022-09-21 07:47
Miasto tolerancji
, a więc tolerujemy twoje złe zachowanie jako kierownika i zrobimy jak w przedszkolu " pogadankę " ...
- 23 0
-
2022-09-21 09:41
Z automatu kontola w wszystkich urzędach!
- 12 0
-
2022-09-20 18:09
Była pracownica (4)
Pracowałam tam kilka miesięcy i potwierdzam lekceważące podejście do pracowników, wyszydzanie oraz stosowany mobbing. Powinno się zastąpić Panią Kierownik inną osobą - bardziej ludzką i kompetentną. To nie obóz pracy!!!
- 282 8
-
2022-09-20 18:16
Nagrac ja w akcji , miec jako dowod i dostarczyc do trojmiasto. Chetnie zobaczymy
- 61 1
-
2022-09-20 22:37
w jaki sposób była pani wyszydzana? jakieś przykłady zachowań ?
- 3 27
-
2022-09-21 06:11
Takiej osoby jak pani kierownik nie zmieni szkolenie (1)
Da tylko powód, by odgryźć się na pracownikach, którzy ją tak "skrzywdzili" w ankiecie. Dam sobie palec uciąć, że już szuka "winnych". Reakcja miasta to skandal.
- 56 0
-
2022-09-21 12:09
Niestety coś w tym jest
Ludzie się tak łatwo nie zmieniają. Nie nabiorą nagle kompetencji zarządczych, bo mieli kilka szkoleń. Te kompetencje trzeba mieć już w momencie powołania na stanowisko zarządcze. Zarządzanie zespołem to też sztuka, nie wszyscy się do tego nadają.
- 19 0
-
2022-09-20 16:25
Mobbing jest wszędzie (9)
dopóki prześladowcy nie będą zwalniani, nic szkolenia nie dadzą.
Sądy nie nakazują zwolnień. A mobbing trzeba udowodnić np. uszczerbkiem na zdrowiu.
Wiem, bo chcę wiedzieć- 365 3
-
2022-09-20 16:57
Nawet w korpo, nawet w IT (1)
- 23 0
-
2022-09-20 19:39
Mobbing jest też w korpo. Za przykład jedno duże, chyba największe korpo w Gdyni.
Babka, która jako jako TL namiętnie go uskuteczniała po zignorowanych przez Kadry skargach trafiła do HR-ów jako maskotka do ściągania talentów, ciężko to skomentować inaczej niż xd
Dobrze, ze mnie juz nie ma w tym domu wariatów.- 18 0
-
2022-09-20 17:07
I owszem (1)
Pracuję w instytucji UE w Niemczech i mam tu szambo po całości: rażąco nierówne traktowanie, dyskryminacja płacowa, solidna porcja rasizmu. I totalna nietykalność sprawców, bo mają 'indefinite contract', w najgorszym razie przeniosą ich gdzie indziej, jak księży w Polsce. Jedyna różnica w porównaniu do 'firmy Januszex' jest taka, że to wszystko dzieje się zazwyczaj w kulturalnej atmosferze, co tak naprawdę utrudnia obronę. Niestety generalnie etaty to pułapka dla dobrych pracowników.
- 24 1
-
2022-09-21 10:43
etaty to pułapka dla dobrych pracowników
Nie idźcie na etat bo zostaniecie " personelem podległym" czyli niewolnikiem/ poddanym, narażonym na wszystko co wyżej wymienione.
Jedynie można pracować z takimi instytucjami na kontrakcie, jako niezależna usługa - wtedy zachowanie menejdżmentu i zarobki inne.. Jako etatowiec jesteś po prostu ich własnością tylko lekko zawoalowaną "szkoleniami z równości"- 3 0
-
2022-09-20 17:40
A co robi nasza dzielna prezydentka?
Szkolenie... Taaaaaaa....Tylko ona mogła na to wpaść!
Te szkolenia to jak kropidło w kościele. Wyobrażacie sobie dalej pracować z taką babą która stosuje mobing i udawać że wszystko jest ok?
I uwierzycie że się zmieni jej zachowanie po jakimś pseudo szkoleniu??
Gratuluję pannie w baletkach poczucia humoru.Szkolenie... Taaaaaaa....Tylko ona mogła na to wpaść!
Te szkolenia to jak kropidło w kościele. Wyobrażacie sobie dalej pracować z taką babą która stosuje mobing i udawać że wszystko jest ok?
I uwierzycie że się zmieni jej zachowanie po jakimś pseudo szkoleniu??
Gratuluję pannie w baletkach poczucia humoru. Szkoda z że ona sama nie ma możliwości zaznania mobbingu ze strony swoich przełożonych bo i jak?
Ta "szanowna" pani Gorczyca nie powinna już nigdy zajmować żadnych wyższych stanowisk urzędniczych. Na kasę niech idzie, przynajmniej klienci będą mogli jej wprost wyjechać jeśli krzywo na nich spojrzy.
Ale panna prezydentka dba o swoich lizo.....- 76 2
-
2022-09-21 05:42
Mobbing (1)
To narodowy sport prawdziwych Polaków
- 11 4
-
2022-09-21 11:59
ojej
Prawdziwi Europejczycy z Gdańska, jak widać też potrafią
- 5 0
-
2022-09-21 06:47
Ciekawe w ilu urzędach? (1)
Sam słyszałem od znajomych o sanepidzie i skarbówce. Skończyło się wypowiedzeniami bo nikt nie chciał kopać się z koniem.
- 15 0
-
2022-09-21 12:12
W bardzo wielu instytucjach publicznych, szkołach
Czemu? Bo na stanowiska kierownicze zatrudnia się kolesi, którzy często nie mają żadnego doświadczenia w kierowaniu zespołem.
- 8 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.