Fakty i opinie

stat

Kontrowersyjna przebudowa w kamienicy w śródmieściu Gdańska

Poszerzenie otworu drzwiowego w kamienicy przy Długim Pobrzeżu jest bardzo widoczne, gdyż narusza ozdobny obrys dawnych drzwi. Nad drzwiami widoczny maszkaron przedstawiający właściciela budynku.
Poszerzenie otworu drzwiowego w kamienicy przy Długim Pobrzeżu jest bardzo widoczne, gdyż narusza ozdobny obrys dawnych drzwi. Nad drzwiami widoczny maszkaron przedstawiający właściciela budynku. fot. Michał Stąporek/trojmiasto.pl

Przebudowa drzwi w kamienicy nad Motławą zobacz na mapie Gdańska wzbudziła wiele emocji wśród mieszkańców Gdańska. Tym bardziej, że dotyczy ona mieszkania znanego architekta.Czy przeszkadza ci prowizoryczna wymiana drzwi w tym budynku?

tak, w takim miejscu nie powinno to tak wyglądać

72%

nie, to zaplecze budynku, mało kto tu zagląda

28%
"Architekt płakał, jak projektował", "Takie rzeczy tylko w Rosji" - w sieci jest sporo stron czy profili, na których zamieszczane są zdjęcia z nieprofesjonalnych przeróbek lub spartaczonych prac budowlanych.

Zwykle przedstawiają one budynki i miejsca z Azji lub wschodniej Europy, gdzie specyficzna kultura techniczna i pełna inwencji zaradność domorosłych architektów owocują rozwiązaniami niespotykanymi zazwyczaj w naszym kraju.

Ale zdarzają się także perełki z Polski. Na fejsbukowym profilu sympatyków Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej pojawiło się niedawno zdjęcie pokazujące kontrowersyjną przeróbkę w drzwiach kamienicy stojącej przy Długim Pobrzeżu w Gdańsku.

Widać na nim poszerzony otwór drzwiowy z nowymi drzwiami, które znacznie wystają poza ozdobny obrys poprzedniego wejścia do budynku.

Po publikacji tego zdjęcia na stronie zawrzało.

"To niemożliwe", "Co na Boga", "Brak mi słów" - to najłagodniejsze opinie z dyskusji, jaka rozgorzała pod opublikowanymi zdjęciami.

W dyskusji pojawiły się jednak głosy, tłumaczące wprowadzone w budynku zmiany.

"Z punktu widzenia przepisów jest to superpoprawne i superlegalne - poprzednie drzwi już na oko były za wąskie, a to chyba jest lokal usługowy. Pozostaje pytanie, czy jest [to - dop. red] ZALEGALIZOWANE - bo taką zmianę na terenie wpisanym do rejestru zabytków (sam budynek nie jest zabytkiem) trzeba uzgodnić z konserwatorem".

Sprawdziliśmy legalność tej przebudowy. Okazuje się, że konserwator wie o sprawie i wydał zgodę na remont.

- Oryginalne drzwi trafiły do renowacji i po jej zakończeniu wrócą na swoje miejsce. Konserwator zgodził się na to, ponieważ dotychczasowe utrudniały wejście do budynku jego mieszkańcom, osobom starszym - informuje Marcin Tymiński, rzecznik Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Pikanterii sprawie dodaje fakt, że drzwi prowadzą do budynku, w którym mieszka i przez lata pracował znany gdański architekt, Stanisław Michel, niezwykle zasłużony dla odbudowy historycznego śródmieścia Gdańska.

Tak wyglądały drzwi do budynku przy Długim Pobrzeżu przed i po remoncie. fot. Google Street View

Właściciela domu w obronę bierze jego przyjaciel, Andrzej Ługin. Jego zdaniem atak na architekta jest niesprawiedliwy i motywowany personalnie.

- Pies z kulawą nogą nie interesował się tymi drzwiami, które stały w tym miejscu przez 40 lat. Ale gdy właściciel oddał je do renowacji, spotkało się to z falą krytyki - komentuje Andrzej Ługin.
Dodaje, że za drzwiami wymontowanymi z domu Stanisława Michela stoi bardzo ciekawa historia. Można ją przeczytać i obejrzeć zdjęcia przedstawiające bliźniacze drzwi tutaj.

Wyjęte i oddane do renowacji drzwi, wrócą na swoje miejsce w styczniu przyszłego roku.

Stanisław Michel ma 90 lat. Postanowiliśmy oprzeć się na opiniach jego przyjaciela i nie angażować go w dyskusję o drzwiach prowadzących do jego kamienicy.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (250)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.