Fakty i opinie

Pocztą głosowało mniej osób, niż deklarowało. Ważne terminy przed drugą turą

Najnowszy artukuł na ten temat

Rafał Trzaskowski ogłosił w Gdyni stworzenie ruchu społecznego

Jak informuje PKW, nie ma oddzielnych danych dotyczących wyników głosowania korespondencyjnego. Wszystkie głosy "kopertowe" trafiały do urn z głosami oddanymi w lokalach.
Jak informuje PKW, nie ma oddzielnych danych dotyczących wyników głosowania korespondencyjnego. Wszystkie głosy "kopertowe" trafiały do urn z głosami oddanymi w lokalach. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Można się jeszcze dopisywać do spisu wyborców i składać wnioski o zaświadczenia umożliwiające głosowanie w dowolnym miejscu w kraju. To drugie muszą zrobić osoby, które chcą w drugiej turze zagłosować gdzie indziej niż w pierwszej. Małe zainteresowanie głosowaniem korespondencyjnym, o którym informowaliśmy przed pierwszą turą wyborów, okazało się jeszcze mniejsze: do urn wróciło mniej kart, niż ich wydano. Sprawdziliśmy, ilu mieszkańców Trójmiasta ostatecznie oddało głos "kopertowo" i ilu chce to zrobić w drugiej turze, która odbędzie się 12 lipca.Jak będziesz głosować w drugiej turze?

korespondencyjnie 6%
tradycyjnie, w lokalu wyborczym 86%
nie wezmę udziału w głosowaniu 8%
zakończona Łącznie głosów: 1138
Termin zgłoszeń ws. wyborów korespondencyjnych minął o północy we wtorek, 30 czerwca. Ale jest jeszcze czas, by dopisać się do spisu wyborców lub odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy w czasie drugiej tury będą np. w urlopowej trasie. Muszą je mieć także ci, którzy w drugiej turze chcą głosować gdzie indziej niż w pierwszej. Bo dwa razy podczas jednych wyborów do spisu wyborców dopisać się nie można.

Druga tura wyborów. Ważne terminyW drugiej turze wyborów zmierzą się kandydat PiS Andrzej Duda z kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim.

Oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich w PolsceNie można już zgłosić chęci głosowania korespondencyjnego. Można się za to dopisać do spisu wyborców - termin mija 7 lipca.

- Do spisu wyborców w Gdańsku dopisało się 24 114 osób, w tym 21 354 to osoby, które dopisały się przed pierwszą turą. Co ważne, są one już automatycznie dopisane do spisu na drugą turę. W takim przypadku nie trzeba ponownie składać wniosku - podkreśla Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu. - Dopisywać do 7 lipca muszą się tylko osoby, które nie brały udziału w pierwszej turze, a chcą zagłosować w drugiej.
Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Nie można dwa razy dopisać się do spisu wyborcówCo ważne, jeśli ktoś w pierwszej turze dopisał się do spisu wyborców np. w jednej z kaszubskich gmin, to w drugiej nie może się "przepisać" do Trójmiasta. Takie osoby mogą natomiast odebrać zaświadczenie uprawniające do głosowania w dowolnym miejscu w Polsce. Trzeba je jednak odebrać w urzędzie miasta, w którym głosowaliśmy w pierwszej turze. Termin odbioru zaświadczeń mija 10 lipca.

Druga tura. Skorzystaj z e-usług wyborczych

Wszystko dlatego, że w jednych wyborach do spisu wyborców można dopisać się tylko jeden raz. Zmiana miejsca głosowania po dopisaniu się do spisu przed I turą możliwa jest tylko po pobraniu zaświadczenia o prawie do głosowania.

Wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania

W Gdyni do 7,4 tys. wniosków o dopisanie do spisu w pierwszej turze dotychczas przybyło ok. 700 dodatkowych.

Kolejka chętnych w Gdyni po zaświadczenia o prawie do głosowania. Film z ostatniego wtorku


W Sopocie do spisu wyborców dopisało się już 340 osób, a 106 osób pobrało zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnym miejscu kraju.

Czytaj też: Kolejki przed lokalami i wysoka frekwencja. Relacja z niedzieli wyborczej w Trójmieście

Wnioski o wydanie zaświadczenia można składać do 10 lipca. Osoby, które złożyły taki wniosek przed pierwszą turą, automatycznie otrzymały dwa zaświadczenia. Lipcowy termin dotyczy tylko osób, które potrzebować będą takiego dokumentu wyłącznie na 12 lipca.

PKW nie liczyła oddzielnie głosów oddanych korespondencyjnieJeśli ktoś liczył na to, że dowie się, jakie są wyniki głosów oddanych wyłącznie korespondencyjnie, to nie ma na to szans.

Porozmawiaj o polityce i wyborach na naszym forum- Nie zbieramy osobno danych co do wyników głosowania korespondencyjnego. PKW publikuje jedynie, ile osób głosowało korespondencyjnie, ale karty z głosowania korespondencyjnego były wrzucane do urn wyborczych i liczyło się je razem z innymi, zbiorczo. Dlatego nie ma fizycznej możliwości, by ustalić wyniki głosowania korespondencyjnego - informuje Mariusz Nowicki, komisarz wyborczy w Gdańsku I.
Mariusz Szpaczyński, naczelnik Wydz. Organizacyjnego w gdyńskim magistracie, dodaje:

- Głosowanie jest tajne, w związku z tym nikt nie może wiedzieć, jakie są wyniki głosowania korespondencyjnego w kraju. Co innego w niektórych krajach za granicą, gdzie głosowanie może przebiegać we wskazanych obwodach wyłącznie korespondencyjnie. W tych obwodach, w których głosowanie przebiegało wyłącznie korespondencyjnie, można poznać wyniki głosowania korespondencyjnego na stronie PKW - mówi Szpaczyński.

Ile osób w Trójmieście głosuje korespondencyjnie?W Gdyni obecnie wprowadzono do systemu 1570 wniosków dotyczących głosowania korespondencyjnego. Dodatkowych ponad 100 jest weryfikowanych.

W pierwszej turze w Gdyni przygotowano 1404 pakiety korespondencyjne.

- Liczba kart wyjętych przez komisje z kopert głosowania korespondencyjnego wynosi 1299 - informuje naczelnik Szpaczyński.

Mieszkańcy Trójmiasta wybrali tradycyjną formę głosowania. Przed komisjami tworzyły się kolejki

W Gdańsku jest obecnie 2,8 tys. zgłoszeń głosowania korespondencyjnego - w tym 2352 zgłoszenia złożone przed pierwszą turą głosowania.

W Sopocie chęć głosowania korespondencyjnego przed drugą turą zgłosiło 46 osób. Zgłoszenia są w trakcie weryfikacji.

- Chęć głosowania korespondencyjnego przed pierwszą turą zgłosiły 373 osoby. Po zakończeniu weryfikacji sześć spośród tych osób zrezygnowało z tej formy wyborów. Urząd wysłał w sumie 367 pakietów. Zwróconych zostało 347 kopert. Jedna z kopert wróciła z adnotacją, że wyborca zmarł - informuje Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.

Opinie (443) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.