• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kontrowersyjna uchwała ws. Rad Dzielnic przyjęta

Ewelina Oleksy
26 listopada 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 
Na sali obrad obecna była tylko przewodnicząca Agnieszka Owczarczak. Listopadowa sesja odbywała się w formule zdalnej. Na sali obrad obecna była tylko przewodnicząca Agnieszka Owczarczak. Listopadowa sesja odbywała się w formule zdalnej.

Nie pomogły apele o wycofanie druku z porządku obrad i protesty dzielnicowych radnych. Głosami klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska na czwartkowej sesji przyjęto budzącą kontrowersje uchwałę ws. powołania tzw. konwentów makrodzielnic.Jak oceniasz decyzję o przyjęciu uchwały, która wzbudza sprzeciw Rad Dzielnic?

21 radnych za, 12 przeciwko, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Tym samym uchwała ws. konwentów makrodzielnicowych została przyjęta na czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska. Przeciwko głosował cały Klub PiS, wstrzymał się radny WdG. Uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

Konwenty makrodzielnic mają być nowym ciałem doradczym. Jak wskazują miejscy radni, będzie to "forum dyskusji pomiędzy radnymi dzielnic, radnymi miasta i przedstawicielami prezydenta w sprawach związanych z inwestycjami w dzielnicach".

W jednym konwencie będzie kilka dzielnic i miejscy radni oraz urzędnicy. Wszyscy będą mieli prawo wypowiadać się na temat budżetów innych jednostek pomocniczych. Zdaniem dzielnicowych radnych to zamach na ich autonomię i upolitycznienie rad.

Dlatego uchwała w tej sprawie, jak i sposób jej procedowania - bez szerokich konsultacji społecznych, budziła spore protesty. Pojawiły się też apele, żeby druk wycofać z czwartkowej sesji. Ale jego autorzy - Klub Koalicji Obywatelskiej - naciskali, by głosowanie odbyło się już teraz. Do uchwały o konwentach wprowadzili jednak zmiany.

W ramach autopoprawek:
 • zmniejszono liczbę konwentów z 13 do 10; ich podział uwzględnia podział na okręgi wyborcze;
 • zrezygnowano z głosowania przez konwent makrodzielnicowy opinii dot. wydatków inwestycyjnych Rad Dzielnic; zamiast głosowania opinie wyrażane przez członków konwentu będą ujmowane w protokole z posiedzenia;
 • gdy przedmiotem posiedzenia konwentu makrodzielnicowego będzie sprawa związana również z inną dzielnicą, będą zapraszani przedstawiciele tej dzielnicy.


Szczegółowe wyniki głosowania ws. druku 772. Szczegółowe wyniki głosowania ws. druku 772.


Burzliwa i długa dyskusja na sesjiGłosowanie poprzedziła długa, trwająca kilka godzin dyskusja. Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący Klubu KO, tłumaczył, że konwenty mają służyć "zacieśnieniu współpracy".

- Ten druk spotkał się z szeregiem pytań i wątpliwości w październiku. Daliśmy sobie miesiąc na zebranie opinii. Staraliśmy się z nich wyłuskać to, co dotyczy meritum sprawy. Te uwagi zebraliśmy i w istotnej części je uwzględniliśmy, wprowadzając autopoprawki. Od początku mieliśmy w tej sprawie jak najlepsze intencje, wsłuchaliśmy się w obawy - przekonywał, referując uchwałę Śpiewak-Dowbór.

Rady Dzielnic w TrójmieścieKazimierz Koralewski, szef Klubu PiS już na początku sesji stwierdził, że ta uchwała to "decyzja o degradacji Rad Dzielnic".

- Te projekty można podsumować słowami: precz z Radami Dzielnic, bo teraz będą decydować konwenty. Konkluzją po dyskusji na forum Rad Dzielnic i w przestrzeni publicznej jest to, że z tymi projektami uchwał nie powinniśmy się w ogóle spotkać. Precz z makrokonwentami, precz z makrodzielnicami! - powiedział Koralewski.
- Sposób procedowania tego druku jest skandaliczny. Powstał projekt przygotowany pośpiesznie, z intencją, że musi być jak najszybciej przyjęty. Pytanie dlaczego, po co wprowadzać to na siłę?! - mówił Przemysław Majewski, radny PiS - Nie ma żadnych rzeczowych argumentów za tym, że pomysł konwentów jest słuszny i potrzebny.
Radny PiS Piotr Gierszewski złożył formalny wniosek o odesłanie druku do prac komisji, ale nie został on przyjęty.

Karol Ważny, radny KO i przewodniczący Komisji doraźnej ds. Reformy Jednostek Pomocniczych, odpierał zarzuty.

- Uważamy, że to rozwiązanie będzie służyło współpracy i przeciąganie dyskusji o kolejne tygodnie czy miesiące w tej sprawie nie ma sensu. Należy te dyskusje przenieść z teorii w praktykę - zaznaczył.
Radni KO stwierdzili też, że "strach radnych dzielnic jest irracjonalny".

 • Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący Klubu KO na zdalnej, listopadowej sesji.
 • Kazimierz Koralewski, przewodniczący Klubu PiS na zdalnej, listopadowej sesji Radzie Miasta.
Głos podczas sesji zabrali też przedstawiciele Rad Dzielnic.

- Rada Dzielnicy Oliwa negatywnie zaopiniowała ten projekt, bo ta uchwała wyszła z jednego klubu partyjnego, a nie z powołanej do tego komisji, pominięto rzetelne konsultacje. To forma przepychania wygodnych dla władzy przepisów, jak w Sejmie. Tak być nie powinno. Rady Dzielnic tej uchwały nie chcą. Ignorujecie po raz pierwszy w historii zgodny sprzeciw Rad Dzielnic. To fatalne podwaliny do współpracy w przyszłości - zwracał się do miejskich radnych Tomasz Strug, przewodniczący zarządu dzielnicy Oliwa.
Strug zawnioskował o zdjęcie druku z obrad sesji i skierowanie ich do prac w komisji.

W podobnym tonie wypowiadał się m.in. Krzysztof Skrzypski, przewodniczący zarządu Przymorze Wielkie.

Dzielnicowi radni: "królik z kapelusza", "koń trojański"- Druk 772 pojawił się jak królik z kapelusza. To zamach na obywatelskość, partycypację społeczną, symbol antysprawiedliwości społecznej - stwierdził Skrzypski, prosząc o wycofanie druku.
Głos na czwartkowej sesji zabrali przewodniczący zarządów dzielnic, którzy apelowali o wycofanie uchwały. Wśród nich był Krzysztof Skrzypski (z lewej), Maximilian Kieturakis (z tyłu) i Tomasz Strug (z przodu). Głos na czwartkowej sesji zabrali przewodniczący zarządów dzielnic, którzy apelowali o wycofanie uchwały. Wśród nich był Krzysztof Skrzypski (z lewej), Maximilian Kieturakis (z tyłu) i Tomasz Strug (z przodu).
Dzielnicowi radni, którzy zabierali głos na sesji, nazywali projekt "koniem trojańskim, którego pełnej zawartości jeszcze nie znają".

- Nie ufamy czystości intencji autorów tej uchwały, którzy prą po trupach do celu - mówiła Halina Królczyk, przewodnicząca zarządu dzielnicy Wrzeszcz Dolny.
Dzielnicowi radni apelowali też o zorganizowanie panelu obywatelskiego ws. uchwały o konwentach.

Prezydent nie wniosła uwag do uchwałyPrezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz jeszcze przed sesją na piśmie poinformowała, że nie wnosi uwag do uchwały, która wzbudza protesty. Rozczarowało to dzielnicowych radnych, którzy liczyli na jej wsparcie.

Stanowisko prezydent Gdańska wobec uchwały o powołaniu konwentów makrodzielnic. Stanowisko prezydent Gdańska wobec uchwały o powołaniu konwentów makrodzielnic.
- Zwracam uwagę na niepewność rodzącą się wśród interesariuszy ze względu na nowość takiego rozwiązania. Dlatego będzie trzeba dołożyć wszelkich starań, by działania konwentów były transparentne i służyły interesowi lokalnej społeczności - zaznaczyła.
Na sesji prezydent Gdańska podtrzymała stanowisko zawarte w powyższym piśmie.

- Obraz tego druku o konwentach może budzić niepokój, ale każda zmiana zawsze wywołuje niepokój. Chciałabym, żebyśmy mogli sobie wzajemnie zaufać i spróbować. Dajmy sobie szansę współpracy, nie wzbraniajmy się, uderzając w głośne tony, że to odbieranie komuś wolności czy przywilejów - powiedziała Dulkiewicz.
Na czwartkowej sesji radni przyjęli też uchwałę wprowadzającą zmiany w przyznawaniu honorowego obywatelstwa. Szczegóły tej uchwały opisywaliśmy już w październiku. Przeciwko jej przyjęciu zagłosował cały Klub PiS.

Miejsca

Opinie (157) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (7)

  "Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz jeszcze przed sesją, na piśmie poinformowała, że nie wnosi uwag do uchwały, która wzbudza protesty."
  "ale każda zmiana zawsze wywołuje niepokój. Chciałabym, żebyśmy mogli sobie wzajemnie zaufać i spróbować."
  I wszystko w temacie moi drodzy i kochani,wszystko po staremu,dla mieszkańców)Tzw klasyczne masło maślane,sympatyczne i miłe.Od włodarza takiego dużego miasto powinno się wymagać jedynak trochę więcej zdecydowana,twardey ręki i prawdziwej walki o swych mieszkańców.Ale co ja tam szary Kowalski mogę o tym wiedzieć....Czuway!

  • 145 7

  • Nie niech (1)

   Kozbiał rządzi i ustWia tablice po 500 pln wszedzie zeby mieszkancy qiedzieli gdzie ich dzielnia, jakeś kuriozummmmm!

   • 4 3

   • I bardzo dobrze robi!

    Niech słoiki wiedzą, gdzie są granice ich dzielnicy.

    • 4 0

  • już PIS prowadzi rządy twardej ręki, chcesz taki styl rządzenia przenieść do Gdańska?

   • 3 11

  • (3)

   Nie ma juz miejsca dla tych co glosowali za na ulicach Gdańska.
   nie pozostana bezkarni. Bo ich czas juz sie konczy. odszukajmy ich dane, ich rodzin i firm.

   nie bedzie litosci cala lista imienna jest tych co to glosowali teraz idziemy pod ich domy i biura i pokazmy co o nich sadzimy. Jestesmy wkurwieni!!!! Nie ma juz miejsca dla tych co glosowali za na ulicach Gdańska.

   nie pozostana bezkarni. Bo ich czas juz sie konczy. odszukajmy ich

   dane, ich rodzin i firm.

   zapisujcie ich dane, ich rodzin i firm

   • 6 2

   • Ale boli oderwanie od koryta!

    • 3 4

   • (1)

    Tobą powinni się zainteresować, tylko nie jestem pewny jakie służby. A może każda troszeczkę.

    • 3 1

    • to nie warszawa

     • 0 0

 • (1)

  "Konwenty makrodzielnic mają być nowym ciałem doradczym. Jak wskazują miejscy radni, będzie to "forum dyskusji pomiędzy radnymi dzielnic, radnymi miasta i przedstawicielami prezydenta w sprawach związanych z inwestycjami w dzielnicach".

  Kolejne mnożenie bytów, rozrost biurokracji, strata cennego czasu i koszt.
  Jak w typowej komunie kolejny komitet, rada i plenum :D

  • 141 5

  • Radni miejscy za udział w kolejnych forach dyskusyjnych dostaną kasę?

   • 5 0

 • "Geniusze" rządzą...

  To i ich uchwały są równie zadowalające lokalną społeczność;) Myślą tylko o sobie a nie o mieszkańcach:) Szkoda, że ludzie nie potrafią tego obiektywnie ocenić:) A wszystko opiera się na niskich lotów emocjach.... Polityka trzymania stołka za wszelką cenę;)

  • 107 4

 • tak też przechodzą sprwy szkodliwe dla mieszkańców,

  zresztą przykład idzie z góry tam też mówią "przecież wybraliście nas demokratyczną większością". A w podtekście kasa i władza absolutna.

  • 65 4

 • Miasto z dykty (3)

  a wytykają Pisowi takie działania.... Co za hipokryzja

  • 152 8

  • Hipokryzją jest również wytykanie UM tego co PiS sam robi, zwłaszcza przez wyborców PiS. (2)

   • 3 37

   • co ty nie powiesz?

    rada miasta to ci sami ludzie u wladzy juz druga dekade.
    A gdzie pis rzadzi w Gdansku kiedy?

    • 39 0

   • Ale mądrość ....

    Hipokryzja to hipokryzja i koniec :) Rozumu życzę

    • 20 0

 • Ostatni bastion normalności. (1)

  • 6 82

  • nie pozostana bezkarni. Bo ich czas juz sie konczy. odszukajmy ich

   dane, ich rodzin i firm.

   nie bedzie litosci cala lista imienna jest tych co to glosowali teraz

   idziemy pod ich domy i biura i pokazmy co o nich sadzimy. Jestesmy

   wkurwieni!!!! Nie ma juz miejsca dla tych co glosowali za na ulicach

   Gdańska.

   • 9 2

 • Po co.. (1)

  dyskusja, konsultacje, zrobili co chcieli..
  Jeszcze tylko kilka miesięcy,,,,
  wytrzymamy...

  • 76 7

  • Jakich miesięcy? Lat!

   Jeszcze im o rok wydłużyli kadencję!

   • 9 0

 • WdG i gdańska KO to działa tak samo jak PiS (3)

  Też wszystko przepychają kolanem, a jak się broń Boże z nimi nie zgadzasz to jesteś wywrotowiec, bo jedna jest racja, i oni ją mają. Tfu!

  • 97 10

  • zupelnie inaczej

   gdyby rzadzil jak pis tyle anomali nie byloby ignoropwanych w miescie.
   Pis opera sie na demokracji. Tutaj nawet gl;osu mieszkanca nie chca sluchac.

   • 14 0

  • wiesz, ze wdg to jest prywatna organizacja?

   nawet PO sie zorientowalo.

   • 12 0

  • NO.... bardzo obywatelska ta Koalicja Obywatelska. Obywatelska jak diabli.

   • 9 0

 • (8)

  Ale mi wstyd ze głosowałam na Dulkiewicz

  • 150 10

  • Gdzie był Twój rozum wtedy?

   Bujał w chmurkach?

   • 23 0

  • trochę za późno na wstyd przecież to wychowanka poprzedniego

   • 15 1

  • Mnie też.

   Pani Prezydent kompletnie nieobecna i głucha na głos Rad Dzielnic.

   • 22 0

  • (1)

   Jeszcze 3 lata trzeba będzie wytrzymać....

   • 8 0

   • sam sobie wytrzymaj!! pojdziemy im popisac domy i biura oraz urzedy

    w koncu to ich metody walki demokratycznej.

    • 9 2

  • i co z tego za 3 lata też na nią zagłosujesz, idę o zakład!. Znowu nas podzielą i ludzie wybiorą jak zwykle

   i co z tego za 3 lata też na nią zagłosujesz, idę o zakład!. Znowu nas podzielą i ludzie wybiorą jak zwykle. Bo.... tak ładnie mówi, Gdańsk się nie zawalił więc może nie jest taka zła. Jak mawia jej kolega z KO: ciemny lud to kupi,. W sumie ma racje :(

   • 11 0

  • Szczesc boze to sabotaz, a nie kontrkandydat. Jego start dodal glosow Dulczesie.

   • 5 0

  • I słusznie!

   • 3 0

 • Najważniejsze, że nie wygrał PiS.

  • 20 92

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane