Fakty i opinie

stat

Kontrowersyjna sprzedaż biletów w SKM

Drzwi do SKM mają nie być otwierane tzw. ciepłym guzikiem.
Drzwi do SKM mają nie być otwierane tzw. ciepłym guzikiem. SKM Trójmiasto/FB

Bilety sprzedawane "z ręki do ręki" i drzwi składu wciąż otwierane przyciskiem, a nie automatycznie - zdaniem naszego czytelnika w niektórych pociągach SKM środki prewencyjne, które mają zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem, nie zostały właściwie wdrożone. Przedstawiciele przewoźnika podkreślają, że każdy taki sygnał jest weryfikowany.Co w twoich nawykach zmieniły informacje o koronawirusie?

częściej myję ręce, ale używam po prostu wody z mydłem 46%
zacząłe(a)m nosić przy sobie żel antybakteryjny 12%
staram się nie dotykać klamek i poręczy 25%
nie zmieniłe(a)m swoich nawyków 17%
zakończona Łącznie głosów: 1862
Z ostatnich badań amerykańskich naukowców, które przytacza portal polityka.pl, wynika, że koronawirus na różnych powierzchniach może przetrwać od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin.

Eksperci wyliczają, że wirus wywołujący COVID-19 na plastiku i stali nierdzewnej "przeżywa" nawet do 72 godzin, na papierze - do 24 godzin, a na miedzi - do 4 godzin.

Między innymi dlatego w trójmiejskiej komunikacji miejskiej wprowadzono zmiany i obostrzenia: we wszystkich trolejbusach, autobusach i tramwajach nie można kupić już biletów bezpośrednio u kierowcy lub motorniczego.

Zarówno ZTM Gdańsk i ZKM Gdynia nakazało kierującym pojazdami otwieranie wszystkich drzwi bez potrzeby sygnalizowania tego przez pasażerów tzw. ciepłym guzikiem. Pojazdy są także dezynfekowane.

Podobne rozwiązania wprowadzono również w składach SKM.

Jednak zdaniem pana Pawła, który zgłosił się do naszej redakcji, mimo zapewnień przedstawiciela przewoźnika kolejowego, "antykoronawirusowe" zasady nie zawsze są przestrzegane.

Bilety "z ręki do ręki" i drzwi otwierane "na guzik"?Nasz rozmówca wymienia, że w składzie SKM, którym podróżował, bilety sprzedawane były przez konduktora, który nie miał rękawiczek, a kontrolerzy sprawdzali je, biorąc od podróżnych do ręki - również w przypadku gdy znajdował się on na telefonie. Co więcej - drzwi do składu trzeba było "ręcznie" otworzyć przyciskiem.

- Automaty biletowe i kasy wciąż sprzedają bilety, podobnie jak i kierownicy pociągów. Wiemy, że nie wszyscy mają smartfony lub komputery, dlatego pozostawiliśmy taką możliwość zakupu biletów. W takich przypadkach, w miarę możliwości, zachęcamy do posługiwania się kartami płatniczymi - komentuje Tomasz Złotoś, rzecznik SKM.
Podkreśla, że skargi na nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa przez załogi pociągów są weryfikowane.

SKM: to zabezpieczenie układu klimatyzacji- Od tygodnia drzwi w pociągach trójmiejskiej SKM są otwierane przez obsługę pociągu. Zdarza się jednak, że w najnowszych pojazdach elektrycznych (Impulsach) i szynobusach używanych na tzw. liniach PKP, które są wyposażone w klimatyzację, jeżeli przez dłuższy czas nikt nie wsiada ani nie wysiada, drzwi zamykają się automatycznie i aktywują się przyciski otwierania drzwi. Takie zabezpieczenie układu klimatyzacji wprowadzili producenci pojazdów - tłumaczy przedstawiciel przewoźnika.
Koronawirus - na czym polega 14-dniowa kwarantanna?

Zauważa przy tym, że wpływały skargi od podróżnych jeżdżących szynobusami na liniach PKP, ale po ich sprawdzeniu okazało się, że większość z nich dotyczyła pociągów innego przewoźnika.

Żele antybakteryjne, rękawiczki i maseczki dla pracowników SKMTomasz Złotoś zapewnia ponadto, że pracownicy PKP SKM, mający bezpośredni kontakt z podróżnymi, zostali wyposażeni w żele antybakteryjne, maseczki i jednorazowe rękawiczki.

Z kolei kierownicy pociągów, kontrolerzy biletów i kasjerzy przy sprzedaży biletów otrzymali polecenie, aby ograniczyć kontakt fizyczny z przedmiotami podawanymi przez podróżnych (dokumenty przewozu, bilety, karty miejskie, karty płatnicze itp.).

Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w Trójmieście- Podróżnych prosimy, by okazywali bilet w taki sposób, aby pracownik mógł stwierdzić ważność takiego dokumentu bez brania go do ręki. Zachęcamy pasażerów do ograniczenia używania gotówki. Zalecamy kupowanie biletów przede wszystkim przez aplikacje w telefonach i internet - podsumowuje rzecznik SKM.

Na nagraniu czytelnika widać skład SKM, którego drzwi są zamknięte, a przycisk świeci się na zielono.