• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kontrowersje wokół pomnika "Inki" na Oruni

Katarzyna Moritz
19 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 7 lat) 
Pierwsza wersja pomnika Inki, która nie spodobała się członkom Komisji ds. Pomników i Tablic Pamiątkowych. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Andrzej Renes. Pierwsza wersja pomnika Inki, która nie spodobała się członkom Komisji ds. Pomników i Tablic Pamiątkowych. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Andrzej Renes.

Wygląd pomnika Danuty Siedzikówny "Inki", który stanie 30 sierpnia na Orunizobacz na mapie Gdańska, wzbudził tak duże kontrowersje, że radni zgodzili się jedynie na jego czasowe ustawienie. Inicjatorzy zgodzili się jednak zmienić projekt. Czy nowa wersja zostanie zaakceptowana już na stałe?Czy podoba ci się pomnik "Inki"?

"Niedziela z Bohaterką" - pod takim hasłem zaplanowano na 30 sierpnia uroczystości odsłonięcia pomnika sanitariuszki V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danuty Siedzikówny "Inki", zamordowanej w Gdańsku w 1946 r. Po mszy, która rozpocznie się o godz. 13 w kościele św. Jana Bosko przy ul. Gościnnej, a którą odprawi abp Sławoj Leszek Głódź, odbędzie się odsłonięcie pomnika.

O godz. 17 w Parku Oruńskim odbędzie się festyn, koncerty poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Wystawione będzie także stoisko wydawnictw IPN i stowarzyszenia kibiców Lechii Gdańsk.

Mimo, że wszystko zostało już zaplanowane, a do udziału w uroczystościach zaproszono prezydenta Andrzeja Dudę, cała sprawa zawisła na włosku. Powód: wizja artystyczna twórcy pomnika Inki, która nie znalazła zrozumienia u radnych.

Poprawiona wersja pomnika, w której cokół zastąpił długą szatę. Ta propozycja ma być zaprezentowana gdańskim radnym już wkrótce. Poprawiona wersja pomnika, w której cokół zastąpił długą szatę. Ta propozycja ma być zaprezentowana gdańskim radnym już wkrótce.
Przypomnijmy: zgodę na ustawienie pomnika w Gdańsku muszą każdorazowo wyrazić miejscy radni. Zajmą się tym na sesji Rady Miasta, która odbędzie się 27 sierpnia. Będą głosować nad uchwałą, przygotowaną przez Komisję ds. Pomników i Tablic Pamiątkowych. Ten dokument ma jednak niezwykłą, bezprecedensową treść:

"Rada Miasta Gdańska wyraża zgodę na tymczasowe ustawienie figury "Inki" wg projektu przedstawionego w załączniku nr 2 i rekomenduje przeprowadzenie Konkursu, który wyłoni ostateczny kształt pomnika".

Dlaczego pomnik Inki ma być tymczasowy?

- Komisja ds. pomników zapoznała się z wizualizacją rzeźby, która o ile nam wiadomo, została już wykonana. Komisja oceniła, że rzeźba nie jest, delikatnie mówiąc, najlepsza i że upamiętnienie "Inki" zasługuje na lepszy pomnik, który, miejmy nadzieję, powstanie w przyszłości, najlepiej w wyniku przeprowadzonego konkursu - wyjaśnia Michał Piotrowski z biura prasowego w gdańskim magistracie. - Mając jednak świadomość, że wnioskodawcy zaplanowali już termin odsłonięcia pomnika i rozpoczęli działania informacyjne, rozesłali zaproszenia etc., komisja proponuje, by Rada Miasta zgodziła się na tymczasowe ustawienie istniejącej już rzeźby
Za umieszczeniem "czasowego" zastrzeżenia w uchwale głosował także prof. Piotr Czauderna, wiceprzewodniczący Rady Miasta z ramienia PiS. Podkreśla, że nie miał dużych zastrzeżeń do estetyki rzeźby, bo "widział w Gdańsku gorsze pomniki". Zgadza się jednak ze swoimi kolegami, że "pomniki w Gdańsku powinny powstawać w wyniku przeprowadzanych na nie konkursów".

"Inka" niczym Matka Boska

Rzeźba "Inki" została wykonana z mosiądzu i aluminium, waży 400 kg, a postać sanitariuszki mierzy 2,6 m. Dziewczyna ma na głowie toczek, w jakim widać ją na jednym z kilku zachowanych zdjęć.

Ponieważ spowita jest długą, przylegającą do ciała szatą, przywodzi na myśl liczne pomniki Matki Boskiej, jakie można spotkać w polskich kościołach.

Pomnik sfinansowano ze zbiórki publicznej. Koszt jego wykonania wyniósł ok. 40 tys. zł.

Miasto ze swojej strony wyda ok. 100 tys. zł na zagospodarowanie skweru, przy którym stanie pomnik. Naprawiony zostanie tam chodnik, elementy małej architektury i zieleń.

"Inka" poprawiona: postument zamiast szaty

Po krytyce ze strony radnych, członkowie komitetu budowy pomnika przygotowali jego drugą, poprawioną, wersję. Z figury Inki zostało już tylko popiersie. Długą szatę, która nadawała "Ince" maryjny wygląd, zastąpi wysoki cokół.

Najpierw miał być głaz z tabliczką

Inicjatorami budowy pomnika "Inki" na Oruni są m.in. salezjanie z parafii pw. św. Jana Bosko na Oruni. Pomnik stanie nieopodal ich świątyni ponieważ "Inka" uczyła się w salezjańskiej szkole w Różanymstoku na Podlasiu.

Początkowo chcieli oni, aby rolę pomnika pełnił głaz narzutowy z wykonanym napisem. Jednak gdy o pomyśle dowiedział się arcybiskup Sławoj Leszek Głódź,, postanowił on włączyć się w przedsięwzięcie. Zaproponował, by pomnik wykonał jego ulubiony rzeźbiarz Andrzej Renes (w Bazylice Mariackiej znajduje się krytykowany przez historyków sztuki pomnik smoleński jego autorstwa).

W komitecie budowy pomnika "Inki" są też Krzysztof Kosik, działacz społeczny, pasjonat historii Oruni, w latach 90. radny Gdańska, Danuta Sikora, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz Kamil Sobkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Orunia, Św. Wojciech, Lipce.

Członkowie komitetu nie kryją rozgoryczenia negatywną oceną pomnika przez komisję Rady Miasta.

- Oburza mnie, że nagle radni stali się estetami i zwracają uwagę na detale wizualne. Gdzie byli do tej pory, skoro w naszej dzielnicy wciąż straszą ślady powodzi sprzed lat? - komentuje sprawę Krzysztof Kosik. - To po prostu zła wola polityczna, ale z nią można wygrać i mam nadzieję, że prawda polityczna i patriotyczna zwycięży. Bo to jest czepianie się do idei. Pomnik - obojętnie w jakiej formie - nie wpłynie negatywnie na tzw. "piękno tej dzielnicy". Tak mało mamy symboli które łączą, a "Inka" powinna łączyć wszystkich.
Teraz nowa propozycja zostanie zaprezentowana Radzie Miasta.

- Jeżeli radni dojdą do wniosku, że [ta propozycja - dop. red.] mieści się w ich pojęciach estetki, to problemu nie będzie. Jeżeli jednak ta wersja też im się nie spodoba, to niech zgłoszą swoje zastrzeżenia. Wtedy pod auspicjami najbardziej wytrawnych znawców sztuki z komisji kultury, w której zasiada właściciel pizzerii oraz właściciel pierogarni [prawdopodobnie chodzi o Lecha Kaźmierczyka i Piotra Dzika - dop. red], poddamy się jurysdykcji i poprawimy go. My oczywiście i tak ustawimy ten pomnik, bo już nie odwołamy uroczystości - zapowiada Kosik.
Projekt uchwały jeszcze ze starą wersją pomnika będzie w przyszłym tygodniu opiniować komisja kultury. Zdaniem jej przewodniczącego Marka Bumblisa, ta sprawa pokazuje, iż miasto potrzebuje uchwały "pomnikowej", która ureguluje procedury ustawiana pomników w Gdańsku. Niewykluczone, że znajdzie się w niej zapis, iż wszystkie pomniki mają powstawać w wyniku konkursu.

Danuta Siedzikówna "Inka" w chwili egzekucji miała 17 lat. Danuta Siedzikówna "Inka" w chwili egzekucji miała 17 lat.
Danuta Siedzikówna "Inka" była sanitariuszką w 5. Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej, którą dowodził znienawidzony przez komunistów mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka". Kiedy w czerwcu 1946 roku dziewczyna przyjechała do Gdańska po środki medyczne, wpadła w pułapkę zastawioną przez Urząd Bezpieczeństwa w zdekonspirowanym mieszkaniu we Wrzeszczu.

Trafiła do gdańskiego więzienia, a po ciężkim śledztwie została skazana na śmierć. Zdążyła jeszcze przekazać informację: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".

Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r., a bezpieka utajniła miejsce pochówku zarówno dziewczyny, jak i rozstrzelanego wraz z nią Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".

W ubiegłym roku badaczom z Instytutu Pamięci Narodowej udało się jednak odnaleźć szczątki Siedzikówny w nieoznaczonym grobie na Cmentarzu Garnizonowym zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.


Miejsce gdzie będzie ustawiony pomnik Inki.

Opinie (376) ponad 10 zablokowanych

 • O do licha... (22)

  w tej pierwszej wersji Inka wygląda jak figurka na wodę święconą, jaką można kupić w każdym sanktuarium maryjnym: Lourdes, Fatima, Czestochowa. Ta jej czapeczka wygląda jak korek, przez który nalewa się wodę...

  Szanuję bardzo tę postać i uważam, że pomnik w Gdańsku jej się należy, ale nie taki jak na pokazanym projekcie

  • 365 18

  • 400 kg mosiadzu i alu ale z zenkiem bedziemy miec robote bedziemy ciac i to ostro a pozniej na skup surowca wtornego i wino jest dla mnie bomba

   • 24 14

  • (20)

   Skoro wyglada jak Matka Boska i chodziła do salezjanskiej szkoly to należy ją beatyfikować.

   • 13 22

   • Komuna forever (19)

    poczytajcie sobie gimbusy jak za komuny władza walczyła z każdym pomnikiem i pod byle jakim pretekstem...
    Nawet kolor i wielkość czcionki była nie do zaakceptowania...

    Do tych co tak chca państwa świeckiego i nie wyznaniowego; tylko czekajcie jak przyjdą CIAPATE ze swoimi kebabami i zrobią swój DŻIHAD....

    Wtedy zapragniecie znowu byc tzw KATOLAMI z których sie teraz naśmiewa i drwii...

    Równo 5 lat temu była nagonka medialna na owy krzyż ktory w kwietniu stanął w Warszawie....

    Jeżu, jakie wy macie wyprane mózgi przez ta agore i TVN...

    Wy jestescie Polakami?
    Czy kim???

    Naród bez własnej tożsamości jest nikim!!!!

    Zapamiętaj o tym Gimbusie jak napiszesz to w swoim fotelu o kimś, kto wylewał za ciebie krew....

    Żałosne to jest do czego to juz doszło

    • 26 63

    • (1)

     Skup otwarty???

     • 16 6

     • Twojego mózgu chyba...

      ale i tak za te barachło wiele nie dostaniesz pomiocie Palikota

      • 7 21

    • a jakie ma znaczenie to co piszesz? (7)

     nit nie neguje tego, że Ince należy się pomnik.

     tyle tylko, że nie takie paskudztwo

     • 32 2

     • A kto jest wyrocznia by oceniać ze to paskudztwo? Trójmiasto.pl czy moze tvn24? (6)

      • 4 24

      • 400 bioracych udzial w ankiecie to juz cos (5)

       Radni z komisji powiedzieli to samo.
       Nie trzeba być profesorem ASP by zobaczyć, że Pan rzeźbiarz miał gotowa formę na Maryjje, której po prostu dorobił trochę inna głowę. I tyle

       • 29 3

       • A INKA temu winna?

        • 3 6

       • 400 os biorących udział w ank na 500tys mieszka to daje jaki pogląd? 1 promil? (3)

        • 7 9

       • badajac opinie pyubliczna zawsze bierze sie pod uwage wypowiedzi promila spoleczenstwa (1)

        W skali 38 milionowe Polski za rzetelne uznaje się badania przeprowadzone na próbie nieco ponad 1000 ankietowanych.

        W tej sytuacji poznanie opinii 500 osób na 460 tys. jest próbą wielokrotnie większą, a przez to i wielokrotnie bardziej wiarygodna.

        • 9 1

       • Znalazł się kolejny ekspert z Młodych d*pokratów

        Najpierw poczytaj o doborze grupy do badania statystycznego, bo tylko się kompromitujesz swoimi "mundrościami"...

        • 0 0

       • Sowieci i pożyteczni idioci uwierzyli w komunizm

        W dodatku pod artykułem z "odpowiednią" treścią.

        • 1 5

    • I co, te żydowskie wierzenia z pustyni to jest WŁASNA TOŻSAMOŚĆ? Żartujesz sobie z nas czy o co chodzi?

     Nie wiem czy zauważyłeś, ale nasza tożsamość została zniszczona przez kościół katolicki. Tak samo jak tożsamość indian w Ameryce. I w wielu innych miejscach.

     Co prawda kościół połowę tych wierzeń włączał w swoje obrzędy i rytuały, ale za dużo z nich nie zostało po takich operacjach.

     • 11 5

    • A co masz do Angory czy TVN (4)

     Siedź na kanale Tv Trwam i odpiep... od kanałów innych telewizji lub czasopism jesteśmy w wolnym kraju i każdy ogląda co lubi.

     • 5 2

     • Niech Ci kuzniar dalej łeb pruje lemingu

      • 1 1

     • Nie do angory tylko Agory... (1)

      • 1 0

      • Przeczytać ze zrozumieniem kilku zdań nie potrafi...

       żenujący poziom edukacji jest w tym kraju.
       Ale debilami łatwiej sterowac

       • 0 0

     • Dzisiaj w wsi24 leciał program "Dwie prawdy"

      "O dziwo" obaj prowadzący mówili to samo. "O dziwo" bardzo przychylnie jeszcze rządzącym. Fajni ci pogrobowcy SB są. ;)

      • 0 0

    • (2)

     To ja muszę być katolikiem żeby być Polakiem ?

     • 3 0

     • Teraz chrześcijaństwo jest "passe" (1)

      lepiej byc bezideowym kmiotem, "ślepą masą" bezkrytycznie chodzącą za takimi autorytetami jak Wojewódzki, Owsiak, Palikot...

      To są prawdziwi Polacy...

      A taka "inka"???
      Nikomu nie potrzebny zgon młodej, głupiutkiej sanitariuszki...

      Nawet z pomnika na jej czesc trzeba sie wyśmiewać...

      Teraz w modzie multikulti, invitro...

      To jest ważniejsze niz Ojczyzna...

      A hasło:" Bóg, Honor, Ojczyzna" kojarzy sie z radiem Maryja....

      • 2 5

      • No tak, ateista to ślepa masa...
       Wyobraź sobie że nie wyśmiewam Inki, nie posiadam telewizora wiec i nie oglądam telewizji, religii nigdy nie rozumiałem. Ojczyzna natomiast jest dla mnie miejscem w którym po prostu się urodziłem i wychowałem - na to akurat nie ma się wpływu
       Dalej czuję się Polakiem ale nie katolikiem.

       • 1 1

 • I to jest prawdziwa bohaterka i jej pomnik powinien być we Wrzeszczu zamiast Walentynowicz (21)

  • 185 130

  • dawny funkjonariusz SB czy MO? (2)

   • 48 60

   • zdrowo myślący człowiek (1)

    nie zaślepiony jak ty

    • 43 43

    • Nie odpowiedziałeś na pytanie.

     j.w.

     • 1 1

  • (5)

   ludzie polakow na wojnie zginelo kilka mln jedni w obozach wermachcie armi czerwonej inni jako cywile którzy zgineli w wyniku ciężkich warunków niewolniczej pracy w okupacji każdemu należy się pomnik jednych wywlekano z domow nie wiadomo za co kula w leb i zostawiano na drodze innych przypadkiem szli jechala ciezarowka i w wyniku lapanki jedna sanitariuszka urosła do roli takiego bohatera kto posylal ta biedule 17 nastoletnia na wojne nieodpowiedzialny rodzic

   • 14 42

   • dokladnie ......

    zginęła po wojnie 1946r zamordowana przez wladze komunistyczne

    • 27 3

   • Rodziców chyba nie miała...

    Ojciec wywieziony przez sowietów przedostał się jakoś do armii Andersa i zginął na wojnie, matkę zamordowało gestapo, a ją ,biedną sierotę,w dodatku małoletnią, zamordowali w majestacie prawa rodacy! Co za tragiczna historia,serce się kraje na samą myśl!

    • 42 3

   • (2)

    Kmiocie walczyla z komuchami w oddziale jako sanitariuszka. Z wlasnej woli i patriotyzmu. Co wiecej zachowala sie honorowo w areszcie i na procesie.

    • 25 2

    • (1)

     stadionowy patrioto idioto albo nieuku smierdzacy czy ty wiesz ilu zginelo ludzi po wojnie zabitych przez władze prl jakby każdemu zaczeli robic pomniki to by miejsca zabrakło dlatego sa cmentarze lepiej przyznaj się co twój dziadek robil na wojnie szukacie sobie jakiś bohaterow bo sami jesteście tchórzami madzy w stadzie jak barany beczące na tych stadionach a jak przychodzi co do czego to pierwsi zapisywali się na volkslisty i do czerwonych jeśli tak patrząc to faktycznie jest dziewczyna bohaterka jest lwem którym się zachwycaja stada baranow

     • 5 21

     • takiej nowomowy jeszcze nie widziałem

      • 4 0

  • Zaczyna się pomnikowanie

   Polska krajem krzyży i pomników oraz wiecznie klęczącego prezydenta w otoczeniu sukienkowych

   • 32 37

  • Inka to była kawa zbożowa (5)

   A miejsce terrorystów i zwykłych zbójów jest na bezimiennych mogiłach

   • 10 49

   • TY (3)

    siepaczu ubowski. Te komunaly to chyba od rodziców ubeków się nasłuchałeś? Jak normalny człowiek może coś takiego napisać o człowieku zamęczonym i zabitym przez mordercow stalinowskich. Wstyd i hańba.

    • 22 4

    • Ilu Polaków za to zatłukli ci mordercy z ak po 45? (2)

     Ludzie chcieli normalnie żyć, a bandyci tylko dorwać się do koryta i mordować bo nic innego nie potrafili

     • 7 10

     • Ironia losu

      Sugerujesz że aby ci "normalni polacy" mogli żyć, trzeba było tę dziewczynę zamordować? To zaiste interesująca interpretacja faktów, niestety tak samo spaczona jak system który ją zrodził.

      • 3 0

     • ...

      Pewnie to ta wtedy nastoletnia dziewczyna "chciała dorwać się do koryta". Chyba świńskiego bo innych w tym czasie w Polsce nie było. Nota bene ładną sieczkę zrobił wam we łbach ten proletariat...

      • 3 0

   • Terroryści,

    nowomowa głupków i niedouczonych historycznie matołów. Sorki.

    • 9 1

  • Dziel i rządź

   Jakie to lewackie, jakie to wasze.

   • 9 4

  • Co to za próba warzenia zasług pomiocie i prowokatorze? (1)

   Jednej i drugiej pomnik sie nalezy jak psu buda!

   • 8 5

   • poznaj życiorys A. Walentynowicz i wyciągnij wnioski. Oby jej pomnik kiedyś nie skończył jak pomnik Lenina

    • 5 0

  • A co ty masz do Walentynowicz ? Prawdziwej bohaterki tamtych czasów, razem z Gwiazdą.

   ty pewnie karaluchu w sercu masz Bolka, Michnika i Krzywonos. ''Elyta'' SB.

   • 5 10

  • Obie Panie zasługują na szacunek i pomnik. Ty pewnie czekasz na pomnik dla Bolka... Ja natomiast ubolewam nad miejscem pomnika dla Inki. Moim zdaniem powinien się znajdować w samym centrum Gdańska, a pomnik Anny Walentynowicz koło Stoczni.

   • 0 0

 • co za brzydactwo... (8)

  kto to projektował?

  Stevie Wonder?

  • 184 17

  • prawda polityczna i patriotyczna nie musi być ładna! (2)

   pogratulować twórcy argumentów typu "właściciel pizzerii"

   • 11 7

   • prawda może i nie (1)

    ale czemu stawiać brzydkie pomniki w mieście?

    • 29 1

    • Widać że kieys był papieżem ale popyt zmalał i musieli przerobic

     • 23 3

  • autor projektu (4)

   popelnił m.in pomnik Kaczyńskich w Radomiu i pomnik Katastrofy Smoleńskiej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku...

   słabe referencje...

   • 35 1

   • Świetne referencje (3)

    samego biskupa od danieli

    • 26 2

    • dzieła artysty

     mówią same za siebie ;)

     • 20 0

    • Arcybiskup hoduje daniele, ale to nie przeszkadza mu strzelać do jeleni, dzików, lisów (1)

     podczas polowań, gdyż jego hobby jest myślistwo.

     • 9 0

     • to jak hrabia prezydent, na szczęście były.

      • 1 1

 • Polska czyli chory katoland krzyży, pomników i kościołów w każdej wsi.... (9)

  • 138 227

  • Stary komuch się odezWal

   • 53 31

  • (4)

   Spieprzaj mieszańcu.

   • 18 18

   • Na kolana przed proboszczem:)

    • 10 31

   • to jakiś niedorób po ruskim gwałcie

    pełno takich po '45 roku

    • 25 15

   • (1)

    Zlizałeś już dziś śmietanę z kolana księdza?

    • 8 10

    • ???

     Opowiadasz nam historię swojego dzieciństwa? Zupełnie niepotrzebnie, nikogo to nie interesuje.

     • 0 0

  • Skoro mamy kogo honorować i pamiętać, to stawiajmy miejsca pamięci. Co w tym złego? :)

   • 22 7

  • mi też duszno na Trafalgar Square

   • 5 0

  • Paszoł won sowiecka gnido z Kaliningradu!

   • 7 3

 • Kim byl Lupaszka i jaka role w jego bandzie spelniala inka ? (20)

  Tym ludziom nie chcialo sie uczyc i pracowac,odbudowywac kraju ze zniszczen wojennych wiec pod plaszczykiem hasel patriotycznych robili to co robili,a robili duzo zlego-poczytajcie sobie-jest dostepna literatura-zanim zaczniecie minusowac

  • 118 382

  • patrz, a myslalem, ze UB-owcy juz jednak na wymarciu... (8)

   • 123 41

   • (6)

    Jeszcze nie, ale powoli zdychaja.

    • 81 24

    • zostawili po sobie POtomstwo (5)

     jak pozbyć się tego g..a, jakieś pomysły?

     • 55 30

     • dureń pisowski...

      • 28 53

     • (2)

      co, pomordować by się chciało, zabużański pomiocie?

      • 15 29

      • (1)

       wystarczy odebrać ubecką emeryturkę, czerwony mongole

       • 27 7

       • potomkowie ubeków nie odziedziczyli ich emerytur

        coś ci się poebało pisuarze

        • 3 3

     • Co ty sobie wyobrażasz śmieciu ? Będziesz obrażał mnie, wnuka człowieka

      zamordowanego przez UB ? Prawica robi ci jak komuchy wodę z mózgu ?

      • 1 0

   • Prawicowe bezmozgi tez zdechna

    • 30 68

  • to też bandzior - też mordował Polaków

   • 8 36

  • Przyjmij do wiadomosci - zolnierze wykleci sa teraz modni

   A sprzeciwianie sie modzie to gorzej, znacznie gorzej niz sprzeciwianie sie prawdzie!

   • 32 42

  • Te twoje "źródła" to jedna książka napisana przez byłego ubowca. (3)

   Który zmieniał nazwiska bo tak "piękną" przeszłość ma.
   A dowiedziono mu rozliczne kłamstwa.
   Mało tego w tej samej książce wielokrotnie chwali swą rosyjską ojczyznę i gloryfikuje lenina i marksa.
   Jest to dostępne w internecie więc każdy może wyszukać sobie artykuły a następnie książkę tego kłamcy.

   Ale tacy jak ty prawdy nie akceptują, gdyż kolaboracja jest u was dziedziczona.

   Kara za wasze plugastwa was nie ominie !

   • 55 12

   • Cos tu nie kumam (1)

    Sam sobie opowiadasz

    • 8 15

    • Czytając: "cos tu nie kumam"

     już można śmiało stwierdzić, że to z prostej przyczyny - braku odpowiedniej (elementarnej) wiedzy.

     • 20 3

   • Podaj tytul ksiazki i nazwisko autora-debilu

    • 8 13

  • Cicho SABAKA jak chcesz szczekać to jedź do matuszki Rosji może ciebie przyjmie.

   SABAKA=PIES

   • 15 11

  • Komunizujący wyrzutku społeczny

   Przybyłeś do Polski z armią czerwoną z poczuciem etnicznej obcości, wszystko zawdzięczasz socjalizmowi, więc poczytaj polskich autorów zamiast lenina i trockiego.

   • 19 7

  • Komusze myślenie

   Dlatego wedle ciebie słuszne było komunistyczne morderstwo na 17-latce? Może tatuś był sędzia albo prokuratorem stalinowskim? Może np. Pawła Jasienicę też trzeba było zamordować skoro potem wyszło że służył u Łupaszki?

   • 8 0

  • co ty wypisujesz kretynie?

   skończony ludku!

   • 1 0

  • arbni

   Ty lewacka kurko

   • 0 0

 • (4)

  Czemu nie we wrzeszczu? Przecież lokal kontaktowy tam miała.

  • 86 17

  • Może wspólny pomnik Walentynowicz i Inki?

   • 7 11

  • Inka miała również wsparcie Salezjanów a Salezjanie są w Gdansku na Oruni

   Cała inicjatywa jest mieszkańców Oruni więc dlatego nie Wrzeszcz ;)

   • 15 4

  • Dlaczego w Gdansku nie ma pomnika Dmowskiego (1)

   Stawia sie pomniki jakiejs Ince a głównego ideologa myśli NSZ jakoś sie nie uhonoruje

   • 8 8

   • ppomnik powinien byc

    we Wrzeszczu przy ulicy Dmowskiego, np. na tym zielonym skwerku blisko wiaduktu kolejowego miedzy Dolnym a Gornym W.
    Albo na rondzie przy GB.

    • 7 4

 • (19)

  A Pani Inka to czym zasłużyla się dla naszego regionu?

  • 81 223

  • (13)

   Co minusujecie ? Proszę mnie uświadomić.

   • 19 41

   • Poczytaj-sam się uświadom. (12)

    Rodzice nie pozwalają korzystać z google?

    • 40 14

    • (5)

     Znam biografie Pani Inki . Ale moim zdaniem to wypełniała rozkazy i za to pomnik?

     • 15 42

     • Jakie rozkazy? (4)

      Ona była sanitariuszką. Opatrywała nie tylko rannych z brygady Łupaszki, ale i rannych w czasie akcji przeciwników - Milicjantów! A te zwyrole ją zamordowali strzałem w głowę tylko za to, że nie chciała zdradzić i miejsca stacjonowania brygady Łupaszki.

      • 38 14

      • (1)

       To jako członkini AK nie miała przełozonych ? Była anarchistką i samowolke odwalała? Bredzisz!

       • 14 24

       • anarchia to porządek taki

        Gdzie ludzie są wolni jak ptaki.

        • 5 5

      • Sanitariusz rozkazow nie otrzymuje? (1)

       Poza tym, jesli naprawde byla sanitariuszka, to to zaden aniol nie byl tylko swoja robote robila. Podniecanie sie udzielaniem pierwszej pomocy przeciwnikowi jest typowe dla tych, co tego nigdy nie robili. Przeciwnikowi jest latwiej niz swoim.

       • 10 20

       • Sam pewnie też masz ciężką pracę związkowca i wielokrotnie "narażasz się" rządowi,

        paląc opony i dmuchając w gwizdek, więc zazdrość zżera, że pomnika nie masz... jeszcze. Jak jedynie słuszna i polska partia dojdzie do władzy to kto wie...

        • 3 1

    • (5)

     Mam lepsze źrudła historyczne niż google .

     • 4 30

     • (1)

      Za to słownik ortograficzny masz kiepski.

      • 37 1

      • a ty nie masz głowy tylko głufkę

       • 2 12

     • Jakie te zrudła michu. (2)

      Pewnie ucha nadstawiałeś jak tata z kumplem po pijaku coś belkotali.

      • 13 8

      • (1)

       Nie uznaję rodziny od strony ojca .Przykro mi :-D

       • 6 10

       • Nikogo nie interesują twoje problemy rodzinne.

        Ani twoje zdanie na temat Inki.

        • 4 1

  • milcz !

   • 8 8

  • (2)

   wystawila debskiego baraninie.

   • 7 2

   • wystawiła Debskiego? (1)

    Jakiego Debskiego

    • 2 4

    • ministra sportu

     • 11 0

  • Propagowaniem kawy z polskich zbóż

   • 5 2

 • Obie wersje sa OK. (1)

  Ciesze sie, ze wreszcie pomnik zostanie odsloniety.

  • 76 55

  • Też tak uważam. Inicjatywa bardzo fajna. Miejsce też mi się podoba, bo jednak Inka była związana z Gdańskiem i należy jej się nasza pamięć, a o Oruni często władze miasta zapominają. Tak i w sumie było w tym wypadku. Dopiero mieszkańcy musieli wyjść z inicjatywą pomnika...

   • 9 9

 • Wspaniala postac, bohaterka! (2)

  Ale dlaczego pomnik nie we Wrzeszczu?

  • 90 50

  • Bo tam już stoi Anka

   • 7 7

  • Bo to inicjatywa mieszkańców Oruni

   • 11 4

 • Paskudny (1)

  A szkoda bo Inka była ładna dziewczyna. Zasłużyła na coś ładniejszego.

  • 148 15

  • ladna?

   Z tą zdeformowaną szczęką?

   Ja rozumiem, że już jest drugą lady Marion, ale w tym wypadku zachowały się zdjęcia bohaterki...

   • 5 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane