• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Korki w tunelu, wiadukt w remoncie. I szybko się to nie zmieni

MKo
4 listopada 2022, godz. 16:30 
Opinie (54)
Remont wiaduktu między Nowym Portem a Brzeźnem rozpoczął się pod koniec września i ma potrwać do końca roku. Remont wiaduktu między Nowym Portem a Brzeźnem rozpoczął się pod koniec września i ma potrwać do końca roku.

Trwa gruntowny remont wiaduktu na ul. KrasickiegoMapka między Brzeźnem a Nowym Portem. Po pięciu tygodniach prac, którym sprzyjają warunki pogodowe sprawdziliśmy, kiedy zostanie przywrócony ruch samochodowy, co pozwoliłoby zminimalizować korki w Letnicy i tunelu pod Martwą Wisłą. I choć praca wre - nie nastąpi to szybko.Modernizacja 50-letniego wiaduktu nad torami kolejowymi, łączącego Brzeźno z Nowym Portem, rozpoczęła się pod koniec września. Obiekt został zamknięty dla ruchu samochodowego i autobusów komunikacji miejskiej (linia 148 została skrócona do Brzeźna), a w czasie prac mogą korzystać z niego jedynie piesi, rowerzyści oraz pasażerowie tramwajów linii 3 i 5.

O tym, jak istotny dla codziennego skomunikowania ze sobą trzech dzielnic był na co dzień niepozorny obiekt, mieszkańcy przekonali się po jego zamknięciu. Od prawie sześciu tygodni kierowcy muszą korzystać z objazdów przez rondo w Letnicy, co każdego dnia powoduje tam duże korki i chwilami paraliżuje ruch w tunelu pod Martwą Wisłą.

Z tego m.in. powodu konieczna była korekta ustawień sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Marynarki Polskiej z ul. ŚnieżnąMapka, gdzie kierowcy narzekali na konieczność zatrzymywania się i przepuszczania "pieszych-widmo". Dopiero po naszej interwencji udało się udrożnić wąskie gardło i upłynnić ruch - zwłaszcza w godzinach porannego i popołudniowego szczytu na drogach.

Korki w Letnicy przez pieszych-widmo. Zmiany po uwagach czytelnika Korki w Letnicy przez pieszych-widmo. Zmiany po uwagach czytelnika

Prace toczą się nie tylko na samym wiadukcie, ale i pod nim. Wzmacniana jest m.in. konstrukcja obiektu, na który kierowcy wrócą pod koniec 2022 roku. Prace toczą się nie tylko na samym wiadukcie, ale i pod nim. Wzmacniana jest m.in. konstrukcja obiektu, na który kierowcy wrócą pod koniec 2022 roku.

Pracom sprzyja dobra pogodaWedług pierwotnych założeń pierwszy etap robót na wiadukcie miał potrwać do początku listopada.

Sprawdziliśmy więc, jak wygląda postęp prac i kiedy planowane jest - przynajmniej częściowe - przywrócenie na nim ruchu samochodowego.

- Pierwszy etap prac polegający m.in. na dozbrojeniu płyty mostowej, wzmocnieniu elementów konstrukcyjnych wiaduktu i jego przyczółków potrwa do przełomu listopada i grudnia - mówi nam Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Prace postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem i sprzyjają im dobre warunki pogodowe, co oznacza, że termin zakończenia inwestycji, a więc koniec grudnia, nie jest na dziś zagrożony.
  • I choć pracom sprzyjają warunki pogodowe, to na szybsze otwarcie wiaduktu niestety nie ma co liczyć.
  • I choć pracom sprzyjają warunki pogodowe, to na szybsze otwarcie wiaduktu niestety nie ma co liczyć.
  • I choć pracom sprzyjają warunki pogodowe, to na szybsze otwarcie wiaduktu niestety nie ma co liczyć.

Wiadukt na GwiazdkęTo nie oznacza jednak, że kierowcy szybko wrócą na wiadukt. Za ok. cztery tygodnie, gdy rozpocznie się drugi etap prac, zmiany w organizacji ruchu dotyczyć będą wyłącznie pieszych i rowerzystów.

- Nastąpi wówczas przełożenie ruchu z drogi wzdłuż Wolnego Obszaru Celnego, która zostanie zamknięta - na nowo wykonany chodnik. Zgodnie z przyjętym harmonogramem i informacjami uzyskanymi od wykonawcy, kierowcy z wyremontowanego wiaduktu będą mogli skorzystać w ostatnim etapie robót, a więc w okolicy Bożego Narodzenia - dodaje Niezgoda.
Modernizacja wiaduktu ma w sumie potrwać 14 tygodni i kosztować 5 mln zł. Wykonawcą robót jest firma MTM z Gdyni. W ramach inwestycji wykonana zostanie nowa konstrukcja pod istniejącą sieć uzbrojenia terenu i wymienione zostaną dylatacje. Prace obejmą także wzmocnienie filarów wiaduktu. Przewidziano również wykonanie nowej izolacji i nawierzchni jezdni, chodnika i ciągu pieszo-rowerowego.
MKo

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (54)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane