Fakty i opinie

Koronawirus: Przyjazd turystów nie wpływa na zakażenia

felieton w trojmiasto.pl

Raporty sanepidu są jednoznaczne: nie ma ognisk koronawirusa spowodowanych większą liczbą turystów na Pomorzu.
Raporty sanepidu są jednoznaczne: nie ma ognisk koronawirusa spowodowanych większą liczbą turystów na Pomorzu. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Wbrew obawom wielu osób odmrażanie gospodarki i napływ turystów z innych regionów Polski nie zwiększyły liczby nowych zakażeń na Pomorzu. Niewielkie nowe ogniska pojawiły się w lokalnych firmach i to bynajmniej niezwiązanych z branżą turystyczną.Raport Sanepidu z 1 lipca. Brak zakażeń na PomorzuCzy cieszysz się, że turyści tak licznie odwiedzają Trójmiasto?

tak, przecież nasz region żyje z turystyki 23%
tak, choć z powodu epidemii koronawirusa obawiam się o to, czy to dla nas bezpieczne 20%
nie, bo stanowią dla nas dodatkowe zagrożenie 28%
nie, bo nie lubię turystów, a epidemia nie ma tu nic do rzeczy 29%
zakończona Łącznie głosów: 2246
Po tygodniach przymusowego zamknięcia w domach Polacy entuzjastycznie podeszli do możliwości powrotu do wcześniejszej, upragnionej codzienności. Rząd obostrzenia zdejmował stopniowo, dając czas na przystosowanie się do nowych warunków.

Spragnieni normalności Polacy nie zamierzali jednak wracać do niej powoli. Chcieli jej zasmakować natychmiast. Dlatego postanowili zrekompensować sobie czas spędzony w izolacji wypadami nad morze czy na Kaszuby. Długie weekendy i ładna pogoda dodatkowo temu sprzyjały.

Pomorze żyje z turystów, więc taki stan rzeczy powinien nas cieszyć. Entuzjastycznie do przyjazdu gości z innych rejonów Polski podeszły jednak głównie osoby z branży turystycznej, liczące na możliwie szybkie zrekompensowanie poniesionych strat. Część mieszkańców Trójmiasta, z obawy przed zakażeniami, turystów u siebie widzieć nie chciała.

Serce i rozum zapraszają Ślązaków na PomorzeObawy przed "zakażeniami z Polski" nie sprawdziły sięOkazało się, że te obawy były bezpodstawne. Ponad dwa tygodnie od długiego weekendu czerwcowego liczba wykrytych zakażeń koronawirusem na Pomorzu wzrosła nieznacznie. Poza małymi odchyleniami - pozostaje od co najmniej dwóch miesięcy na stałym poziomie.

Skoki na wykresie, dokumentujące większą liczbę wykrytych zakażeń, nie dotyczą turystów ani osób mających z nimi największą styczność.


W czerwcu wykryto ogniska:

 • u producenta rolnego - 7 przypadków zakażenia u  pracowników sezonowych (spoza Unii Europejskiej), powiat kartuski,
 • w dwóch zakładach - 20 przypadków zakażenia (w tym 15 pracowników), powiat malborski, powiat gdański,
 • rodzinne, związane z wizytą osoby z południa Polski - 4 zakażenia, powiat bytowski,
 • rodzinne, po wizycie na weselu na Podlasiu - 5 zakażeń, powiat starogardzki.


Mało zachorowań na COVID-19 w Trójmieście. Sytuacja jest stabilna
Skoro zatem dane potwierdzają, że napływ turystów nie ma wpływu na zwiększenie liczby wykrywanych zakażeń, nie pozostaje nam nic innego, jak zaapelować o częste i chętne odwiedzanie Pomorza, bo po przestoju gospodarczym jest co nadrabiać. Na chwilę obecną to odrabianie strat idzie powoli. Przez dwa długie weekendy - majowy i czerwcowy - Trójmiasto wprawdzie przeżywało turystyczne oblężenie, jednak obecnie wzmożonego ruchu nie widać, choć wakacje już się rozpoczęły.

Kolejne etapu odmrożeń nie spowodowały wzrostu liczby wykrytych zakażeń koronawirusa na dobę. Drobne odchylenia dotyczą ognisk, którymi okazały się lokalne firmy bądź domy pomocy społecznej.
Kolejne etapu odmrożeń nie spowodowały wzrostu liczby wykrytych zakażeń koronawirusa na dobę. Drobne odchylenia dotyczą ognisk, którymi okazały się lokalne firmy bądź domy pomocy społecznej. graf. Trojmiasto.pl

Zakażeń niewiele, ale epidemia trwa. Dbajmy o siebieMiejmy tymczasem na uwadze, że epidemia nadal trwa i stosujmy się do zalecanych zasad bezpieczeństwa. Dla dobra własnego i innych. Nawet jeśli maseczki nie chronią przed zakażeniem koronawirusem, to ograniczają transmisję wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Dezynfekowanie rąk również powinno wejść nam w nawyk.

Wirus łaskawy dla Pomorza, ale nie wolno go lekceważyćWśród nas jest spore grono buntowników, którzy podważają sens noszenia maseczek i nosić ich nie zamierzają. Apeluję jednak do nich, aby spokornieli i dali się namówić! Nawet jeśli nie wierzymy w skuteczność ochrony, to pamiętajmy, że dookoła jest wiele osób, które zachorowania panicznie się boją. Widok człowieka bez maski jeszcze ten strach potęguje.

Lekarz na sali operacyjnej wytrzymuje w maseczce nawet kilkanaście godzin. Również ten chorujący na astmę. I daje radę. Bierzmy z niego przykład i nie szukajmy sobie naciąganych wymówek.

Opinie (323) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Słucham ?

  Czy to jest jakies zagranie PR ?
  Jak to nie wpływa ?

  • 191 62

 • Jaka epidemia?

  0 zasad a i tak nic się nie dzieje...Trochę na wyrost używa się niektórych słów. Życie jest cenne, ale gdyby na każda śmiertelna chorobę umierało tyle co na tą sciemę to firmy pogrzebowe by upadły. Ciekawe czy kiedyś przyznają się że się pomyliło(choć może i zrobili to celowo)...
  odpowiedź na pytanie w artykule: nie wpływa, ponieważ to ściema i wprowadzono ustawy jakie chciano a cześć zarobiła na głupich Polakach

  • 162 66

 • Testy

  Mało testów, mało wirusa. Koniec

  • 176 79

 • Wieczór wyborczy (niezależnie od opcji politycznej)

  pokazał najdobitniej jaki to straszny wirus i jak bardzo należy się go bać. Bez maseczek, zachowania dystansu, z usciskami, tłumy na scenie z politykami, tłumy poza sceną. A ty szary obywatelu pamiętaj o śmiercionośnym wirusie, noś maskę bo dostaniesz mandat. Spadajcie z tą pandemią.

  • 192 16

 • Bo to wszystko pic na wodę

  • 99 41

 • Uwaga: epidemia covid-19 to spisek części amerikańskich elit

  Na forum "koronowirus" umieściłem wideo opisujące kto stoi za aktem terrorystycznym covid19. To spisek amerykańskich globalistów głównie związanych z partią Demokratyczną, którą popierają Chiny. Obejrzyjcie wideo. Mamy do czynienia z międzynarodowym oszustwem.

  • 69 84

 • Pamiętajmy, że Polacy chorują i umierają

  objawowo. Na choroby przewlekłe i bilans tych chorób to mie 10 czy 19 osób dziennie jak z koronawirusem. Codziennie umiera ponad 1000 osób.

  • 30 5

 • W przeciwieństwie do

  dzieci, które musiały w reżimie sanitarnym odbierać świadectwa.

  • 47 4

 • Jeszcze nie

  Ale poczekajmy 2 tyg

  • 115 68

 • Tylko ciężko chorzy się zgłaszają

  • 18 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.