Fakty i opinie

Korki na Fikakowie: policjanci pomagają czy przeszkadzają?

Najnowszy artukuł na ten temat

Sygnalizacja świetlna sposobem na korki na Fikakowie

Policjanci sterujący ruchem podczas remontu ul. Gryfa Pomorskiego twierdzą, że nie mogą faworyzować części kierowców.
Policjanci sterujący ruchem podczas remontu ul. Gryfa Pomorskiego twierdzą, że nie mogą faworyzować części kierowców. fot. Joanna Kurkowska/Trojmiasto.pl

Remont ul. Gryfa Pomorskiego zobacz na mapie Gdyni w Gdyni coraz bardziej daje się we znaki nie tylko mieszkańcom osiedla Fikakowo, ale także osobom podróżującym ulicami Nowowiczlińską zobacz na mapie GdyniChwaszczyńską zobacz na mapie Gdyni. Mnożą się także uwagi do pracy policjantów sterujących ruchem.Czy uważasz, że mieszkańcy Fikakowa przesadzają, domagając się zwiększonej aktywności policji?

tak, ponieważ remont się niedługo skończy, a podczas prac drogowych zawsze są utrudnienia 33%
częściowo tak, bo to nie wina policjantów, że remont jest nieprzygotowany i przeprowadzany w złym terminie 25%
nie, ponieważ przy większym zaangażowaniu policji korki byłyby dużo mniejsze 42%
zakończona Łącznie głosów: 321
Problemy drogowe pojawiły się natychmiast po rozpoczęciu remontu ul. Gryfa Pomorskiego na początku września. Początkowo prace były planowane na wakacje, ale w budżecie miasta nie znalazły się wtedy pieniądze na ich rozpoczęcie. Drogowcy zajmując jeden pas ulicy praktycznie uniemożliwili wyjazd mieszkańcom na ul. Chwaszczyńską. O tym, że w ten dzień rozpocznie się remont, nie wiedzieli ani mieszkańcy, ani urzędnicy, którzy przyznali, że ustalenia z firmą MTM wykonującą pracę nie zakładały tak dużych zmian w ruchu.

Na miejsce zostali oddelegowani policjanci, którzy w godzinach porannych sterują ruchem na skrzyżowaniu ulic Górniczej zobacz na mapie Gdyni (prowadzi nią objazd) i Chwaszczyńskiej. Kierowcy twierdzą jednak, że nie zawsze zależy im na pomocy.

- Mimo znaku nakazu skrętu w prawo, pozwalają skręcić z ul. Górniczej w lewo - czyli zarazem rozładować znacznie korek. Wczoraj, dojeżdżając do skrzyżowania Górniczej z Chwaszczyńską, zobaczyłem tam policjantów tak jak codziennie od kilkunastu dni. Stali oni bezczynnie i przyglądali się jedynie samochodom. Skręciłem w lewo i w tym momencie jeden z policjantów nakazał zjechanie na chodnik, gdzie już stało inne auto spisywane przez drugiego policjanta. Otrzymałem mandat w wysokości 250 zł i pięć punktów karnych... za skręt w lewo - opowiada pan Jakub, nasz czytelnik.

Jak dodaje, nie pomogły tłumaczenia, że taki manewr pozwala rozładować gigantyczny korek.

- Gdzie jest sens i logika? Przez ostatnie dwa tygodnie codziennie rano policjanci kierując ruchem i rozładowując korek, pozwalają skręcać w lewo, a tymczasem dwójka funkcjonariuszy, którą miałem nieprzyjemność spotkać, zamiast zmniejszać utrudnienia, karze kierowców mandatami - uzupełnia pan Jakub.

Policjanci ze spokojem podchodzą do uwag, podkreślając, że kodeks drogowy jest czytelny i każdy kierowca powinien znać przepisy.

- Sytuacja przedstawiona przez czytelnika stanowi wykroczenie, ponieważ w przypadku gdy na skrzyżowaniu ruchem nie kieruje uprawniony funkcjonariusz, obowiązuje organizacja ruchu w oparciu o znaki pionowe i poziome. W tym wypadku chodzi o znak "nakaz jazdy w prawo". Policjanci zeszli ze skrzyżowania i widząc popełniane wykroczenia, zareagowali. Funkcjonariusze, pozwalając jechać samochodom z ul. Górniczej w lewo, muszą zatrzymywać na ten czas ruch na ul. Chwaszczyńskiej. Dzieje się to sporadycznie. Nie mogą faworyzować żadnej z ulic, dbając o płynność ruchu na wszystkich ulicach. - podkreśla Michał Rusak, rzecznik prasowy KMP w Gdyni.

Problemów na skrzyżowaniu jest więcej. O kłopotach z przejazdem mówią bowiem nie tylko wyjeżdżający z bloków na Fikakowie, ale także kierowcy, którym remont utrudnia podróżowanie pozostałymi ulicami.

- Sytuacja mieszkańców Dąbrowy i Wiczlina jest chyba jeszcze gorsza niż tych z Fikakowa. Podobnie jest z osobami zjeżdżającymi do Gdyni przez Chwaszczyno albo z obwodnicy zjazdem na ul. Chwaszczyńską. O ile wsparcie policyjne jest niewątpliwie pomocne w wypuszczaniu samochodów z Fikakowa, o tyle wpływa ono negatywnie na ruch na dalszym odcinku ul. Chwaszczyńskiej i "dopływów" do niej. Najdobitniejszym tego przykładem jest, że od ok. 7:20 samochody jadące w kierunku ul. Chwaszczyńskiej ustawiają się w korku sięgającym ul. Miętowej zobacz na mapie Gdyni - wyjaśnia pan Bartosz.

Na większe zmiany się nie zanosi, choć w ZDiZ zapewniają, że cały czas pracują nad tym, by jazda w okolicach remontu była jak najmniej uciążliwa. Z kolei policjanci potwierdzają, że będą nadal kierować ruchem na skrzyżowaniu w godzinach szczytu do zakończenia prac na ul. Gryfa Pomorskiego, które zaplanowano na koniec października.

Korek na gdyńskim Fikakowie można zaobserwować w każdy powszedni dzień.

Opinie (205) 2 zablokowane

 • zdecydowanie pomagaja (18)

  szczególnie gdy cwaniaki nie przestrzegają nakazu skrętu w prawo i blokują cały ruch.

  • 94 16

  • (10)

   co za paranoja to teraz mam jechać w prawo potem wciskać się na lewy pas i doczłapać się w korku do kolejnego skrzyżowania by tam zawrócić na właściwy kierunek ???? jak to ma niby usprawnić ruch?

   • 17 25

   • tak (1)

    do skrętu masz kilka metrów w dodatku bez świateł.
    ponadto łatwiej zjechać na lewy pas niż czekać na 4 wolne pasy aby włączyć się do ruchu. jeżeli to dla ciebie paranoja to proponuje odwiedzić psychiatrę.

    • 23 8

    • wcale nie jest łatwiej bo jak na chwaszczyńskiej jest ścisk to to łatwiej przejechać na wprost, bo jak nie ma miejsca za skrzyżowaniem to na nie nie wjeżdżasz, a jadąc w prawo dociskamy się jeszcze na zablokowany pas

     • 5 9

   • (7)

    wczoraj policja stała i kazała jechać w prawo, Ci co jechali do centrum ok, dla mnie gdy jadę w stronę obwodnicy też w miare ok, tylko to nie usprawnia ruchu na Chwaszczyńskiej - wystarczy, że staną min. 4 samochody do nawrocenia na kolejnym skrzyzowaniu i wtedy ruch na jednym pasie Chwaszczyńskiej tez jest zablokowany.
    Intryguje mnie jeszcze jedno - wszyscy krzyczą,że Fikakowo rano potęguje korki, bo policjanci faworyzują osiedle. A ja sie pytam skąd się biorą o wiele wieksze korki na Chwaszczynskiej od strony obwodnicy w godzinach popołudniowych po 16 oraz wieczornych. Od roku jeżdzę o tej samej godzinie z pracy od strony obwodnicy i wcześniej jechałam ok 15 min, a teraz gdy zaczął sie remont jadę ok. 30 min i policja tez wtedy nie kieruje, i nie ma takiego ruchu wyjazdowego z Fikakowa. Np. też. wczoraj ok. godz 19 też był korek od obwdnicy,z fiakowa wyjeżdzało parę samochodów. Chyba coś jest pozmieniane ze światłami, albo nie wiem co.

    • 9 1

    • odpowiedź jest prosta

     przez ciapy za kierownicą

     • 4 0

    • Przypominam, że to mieszkańcy Fikakowa nie chccą komunikacji miejskiej. (5)

     Chcą TYLKO samochodów - będą mieli TYLKO korki. Większość mieszkańców Dąbrowy wybiera trolejbus lub autobus. Ale jak 3/4 fikakowa musi dojechać swoją furą bo "z biedotą" trolejbusem nie pojadą to niech sobie stoją.

     • 13 2

     • (1)

      Ja z fikakowa nie jestem ale trolejbusami z zaszczanymi bezdomnymi jeździć nie mam ochoty. Całe liceum i studia jeździłem to wiem o czym mówię.

      • 3 2

      • Kurcze, przecież to jest Gdynia...

       ...miasto miodem i mlekiem płynące, więc o jakich zaszczanych trolejbusach piszesz?

       • 3 3

     • a skąd to wiesz, mają być u nas trajtki. Pewnie dlatego robią tę drogę

      • 0 0

     • (1)

      Pitol się. Mieszkam na fikakowie i co dzień dojeżdżam do pracy komunikacją miejską i pewnie cię zaskoczę, bo nie jestem jedyny. Ktoś stworzył jakieś idiotyczne plotki na temat fikakowa i jego mieszkańców a cały ciemnogród jak ślepy je powtarza

      • 2 1

      • nie masz co napisać użyj CAPS LOCKA! wtedy napewno napiszesz coś mądrego...

       • 0 0

  • co drugi kierowca skręca w lewo blokując zjazd z Fikakowa

   bardzo dobrze że wlepiają mandaty

   • 30 5

  • Zgadza się !! Kierowcy którzy jadą na wprost zamiast stosować się do znaku nakazu sketu w prawo blokują cały wyjazd innym użytkownikom drogi.

   • 18 3

  • (1)

   po godzinie 9 kiedy to policjanci schodzą ze skrzyżowania i odjeżdżają zaczyna się wolna amerykanka. Kierowcy już bez skrępowania łamią przepisy i jadą na wprost do Chwaszczyńskiej a później w lewo. Znak nakazu jazdy w prawo przestaje obowiązywać po 9 rano. Może by tak postawić patrol w okolicy Neste24 ?

   • 11 2

   • W okolicach 7 rano też policji nie uświadczysz, więc też szał ciał i w ogóle każdy jedzie gdzie chce oraz jak chce.

    Z tego miejsca dziękuję wszystkim wpuszczającym na Chwaszczyńską i szacunek za cierpliwość, bo dojazd od Polifarbu jest paskudny zarówno rano, jak i popołudniu

    • 2 0

  • BRAWO POLICJA !!! (1)

   Przez takich jak wielce obużony Pan Jakub WSZYSTKO STOI !!! Gdzie SENS I LOGIKA ??? Zamiast elegancko skręcić w prawo w Chwaszczyńską wykorzystując odstępy na prawym pasie Chwaszczynskiej to stoi TAKI Pan JAKUB i blokuje całą Górniczą dopóki pojazdy na Chwaszczynskiej się nie zatrzymają i go nie puszczą bo przecież on się pewnie spieszy i ma gdzies oznakowanie i to że blokuje całą resztę za nim !!! Jakby każdy stosował się do znaku to i Górnicza by powoli jechała i Chwaszczyńska, ale po co skoro taki PAN JAKUB chce jechać w lewo i woli blokować innych. Przy okazji dziwna reakcja. Pan Jakub złamał przepisy dostał mandat i ma pretensje do całego świata aż musiał o tym napisać :-)
   P.S Jakby nie policjanci to przez takich jak PAN JAKUB rano nigdy nie wyjechałbym do pracy !!!!

   • 24 2

   • a tu nie masz racji

    Jezeli chwaszczynska do gorniczej stoi na swiatlach to mozna zostawic przejazd dla pare samochodow skrecajacych w lewo a oni sobie dadza rade wjechac w kierunku obwodnicy.

    • 0 1

  • od czego do k... nędzy jest policja??? w Polsce WYŁĄCZNIE od wystaeiania mandatów

   o czym świadczy pytanie w ankiecie, to normalne że policja powinna być przy każdym remoncie w newralgicznych miejscach i sterować ruchem co w tym w ogóle dziwnego?!

   • 1 7

 • EEE tam ! To sa obrzeza i biedna czesc Gdyni wiec tam zawsze jecza !!!!!!!!! (25)

  Tam mieszkaja najbiedniejsi gdynianie wiec im zawsze zle . Ta sa patologiczne obrzeza gdyni zamieszkiwane przez zurlandie , bezrobotnych i dresiarstwo wiec nie ma co sie nimi przejmowac !!!!!!!!!!!!!!!! tam zawsze jeczeli i jecza co by im nie robic .

  • 32 133

  • Odezwał się mieszkaniec willowej dzielnicy Chylonia :)

   • 43 8

  • to jest biedna część Gdyni? (6)

   mieszkasz wogóle w Gdyni? czy moze zamieszkujesz eksluzywne tereny Gdyni-Chylonia, Cisowa

   • 37 6

   • może mieszka na działkach w redłowie ?

    • 25 3

   • oczywiscie ze to jest biedna czesc gdyni ! a niby co tam jest ? (3)

    blokowiska i blokernia czyli dziadowo . Nawet na fotce widac zwykly blok wiec co tam jest ekskluzywnego '' bokobrody '' ? Taki blok to dla ciebie luksus ? wspolczuje !

    • 9 28

    • nie ma sensu tracić czas na dyskusje z nimi

     oni wciąż wystawiają buty na klatkach schodowych przed drzwiami i na tych klatkach suszą bieliznę.
     Tak jak byli nauczeni przez rodziców robiących tak od wieków w swoich familokach.

     • 16 6

    • blok na zdjęciu to już Karwiny - zupełnie inna bajka... taki z ciebie gdynianin

     • 7 3

    • Na zdjęciu karwiny - bloki z lat 1981 - 1989 (plus minus)

     Jakby zdjęcie było w drugą stronę to byś zobaczył Fikakowo, w zdecydowanej większości nowe budownictwo, z lat 2000 - 2013 (też plus minus).

     • 2 1

   • za to ty proszę ciebie mieszkasz na działkach leśnych i opowiadasz, że jesteś z centrum

    • 0 0

  • To jest najgorszy rejon miasta. Nawprowadzała się tam nowobogacka hołota (5)

   dopiero w pierwszym pokoleniu zarabiająca więcej niż najniższa krajowa i zgrywają wielkie paniska, a słoma i gnoj z butów wychodzą gdy tylko zacznie się awanturować.

   • 18 20

   • (4)

    Słomę z butów to przywiozła ze sobą swołocz z metropolii takich jak CSW, CIN, NE, CB i inne wynalazki. Na całym osiedlu co drugi zdezelowany WV czy inny opel na ww blachach. Buty przed drzwiami, inwentarz (psy, koty) w mieszaniu. A u rodziny na wsi szacunek i podziw, ze karierę w mieście robią...

    • 13 7

    • Te Kaszub, daj sobie na luz....

     ...czas już na druga zmianę do biedronki.

     • 6 8

    • O Twojej słomie

     z butów, kulturze i poziomie świadczy Twój wpis burasie- ocenianie ludzi po rejestracji, marce i roczniku auta. Idz już spać, jutro znów zarabiać na spłatę kredytu miesz.-sam.

     • 2 1

    • Te, bezsłomowiec, (1)

     co to za marka to WV?

     • 5 1

     • 3 wpisy wyzej- odezwali sie przyjezdni 'karierowicze'

      • 0 1

  • Ot i cała prawda...

   ...a poklasku od mieszkańcu raczej nie dostaniesz, przecież nie będą robili sobie do gniazda.

   • 5 3

  • (2)

   kolo rozumiem ze z Meksyku (chylonia ) tam nawet kanalizy brak hahaha

   • 9 2

   • Nie ma co zgadywać i nie ma co hhhaaa...

    ....śmieszne, jest to że to "ekskluzywne" osiedle ma dwie nędzne drogi dojazdowe i jak coś się stanie to płacz wyjechanie z niego zajmuje godzinę.

    • 8 0

   • oj myślenie boli, hm? A tak dokształcić sie w temacie to ciężko?... Jak mi przykro...nie jest :>

    • 0 0

  • Co znaczą słowa... (5)

   "To sa obrzeza"

   Na temat pozostałej części wpisu nie wspomnę.
   Jeżeli nie opanowałeś sztuki pisania, to wiedz, że masz do dyspozycji funkcję- sprawdź pisownię, która za ciebie poprawi błędy- analfabeto.

   • 2 3

   • sam jestes analfabeta :))) (2)

    przeciez slowo '' obrzeza '' jest prawidlowo napisane cienki knutku :)idz do szkoly dresiku blokowy:)

    • 0 3

    • To jest jakaś czynność w czasie przyszłym?

     ...w tym sensie jest poprawnie?

     • 2 0

    • Nie ma słowa "obrzeza" biedny chłopaku

     Może miałeś na myśli słowo obrzeża, więc mnie nie obrażaj głupku zwykły...

     Nawet w tytule się nie popisałeś... poprawnie jest - jesteś analfabetą, a nie analfabeta... Wiesioł jeden.

     • 0 0

   • Chyba chodziło mu o obrzezanie :) (1)

    • 1 1

    • I tutaj bym się zgodził

     Nie dość, że przygłup i poprawnie pisać nie umie, to innych obraża wyzywając od knutków, dresików.
     PATOLOGIA dorwała się do internetu :)

     • 0 1

  • xxx

   Powiedział co wiedział bo mu w jego nowiutkim budyneczku z samymi białymi ścianami, widokiem na kuchnie sąsiada i samochodem uciśniętym gdzieś zderzak w zderzak widocznie bardzo dobrze sie żyje.

   • 1 0

 • Jeśli to policjanci z komisariatu policji na Karwinach II to radze uważać. (3)

  Tamtejsi policmajstry lubią bić. Wiec jak już sie zabiorą za wystawiania mandatów to lepiej je przyjmować. Zdrowia bym nie ryzykował...

  • 53 15

  • eee tam Fafikowo to ukraińcy :) niech ich leją :) hehe (1)

   • 4 6

   • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • Policja

   znowu leje biednych Polaków ???????

   • 0 0

 • dramat (9)

  jedna ulica zamknięta i stoją trzy dzielnice. dramat !

  • 79 3

  • zgoda (3)

   jak można zablokować cały wjazd do miasta z Chwaszczyna, Dąbrowy, Dąbrówki, Wiczlina, Obwodnicy aby puszczać ludzi z paru bloczków co za bezsens!!!

   • 7 1

   • Dokładnie może (1)

    sobie pójść słoik na przystanek komunikacji zbiorowej.

    • 2 7

    • Sam słoik jesteś. Ja od zawsze mieszkam w Gdyni. Zresztą spójrz buraku dokładniej na rejestracje aut. Jakieś 90% to GA...

     • 3 2

   • pogadamy jak Tobie odetną "normalny" wyjazd z domu

    • 0 1

  • Dramat to te (2)

   słoiki z fikakowa z jeździć nie potrafią i nie wiedzą za co dostają mandat - patrz artykuł.

   • 2 1

   • Widać nie potarfią (1)

    odnaleźć się w wielkim mieście.

    • 3 3

    • ...zróbcie sobie jeszcze loda.

     .

     • 5 0

  • Nie trzy tylko więcej

   Osowa też zapchana bo od Chwaszczyna do obwodnicy są korki i ludzie jeżdżą przez Osowę

   • 0 0

  • Szok!

   • 0 0

 • Kasa kasa kasa (2)

  Trzeba wyrobic norme to i powod sie znajdzie

  • 14 5

  • Co na to mloda arka?

   • 1 0

  • Prawo w polsce jest po to aby NABIJAĆ kasę dla skarbu pAŃSTWA !

   • 0 0

 • powariowali na Fikakowie (3)

  Moze na czerwonym beda jezdzic żeby korki rozladowac

  • 48 6

  • taaa, i wyprzedzać na przejściach dla pieszych (1)

   będzie szybciej!

   • 12 2

   • Za to na jeden dzień powinni przywiązyać do słupa przy ruchliwej ulicy....

    ....dzisiaj jechałem za pasat kombi, srebrny na sopockich numerach i na odcinku sopot, gdynia orłowo:
    1. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych bez sygnalizacji
    2. Przy klifie pierwsze światła baaaardzo późne żółte
    3. Kolejne światła już czerwone.
    ....a z tyłu na szybie "Uwaga, jedzie z nami Natasza"......jak tak dlaje pojezi to długo już nie pojeżdzi.

    • 13 0

  • Już jeżdżą :(

   Niestety zauważone dzisiaj rano. Ludzie zjeżdżający z obwodnicy od strony Gdańska tną na czerwonym, to samo zjazd z Dąbrowy.

   • 7 1

 • Po co przepisy? Ważne żeby korka nie było.... (1)

  Ludzie, gdzie wy macie głowy?????

  • 31 4

  • 4 osoby nie powinny mieć prawa jazdy

   • 0 0

 • (8)

  tam gdzie zapadła decyzja o remoncie w szczycie dowożeń dzieci do szkół i przedszkoli - to tam popełniono błąd. Ten remont jesli był wogóle konieczny powinien być w lecie

  • 36 6

  • dziwne... (4)

   to dzieci nie maja już nóg, czy nie potrafią chodzić na piechotę, że trzeba je "dowozić"?

   • 9 3

   • dzieci bez rączek wstają

    • 3 0

   • dokładnie

    powaliło się wielu rodzicom w główkach - takie czasy, że 3-latkowi kupują tableta na urodziny (o zgrozo). Do tego każdy prawie ma auto, to trzeba dzieciaczka chorowitego podwieźć ten 1 km do szkoły bo przecież bidulek nie da rady. Masakra jakaś A potem łażą takie sieroty powyginane od skoliozy i innych cudów, bo on woli przed komputerem siedzieć niż wyjść w piłkę pograć. Boszzz widzisz i nie grzmisz - ludzie opanujcie się trochę i spójrzcie z perspektywy przyszłości - czy Wy pomagacie dzieciakom, czy tak naprawdę szkodzicie....

    PS. sorry za wywód - trochę mnie może poniosło, ale w niczym nie skłamałem

    Pozdrawiam normalnych

    • 16 1

   • dziwne...

    ty nie masz już mózgu, czy nie potrafisz chodzić ???

    • 0 1

   • jak masz szkole w centrum, to co pi..lisz jak poparzony??

    Może sam zasuwaj z buta do roboty, jak takie mądry??

    • 0 0

  • uwierz mi, że remont był potrzebny (2)

   tyle w temacie. Z resztą się zgadzam :)

   • 2 1

   • (1)

    potrzebny? może wam kużwa zrobić na tego powalonego gryfa pom.czteropasmówkę w każdą stronę ćwoki z fikakowa przecież to zwykła osiedlowa droga a jakie korki

    • 1 5

    • Wydaje mi się, że im wystarczyłby remont chodnika, a połowa umarłaby z głodu gdyby nie Lidl...

     Jak remont latem?! Na Heńka może?
     Nawet remont Estakady przerwali, bo wtedy to już byłaby apokalipsa.

     Remonty są potrzebne, trzeba je robić, trzeba przecierpieć, potem będzie lepiej.

     • 3 0

 • ten remont nie jest przyczyną tych korków (2)

  Problem to źle ustawiona sygnalizacja przy Obwodnicy :)

  • 24 7

  • (1)

   Dokładnie, od momentu kiedy zmieniono system działania świateł przy wjeździe i zjeździe z obwodnicy zaczęły się cyrki, żeby korek w stronę centrum zaczynał się już od Polifarbu!!!! I to praktycznie większość dnia!!!!

   • 3 0

   • dlaczego te słoiki z fikakowa są faworyzowane

    • 0 0

 • Fafikowo (3)

  Im zawsze źle...

  • 21 21

  • napisał zadowolony mieszkaniec szadółek

   • 18 9

  • Fikakowo jest piękne.
   Najpierw autonomia, potem niepodległość!

   • 12 10

  • Co

   to za dzika dzielnica ?????

   • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.