Fakty i opinie

stat

Kontrowersyjna przebudowa w kamienicy w śródmieściu Gdańska

Poszerzenie otworu drzwiowego w kamienicy przy Długim Pobrzeżu jest bardzo widoczne, gdyż narusza ozdobny obrys dawnych drzwi. Nad drzwiami widoczny maszkaron przedstawiający właściciela budynku.
Poszerzenie otworu drzwiowego w kamienicy przy Długim Pobrzeżu jest bardzo widoczne, gdyż narusza ozdobny obrys dawnych drzwi. Nad drzwiami widoczny maszkaron przedstawiający właściciela budynku. fot. Michał Stąporek/trojmiasto.pl

Przebudowa drzwi w kamienicy nad Motławą zobacz na mapie Gdańska wzbudziła wiele emocji wśród mieszkańców Gdańska. Tym bardziej, że dotyczy ona mieszkania znanego architekta.Czy przeszkadza ci prowizoryczna wymiana drzwi w tym budynku?

tak, w takim miejscu nie powinno to tak wyglądać

72%

nie, to zaplecze budynku, mało kto tu zagląda

28%
"Architekt płakał, jak projektował", "Takie rzeczy tylko w Rosji" - w sieci jest sporo stron czy profili, na których zamieszczane są zdjęcia z nieprofesjonalnych przeróbek lub spartaczonych prac budowlanych.

Zwykle przedstawiają one budynki i miejsca z Azji lub wschodniej Europy, gdzie specyficzna kultura techniczna i pełna inwencji zaradność domorosłych architektów owocują rozwiązaniami niespotykanymi zazwyczaj w naszym kraju.

Ale zdarzają się także perełki z Polski. Na fejsbukowym profilu sympatyków Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej pojawiło się niedawno zdjęcie pokazujące kontrowersyjną przeróbkę w drzwiach kamienicy stojącej przy Długim Pobrzeżu w Gdańsku.

Widać na nim poszerzony otwór drzwiowy z nowymi drzwiami, które znacznie wystają poza ozdobny obrys poprzedniego wejścia do budynku.

Po publikacji tego zdjęcia na stronie zawrzało.

"To niemożliwe", "Co na Boga", "Brak mi słów" - to najłagodniejsze opinie z dyskusji, jaka rozgorzała pod opublikowanymi zdjęciami.

W dyskusji pojawiły się jednak głosy, tłumaczące wprowadzone w budynku zmiany.

"Z punktu widzenia przepisów jest to superpoprawne i superlegalne - poprzednie drzwi już na oko były za wąskie, a to chyba jest lokal usługowy. Pozostaje pytanie, czy jest [to - dop. red] ZALEGALIZOWANE - bo taką zmianę na terenie wpisanym do rejestru zabytków (sam budynek nie jest zabytkiem) trzeba uzgodnić z konserwatorem".

Sprawdziliśmy legalność tej przebudowy. Okazuje się, że konserwator wie o sprawie i wydał zgodę na remont.

- Oryginalne drzwi trafiły do renowacji i po jej zakończeniu wrócą na swoje miejsce. Konserwator zgodził się na to, ponieważ dotychczasowe utrudniały wejście do budynku jego mieszkańcom, osobom starszym - informuje Marcin Tymiński, rzecznik Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Pikanterii sprawie dodaje fakt, że drzwi prowadzą do budynku, w którym mieszka i przez lata pracował znany gdański architekt, Stanisław Michel, niezwykle zasłużony dla odbudowy historycznego śródmieścia Gdańska.

Tak wyglądały drzwi do budynku przy Długim Pobrzeżu przed i po remoncie. fot. Google Street View

Właściciela domu w obronę bierze jego przyjaciel, Andrzej Ługin. Jego zdaniem atak na architekta jest niesprawiedliwy i motywowany personalnie.

- Pies z kulawą nogą nie interesował się tymi drzwiami, które stały w tym miejscu przez 40 lat. Ale gdy właściciel oddał je do renowacji, spotkało się to z falą krytyki - komentuje Andrzej Ługin.
Dodaje, że za drzwiami wymontowanymi z domu Stanisława Michela stoi bardzo ciekawa historia. Można ją przeczytać i obejrzeć zdjęcia przedstawiające bliźniacze drzwi tutaj.

Wyjęte i oddane do renowacji drzwi, wrócą na swoje miejsce w styczniu przyszłego roku.

Stanisław Michel ma 90 lat. Postanowiliśmy oprzeć się na opiniach jego przyjaciela i nie angażować go w dyskusję o drzwiach prowadzących do jego kamienicy.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (250)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.